Визитка:
Георги Дамянов е роден през 1953 г. в София. Завършил е Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Работил е в бившата Агенция за авторско право, след това 5 години е в частния бизнес и от 2002 г. е директор на дирекция "Авторско право" към Министерството на културата.
-----------
- Г-н Дамянов, защо българинът не обича да плаща за авторски права?
- Това произтича от култура, от манталитет... Българинът не е научен да цени труда на другите. И според мен все още е останало мисловното наследство от социализма, че ако можем да откраднем, ще е по-добре. Нашенецът ще намери за всичко друго пари, но за авторски права - никога. Защото счита, че може да мине и без това. Трябва да се промени мисленето.
Фирми, които са бели в бизнеса, продължават да работят с крадени продукти. Ще ви кажа например, че преди 3 години държавната администрация не беше с легализиран софтуер. Сключи се договор с "Майкрософт" и всичко се оправи.
Нека честно си кажем защо хората разчитат толкова на Европейския съюз - защото някой ще дойде и ще въведе правилата на играта. Ако някой в България каже, че трябва да се направи еди-какво си, народът си мисли: "Мани ги тия, те ще ми кажат." Но ако същото се каже от Брюксел, реакцията е друга: "А, да, бе, те от Европа го казват." А в Европа и Америка не всичко е регламентирано със закон. Има си правила, които се спазват от човека.
- Все за нелегалните компактдискове се говори. Те ли са най-големият проблем. Защо не се говори за книгите? Авторът подписва договор за 1000 броя, но не може да проследи в печатницата колко отпечатват?
- По принцип при книгите нещата вървят най-добре. Има си издатели, има си автор, има си преводач, има си агент на чуждия автор. Всички фигури, които са необходими да върви този бизнес, са налице. Слава богу, книгата не може да бъде вмъкната в този нов формат на електронни и медийни носители и на интернет. Това предполага липсата на кражба на интелектуална собственост както при музиката, компютърните игри и софтуера.
При DVD кражбите са около 20-30%, което се счита за нормален процент. Процентът на пиратството в света е около 40 на сто. Но дисковете са най-съвременните носители и те носят най-големи загуби на носителите на правата.
- Новият закон за авторското право върши ли работа?
- Законът е много добър, изцяло с европейските изисквания.
- Откъде произтичат трудностите при прилагането му? Не знам някой да е осъден за пиратство.
- Наскоро колегите са били на дело в Ямбол и един нарушител е осъден на 6 месеца лишаване от свобода условно и 3 години изпитателен срок. Става дума за компютърна зала и нарушаване на правата на носителите - тиражиране на една игра на няколко компютъра. Това е първата присъда у нас за кражба на интелектуална собственост.
- Да, но този начин едва ли е особено ефективен. Утре съдът може да реши друго?
- Преди дни подписахме споразумение в НСБОП между носителите на права и доставчиците на интернет. Ще се ограничи достъпът и ще бъдат свалени всички произведения, които имат обявени носители на права в България. Но е важно как споразумението ще се приложи, ако се открият нарушения, и как ще процедира НСБОП - ще ги свали принудително или ще ги извика да ги предупреди.
На първата фаза трябва да се премахнат централизираните сървъри, какъвто е например най-употребяваният - arena.bg. Вторият вариант е т. нар. пиър ту пиър, т.е. вие от къщи със съответната програма пускате търсачка за музика или филми не към специализирания сървър, а към всички компютри, които са в мрежата. Сега в САЩ дори влизат в домовете на хората, за да открият в компютъра им музика или филми, без да са платени правата за това. Много е важно да има алтернатива за плащане - плащаш си за филма по интернет и го гледаш.
- Нали уж бяхме забранили уличната търговия с дискове.
- Столичният кмет Стефан Софиянски издаде заповед за забрана на уличната търговия, но пък я атакуваха легални търговци. Доколкото знам, делото е във Висшия административен съд. Имаме голям проблем с тези "търговци". Сега те изнасят празни касетки, на които пишат какво има. Ние за празни кутийки не можем да санкционираме. Ако примерно вие поръчате, чакате, търговецът отива и ви носи диска от скрито място. Малко циганска работа.
- Защо все още кабелните оператори не си плащат правата - немските телевизии изчезнаха, руската ТВ-1000 ту се появява, ту изчезва.
- При тях има две плащания - едното е за сигнала, второто - авторско право за произведенията, които се излъчват. Второто не се прави. Другото е, че те плащат определена сума на абонат и сключват договори за 1/5 от абонатите. Никой не може да провери абонатите. Имаме съвместни проверки с Комисията по регулиране на съобщенията. И техни служители записват каналите, които в момента се излъчват. Дават ни тези протоколи, ние проверяваме дали имат сключени договори.
- Добре, Пол Макартни изкупи авторските права на "Бийтълс" и навсякъде, където звучи тяхна песен, той получава процент. Възможно ли е това у нас?
- И сега се плаща на чуждите изпълнители. Схемата на получаване на тези пари от авторите се нарича колективно управление на авторските права. Има такова дружество. То има договори с всичките телевизии, с всички радиостанции. Освен че пращат пари, те пращат и програмите. И се правят съответни отчисления за автора. Това се отнася и за българските автори.
- За изпълнителите?
- При тях нещата са малко по-сложни, защото те имат не авторски, а сродни права. Още не са стигнали до момента на плащането. Но ще получават.
Не исках да се намесвам
Но има логика
Защита на авторските права
Те не се уважават тук
Сега се налага да се уважават
Та това е работата на умствения труд
В Кърджали, примерно, ми казаха, умните не работят
Ето, ако се плаща за умствена, т.е. невеществена работа-ще почнат да уважават и умствения труд