:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,717,445
Активни 815
Страници 2,348
За един ден 1,302,066
Мрежата

САЩ подготвят удар срещу пиратите в Net-а

Обмислят се сериозни мерки срещу нелегалното разпространение на файлове
Акцията напомня действията на нашата Икономическа полиция - над 100 внезапни полицейски проверки в цялата страна. Както съобщава Portal.bg, потребителите на тези мрежи от типа на популярната Morpheus обменят всякакви защитени от авторски права продукти - от филма "Хари Потър" до кракнати версии на Microsoft-ски софтуер, и то месеци преди производителят да ги пусне официално на пазара.

От САЩ още не се съобщава за арестувани. Властите там само заявяват, че разполагат с "планини от информация за незаконен крак, разпространение и download в Интернет".

Проучването на щатските власти досега е очертало доста странна картина. Разследващите органи твърдят, че за разлика от традиционната представа за хакера като "самотен вълк" Warez-мрежите си имат членове, шеф и нещо като управителен съвет с около 10 ръководни фигури на всяка група от 40 до 60 човека. Кракерите от тези организирани пиратски мрежи комуникират чрез скрити Интернет-страници или специални чат-стаи. Спецовете по снемане защитата на файловете от своя страна пускат "продукцията" си в т. нар. "drop boxes," които често пъти са на сървърите на известни университети.

Останалата част от тази net-манифактура се занимава с куриерската дейност - т. е. разпространяват крак-кодове чрез дистрибуторска верига от около 10 хил. сайта. Членовете в системата са студенти, IT-специалисти, експерти от компании или просто служители в компании-производители, които имат пряк или частичен достъп до кодираната продукция, защитена от авторските права. Последната категория хора имат възможност (при добро желание) да я направят free много преди официалното й пускане на пазара.

В такива мрежи свободно се разпространяват крак-кодове за защитата на DVD, чрез които всеки юзър може да изтегли филм от Интернет и да си го качи на домашния PC, без да плати права.

Според правозащитните органи на Щатите самите членове на Warez-мрежите често правят всичко това само за "честта на хакера". Тяхната дейност обаче е добре дошла за по-комерсиално настроени фирми, които вземат кракнатия контент, "преопаковат го" и го продават. Всеки потребител може да участва в преноса на пиратски файлове, като си изтегли от Интернет програма и влезе в т. нар. peer-to-peer мрежа. На подобен принцип действаше Napster, преди съдът да спре дейността й. На нейно място обаче все още съществуват десетки такива системи за обмен на файлове.

Както сочат данните на Business Software Alliance за май 2000 г., софтуерната индустрия губи около 12 млрд. долара годишно само от пиратите.





Някои от по-известните warez програми за свободен обмен на net-ресурси:

http://www.neo-modus.com

edonkey2000.com

edonkey2k.narod.ru

www2.bigredh.com/hotline3

http://www.yaga.com





сн.: e-dunk.jpg

Текст под снимка: edonkey може да се изтегли за Linux и

Mac OS X, скоро и за FreeBSD.
497
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД