:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,710,255
Активни 663
Страници 21,185
За един ден 1,302,066

БМВ повдигна тежка завеса

Над 60 патентовани нови решения се крият в прототипа Z22. "Мозъчната лаборатория" на фирмата навърши 15 години
БМВ изненадващо повдигна тежката завеса на секретност, която крие фирмените разработки. От Мюнхен бе разпратена информация за два авангардни прототипа. Само в единия от тях има над 60 нови патентовани решения, които могат да стигнат до конвейер не по-рано от 2005 г. Светлина е пусната и над "мозъчната лаборатория" на концерна - подразделението "БМВ Техник", което навършва 15 години.

Баварците по принцип са особено чувствителни към опазването на тайните си. Фирмата е сравнително малка по днешните "глобални" мерки, но запазва позициите си и заради техническия авангардизъм. Умението да вървиш с една идея пред другите става все по-важно в ускорения ритъм на световната надпревара, където всяко изоставане води до огромни загуби. Около развойните центрове е оформен истински "тих фронт" и неговите бойци са все по-безскрупулни. Затова и сведенията за "БМВ Техник" са особено интересни.

От създаването си досега това подразделение се ползва с особен статут. То е напълно самостоятелно и отделено от фирмената централа. Производството на идеи трудно може да бъде вкарано в план дори и от немския административен гений. Затова и баварският "мозъчен резервоар" е своеобразен оазис на свободата в царството на дисциплината. В него са подбрани около 100 специалисти с нестандартно мислене. Задачите им не се спускат отгоре, екипите се формират раздвижено около проектите, няма пускови срокове и задължение всичко да се внедрява. Основната цел е да се попълва резервоарът с идеи. Част от тях после стигат до развойния отдел на концерна, където работят над 6000 души.

"БМВ Техник" разполага със собствен аеродинамичен тунел, дизайнерско студио и свръхмодерни работилници. Проектите обикновено носят кодови имена, започващи със Z. Те могат да бъдат в най-разнообразни направления. В аереоднимичния тунел примерно са изследвани скиорите от австрийския национален тим. Сред разработките има мотоциклети и велосипеди.

Още първият проект на "БМВ Техник" стигна до широката публика. През 1988 г. роудстърът Z1 предизвика сензация със своята каросерия от синтетични материали и революционното окачване на задния мост, което по-късно бе монтирано и на серийните баварки. Сред по-известните проекти са електромобилът Е1, мотоциклетът с обемна предпазна рамка С1, екстравагантният роудстър "Just 4/2"(името е игрословица означаваща "Само за двама" - Just fo(u)r two).

В чест на юбилея бяха разсекретени още два проекта - всъдеходният роудстър Z18 и авангардното комби Z22. Първият е в областта на междинните конструкции. Идеята за него повтаря една сполучлива мотоциклетна формула - машините "Ендуро", които станаха хит през 90-те години. Те съчетаваха добро шосейно поведение с възможности за кросови подвизи и допаднаха на разширяващата се страст към механизирани развлечения сред природата. Z18 е с открито купе за двама, моторът е бензинов 4,4 литров, задвижващ и 4-те колела.

По-интересен е прототипът Z22, в който са вкарани над 60 нови патента. Разработката е започнала преди 5 години и целта и е била да да предвиди какви ще са колите през 2005 г. Търсенията са насочени главно към техническите мечти, които могат да бъдат реализирани в този срок. Поради това дизайнът е оставен настрани и Z22 изглежда като странно комби. Конструкцията на каросерията обаче е изцяло новаторска. Тя е с 33% по-лека от аналогичните сегашни модели. При нея се прилага хоризонталното разделяне на функционални зони. За всяка от тях се използват различни материали като алуминий или композитни пластмаси със стъклени нишки. По този начин здравината се съчетава със значително олекотяване.

Радикална новост има и при кормилното управление. Механичната връзка между волана и щангите е заменена от електроника. Управлението става с щурвал, който предава данни към изпълнителен механизъм. Електрониката отчита не само ъгъла на завъртането, но и скоростта на колата. По този начин контролът върху машината е оптимизиран. Същото важи и за спирачките, където хидравликата е заменена от електроника, а педалът всъщност е датчик. Така се подобрява и пасивната безопасност на шофьора. Компютрите поемат все повече функции в новата кола, която е опасана от 130 метра оптични кабели за размяна на данни. Огледалата са заменени от видеокамери, а контролното табло е екран, като основните данни се прожектират на предното стъкло. Колата няма ключ и може да разпознава собственика си по дланта му.
721
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД