:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,281,179
Активни 477
Страници 11,871
За един ден 1,302,066
РЕПОРТАЖ

48 американци се заклеха да служат на България

За два месеца доброволците са научили малко от нашия език и доста от нашите обичаи
Снимка: Радила Радилова
48 американци - доброволци от Корпуса на мира, се заклеха да служат на България на тържествена церемония в центъра на Панагюрище завчера. В продължение на 10 седмици щатските доброволци зубриха с ентусиазъм езика ни и се запознаваха чинно с българската култура и история - в самото сърце на възрожденския град. Те бяха разпределени в няколко родни селища, където ще работят 2 години без пари като еколози, учители по английски и представители на различни неправителствени организации.

Всяко лято вече от 10 г. насам момичета и момчета от САЩ идват в България, за да вършат добри дела. Те са образовани, отговорни и много, много амбициозни. Това са условията, за да се присъединят към Корпуса.



Никой от тях не е знаел, че ще работи в страната ни



Всяка година желаещите да влязат в редиците на Корпуса на мира са над 100 000, но след цедката остават едва около 4000. Тази година се чества 40-годишнината на организацията. Статистиката е следната: 163 000 доброволци в общо 133 страни, 480 са вършили добрини в България. Кандидат-мисионерите трябва да имат чисто минало и добри комуникативни способности, проверяват се психологическият профил и мотивацията им. Изобщо да правиш добро нейде по света е сериозна работа.

Церемонията се провежда в панагюрското читалище, кандидат-мисионерите, наредени на сцената, видимо се притесняват. Най-малкият е на 21 години, а най-възрастният - на 78. В залата пък седят хората, с които повече от два месеца доброволците са делили дом и трапеза. Приятна жена, седнала по-отзад, охотно разказва за нейното "детенце". Стивън останал в Панагюрище само месец, но бил страшно влюбен в приятелката си зад океана и хукнал вкъщи да се жени. Така се привързал към българското си семейство обаче, че обещал догодина да се върне. Заедно с новата си съпруга.

Жената показва последното писмо от Стивън. Писмо от Америка. Чета детски почерк на весел български:



"Планираме оженваме в юли. Всички хубаво!"



Церемонията е скучновата като всички подобни събития. Видни гости, речи, пожелания, напътствия, ръкопляскания... Американският посланик този път не се появява да закълне доброволците. Съпругата му г-жа Шарън Майлс обяснява отсъствието му със затварянето на мисията в Софияп заради мерки за сигурност. "Работете добре и не забравяйте, че сте представителите на най-доброто от Америка", съветва доброволците тя. "Обръщайте се към българите с открито сърце и съчувствие, а не със състрадание", дава последни напътствия г-жа посланишата.

После идва ред и доброволците да кажат по нещо. Един от тях е Мат Браун - дошъл е в България през 1991 г. Днес, "все още жив", през смях той казва, че не може да си представи живота без гайда, таратор и български говор. Тук е открил и нашенската музика - "Мистерията на българските гласове" и "Подуене блус бенд" са му любими.

Чисто новата мисионерка Керъл Томсън пък през сълзи признава, че няма да забрави никога разходките из Средна гора, дискотеката в четвъртък вечер и ходенето по 6 часа na gosti. Накрая панагюрци подаряват на всеки доброволец по една червена роза.

Естественото продължение на церемонията е коктейл в градината на Историческия музей. Менюто е подобаващо - мешана скара. Явно за 2 месеца панагюрци са научили доброволците да нагъват кебапчета и шишчета, и да пият бира на корем. За изминалите два месеца 48-те американци са станали малко българи. А за следващите 2 години?
 
Мат Браун вече не може да си представи живота без гайда, таратор и българска реч.
 
Сълзи, целувки и прегръдки след церемонията.
697
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД