Александър Божков е съпредседател на Центъра за икономическо развитие, бивш вицепремиер и министър на промишлеността в първото правителство на ОДС, впоследствие и първият главен преговарящ с ЕС.
- Г-н Божков, проектобюджетът за тази година вече е разкъсан от критики, още преди дебатите в пленарната зала. Как ще коментирате, че първият бюджет на управляващата коалиция, в която водеща е БСП, се внася от считания по-скоро за десен експерт финансов министър Пламен Орешарски, как ще го защити?
- Пламен Орешарски в момента действа не като десен или като ляв министър, а като лидер на чиновничеството. Той ясно заяви още при поемането на поста, че не е политик и не се занимава с политика. При това положение, след като правителството не му задава политика, той заема позицията да защитава един бюджет, в който няма политика. По простата причина, че политиците не знаят каква политика искат. Днес не можем да разберем от този бюджет какви са приоритетите на правителството - кое според тях е най-спешното и към кои дейности трябва да се насочат повече средства. Такъв отговор бюджетът не дава.
- БСП обещаваше социално отговорен бюджет?
- Ако се опитаме да разгадаем какво е това "социално отговорен", вероятно ще се съгласим, че такъв бюджет трябва да провокира и да подпомогне решителни промени в здравеопазването, пенсионното осигуряване, борбата с безработицата, образованието и преквалификацията. Не забелязвам такива акценти точно в този бюджет.
- Но здравеопазването и образованието бяха основни приоритети в предизборната програма на социалистите?
- Там си и останаха. Както във всички досегашни програми и платформи на БСП, така и сега обещанията за много неща бяха големи. Но и този път май единственото, което ще ни донесе управлението на БСП, ще е обедняване и управленска немощ.
- Експерти коментират, че в голяма степен този бюджет е наследник на бюджета на предишното правителство....
- Винаги формулирането на политика в един бюджет се получава от сблъсъка на чиновника и на политика - в лицето на министъра на финансите, на дадена политическа сила или сили и на парламента. Чиновникът иска да е спокоен, което означава да се разпределят парите поравно, така че всички да получат по нещо. Целта е никъде да няма конфликт. От друга страна, всеки приоритет означава преместване на едни пари от едно място на друго и опасност в перото, от което са взети, да остане без средства, а там, където са дадени повече пари, те могат да не се похарчат правилно. За това е необходим този сблъсък, който да очертае някаква политика. В момента, в който няма политика, няма натиск, бюджетът става равен и гладичък.
- Този бюджет балансира ли интересите на трите коалиционни сили, които управляват - БСП, НДСВ и ДПС? Вече се чуха критики към него от страна на НДСВ.
- Този въпрос сам по себе си разкрива двойствеността на политиката. В бюджет 2006 няма политически интереси за балансиране, защото не виждаме трите политически сили от коалицията да се опитват да наложат своите предизборни цели като приоритети и по този начин те да се балансират. Получава се точно обратното - всяка от трите политически сили се отказва от своите политически цели, които беше заложила по време на изборите, под претекст, че правителството е коалиционно. Т.е. всяка политическа сила бяга от отговорност, от политически ангажименти, и по тази причина не притиска по никакъв начин чиновничеството да размести някои пера в бюджета така, че да се изпълняват едни или други приоритети.
- Какви са прогнозите ви за дебата по проектобюджета в Народното събрание?
- Правителството си има мощно мнозинство и то ще подкрепи бюджета. Това на всички е ясно, но в същото време по интересен начин позволява на депутатите от трите политически сили от мнозинството да си играят на опозиционери в рамките на дебата.
Затова прогнозирам следния силно театрализиран дебат - депутатите от БСП ще протестират против по-слабата социална насоченост на бюджета, отколкото те биха искали, но след това ще го подкрепят. Депутатите от НДСВ ще протестират против ограничаването на либералността на бюджета, но също ще го подкрепят. А депутатите от ДПС ще протестират срещу това, че не са насочени повече средства за бедствия, аварии, земеделие и тютюн, но след това пак ще го подкрепят.
