Активистите на "Атака" бяха особено активни в протестите си срещу областните управители на ДПС. Какво ли ще стане, ако гласуващите за ДПС излязат на митинги в защита на новините на турски? |
Човек наистина би се разсмял, слушайки любопитните пледоарии със значими аргументи за това кой на какъв език говори, докато се храни в парламентарния бюфет, и има ли право да го чува от екрана на телевизора си. Случаят обаче не е просто смешен, защото е поредното жалко доказателство, че политиците винаги са искали да използват медиите в своя угода и затова непрекъснато доизкусуряват Закона за радиото и телевизията. От приемането на последния медиен закон през 2001 г. са правени десетки корекции на неговите текстове - коя от коя по-важна и неотложна, но задължително винаги съвпадаща с конкретните нужди на властващите.
Поредната порция промени, които гласува парламентът, също не правят изключение от това правило. Доказателството, че и този път общите правила са направени за лична употреба, са повече от явни. Първоначално депутатите тръгнаха да променят закона с идеята да се защитят авторските и сродните права на създателите на продукции, използвани в програмите на медиите, и да заработи фонд "Радио и телевизия", от който трябва да се финансират СЕМ и обществените БНТ и БНР. Идеята беше разбираема, при положение че България открай време е критикувана заради неуспешните опити да се наложи уважение спрямо авторството. Покрай тези две благородни идеи обаче бяха прокарани още няколко
напълно конюнктурни текста
А конспирацията около тях беше толкова дълбока, че дори членовете на СЕМ, които по правило трябва да дават становища, не бяха разбрали за готвените изменения.
Първият се отнасяше до начина на провеждане на ротацията в СЕМ, който съвсем явно цели да запази службата на трима от досегашните надзорници в следващите 4 години. Проблемът с въпросната промяна изглежда скучна формалност, но далеч не е така. Причината е, че на СЕМ му предстои да започне наново разпределението на ограничения ефирен ресурс и да въведе работата на цифровите мултиплекси. А както е известно, ефирните разрешителни се раздават като всяка друга концесия - за дълго, на правилните фирми и с идеята собственикът на въпросната "концесия", в случая медия, да пази публичния имидж на допусналия го да работи.
Докато законотворяха, депутатите загърбиха професионалните критерии при подбор на членовете на СЕМ, като изхвърлиха от закона изискването надзорниците да имат поне 5-годишен трудов стаж в медия или в сферата на далекосъобщенията. И този акт изглежда формален, но е достатъчно да си спомним последното недоразумение, което СЕМ произведе с цел да защити децата от насилието на екрана. Очевидно е, че само непрофесионалист би поискал да се ограничат сензационните информации за убийства и насилие в програмите на медиите в часовете между 6 и 23 ч.
Казусът "новини на турски"
пък е повече от абсурден. Тук няма смисъл да се преповтарят доводите на техните противници и защитници. Истината е, че дори да има пълно единодушие по темата, България е задължена по силата на международна конвенция да демонстрира равноправие на етническите си малцинства във всички сфери на живота. А новините на турски са наистина плах, да не кажем жалък, опит от наша страна да покажем уважение спрямо сънародниците си, за които българският не е майчин. Защото е повече от ясно, че в сегашната си форма и време на излъчване т. нар. предавания на БНТ на майчин език не обслужват реалните нужди на аудиторията, за която са предназначени. Да не говорим, че хората на Волен Сидеров не атакуват принципа на въпросния текст в закона, а неговото изпълнение. Т.е. ако имаше новини на арменски или иврит, от "Атака" нямаше да протестират. Затова е повече от ясно, че няма друга причина "Атака" да се противи на излъчването им, освен да си направи PR акция и да подхрани екстремните настроения на привържениците си и да повдигне имиджа си сред тях. Както преди 5 години, ДПС също така упорито настояваше за появата на въпросните новини на турски, без дори да се опита да намекне, че въпросният оспорван текст е приложим и за нуждите на други етноси у нас.