- Какво смятате, че ще се случи догодина, г-н Мирчев?
- Предполагам, че няма да падне покривът. Нека бъдем оптимисти. Догодина може да се случи нещо, може и нищо да не се случи. Предстоят ни два вида избори, т.е. отново трябва да се конструират властите в страната. А доколкото икономиката е пряко зависима от властите и от това как ще се конструират тези власти, зависи какво ще е нашето икономическо бъдеще, а от нашето икономическо бъдеще зависи качеството ни на живота. От качеството на живота зависи дали хората ще искат да емигрират или ще остават все повече тук. Тъй че главното са изборите за парламент и президент.
- Смятате ли, че те ще променят нещо съществено?
- Могат да променят нещо много съществено, ако тази власт бъде сменена от власт на сегашната опозиция. А може и нищо да не се промени, ако тази власт се окаже достатъчно силна, за да остане и втори мандат. Тогава очевидно нейната политика няма да се променя.
--------КАРЕ-------
Т.нар. нова икономическа политика е една пропагандна схема - старата икономическа политика, и социална, и всякаква друга ще си остане. Ако не се промени политическото статукво, нищо особено няма да се случи. А ако се промени и опозицията вземе властта и я упражнява продуктивно, могат да бъдат нанесени много корекции в сегашната ситуация - политическа, икономическа, медийна, всякаква.
---------
- Например?
- В икономиката. Сега се говори за масова безработица, която според експерти достига критичната граница от около 30% безработни от трудоспособното население. Но как можем да се справим с безработицата? Първо, трябва да си възстановим индустрията и да си възродим земеделието. Вместо да ограничаваме сферата на науката, образование, културата и здравеопазването, трябва да ги напълним с дейност и пари, за да работят там повече хора. Т.е. трябва да стабилизираме социално-икономически структури и да се постараем държавата да ги стимулира, а те сами ще създават новите работни места.
Не е работа на правителството, което и да е то, да създава нови работни места. Това е работа на бизнеса. Работата на правителството е да стимулира бизнесът сам да се развива.
- Подозирате ли, че е възможно да се стигне до реприватизация при смяна на властта?
------КАРЕ-----
- Очевидно има сделки, които са направени против всякакъв морал, законност и здрав смисъл. Такива сделки по някакъв списък, след като всичко бъде документално и точно изяснено, трябва да бъдат преоценени. Докато, ако се говори за реприватизация като един тотален процес, това е пълен абсурд и това е невъзможно. Може да се направи ревизия на някои по-големи сделки, при които безобразията са видими и документирани.
-----
- Какви са шансовете всичко това да се случи?
- Шансовете според електоралните прогнози са 50 на 50. В следващите 6-7 месеца до изборите едната от двете големи конфигурации може би ще надделее.
- Какво трябва да направи, за да надделее?
- Дясното пространство в момента се преструктурира. Трябва да видим колко СДС-ата ще има, ще има ли някакви дублиращи организации покрай сегашното официално СДС на Иван Костов. Това е основният проблем. Когато това се изясни, ще видим малките сегашни десни партии като "Гергьовден" и ВМРО къде ще идат. Понеже те имат малък шанс сами да влязат в парламента, ще са принудени да се коалират с някой голям десен.
Проблемът на лявото сякаш е подобен, но всъщност е обратен. В ляво се прави неистов опит за някакво обединяване - "Нова левица", но е знайно, че това е едно много рисково мероприятие. Понеже елементите на тази левица, в най-малка степен БСП, имат фундаментални проблеми. Започваме от БСДП, които са разцепени, не е ясно дори дали ще могат да се регистрират в ЦИК.
- Какви са настроенията на електората?
- Хората са разделени на няколко основни групи. Според мен има около 25%- 30% дълбоко апатични хора, които по принцип не се интересуват от политика. Има около 45% - 50% политически активни хора, гравитиращи около някоя от партиите и съответните идеологии. И има една много интересна междинна трета група, 25% - 30% от българите, хора с будно гражданско и държавническо чувство, които по принцип се интересуват от голямата политика, но в момента са силно разочаровани и дистанцирани от съществуващите партии и лидери. Те очакват новата партия, новото политическо лице. Ако те се появят, част от тези хора ще се активизират политически и може да участват в изборите. Ако ли не, ще се спасяват поединично.
- Богомил Бонев или Симеон II могат ли да бъдат такива нови лица?
- Цар Симеон не може да изиграе такава роля. Като дойде през лятото, разбра, мисля, че няма да му дадат възможност да играе самостоятелна политическа роля и си замина. Сега отново се актуализира тази тема, но вероятно той ще бъде една фонова политическа фигура. Важно е коя политическа конфигурация ще бъде подкрепена от него на предстоящите избори, но той ще е само символ.
------КАРЕ------
Бонев е много интересно явление. Той е една от електоралните загадки. Има много "за", които казват, че Бонев разполага с уникални ресурси да направи една реална политическа организация, дублираща СДС, която да консолидира интересни хора като лидерска група и да събере 1, 2, 3% от разочарованите от сегашното СДС. И дори самостоятелно да си влезе в НС.
-----
Но има и много "минуси", които казват - Бонев е обременена фигура, дискредитирана по много линии, тъй че няма да може да получи морален политически кредит.
|
|