:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,790,202
Активни 783
Страници 17,076
За един ден 1,302,066
Мироналагане

В Афганистан било по-опасно от Ирак. Моля?

Почти сигурно е, че НАТО ще поиска от България да прати повече войски в Кабул
СНИМКА: РОЙТЕРС
Атентатите в Ирак са ежедневие. Тази снимка е от 19 ноември, когато кола-бомба се взриви на пазар в Югоизточен Багдад.
Лятото на 2005 г., Кабул. Пътувам с кола към лагера на българския контингент в източната част на града заедно с новопристигнал войник. "Рейнджърът", ветеран от Ирак, разглежда любопитно наоколо и учудено пита: "А защо карате толкова бавно и нито един от патрулите на ИСАФ не стреля в движение?" По надупчения Джелалабад роуд са се наредили повечето военни лагери на ИСАФ, военна база на водените от САЩ коалиционни сили, няколко сгради на ООН, местната митница, частни фирми. И хиляди пешеходци, впрягове, колоездачи, коли, камиони и тирове...

Сетих се за тази история, като прочетох думите на тъмносиния депутат Асен Агов: "Въпросът е трябва ли да поемаме повече ангажименти в Афганистан, където ще е по-рисково, вместо да продължим улегналата мисия в Ирак?". Според него, ако се изтеглим от Ирак, България няма да има никакъв аргумент



да откаже увеличаване на мисията в Афганистан,



след като ИСАФ е приоритетна операция за НАТО. Агов смята, че увеличението няма да се изчерпи с охраната на летището в Кабул, а ще трябва да пратим бойци в провинциите на страната, които са твърде рискови. Десният Агов беше изненадващо подкрепен и отляво. "Трябва да се обсъди нашето участие в Ирак, тъй като в Дивания контингентът ни все пак е добре приет", каза шефът на делегацията ни в асамблеята на НАТО Николай Камов.

Не е никаква изненада, че Агов и Камов лобират за оставането ни в Ирак в Коалицията на желаещите. Не бива и никой да се съмнява, че САЩ използват огромното си влияние в НАТО, за да принудят членките, които не участват в Ирак - като Германия, Франция и Испания, да поемат бремето в Афганистан. Логично е пък НАТО да поиска от нас да пратим по-голям контингент - още повече, че групата от около 300 души, която ще замине догодина да охранява и управлява военното летище в Кабул, ще остане там само 3-4 месеца.

Шефът на Генщаба ген. Никола Колев отрече, че България се кани да праща войници в "афганистанските провинции". Но той не би могъл да каже нещо друго, докато НАТО не отправи конкретно искане.

Смешен обаче е начинът, по който Камов и Агов се опитват да обърнат общественото мнение и политическите нагласи в полза на оставането ни в Ирак - с внушение, че алтернативата е много по-страшна. Тази теза е изсмукана от пръстите.

Малко суха статистика. От март 2003 г., когато САЩ нахлуха в Ирак, до средата на ноември т. г. в бившите вилаети на Саддам Хюсеин са загинали 2079 американски войници. Не броим жертвите от други контингенти, сред които и 12 българи. Загиналите американци в Афганистан от началото на войната срещу талибаните и "Ал Кайда" в края на 2001 г. са 206. От началото на годината



в Ирак е имало над 540 самоубийствени атентата



В Афганистан се броят на пръсти.

Докато в продължение на близо 3 г. живеех в Афганистан, всеки ден гледах по BBC World какво става в Ирак. Почти „обидно" ми бе, че предишният „освободителен проект" на САЩ - Афганистан, рядко попада в новинарската емисия на най-добрата новинарска телевизия в света. На фона на гражданската война в Ирак редките гърмежи и атентати в Афганистан се класираха в новините наравно с „фийчъри" за възстановяването, изборите, женските права, училищата и прочие общочовешки проблеми.

Приликите между Афганистан и Ирак са само привидно много. Разликите са съществени. Никой вече не си криви душата с наименованието на това, което се случва в Ирак - гражданска война.

Талибаните засега са по-скоро мит, а не организирана военна сила. Според анализите те действат на малки отряди, а пък "Ал Кайда" е пренасочила основните си усилия към Ирак. Има данни, че босовете на терористичната организация се опитват да наберат мощ в Афганистан с пращане на атентатори-самоубийци (араби и чеченци) и обучаването на афганистанци в нови терористични техники, усвоени от съпротивата в Ирак. В последните месеци наистина има "раздвижване" на съпротивата в Афганистан, но далеч от мащабите на Ирак. Раздвижването, може би, се дължи и на обявената от правителството в Кабул амнистия за всички талибански бойци, "чиито ръце не са изцапани с кръв".

Въпреки всичките си заплахи талибаните не успяха да смутят нито президентските избори през октомври 2004 г., нито парламентарните и провинциалните през септември 2005 г. През предишната студена зима дейността им бе съвсем замряла и говорителят им (вече арестуван в Пакистан) молла Хаким Латифи обясняваше по сателитен телефон на местни и чужди репортери, че чакат да се стопи снегът и да поведат борбата срещу чуждите окупатори с нова сила...

Афганистан има законно избрани президент, правителство и парламент, който съвсем скоро ще бъде свикан. Социологическите анкети отчитат като цяло подкрепа за властта, но и нарастващо недоволство от бавното възстановяване на страната.

Най-съществената разлика е, че процесът по създаването на изцяло нови афганистанска армия и полиция е в напреднал стадий - около 43 000 войници и около 55 000 полицаи вече са обучени и поели немалка част от осигуряването на сигурността в страната.

В Афганистан действат две отделни чужди военни операции - на водените от САЩ коалиционни сили (около 20 000), които търсят Осама и остатъци от "Ал Кайда" и талибаните, и на командваните от НАТО мироопазващи сили ИСАФ (около 12 000). ИСАФ е главно в Кабул и няколко малки бази в сравнително спокойните северни и западни провинции. В ИСАФ има контингенти от 36 държави, а задачите им изключват бойни действия или операции срещу наркопроизводството. Те са там да "подпомагат сигурността". Пактът има планове за догодина да разшири присъствието си на юг и изток (в по-размирните пущунски райони) с тенденция да се разпростре в цялата страна. Важното тук е под каква форма точно НАТО се разширява в Афганистан - в малки бази с не повече от 300-400 човека в така наречените Провинциални групи за възстановяване (ПГВ). В ПГВ-тата под една шапка са обединени всякакви чужди и местни правителствени и неправителствени организации, а работата на войниците там е да подпомагат работата по възстановяването. Именно тези групи, според изследванията, се ползват с най-висока популярност сред местното население, защото са ангажирани директно с проектите за възстановяване в населеното място.

Лош имидж в Афганистан имат по-скоро американците, които обиждат местните нрави с безкрайни нощни проверки за терористи и оръжия по домовете в пущунските райони, арестуват без обяснения, спорадично бомбардират със "съпътстващи щети" сватбари и частни къщи...

И точно тук е скрит ключът от бараката - САЩ се опитват да ангажират все повече НАТО в Афганистан - настояват за общо командване на двете операции и поетапно ангажиране на европейците в антитерористичната дейност, за да могат да освободят жива сила и средства за Ирак. На това лидерите от Стария континент се противопоставят активно и категорично не искат ИСАФ да бъде ангажиран в бойни действия. Трудно е да се прогнозира кой ще надделее. Това, което България може да направи, е да подкрепи Европа - в крайна сметка Осама нападна Америка и е логично американците да си довършат започнатото...

И в двата случая обаче може да се обзаложим, че Брюксел ще поиска още войски от нас - за планираното вече разширение на ИСАФ ще се нуждае от около 10 000 нови миропазители. А нашето участие в момента е наистина скромно с общо около 60 човека.
9
2860
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
22 Ноември 2005 01:04
Туй маце едно време пишеше по часовете разни здравословни статийки и кибичеше заедно с мени по пресконференции при мимито виткова. Ко праи тук и пише за политика, що тай ма како?
22 Ноември 2005 02:32
АМА, същото е и с "политиците"/с извинение за думата!/ ни- довчера хал-хабер си нямали от Политика, а днес--- "политици" ?!? И с МНОГО други "жанрове" и жанронисти е така в България!!!
22 Ноември 2005 08:57
значи, девойката нещо не ви харесва, а? щото го е написала така, че дума не можете да обелите по съдържанието. щото може да запуши с факти устите на онези кухи лейки супермена на татовото радио (агов) и манекена на цк на дкмс (камов). щото знае, затова ли ви е яд на нея?
22 Ноември 2005 09:40
Веднъж като си дадеш дупето под наем ще го ползват докото се скапе!
22 Ноември 2005 12:35
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума

Редактирано от - bot на 22/11/2005 г/ 12:57:39

22 Ноември 2005 13:05
Ще опазваме жизнените си интереси докрай!
22 Ноември 2005 14:03
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 22/11/2005 г/ 17:00:03

22 Ноември 2005 16:44
Брате Ламьо, проявяваш типичната колегиална завист.А, пък ако си от мъжки пол-напълно обяснимо е да не понасяш по-кадърен от себе си да го плеснеш по анонимному тук във форума.Много рядко публикуват толкова смислени неща, не само в "Сега".Моите уважения, госпожо!
23 Ноември 2005 02:02
А_така Ще опазваме жизнените си интереси докрай! Каквото и да струва. Ако ще и живота.
+++
Иначе, очеркът си го бива. Чак да ти се доиска. Всъщност, наш'те като са на летището, няма ли да има екскурзионно бюро. Жалко, също, и непонятен пропуск за жена, изобщо нищо не е споменато за българските рози.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД