При съмнение, че са им попаднали фалшиви банкноти, финансовите къщи и обменните бюра трябва да ги предадат в БНБ за анализ. |
И сега съществува възможността негодните за употреба банкноти (похабени от дълга употреба, скъсани или обгорени) да бъдат заменяни срещу нови. Но това може да става само в БНБ и в регионалните й каси в Пловдив, Варна и Плевен, което изисква разход и на средства, и на време за хората в по-малките населени места да се придвижат и да заменят негодните парични знаци.
От 31 март 2006 г., когато наредбата влиза в сила, замяната ще може да става във всеки клон и офис на търговските банки. Те ще са
длъжни веднага да обменят повредени и негодни банкноти и монети
- тези, за които непосредствено може да се установи стойността им с оглед степента на увреждане.
Според определенията на централната банка повредени банкноти са тези, които са перфорирани, рязани, с липсващи части, подлепвани, обгорени, с поставени върху им знаци. А негодни са тези, които в резултат на дълготрайна употреба са замърсени, захабени, смачкани, с липсващ релеф, избледнели цветове или с променен размер.
Естествено заменят се само истинските банкноти и монети.
В наредбата е предвидено повредените банкноти, от които са запазени най-малко три четвърти от площта им, да се заменят по пълната им номинална стойност. За банкноти, повредени наполовина, притежателят им получава половината от номинала. А
при над 50% повредена площ, банкнотата не се заменя
- в тези случаи банковият служител задържа частичките от паричния знак и издава документ, че са иззети и че срещу тях нищо не е изплатено. Банките няма да обменят и парични знаци, които са получени от сглобяване на части от различни банкноти.
По пълен номинал ще се заменят монетите, върху които се разпознават изображенията на лицевата и обратната им част. Без компенсация остават притежателите на монети, при които тези изображения не се разпознават или пък са рязани или перфорирани. В тези случаи също се издава документ, както за банкнотите. При двукомпонентните монети (като тази от 1 лев например) замяна ще се прави само ако е запазен вътрешният им кръг и върху него се разпознават съответните изображения.
Нерядко обаче не може веднага на място в банковия клон да се прецени стойността на повредените банкноти (обгорени, кътани в печки или пък, когато в резултат на наводнения са мухлясали и т.н.). В тези случаи те се предявяват за замяна пред БНБ по оценка за стойност, която се определя чрез специализирани способи и средства от комисия. Разходите за допълнителен химически анализ в централната банка са за сметка на притежателите на банкнотите. Затова обикновено към подобна операция се пристъпва само когато се заменя по-голямо количество увредени банкноти, защото при единичните случаи разходите може далеч да надхвърлят очакваната компенсация.
Новата наредба позволява при тези случаи банкнотите да се изпращат в БНБ като пощенска пратка или по куриер, което улеснява значително хората извън столицата. Пакетите трябва да бъдат адресирани до: БНБ, управление "Емисионно", комисия за оценка на стойност на повредени банкноти. Пратката може да бъде оформена и изпратена и от търговската банка, към която собствениците на увредени банкноти са се обърнали.
Пощенските разходи са за сметка на собствениците
В тези случаи задължително се попълва заявление-декларация за предявяване на повредени банкноти за отложена замяна. Декларацията се попълва от собственика на увредените парични знаци или друго лице, което притежава нотариално заверено пълномощно. Освен необходимите данни за контакт в заявлението трябва да се посочи и дали съответстващата стойност да се изплати в брой или по банкова сметка. Тя задължително ще е в левове. Освен декларацията към пратката трябва да се приложи и документ (когато издаването му е възможно) от общински съвет, МВР или друг компетентен орган, който да удостоверява обстоятелствата, при които са повредени банкнотите. Защото в наредбата е записано, че умишлено увредените не се заменят. От БНБ обаче признават, че констатацията дали повредата е умишлена или не до голяма степен е субективна.
В срок от 30 работни дни централната банка трябва да върне отговор за резултатите от анализа и ако знаците са истински, да бъдат заменени срещу съответстващата им стойност.
Банкнотите и монетите, които пораждат съмнения, че не са истински или са подправени (например истинска банкнота от 5 щатски долара "става" 50, чрез дописване на „0"), се изпращат за експертиза в Националния център за анализ на централната банка.
Новата наредба задължава банките, финансовите къщи, обменните бюра и доставчиците на услуги да задържат български и чуждестранни банкноти и монети, които пораждат съмнения, че са неистински или преправени. Те трябва да издават документ на собствениците им и да ги изпращат за експертиза в Националния център за анализ на БНБ.
Ако се окаже, че банкнотите не са истински, нищо не се изплаща. "Загубата остава за този, който ги е предявил", обясниха експертите на БНБ.
За централната банка "качество" на паричното обращение означава в него да циркулират годни и истински банкноти и монети. В тази връзка тя въвежда и изискването към търговските банки след 1 януари 2007 г. техните сортиращи машини и машините за самообслужване да могат да отделят истинските от фалшивите банкноти, както и годните от негодните. Машините за самообслужване все още не са разпространени у нас, но вече има банки, които са закупили такива. Образно казано, това са
"банкомати, но за внасяне на пари"
- тоест, през тези машини ще можете да захранвате банковите си сметки или да разменяте едни купюри банкноти и монети за други по всяко време на денонощието. Тези машини също трябва да отделят истинските банкноти и монети от тези, които пораждат съмнения, че са неистински или преправени, а при възможност и годните от негодните. При засичане на неистински банкноти съответната операция няма да се извърши - тоест парите няма да попаднат в сметката, а самите съмнителни банкноти и монети ще се изпращат в БНБ за експертиза.
КАРЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Книжното левче още е в обращение
Не са прави търговците, които отказват да приемат книжните левчета при плащане в брой. Банкнотата от един лев е в обращение и те нямат основание да откажат на клиентите, коментираха експертите на БНБ.
Централната банка продължава да обменя банкнотите отпреди деноминацията. Този тип обмяна може да се направи само от БНБ. Краен срок няма. Годните банкноти се обменят в съотношението, фиксирано при деноминацията на лева - 1:1000. Ако старите банкноти са повредени обаче, те се обменят в предвидените в наредбата съотношения. Например на човек, предявил повредена банкнота от 1000 стари лева, от която е запазена половината, ще му бъдат изплатени 50 стотинки, обясниха от централната банка.
КАРЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Медиите са длъжни да питат БНБ, за да публикуват снимка на банкноти
От април догодина всички медии ще трябва първо да получат разрешението на БНБ, за да публикуват или да излъчат снимка, на която има банкноти. Това предвижда още наредбата, според която ако някой желае да използва дизайна на българските банкноти и монети за свои рекламни материали (какъвто е най-често срещаният случай) или за други цели, ще трябва да иска специално разрешение от БНБ. Мотивът на централните банкери е, че някои от изображенията са толкова детайлни, че биха могли да улеснят фалшификаторите.
Изискването важи и за населението, и за юридическите лица. Без позволението на централната банка не може да се ползва дизайнът не само на банкнотите и монетите в обращение, но и на тези, които са циркулирали откакто БНБ емитира парични знаци.
Наредбата забранява възпроизвеждането на банкнотите и монетите в действителния им размер. Едностранното копие на банкнотата или монетата трябва да бъде или най-малко 125% от действителния й размер, или най-много 75 на сто.
За да се получи разрешение, в БНБ трябва да се подаде заявление-декларация, в което да се посочи коя точно банкнота или монета ще се възпроизвежда (купюра, годината на емитиране), дали копието ще бъде върху материален носител или в електронен вид, дали ще се прави едностранно или двустранно копие, или ще се използва само част от банкнотата или монетата. Освен това трябва да се укаже и с каква цел ще се използва копието - за реклама, за бижутерия, за изложба, за информация, образование или други. Трябва да се посочи и къде ще бъде използвано копието - във вестник, списание, книга, листовка, дипляна, брошура или върху пощенска марка, илюстрация, по телевизията и др.