- А опозицията?
- Тя има чудесно поле за работа по този бюджет, защото всяка критика, която се отправи към него, ще бъде вярна. С изключение на това, че той ще е бюджет на продължаващата финансова стабилност. Поне докато Пламен Орешарски е министър и Международният валутен фонд все още има споразумение с България, предполагам, че няма да се намери правителство, което да се опита да капичне валутния борд или да наруши финансовата стабилност. Т.е. ще имаме едно спокойствие.
- За кого? Според Румен Овчаров този бюджет е добър за бизнеса...
- Добър ще бъде единствено за чиновниците, защото няма да им се налага да си размърдват мозъците, а ще я карат както си знаят. Спокойствието ще е за тях.
А колкото до претенцията на Румен Овчаров относно някаква насоченост към бизнеса на този бюджет, тя идва вероятно от това, че последният бюджет, в чието съставяне г-н Овчаров е участвал, е този от 1996 година. За 10 години наистина бюджетът се е променил и отразява днешното преобладаващо влияние на частния бизнес върху макроикономическите показатели. Но това не прави бюджет 2006 по-добър за бизнеса от миналогодишния. Тъкмо обратното - липсата на нови идеи и нови форми на стимулиране и либерализация на предприемачеството, карат представителите на бизнеса да губят доверие в държавата.
- В каква степен това е бюджет на евроинтеграцията, както се определя от управляващите?
- Искам да обърна внимание на един факт, който все се забравя, защото напоследък се струпаха много събития и обществото не прави връзка между две неща. Имаме мониторинговия доклад на Европейската комисия, който съвсем точно, конкретно, в рамките на над 90 страници показва къде са слабостите на България при подготовката й за членство в ЕС. Те са толкова подробно изброени, записано е какъв тип административни промени трябва да се направят, къде да се създадат нови агенции, къде да се напишат нови закони.
Ако вземем тези страници и си подчертаем това, за което са необходими пари от бюджета, ще получим една политика, която няма да съответства на заглавието на тазгодишния бюджет на това правителство - че е бюджет на европейската интеграция и на подготовката на България за влизане в Европейския съюз. Ако някой може да ми направи връзката между доклада на ЕК и приоритетите на този бюджет, ще бъда доволен, че това правителство поне мисли за европейската интеграция.
Но според мен няма такава връзка. Защото чиновниците са работили по бюджетната рамка още от май, тя постепенно се е развивала, живяла е собствен живот и никое политическо лице в това правителство, начело например с министъра по европейските въпроси, на финансите, на външните работи, хората, които са свързани пряко с евроинтеграцията и бюджета, не са седнали и не са направили такъв разчет. Да погледнат какво пише в доклада на Европейската комисия и след като искат от България някаква нова администрация например, предвидени ли са пари за нея и колко.
Не виждам, не съм чул нещо по този въпрос. Не съм чул и министър Кунева да се изкаже по бюджета. Тя в момента заема позицията на представител на ЕС, който критикува своите колеги - министри. Нека да покритикува и министъра на финансите. Тя заяви, че закъсненията, които имаме, са работа на определени министри. Но трябва да погледне и дали има пари, за да наваксаме.
- Това означава ли, че ще се наложи да се променя законът за бюджета?
- Толкова са конкретни въпросите, поставени в мониторинговия доклад, че между първо и второ четене на закона за бюджета могат да се вземат решения за прехвърляне на средства. И тези решения ще са базирани на цитати от доклада. Просто някой трябва да седне, да прочете доклада на Европейската комисия и да работи.
Преди няколко дни г-н Божков беше болен и не успя да се яви в Столична следствена служба, а сега е здрав, за да прави анализ на бюджета.
Нека журналистите от в-к Сега да съдействат на следствието и те да му зададат няколко въпроса за "Балкан".