:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,999
Активни 753
Страници 24,564
За един ден 1,302,066
Драми

Импийчмънт по болярски

БСП и ДСБ се обединиха в безпрецедентна коалиция срещу великотърновския кмет Румен Рашев
Снимки: Николай Дончев
Във Велико Търново се забелязва видимо оживление, за което говорят и данните за ниската безработица.
Терминът "импийчмънт" доскоро бе известен у нас само на познавачите на американската история и конституция. Малко повече веселяшка популярност тази иначе сериозна процедура, с която се свалят президенти на САЩ, придоби покрай забежките на Бил Клинтън с Моника Люински.

Все по-упорито обаче импийчмънтът става част от политическия речник на българина, включително чрез една от готвените поправки на конституцията, която предвижда такава процедура за главния прокурор. За последно обаче този термин се употреби в публичното пространство покрай скандала във Велико Търново, избухнал в края на миналия месец. Тогава безпрецедентно обединение на местните БСП и ДСБ се закани да спретне импийчмънт на кмета Румен Рашев от СДС. Двете партии заявиха, че кметът е злоупотребил с власт, и дадоха на прокуратурата документи за делата на кмета.

В момента текат консултации между съветниците, тъй като за свалянето на градоначалника е необходимо мнозинство от две трети. В случая това означава 26 гласа от 37-членния общински съвет. Обединена левица има 15 съветници, но разчита, че ще бъде подкрепена от НДСВ, ДПС и ВМРО. Но и така гласовете стават само 24. Още повече че жълтите и воеводите все още са в изчаквателна позиция и не са казали категорично как ще гласуват. Останалите са 7 съветници от СДС и 6 от Републикански блок и Съгласие за Велико Търново. Въпреки че сините твърдо застанаха зад Рашев, има слухове, че някои от съветниците им биха гласували срещу него. ДСБ не са представени в общината и участват в битката предимно с пресконференции и публични изявления.

"Не знам дали импийчмънтът ще успее", казва депутатът на БСП от района Стоян Витанов. Според него обаче не е малко това, че всички злоупотреби на кмета Рашев ще бъдат извадени на бял свят. "След като ги направим публично достояние, смятам, че ще можем да разчитаме на подкрепа и от останалите групи в общината", каза Витанов.

Съветниците на Обединената левица ще обсъждат предложението за импийчмънт на 12 февруари и е възможно да го внесат още на 13 февруари. Предстои обаче дискусия по бюджета на общината и затова процедурата няма да се задейства веднага, за да не стане пречка за приемането му. "Ще изчакаме становището на прокуратурата", поясни шефът на групата на БСП в общината Атанас Атанасов.



Отстраняването на кмет от общинския съвет не е новост за България.



През годините подобни спектакли се разиграха в Димитровград, Велинград и Девин. За първи път обаче се говори за импийчмънт на кмет на областен град, при това на старата българска столица.

Най-сериозните обвинения срещу Рашев са няколко. Първото е, че общината не е изпълнила договор за наето от частници помещение, заради което е задлъжняла близо 400 хил. лв. За да не бъдат блокирани сметките му, кметството е преотстъпило 73 дка земя. Рашев е обвиняван и за това, че е теглил заем за 5 млн. лв. от "Биохим" за ремонт на улици, срещу който заложил всички общински приходи. Друго сериозно обвинение е свързано със строителната фирма "Илстрой". На нея кметът е предоставил терен за гаражи, но впоследствие еднолично подменил договора, за да могат там да се построят офиси и магазини. По същото време Рашев купил от фирмата мезонет и жилище за сина си. Атаката срещу кмета започна, след като същата фирма - "Илстрой", спечели конкурса за възстановяване на летния театър.

Самият Рашев твърди, че за сделката с летния театър не носи никаква отговорност. "Предварително аз дадох всички мои правомощия на общинския съвет", каза Рашев. Той обясни, че известният на всички търновци летен театър е бил съборен в края на 90-те години. "Сега е една голяма дупка, шеговито го наричат "кратера на Везувий", и много трудно се почиства", каза Рашев.

По принцип общинският съвет отстъпва право на строеж, той взема решение да се проведе конкурс, но обикновено упълномощава кмета за всички останали действия. В случая обаче е съставена 21-членна комисия. 17 от участниците в нея са общински съветници. На конкурса се явили двама кандидати. Спечелила го фирма "Илстрой", като разликата в точките с втория участник "Бенч марк" била около 25%. При гласуването 30 от съветниците били "за", а 6-има се въздържали. Загубилата фирма веднага обжалвала решението. "В техния проект имаше предвидено и изграждане на жилища в района, което е недопустимо", каза Рашев. Той обясни, че около театъра може да има само обществени сгради.



Рашев заявява, че е спокоен по всички обвинения срещу него



Сделката с частниците, на които впоследствие е преотстъпена земя, е сключена през 1998 г., когато той все още не е бил кмет. Рашев не можа да си спомни защо години наред не е плащан наем. Той твърди, че вече са отстранени нередностите и около заема с "Биохим". След като ВАС го обявил за незаконен, експерти на банката са го преоценили и в момента той е обезпечен само с общински имоти. За обвиненията за гаражите, които неусетно са прераснали в офиси, обаче Рашев предпочита да не коментира, а да изчака края на проверката на прокуратурата.

Кметът категорично отрича да се е облагодетелствал по някакъв начин при покупката на двата апартамента от "Илстрой". И заявява, че е доволен, че прокуратурата се е самосезирала и ще провери неговото имотно състояние. Рашев изтъква, че "Илстрой" е единствената фирма, която строи само върху един общински терен, а има други компании, които ползват по няколко общински терена. Самият той купил своя апартамент през 2004 г. на доста висока цена - 214 евро в груб строеж, без дограма, без врати, само на подови замаски и без шпакловка.

Според Рашев



атаката срещу него е преди всичко политическа



"Политическите спорове обаче трябва да ги оставяме на входа на общината", заявява кметът. "Няма как да поправим само тротоара, по който ходят бесепарите или седесарите", обяснява Рашев. И разказва, че понякога неговите идеи са срещали подкрепа дори от БСП. Той самият също възприел наскоро предложението на социалистите да се намалят промилите на такса смет.

Това мирно сътрудничество обаче в момента е само мил спомен. Войната се води не само в общината, а и в местните медии. Провокирани от изнесените факти за имотното състояние на кмета, съветниците от Обединена левица решиха до края на февруари да направят публично достояние своите имоти.

В битката в старата столица се включи и кметът на сегашната столица Бойко Борисов, който специално отиде до Велико Търново, за да заяви подкрепа за Рашев. В края на миналата седмица снимка на двамата шестваше по първите страници на местните вестници. "Приятел в нужда се познава", обяснява Борисов пред в. "Янтра днес". И обещава, че ще води всички свои гости - кметове на европейски столици - да гледат спектакъла "Звук и светлина" на Царевец. Той заяви, че ще ползва опита на старата столица при изграждането на центрове за административно обслужване и информация на гражданите.

Иначе във Велико Търново се забелязва видимо оживление особено в сравнение с това, което беше преди 5-6 години. Градът в момента е 85 хиляди, а общината е със 100 хил. жители. През 1999 г. безработицата в старата столица е била 22%. Голяма част хората пътуваха ежедневно до Севлиево, за да работят в "Идеал стандарт". В момента обаче безработицата е 6,8%. Най-големият работодател е пивоварната "Болярка". Активно се развива туризма, строят се хотели.

"Вярно е, че в града се забелязва оживление, но проблемът е, че кметът се е разпорежда с общински имоти, нарушавайки решения на общинския съвет в полза на предприемачи", обобщава депутатът от БСП Стоян Витанов.

По всичко личи, че левицата усилено се готви за евентуални предсрочни кметски избори. Тя загуби предишния вот драматично и затова амбицията да докаже, че несправедливо е била победена, е още по-голяма. Въпросът е ще намери ли съюзници сред политическите си опоненти, които нямат особена полза от предсрочен вот.
 Летният театър в момента е в руини, но сделката за новото му построяване отпуши атаката срещу кмета Румен Рашев.
 Според Румен Рашев атаките срещу него са политически.
5
2485
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
07 Февруари 2006 01:16
Този на снимката не беше ли СДС-арският титан лщбим на всички боляри, устоял битката с времето?
07 Февруари 2006 06:57
Р.Рашев не е първият търновски кмет, чийто цял мандат е под въпрос. В началото на демокрацията имаше също кмет на СДС, чийто мандат беше прекъснат заради злоупотреба с власт.
07 Февруари 2006 08:07
Калина,

от доста време те подозирам, че си нашенче. Вярно ли е
07 Февруари 2006 08:11
А на Рашев не само пичката, а и главата му да вземат - пак няма да е грешка.
07 Февруари 2006 15:25
Да се обади, като се върне
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД