:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,789,874
Активни 623
Страници 16,748
За един ден 1,302,066
Репортаж

Пенсионерският рай в Попица

56 щастливци от 2,4 млн. пенсионери цивилизовано изживяват старините си
Васка и Димитър Истаткови се любуват на природата от широката тераса на своя апартамент.
Почти градската централна улица на с. Попица (ударението е на втората сричка) продължава в междуселски път. Отдясно в полето възрастен дядо и негов с 20-ина години по-млад съратник чопкат край магарешка каручка сламата по полето. Дядо Стефан недочува, но обяснява с ръце къде е старческият дом - оня, луксозният, "петзвездният". Дядото се оказва баща на шефа на социалната служба в Бяла Слатина Васил Петков, който решава кой да отиде в дома. "Синът му не ще да го уреди в дома", свидетелства съселянинът на бай Стефан и бързо задава въпрос: "Кой управлява в София - царят или комунистите?"

В края на селото е къщата на депутатката от НДСВ Христина Христова. С пълна пара тече мащабен ремонт и тя е вече модерна, спретната. 200 м по-нагоре е "старческият дом на Христина Христова". Построен е от нея за 3,5 млн. лв. държавна пара, докато бе социален министър и открит предизборно на 16 май от премиера Сакскобургготски. Министърката тогава нарече дома "най-модерният в Европа".

Домът е опасан от висока стабилна ограда и се пази от софийска охранителна фирма. Има 4 декара двор с фонтанче, алеи и дръвчета. Сградата е разчупена, във възрожденски стил, на 2 етажа, съставена от няколко съединени къщички. В нея са настанени 56 души на средна възраст около 70 г., най-старият е на 94. За тях или няма кой, или никой не иска да се грижи.

Обяд е - всички обитатели на дома са в столовата. Първото - боб чорба, второто - печени кренвирши с кашкавал, третото - ашуре. 83-годишният Илия Маринов от Алтимир - ама да му дадеш най-много 70 - таман е приключил обяда си. Не се оплаква от нищо, освен от някои "жени селяндури". Веса пък е с 14-годишен стаж по домове за възрастни - и на нея това видимо й се отразява подмладяващо. Преместила се е заедно с още 3 жени от дома в Хайредин край Оряхово преди няколко месеца и се чувства като попаднала в рая. Преди години в Хайредин им докарали 1500 кила боб и 1500 кила леща. И така -



днес боб, утре - леща



"Никога не са ни давали кюфтета със сос като тука, а ако има яйце - жълтъкът бие в черупката", сравнява баба Веса. Но и при тая прелест тук имало недоволни - напирали в 11,30 на вратите, и ако не е готово яденето, мърморели иронично - "сигурно още разчупват агнето". "Тоя беше", сочи Веса към мразещия жените-селяндури Илия Маринов, който на свой ред гледа да се изсули и отива да играе карти. В дома има доста хора, които са живели в страшна бедност и още не могат да свикнат със стандарта. "На един 81-годишен дядо редовно му намирахме под възглавницата филия хляб, която той често забравяше", казва шефът на дома Стефан Александров.

На етаж има по 4 стаи за по двама души. Стаите са просторни, с големи бани и тераси, с кабелна телевизия и хладилник. Етажите са два, но има и скъп западен асансьор за трудно подвижните и инвалидните колички. По етажите - фоайета, където пансионците си общуват и гледат телевизия. Могат да слязат и в кафето, особено полезно за свиждания и на много разумни цени - една "Леденика" например е 50 ст. Възрастните имат още стая за билярд и тенис на маса, библиотека - доста бедна засега, с книги от дарения, включително от персонала. И най-известната екстра - джакузи, което всъщност се води вана за хидромасаж. Който май не се практикува много, защото повечето възрастни са хипертоници. Ако на човек внезапно му писне от удобства, може да се освежи със сивотата отвън. Обитателите на дома могат да излизат всеки ден "гарнизон" до 23 ч., когато се заключват вратите. Имат право и на 60 дни отпуск годишно.

Павлина Стоянова и Георги Димитров са съпрузи и заемат един от няколкото апартамента в дома. Били са миньори в рудник Трояново на "Марица-изток" -тя на 60 г., бивша стрелочничка, той - на 70, бивш маневрист. Чули за дома, пуснали си молба, приели ги. И си се чувстват като у дома. Даже Георги редовно



става нощем да гаси лампите,



че токът е скъп, не бива да се разхищава. Деца имат, ама не ги слушат. И внуците не са идвали, защото трябват 100 лв. за път - учат в Свиленград.

Васка и Димитър Истаткови са другото семейство, настанило се съвсем отскоро в дома. Тъкмо броят парите за първата вноска - всеки дава 70% от пенсията си - така е във всички домове за възрастни. Двамата са от по-богатите тук - събират общо 530 лева пенсия, но пък цели 370 от тях им прибират. Пенсионното социално неравенство поражда класови търкания и в най-добрия от всички възможни домове. Веса, ветеранката от домовете, се чуди как хора с по 65 лв. пенсия могат изобщо да имат претенции при всичките прекрасни условия в Попица. Приятелката й от Хайредин пък е взела на мушка "богатите" - "мойта пенсия голема", викали някои. "Ми да си я кътат, голема им била, кой от тях е спал на матрак?", негодува жената.

Богатите Васка и Димитър си имат деца, ама не са им идвали на свиждане.



"Синове имам, не ни искат",



просълзява се Васка. Старшата сестра Спаска Дамянова добавя на ухо, че има много такива в дома, отритнати от децата си. Имало и хора, на които отрочетата им прибирали пенсиите и едва оцелявали физически.

За да отиде човек в дома в Попица, първо трябва да подаде молба в регионалната дирекция по социално подпомагане, обяснява директорът на дома Стефан Александров. Окончателното решение е на шефа на социалното подпомагане в Бяла Слатина - според това дали кандидатът отговаря на изискванията на дома. Възрастният трябва да е подвижен, да може сам да се обслужва, да няма деменция, а ако е имал тежко заболяване, лечението да е приключило (лекарствата са си за негова сметка). С предимство са първо хората от община Бяла Слатина, после от област Враца. Ако кандидатите са много, принципът е "първият дошъл". Към 1 септември местата в дома са запълнени. Но винаги има и напускащи. Последно си е отишла монахиня, намерила си място да служи в църква. Имало и жена, която започнала да психясва и я преместили в друго заведение.

Дали всички са дошли в Попица точно по процедура, няма как да се разбере без щателно изследване на хорските клюки по места - пък и нали всички сме братовчеди, както казваше един премиер. Ясно е обаче, че в дома има много отрудени хора, които заслужават да преживеят достойно старините си. Съдник на пенсионерските достойнства пък е социалното министерство.

Издръжката на човек в дома е 1534 лв. годишно, но според директора му те са недостатъчни да се поддържа заложеното ниво. Щатът, спуснат от министерството, никак не е малък - 29 души плюс 10 социални асистенти по програма "От социални помощи към заетост". Стефан Александров се надява всяка година парите за дома да се коригират според инфлацията.

Едни ще кажат - скъпо й излиза на държавата не само с построяването на дома, но и с издръжката му. Други ще отвърнат - стига сиромахомилство, време е да вдигаме стандарта и на пенсионерите. Наистина - за зрелостта на едно общество се съди и по това как се отнася към своите възрастни. Въпросът е дали малцина трябва да са много добре или мнозина - малко по-добре. И защо най-хубавият старчески дом трябва да е в родното село на социалния министър. Но това у нас винаги са били абстрактни въпроси. А конкретиката е до болка позната - пресата си пищи, но местните са доволни и си избират министърката Христова за депутат. Така че пътят е пределно ясен - тази година в Попица, догодина в Якоруда (родното място на сегашния социален министър Емилия Масларова). Тогава пак някой дядо Стефан ще пита кой управлява в София - царят или комунистите.
 Усилен ремонт тече в модерната спретната къщурка на ексминистър Христина Христова.
 Баба Веса (вляво) кори мърмораните с малки пенсии, а приятелката й от дома в Хайредин - "богатите" скъперници.
 Малцина възрастни използват джакузито.
 Синът на дядо Стефан решава кой да отиде в пенсионерския рай.
16
16052
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
22 Ноември 2005 00:58
Кошмарите на типографията: вместо да сложат ударението където му е мястото, използват цяло подчинено изречение за да обяснят къде е ударението...
22 Ноември 2005 01:46
Поздравления за статията! Поздравления и за направеното!
Крайно време е такива домове да има във всаки един град!...Не само защото за някои възрастни “няма кой да се грижи?, а защото от това как обществото се грижи за тях, съдим за цивилизоваността си
Нали и ние сме утрешни старци
22 Ноември 2005 03:00
Какви са хубавци - особено оня от първата снимка - същински Тодор Живков!...
22 Ноември 2005 04:05
Поздравления за статията и за направеното.Надявам се, че нема да остане единствен .Поне да усигурат спокойни старини на излаганите от комунистите и от Т_Jивков.ДМГOНачукам. Нигро , И ние беме кат вази, ама и вие ке станете кат нази.
22 Ноември 2005 04:10
Тоше, ама оня отгоре наистина ти е одрал кожата. Па се уреди , дагеееее!
22 Ноември 2005 05:38
туй арно за орицата
ма се едно не е истина
мизерствале мизерствале
и сега не моат да разберат лукса
па ние кво че праиме
никой не знае дека че оди да спи на старини
нека да сме живи
че много здави си отидоа
22 Ноември 2005 08:16
...в село Попица...
...с вино карат воденица...
...животът там е...
...същински рай...

...и дават на всеки по пица...
22 Ноември 2005 08:26
Ако пенсионерите си плащат за този пансион с пенсията, системата е добра. Ако от пенсиите не могат да се покрият разходите, системата е нечестна, защото де факто осигурява допълнително финансиране от държавата на част от пенсионерите. А ако едно общество трябва да е "зряло" или "оцеляло", ясно е какво е за предпочитане. В момента каквито ресурси има, трябва да се влагат в децата и количеството им, а не в пенсионерите. С това са съгласни и самите стари хора, които макар и бедни, непрекъснато се чудят с какво да помогнат на децата си. Няма защо държавата да мисли различно.
22 Ноември 2005 09:05
3.5 милиона за 56 пенсионери. Просто тройно правило за 2.4 милиона пенсионери трябват само 150 (сто и петдесет) милиарда лева инвестиция. Нищо работа. Само ще се отделят 40 години всички пенсии, пенсионерите ще карат на фотосинтеза и без лекарства, но след 40 години какъв живот ги чака.
56 пенсионери по 10 м2 на човек основна и по още толкова помощна площ. Отиват към 1000 м2. За 3.5 милиона лева??? излиза към 3500 лева на квадратен метър себестойност на строителството. Такава себестойност на строителство си е доста височка и за Ню Йорк и за Токио и за Лондон. Доста къщички ще могат да се ремонтират а и нови да се вдигнат покрай този дом.
22 Ноември 2005 09:27
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума

Редактирано от - bot на 22/11/2005 г/ 10:09:39

22 Ноември 2005 10:27
Всичко това добре, но все си мисля, че точно тези възрастни, които не могат да се самообслужват имат нужда от грижата на държавата. Хора сравнително здрави, по на 60-70 години спокойно могат да живеят самостоятелно и да не очакват обслужване от държавата (освен ако не получават помощи по бедност). После, държавата не бива да поема разходите на лица, които са имали или имат имоти, които биха се ползвали от наследниците им.
Пред вид хала, на който се намире държавата си мисля, че оборудването на държавните домове трябва да бъде по-скромно. Ако някой иска лукс да отиде в частен дом, където той или неговите наследници да плащат всички разходи. Иначе какво - към едни държавата щедра майка, към другите - мащеха.
Не знам защо се сетих и за мезонетите на ромите... На някои по много, на други - нищо...
22 Ноември 2005 10:32
Браво за статията!!!
“Този орден се присъжда на г-жа Христина Христова за целия и принос за подобряване на живота на хората с увреждания""
Това са мотивите, с които на 18.07.2005 г Хрситина Кифлата бе беше наградена с Ордена на Короната на Кралство Белгия.
Кога БЪЛГАРСКИТЕ пенсионери и инвалиди ще я предложат за български орден??
Значи, след като я награждават с белгийски орден, тя има почеве заслуги към белгийските хора с увреждания, а не към българските!!! Май си е вярно!!
22 Ноември 2005 13:29

"тя на 60 г., бивша стрелочничка, той - на 70, бивш маневрист. Чули за дома, пуснали си молба, приели ги. "

?!?!?!?!

Вие срама нямате, журналистите, знам, но не се ли усещатате малко от малко все пак-за кое да пишете, за кое-да си мълчите-колкото и пари да ви плащат?


Нищо не е наред в тая "моя страна, моя България"-ама нищичко!

Пак ненормални истории.Пак популистки изхвърляния за сметка и на гърба на хората.Пак "видяла жабата, че подковават коня-и вдигнала краката".

60 и 70 годишни хора-в луксозен ДЪРЖАВЕН старчески дом- 56 избраници за Рая от 2.5 милиона бедствуващи пенсионера, за повечето от които никой не се грижи.
Те не са хора, така ли? Те не са работили по 40 години на тази държава същата без пари почти, така ли?Даже и децата им да са добри деца и да не са ги "отхвърлили"-те самите едва карат, как да им осугурят при най-добро желание на тях такива луксозни старини.

И така са 2.5 милиона стари хора.Не ви ли боли за тях, нямате ли собствени майки и бащи-между тях-та се превземате тука, ахкате и охкате възторжено?

И по какви критерии се избират, много интересно?Та в развитите държави хората се пенсионират/мъже и жени / на 65 години?!

Аз поне знам стотина пенсионера-лични познати -над 80, за които никой не се грижи, градски пенсионери, с малка пенсия.Но те сигурно не са и чули за този дом-та затова се мъчат и си проклинат остатъка от живота.

И това-с държавни пари?!Не само построено, но и навярно се издържа от държавата, защото питайте тези хора как са се издържали не с 70% от пенсията си, а със 100%.

Ако госпожата бивша министерка си бе построила като ЧАСТЕН този дом -пак заслужаваше затвор най-вероятно, защото -отде парите е взела, но сега-хептен.

Но на кой му пука пък какво се прави с държавни пари.Те са държавни, не са наши.
Но виж , ако е частник дребен в махалата-ако ще и едно мижаво магазинче да е направил в някоя барака под наем-сто души на ден "ще му погледнат в канчето" и насън ще му пресмятат парите комшиите.

И всичките форумци пък умилени пред лукса на картинката и викат "Браво".

?!





22 Ноември 2005 14:31
Бе на тия баби на снимката - баба Веса и другата баба - от Хайредин (тя изглежда е безименна и е идентифицируема единствено по месторегистрацията си) - бая им личи, че в богатски старчески дом живеят - едва са се събрали на снимката!?
............
А иначе - статията е твърде умилителна за срамната тема, която разглежда - че за 56 пенсионери е осигурен комфорт спрямо останалите над 2 млн. само защото имат късмета да живеят в селото на министъра (вече екс) на социалната политика.
Така ли се министърства, бе г-жо Христова, вий само на Бяла Слатина ли бехте министър или на цяла България???
Едно време тъй бай Тошо облажаваше Правец, а бай Пенчо Кубадински - Лозница!
22 Ноември 2005 16:33
Tribalism, Сгугню, tribalism...
22 Ноември 2005 19:31
Няма нищо случайно Попица е родното село на бившата социалната министърка Хр Христова. И както по времето на бай Тошо се строи в селата само на големците.
Няма нищо лошо в това дай боже повече такива социални домове.
А колко красиви сгради пустеят, които могат да се преустроят и използват.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД