Владимир Величков е на 36 години. Завършил е електроника и автоматика в Техническия университет и международни икономически отношения в УНСС. От 1992 г. до 1998 г. е шеф на дирекция "Международно контролирана търговия" в Министерството на икономиката (в различните му превъплъщения). През 1998 г. подава оставка поради несъгласие с политиката в своята област, следвана от правителството на Иван Костов. След това се отдава на частен бизнес като консултант. От 3 месеца оглавява Дирекцията за международно контролирана търговия. Освен това е секретар на Комисията за контрол и разрешение на външно-търговски сделки с оръжие и стоки и техника с възможна двойна употреба.
Женен. Има дъщеря на година и 5 месеца.
- Г-н Величков, неколкократно вицепремиерът Николай Василев обяви, че се отчита рязко увеличение на търговията със специална продукция. Бихте ли дал конкретни данни за този процес? Как това се връзва с публикация във "Вашингтон пост" неотдавна, че през последните 18 месеца (до юли) продажбите на оръжия за чужбина са спаднали до около $ 100 млн. годишно - т.е. с 90% в сравнение с върховите години.
- Независимо от огромните трудности, които стоят пред отбранителната промишленост на България, пред външнотърговската дейност с оръжие и със стоки и технологии с възможна двойна употреба, пред експортния контрол, работим за стимулиране на износа на специална продукция. Това се изразява в усилия за възстановяване на изгубени пазари и търсене на нови, основно в Южна Америка. Тук бих добавил и мерките за възстановяване и подобряване на експортния контрол чрез създаване на дирекция "Международно контролирана търговия" в структурата на Министерство на икономиката. Нашите експорт-контролни органи активно участват в работата на международните организации и режими.
В резултат на всичко това се констатира увеличение на стойностния обем на издадените разрешения за външнотърговски сделки с оръжие. Конкретни цифри не мога да дам, защото тази информация засяга търговската дейност на фирмите производители, търговските фирми и икономическите интереси на страната. Но извод можете да си направите сами. Само за периода от 01.08.2001 г. - 10.11.2001 г. Комисията за контрол и разрешение на външнотърговските сделки с оръжие и със стоки и технологии с възможна двойна употреба издаде разрешения за сделки, които по стойност превишават сделките за цялата 2000 г. Разбира се, не може да се говори за достигане на обемите от най-добрите за военната ни промишленост времена, защото международните условия вече съвсем не са същите.
Не искам да коментирам подбудите, които са движили действията на предишното правителство в областта на външнотърговската дейност с оръжие, но резултатът е налице. ---------------------
Нашата военна промишленост е поставена на колене, загубени са пазари, изостанали сме в обновяването на продуктовата листа на фирмите. Куп нерешени проблеми има в областта на лицензите. Няма никакви чуждестранни инвестиции във военната промишленост, включително и от страни, членки на НАТО. Бих казал, че е абсолютно ликвидирана системата за експортен контрол. Всичко това бе следствие от политиката на ОДС.
---------------
Всички тези негативи не могат да бъдат премахнати изведнъж.
- Готови сте с промени в съществуващия закон. Какво се променя и какво е разбирането на държавата за развитие на този специфичен сектор от износа на България?
- Законът за контрол на външнотърговската дейност с оръжие и със стоки и технологии с възможна двойна употреба е от 1995 г. На основата му бе изградена системата за експортен контрол на България, която правителството на ОДС обезличи. Естествено е този закон да се актуализира.
Много е интересно, че на предишното правителство не му стигнаха четири години, за да промени този закон.
- Надежда Михайлова внесе законопроект, който регламентира търговия с оръжие да извършват само дружества, чийто основен капитал е не по-малко от 300 000 лв. Възприема ли се това във вашия законопроект?
- След като Надежда Михайлова е внесла законопроект, който регламентира търговия с оръжие, е ясно, че не са имали време да довършат започнатото. За резултатите от тази тяхна дейност, на правителството на ОДС, следва да питате работещите в "Арсенал" - Казанлък, ВМЗ- Сопот и особено вече неработещите във фирмите от нашата отбранителна промишленост.
За границата от 300 000 лева какво да ви кажа? Не знам, може би това е някакъв нов елемент от някаква система за експортен контрол, която е известна единствено на вносителите на този проект. Защо не 250 000 лв. или 1 000 000 лв.?
------
Единственото, което е сигурно, е това, че така ще забраним на един търговец, който би искал да развива нормална дейност, основаваща се на внос на малки количества оръжие и бойни припаси, да я върши. Но това е още един пример за "загриженост" за малкия и среден бизнес, демонстрирана ни от бившето правителство.
----------
Ние трябваше спешно и много бързо да изготвим проекта за промени. Това се налагаше заради редицата неточности и фундаментални недомислия в представения от парламентарната група на ОДС проект за изменения и допълнения, проектът, който не можа да мине "в мъглата".
- И все пак каква е същността на вашия проект?
- Всички корекции, които направихме в нашия проект, бяха насочени към подобряване на експортния контрол. Запазена е идеологията на вземане на решения за отделните сделки. Концентрира се експортният контрол като се включва и контрол на токсичните химически вещества и техните прекурсори. В проекта има текстове, които се отнасят и до посредническата дейност в тази област. Отчетени са последните предписания на международните организации и режими, отнасящи се до експортния контрол на търговската дейност с оръжие.
- България многократно е нарушавала обещанието си да спазва препоръчителния кодекс за извършване на търговия с оръжие на ЕС, твърдят от "Хюмънс райтс уоч" и оценяват това като проблем за присъединяването ни към ЕС. Вярно ли е? Какво трябва да се направи, за да се преустановят безпочвените обвинения към страната ни?
- Аз не знам за подобни нарушения. Как е осъществяван експортният контрол в областта на външнотърговската дейност с оръжие и със стоки и технологии с възможна двойна употреба, каква информация и от кого е изнасяна? За всичко това питайте бившите управляващи.
За да се преустановят безпочвените обвинения към страната ни, е необходимо защитата на националните интереси да бъде превърната в държавна политика. Като елемент от тази защита трябва да се координира изнасянето на информация в тази област. Отделно, при всеки такъв случай на дискредитиране на България, Външно министерство по реда на дипломатическите канали трябва да защитава страната.
- Военно-промишленият комплекс пострада сериозно от разпадането на СИВ, от икономическите промени у нас. Много заводи бяха приватизирани, но се насочиха към производство предимно на гражданска продукция. Няма ли опасност България да загуби реномето си на производител и износител на качествена военна продукция?
- Естествено е, след 4 години на рестриктивно отношение към износа на специална продукция и към нашата отбранителна промишленост като цяло, страната да губи от реномето си на производител и износител на качествена военна продукция. Вече казах за някои от стъпките, които се правят на този етап. Но пак повтарям - при стриктно спазване всички наложени от международните организации забрани.
- Министерството на икономиката и по-специално Комисията за разрешаване на сделки с оръжие и стоки и технологии с възможна двойна употреба бяха обвинени, че са отблъснали израелски търговец, готов да сключи сделка за $ 100 млн.
Каква е истината?
----------------
- Първо сделката не беше за $ 100 млн., а за $ 2,5 млн. Коя е тази държава с такъв бюджет, от който може да се задели подобна сума само за една сделка? Абсолютна лъжа и измислица. Въпросният търговец бе представен на директорите на две от големите държавни фирми производителки на специална продукция, за да конкретизира исканията си. Не може да става и дума, че сме го отблъснали.
-----------------
В този бранш и в тази търговия всяко намерение за купуване на стока трябва да се подкрепи с документи. В случая документът, който се изисква, е Сертификат за краен потребител (EUC). В него се фиксират точни параметри на сделката. Тези документи бяха връщани три пъти, тъй като не отговаряха на изискванията на закона. Ние не бяхме сигурни кой е крайният потребител. Не можехме да рискуваме реномето на страната.
Готови сме да обсъдим всяка сериозна оферта, стига тя да е подкрепена с необходимите документи и да не противоречи на закона.
- Колко български фирми имат лиценз за търговия със спецпродукция?
- Въпросите за даване и отнемане на лицензи се разглеждат в Междуведомствения съвет по военно промишления комплекс и мобилизационната готовност на страната. Преразглеждането им е от негова компетенция. В момента около 34 дружества имат лиценз за извършване на външнотърговска дейност с оръжие.
- Има ли възможност комисията да насочва търговците към определени производители и така да избягва посредничеството на българските търговски фирми?
- Комисията няма практика да насочва търговците избирателно към определени производители, още по-малко за да избягва посредничеството на българските търговски фирми.











