:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,020
Активни 671
Страници 15,585
За един ден 1,302,066
Прогнози 2001

Мирослава Янова: СДС се превръща в основна въпросителна

Вдясно от центъра положението е нестабилно, там субектите тепърва ще се преформулират, прогнозира шефката на МВМD
Снимка: Петър Ганев
- Г-жо Янова, какви са очакванията ви за идната политическа година?

- Целият обществен живот ще бъде изцяло под знака на 2 съществени събития. Безспорно най-важното са изборите. За първи път в рамките на една година ще имаме два избора - парламентарни и президентски. По някакъв начин всички останали събития през първата половина на годината ще са под знака на това очакване. Макар това да се усеща още сега.

- Какво вещае това очакване?

- Ами засега ситуацията не е ясна и достатъчно оформена. Интересното е, че като цяло се забелязва една мобилност около всичко, което е вдясно от центъра. Най-стабилният играч остава БСП, чийто рейтинг е относително най-стабилен.

- Стабилно нисък или стабилно висок?

- Всички партии са стабилно ниски в момента. Няма партия фаворит. БСП също варира. Около местните избори социалистите се легитимираха и достигнаха някакъв пик - около 20%. Като се има предвид, че през 1997 г. бяха 9%. Освен това те имат и неизползван потенциал.



-----КАРЕ------

Много по-проблематична е картината около СДС. Въпреки острото социално недоволство сините имат потенциален шанс да привлекат по-широки кръгове и да постигнат някакво мнозинство в следващия парламент. Това много личи от септември насам, защото процентите ту подскачат до 22-23%, ту спадат до 17%. Последното ни изследване от декември показва отново повишение на рейтинга, което се свързва с падането на визите и договора от Ница.

----------



- Каква е ситуацията около малките партии?

- Там положението е нестабилно, особено вдясно от центъра. Например "Гергьовден" стабилно се държаха на 3-4% месеци поред. В последните месеци, след като СДС започва да качва, те спаднаха до 1,6%, което е изключително ниско. Това ме кара да си мисля, че дясното пространство предстои да се преосмисля, предстои да се преформулира. Например партия, подкрепена от царя, защото има такава заявка, няма ясна конфигурация, няма образ.

- Симеон II обаче не е заявявал официално, че ще се включи активно в политическия живот. Друго ли разчитате в неговото поведение?

- Поне от това, което наблюдавам от неговите изяви и от написаното в медиите, определено излиза, че той има такива намерения. Това увеличава директно шансовете на монархистите. На практика всички събития в България, в които е участвал Симеон II, са водели до това, че монархическите настроения са бележели пик. Все пак той е личност с висок авторитет.

- Ако монархът застане зад някоя и партия или обратното, има ли шанс за влизане в парламента?



-----КАРЕ-----

- Пак казвам, че зависи от конкретната конфигурация. Изследванията дават шанс, но ако Симеон II участва активно в изборната кампания, а не да се появи един-два пъти. Той трябва да се покаже като лице на тази коалиция, в противен случай ще се повтори старата история с ОНС, когато той я подкрепи негласно, а не активно. В резултат очакваното повишаване на рейтинга не се състоя.

-------



- Има ли десни малки партии, които имат шансове сами да влязат в парламента?

- Всичко е в ръцете на СДС. Ако СДС успее за следващите 7 месеца да докаже, че тя е легитимната партия, а според мен те успяха да направят това през декември. Ето какво стана: СДС получи много високо одобрение и ръст и тогава малките партии практически изчезват, както стана с "Гергьовден". За ВМРО това не може да се каже, защото те са стабилни на процент и нещо.

- Но това не ги вкарва.

- Не ги вкарва... СДС обаче се превръща в основната въпросителна. В лявото пространство, въпреки че си има едно твърдо ядро, което при всички положения ще гласува за БСП, социалистите не показват инициатива, няма политическо творчество, няма ясно изразена визия за бъдещето. Като цяло всичките ни политици и особено БСП говорят един много абстрактен език от сорта "Ние ще управляваме по-добре". На днешния избирател това не стига. Той е уморен да му се отправят абстрактни обещания.

Докато все пак СДС, макар и с изключително тежки грешки и с безспорни съмнения за корупция, успя да стабилизира държавата. Макар това да се отнася за малка част от гражданите. Освен това през май ще се получи и първата реална стъпка за декапсулирането на България. Това са визите и реалното падане на Шенген. То ще промени страната и ще повлияе много на избирателите.

- При какви условия би паднала изборната бариера?

- Понеже в момента парламентът е доминиран от СДС и такова решение би могло да се вземе, ако реши, че не може да управлява сам или че е неудобен парламент, в който ДПС има решаващата роля. И тогава ще снижи бариерата, за да построи бъдещето си управление с по-широка коалиция от десни партии.

Проблемът обаче е, така или иначе, че тези партии, малко или повече, изсмукват гласове от тях. Това е деликатен въпрос и тези сметки ще се правят до последния момент.
1610
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД