:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,792,520
Активни 747
Страници 19,394
За един ден 1,302,066
Друга гледна точка

Въпросът не е в размера на глобите, а къде отиват парите

Последните предложения на КАТ за многократно повишение на глобите, за отнемането на талона, докато не внесат парите, и т. н. имат за цел да намалят жертвите по пътищата. Трябва да влезем в положението на КАТ, защото европейските конвенции изискват да намалим с 50% катастрофите с фатален изход спрямо сегашния им брой. А последните статистики никак не са благоприятни. Предложенията на КАТ обаче не са адекватни. Макар че от един силов орган като КАТ можем да очакваме само силови предложения - повишени санкции.

Не е взето предвид например, че разходите на собствениците на автомобили ще нарастват в абсолютна стойност и като относителен дял от домакинските бюджети. Предстои да се вдигат акцизите върху течните горива, а и цената на суровия петрол постоянно нараства, увеличават се разходите за инфраструктура, за които плащаме с различни такси - като винетките, задължителното автомобилно застраховане ще утрои цената си.

Затова ефективна мярка ще са не високи глоби или повишената им събираемост, а мотивацията у обществото да ги плаща. Такава мотивация ще има само ако се знае къде точно отиват парите. Сега те се вливат в държавния бюджет. А за да има безопасно движение, трябва да се влагат пари. И то много - за техника, за хора, за мерки.

Техническото обезпечение на КАТ сега е ниско. Полицията няма модерни радари или постоянни камери, които да следят възлови кръстовища, и то не само в големите градове, а и по републиканските пътища. Да не говорим за постоянната маркировка, пътните знаци и т. н. Преди всичко у нас трябва да се проведе реформа на тази система и е наивно да очакваме, че тя ще се направи само от КАТ.

Стратегическите въпроси и най-острите проблеми трябва да се решават от единен орган. В САЩ има специален департамент по безопасността на движението по пътищата, а в европейския модел начело на тази система стои министърът на транспорта.

Реформата изисква националният орган по безопасност на движение да е регулаторна комисия, каквито са Комисията за защита на конкуренцията, Съветът по електронни медии (СЕМ), Държавната комисия за енергийно и водно регулиране и Комисията за регулиране на съобщенията. В нея трябва да има пътни инженери, юристи, специалисти по транспорт, медицински специалисти и т. н., а не политици. Тя трябва да дава обществена оценка за дейността на КАТ и когато Пътна полиция предлага сурови мерки, комисията би трябвало да ги одобрява или не. Тази комисия трябва да има и последната дума при приемането и пускането в експлоатация на пътища и съоръжения, които засягат безопасността на движението.



* Авторът е бивш директор на Института по автомобилен транспорт, експерт на програма ФАР по промяна на транспортното законодателство и зам.-министър на транспорта в периода 1995-1997 г. В момента е координатор на центъра за развитие на синдикат "Промяна" и главен експерт на Националния съюз на превозвачите.
5
1037
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
16 Май 2005 23:52
Не, не съм съгласен
Въпросът е точно за глобите
Но не за това, кой, кого и защо глобява, а обратното - защо не се глобява
А това че парите от глобите не стигат държавния джоб е мила подробност.
Държавата не е заслужила, не е организирала, не е наложила-остави на самотек и дори не наблюдава.

А къде отиват парите в тази ситуация съвсем не е проблем- в джоба на глобителите

17 Май 2005 00:47
Ще си вкарате автогол рушветчии Ако се вдигнат глобите ще си искам разписки и то истински за всеки платен лев
17 Май 2005 11:58
Проблемът не е нито в глобите и тяхната събираемост и къде отиват, а в същността на действията ня КАТ. КАТ се е превърнал в съберач на глоби (някои твърдят даже и с план), което е крайно неправилно. Защо КАТ не стои некога на самото кръстовище дето се извършват нарушенията, а винаги на 50 м встрани? Той не се стреми да регулира движението и да предотврати нарушенията, а да глобява. Да изпълни плана по глобите - и държавния и личния. Докъто продължава тази практика - катактрофите и жертвите няма да намалеят!
17 Май 2005 12:19
ефективна мярка ще са не високи глоби или повишената им събираемост, а мотивацията у обществото да ги плаща” – професионално увредено мислене. За ефективен резултат може да се говори в случая само при мотивация на обществото да не прави нарушения за глоби!
На всичкото отгоре предложение за още лапащи от държавната ясла...
17 Май 2005 23:17
"...задължителното автомобилно застраховане ще утрои цената си."

Сега е 100 лв. на година, догодина...излиза 300лв.
Честито!
Какви ли още изненди ще има по пътя....?
....към ЕС.....
..."На гол тумбак чифте пищови"....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД