Вместо да се въведе разделно събиране на боклука, в Естония той се сортира от работници в специално предприятие. |
Компютърът е нещо като символ на прибалтийската демокрация. Повече от половината естонски семейства имат лаптопи у дома си, а 75% ползват интернет банкиране. От 1994 г. до днес Естония е извършила революция в създаването и управлението на администрацията и е решила един от най-горещите европейски въпроси - този с корупцията. Формулата е проста - прозрачност и възможност за контрол.
От 5 години тук
реално действа т.нар. електронно правителство
Естонските министри, подобно на нашите, заседават в четвъртък. От август 2000 г. обаче те не идват на заседание с огромни папки, огъвайки се от тежестта им. В техния Министерски съвет всичко е въведено в компютър и заседанията са не само по-кратки, но и по-ефективни. Пред всеки министър има персонален компютър, а на огромното табло отпред може да се видят всички подробности за обсъжданата точка от дневния ред. След заседанието премиерът дава брифинг за взетите решения, който се излъчва директно по интернет. Проектът за Министерския съвет е струвал 160 000 евро. В него са предвидени различни нива на достъп до секретната информация.
В общинските управи също масово са въведени електронните връзки. В общината на втория по големина естонски град Тарту например можеш
да съобщиш на кмета по телефона, с SMS или с e-mail за всякакви нередности в града
- счупена пейка в парка, дупка на улицата или несветеща улична лампа. Освен това на страницата на кметството можеш да намериш мобилния телефон на кмета и неговите заместници, дори е отбелязана месечната им заплата. "Отговарям на всяко обаждане, стига да не съм в делова среща", уверява зам.-кметът на Тарту Ханнес Асток.
Както в цяла Естония, така и в университетския център Тарту съществува безжична интернет мрежа, в която всеки може да се включи безплатно с лаптопа си. До този момент в Естония има около 592 такива зони. Отделно от това има около 700 публични компютъра за интернет достъп. Там можеш да направиш всякакви справки, да си платиш данъците и таксите, да подадеш сигнал.
Пред някои от забележителните сгради в Тарту има устройства, в които ако натиснеш бутона, можеш в рамките на минута да чуеш историята на тази сграда. Освен това през интернет можеш да провериш дали интересуващата те книга е налична в библиотеката. В момента върви пилотен проект, чрез който всеки класен ръководител в училище ще има непрекъснат достъп до мобилните телефони на родителите и учениците. "Така ще спестим време на децата и на родителите им, защото понякога се случва да отидат на мероприятие, което в последния момент е отпаднало", обясни зам.-кметът на Тарту.
Интересен е проектът "Поглед към съседа". Ако забележиш, че нещо нередно се случва в двора или дома на съседа, можеш да пратиш SMS през интернет и полицията ще реагира незабавно. Ето защо в Естония почти няма кражби, а гражданите имат сериозен респект от полицията.
Най-интересен и успешен е проектът за
плащане на паркинга през мобилния телефон
Той стартира през юли 2000 г. 50% от паркирането в момента в Естония става по този начин. Изпраща се SMS с началния и краен час на паркирането и след това таксата се начислява към сметката за телефона. Ползването на паркинг за един час в центъра на Талин е 20 крони, или около 2,50 лева. Естонците твърдят, че това много ги улеснява. Те дори и не си помислят да излъжат за престоя или да паркират, без да си платят, защото е осигурен строг контрол и глобите са солени.
По принцип за един естонец е трудно да разбере типичния български въпрос с колко точно се корумпира един катаджия тук. "Това не е редно," казват те лаконично. По същия начин отговарят, когато питаш дали депутатите в техния парламент гласуват с чужди карти.
В Естония вече е въведено и
интернет гласуването по време на избори
На последния местен вот преди месец около 10 000 естонци са избрали тази форма на гласуване. В Тарту те са били 700 и общината отчита това като доста нисък резултат. За да гласуваш през интернет, е достатъчно да имаш от новите карти за самоличност с вграден чип. Смята се, че до момента при поетапната им подмяна вече 800 000 естонци имат такива. Жителите на Естония са 1,4 млн.
"Естония може да предаде своя опит на страни като България както в областта на административната реформа, така и в сферата на реалната икономика", казва Хейки Краних, който е бил министър на финансите в първото правителство на младата балтийска държава през 1994 г. и два пъти министър на околната среда. В момента е консултант, а може би скоро ще стане и почетен консул на България в Естония. Това, което най-вече можем да научим от естонците, е последователността и упоритостта при защита на националния интерес. Показателен е начинът, по който те са водили преговорите си по глава "Енергетика", и постигнатите резултати - 10-годишен преходен период за модернизиране на електрическите им централи.
Днес естонският бизнес търси в България благоприятна среда за инвестиции и разширяване на пазари. По инициатива на Хейки Краних през миналата година 7-8 естонски бизнесмени пристигнали в България, за да проучат възможностите за инвестиции. Някои от тях се интересували от недвижима собственост, други - от строителство, трети - от създаване на съвместни предприятия.
"Знаем, че в София, а и не само там, имате големи проблеми с боклука и разкриване на нови сметища и затова смятам, че естонците могат да ви дадат идея как да увеличите 10-15 пъти капацитета на едно сметище", казва Краних. А тяхното ноу-хау е просто - вместо да се въвежда разделно събиране на боклука още у дома, ръчно да се отделят възможните за рециклиране отпадъци в специален завод. "Човекът е най-добрият компютър", казва Анатоли Белинсон от фабриката край Талин. Не само защото преди година работниците открили сред боклука личната карта на шефа на националната банка.
Около 20% от отпадъците на Талин се превръщат в т.нар. полезен боклук
и отиват за повторна преработка. "Ние от това печелим", казва Белинсон. Около 500 лева е заплатата на един сортировач в този завод. Наскоро германците, които им продали поточните линии, споделили, че тяхната практика за разделно събиране на боклука се оказала неуспешна.
Най-известната и популярна шоколадова фабрика в Естония "Калев" също проявява инвестиционен интерес към България. Със сигурност в началото посетителят би се объркал дали е влязъл в луксозна вила с модерни мебели и камини или пък в индустриално предприятие. Естонците много държат на реда и уюта. Една от най-популярните им поговорки я имаме и ние - сто пъти мери, веднъж отрежи. За разлика от нас те я спазват стриктно и това може би стои в основата на възхода им.