- Г-н Тончев, вашата прогноза за 2001 г.?
- Очаквам общо взето позитивни неща. Без да съм прекален оптимист, смятам, че генералната линия пред нашата държава и пред нас като общество вече е много ясна, добре дефинирана. Вече ще вървим по един не толкова драматичен, а бавен и последователен път към Западна Европа, към развитото и богато общество. Самият факт, че ни признават, макар и за периферия на това общество, за нас е много.
- Изборите ли ще са събитието на следващата година?
-----КАРЕ------
- Изборите ще са най-голямато шоу, което ще трябва да преживеем през следващата година. Очертават се много напрегнати избори, защото е ясно, че победата ще се реши на финалния спринт. Като цяло обществото ни е много отдръпнато от политиците, разочаровано е, но в същото време търси изход. Както добре видяхме на последните местни избори, българинът вече гласува по един много европейски начин.
--------
Например в традиционно сини градове - като Варна, бяха избирани непартийни кандидати, по един мажоритарен начин, според това кой ще свърши работа, а не според някакви идеологически предпоставки. Това е много знаменателно.
Очаквам на тези избори да има подобен ефект.
- Не е ли време да се премине към мажоритарна избирателна система, щом хората търсят личности?
- Отговорността за тази страна може да поеме някакъв отбор. А трети отбор няма. Има само два. Но вероятно на тези избори двуполюсният модел ще загине. Това не значи, че БСП и СДС ще излязат от политиката, но полюсите трябва да се превърнат в нормални политически партии. Полюсите предполагат изострена борба, крайности, образа на врага и т.н. От това трябва да се премине към друг тип политическо поведение - умереност, толерантност, приемственост, предаване на властта от едните на другите. Това е нормално между политически партии, които са опоненти, но не и врагове. Сега на изборите ще спечели този, който успее да направи повече в това отношение.
- Какви са шансовете на големите?
- Има принцип, който желязно работи през последните 10 г. и не само у нас. Когато една партия е на власт, тя поема негативите, снемат я от властта и тя започва да прелива избиратели към околните сателити. Няма движение от дясното към лявото и обратно, има движение вътре в двете половини. И на базата на разочарованието има движение към тези, които не гласуват или стоят в центъра и чакат да видят нещо ново.
Това движение в дясното в момента означава намаляване на електоралната подкрепа за СДС. Това води до ръст на подкрепата за малките десни партии. Докато вляво тази партия, която се стреми към властта, която излиза от опозиция, стопява малките около нея, демонстрирайки единство и подем. Засега всичко това е малко странно, понеже има намаляване на подкрепата за СДС, но не се увеличава и подкрепата за БСП.
- Какво показват последните ви резултати?
----КАРЕ-----
- През ноември за СДС подкрепата е 23%, за БСП - 22%. Има няколко малки партии, които са на ръба. ДПС е единствената извън мастодонтите, готова за парламента с 5-6 % реални гласове. Отляво извън Новата левица остана само Евролевицата, за която се отвори писта и има шансове да влезе. Според последното изследване има 2%. Ако допуснем, че 60% от избирателите се явят на избори, то 2,5 % са достатъчни, за да се прескочи 4-процентната бариера.
------
Има още една голяма въпросителна - по какъв начин управляващите ще коригират избирателния закон. Защото с 4% бариера много е вероятно само 3 партии да влязат в НС. Тогава борбата ще е, кой ще победи. Но ако тази бариера бъде свалена до 3 или 2%, в парламента ще влязат доста повече партии. Ако СДС стратегически прецени, че няма шанс да победи, в неговите правомощия е да свали бариерата, да вкара повече партии в НС и по този начин няма да загуби. Но пък това е опасно за държавата, защото си представяме каква каша ще стане, ако влязат 4-5 нови партии.
Вдясно има няколко формации, които имат шанс да вземат тези заветни 2,5 %. Това са "Гергьовден" и ВМРО, които засега са на границата. Това, може би, е най-важният въпрос за десницата - ще има ли втора писта, която да консолидира гласове и евентуално да направи мнозинство с ОДС.
- Има ли политик, чийто рейтинг да се покачва на общия фон на спадане на подкрепата?
- Сред центристките избиратели имиджът на Богомил Бонев е доста висок. Той още няма сериозна структура, но като политик е жив в общественото мнение и има потенциал.
- А в цифри Петър Стоянов има ли конкуренция?
- Той е най-авторитетният и най-популярният политик в България в момента, но това още не означава, че е сигурен победител в президентските избори. При победа на левицата на избори 6 месеца след това, ако политиката на новите победители не се е компрометирала, под голям въпрос е кой ще спечели. Още повече, че могат да се извадят и силни конкуренти. Изключително силен конкурент би бил царят. Като цяло политическата ни класа е компрометирана.
- Кое е най-важното нещо, което ще тревожи хората през следващата година?
- За отделния човек - работата. Но ние като общество трябва да си поставим приоритети, да си дадем ясна сметка къде се намираме и накъде вървим. Тогава ще видим, че единствената ценност, която ние имаме и бихме могли да обменяме по пътя ни към Европа, са образованието и здравето на хората. Нещо, което сегашното управление не го разбра.
Ние може да имаме много големи проблеми, може изобщо да нямаме тежка индустрия или електронна промишленост, но трябва да имаме културни и образовани хора, които да могат да се справят с кодовете на новата цивилизация, с глобализацията.
|
|