:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,898
Активни 747
Страници 24,463
За един ден 1,302,066

Смайващ растеж

РОЙТЕРС СНИМКИ
Служителка брои американски долари в пекинската банка.
Между 1980 и 2003 г. растежът на китайската икономика е средно 9.5% годишно, като реалният доход се е повишил с 300%, а брутният вътрешен продукт на глава от населението расте по-бързо, отколкото в която и да е друга страна. През последното десетилетие Китай е привлякъл чуждестранни инвестиции за 560 млрд. долара и в момента е третата икономика в света (а ако се направи сравнение въз основа на сходна покупателна сила, е на второ място). Той реализира 15% от икономическата активност в света. От 1978 г. китайският растеж наподобява, общо взето, темповете, постигнати от Япония, Южна Корея и Тайван преди едно поколение. Китай е на същия път на бързо интегриране със западния икономически свят, което бе характерно за азиатското развитие. Но има и разлика - той стартира от много по-ниска база в сравнение със своите предшественици. В момента около 70% от градските домакинства в Китай получават между 2000 и 7500 долара годишен доход. Очаква се, че платежоспособните китайци, които купуват луксозни стоки, ще нараснат от 13 милиона на 100 милиона през 2010 г.
41
2881
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
41
 Видими 
07 Февруари 2006 01:18
Това са остарели числа. ККП на пленума си миналата есен реши да намали темпа на растеж два пъти до 2010 поради индустриален свърхкапацитет, освен това Китай стигна до ръба на екологическата катастрофа, липсва вода и обработваема земя, 800 милиона селяни живеят мизерно и социалното напрежение между тях и проспериращите (условно) крайбрежни райони заплашва с размирици. КНР е и първата страна, която ще падне жертва на застаряването на населението си, преди да забогаее. Шанс е, че повечето от населенито нямат пенсии. КНР не може да създаде и професионална бизнес класа, способна да управлява модерна икономика, най-вече по културни причини. Въпреки, че в КНР вече има десетина университета, в които хиляди китайски студенти учат МБА по американски програми, качеството на тези МБА е много ниско.
07 Февруари 2006 01:38
Свръхрастеж, екологическа катастрофа, експанзия, агресия - да продължавам ли? От един див народ и една изостанала страна демокрация не става за 20-30 години.
07 Февруари 2006 02:07
/:/ "...Китай е привлякъл чуждестранни инвестиции за 560 млрд. долара и в момента е третата икономика в света ..."
......................................... ......................................... .....................................
Ама тези капитали от Албания или Куба ли са отишли в КОМУНИСТИЧЕСКИ Китай, или от САЩ, Западна Европа, Канада, Япония, Корея и прочие много уплашени от икономическия растеж на Китай демократични държави и националноотговорни и екологичнопритеснени западни демократични Капиталисти-антикомунисти?!
САМО питам! НЕ пипа!
07 Февруари 2006 02:10
Фичо, айде ако обичаш да се "занимаваш" с американската икономика, не им бери гайлето на китайците - много са, не са лъжица за твоята уста.
Колкото то MBA-тата - трудно ми е да определя дали те или адвокатите са донесли най-големите беди последните 1-2 века на света, можеш ли да ми помогнеш?... Хеле па американските - най-паче...
Упс, забравих философите, да ме прости Нели...
07 Февруари 2006 02:52
Смайващ растеж

"" От 1978 г. китайският растеж наподобява, общо взето, темповете, постигнати от Япония, Южна Корея и Тайван преди едно поколение. Китай е на същия път на бързо интегриране със западния икономически свят, което бе характерно за азиатското развитие. Но има и разлика - той стартира от много по-ниска база в сравнение със своите предшественици ""

Има и още една разлика -

Населението на Япония е 120 милиона.
На Ю. Корея - 40 Милиона.
Тайван - 20 милиона.
ХогКонг - 5 Милиона.
Сингапур - 3 милиона.

Населението на Китайската народна република е 1 300 МИЛИОНА [/size=2]

Редактирано от - bot на 07/2/2006 г/ 10:23:24

07 Февруари 2006 05:14
Ами при население 1.3 млрд. това е пренаситеност с работна ръка. Съответно тя е евтина.....
Прогнозата ми е, че след такъв бум, ще има период с голям катаклизъм. Може след 10-20 години но ще има поради застаряването на населението.........
07 Февруари 2006 07:45
Чичо Фичо дежурно слага знак минус на всичко, което е против интересите на Америка. А претендира, че е аналитик, и то универсален.
07 Февруари 2006 09:42

Всичко е ГИГАНТСКА БУТАФОРИЯ там-Китайците са царе на бутафорията
07 Февруари 2006 09:54
Ако пък се използва приравнен "Стоков" Еквивален са на 1'во място
.
Реалното произведено количество Стоки и Услуги.
.
Единствено трудното е прираняването на "качествата" а от там и сравнението на икономиките. Ей тука си спорят разни икономисти и решение няма. Решението го показва ЖИВОТА , все по-добра битова техника и много други Китайски неща .... виждащи се с просто око ... най-последното е китайският износ на автомобили и бусове има ги вече и в България макар и доста ограничено поради ОТКАЗ на разрешителни за внос от БГ властите ... позоваващи се на БДС ... същите модели отказани в БГ обаче се продават в Европейски Страни и из цяла Азия .... що ли ми е познато това лобиране в БГ .... ( а нямаме родно рпоизводство дори )
.
След време все по-добри изтребители, ракети, лазерни установки, космически апарати ... Без война и енергийно "стискане за гърлото" това ще е НЕИЗБЕЖНО следващите 10-15 години ....
.
Ей това е проблема на САЩ и фичовци, отчасти и на Русия ....
07 Февруари 2006 10:02
Фичо
Вместо да се обаждаш като черна станция хвайщай се да учиш китайски. И вместо да гледащ "Бохеми", купи си партитурата на китайската народна опера "Изтокът аленее" и започвай да я разучаваш. Ей Тамплиерът ще ти помогне.
На Фичо като му изнесат някои данни дето не му отърват и той започва да търси кусури, я с превода ще се заяде, я някаква програма дето я има в американските унивесрситети, пък в китайските била на ниско ниво. Гаче е бил в китайския университет и е слушал лекциите на китайски и е чел иероглифите им.
07 Февруари 2006 10:23
Най-близко до реалноста ми се струва колегата с бутафорията.

07 Февруари 2006 10:39
Абе Китай влязоха в пътя, намериха с нишата - "Световния завод", както русия се ориентира към "Електростанцията на света", а Америка се бие в гърдите че била "Световния полицай/пъдар", за добрата стара Европа остава да влезе в ролята на "Световния даскал" и да учи тия всичките на ум и разум.
П.П. В Китай демографската ситуация се стабилизира - богатото крайбрежие има отрицателен прираст, вътрешността на страната, където ядат камъни - висок положителен. това е аксиома: Ако си беден и прост - правиш деца, ако си богат(сравнително) - правиш пари, купуваш си BigFuckingTV и не правиш деца....

В етом мире много психов,
каждый пятый -ето псих,
говори со мною тихо,
может я - один из них
07 Февруари 2006 10:45
Фичо, споделям анализа ти. Що се отнася до китайските университети, можем ли да ги сравним с американските. Знаеш ли вица: "Какво представлява американски политихнически университет? Университет, в който руски професори преподават математика и физика на китайски студенти."
07 Февруари 2006 11:20
От 1978 г. китайският растеж наподобява, общо взето, темповете, постигнати от Япония, Южна Корея и Тайван преди едно поколение.

Много по-смайващ е бил растежът на Япония пред 100 и кусур години, но по тва време растежът на нащо Царство е бил още по-смайващ от японския, както каза американският президент Теодор Рузвелт през 1912г. Ама нали "ксерокса", дето е прекопирал Ройтерс, е проста машина, та не можем да му се сръдим за незнанието.

Досежно тия 530 млрд.дол. ЧИ за 10 години требе да се каже, че са твръде малко за една дръжава, която е къде 20-25% от света. Все пак китайците са 170 пъти повече от българете и все едно наще ЧИ да са биле 3, 3 млрд.дол. за 10 години. А те само тая година ша са толкоз.
Не можем да приемем за нормално в Хонг Конг да влазят толкова ЧИ годишно, колкото в цел Китай, а тва продължава вече от десетилетия.
Моя съвет е Китай да наблегне повече на ЧИ по наш пример, та дано намалее малко тоя китайски боклук, дето залива нашия пазар контрабандно и полуконтрабандно и е доста повече от качествените стоки.

Все пак големо постижение за китайците е, че за къде 30 годин повишиха средноаритметичния си стандарт от 16% на къде 70% от българския. Повиши се обаче и социалното нераственство при тех повече, отколкото даже при нас.
От американския и европейския стандарт китайците са още на светлинни години, разумеется, и тука нема место за никакви илюзии и възклицания.

Левите интелектуалци от Ройтерс и "ксерокса", разбира се, и понятие си немат от тия работи. Важното е лаф да има.


07 Февруари 2006 11:32
Глей кво ставало при комунизма!
Кога ще ги стигнем комунистите?
07 Февруари 2006 12:12
другаря Тодар Живков [b/] не сте много далече от Фичовците като анализ и МНОГО по далече от покойният ви "патрон" ....
.
Китай НЕ се слави с "висок стандарт" на населението. И не е в това РЕАЛНАТА цел на Китай и мултинационалките които инвестираха там ЛУДО години наред и продължават ...
.
Напротив точно ниският стандарт и Производствената МОЩ която демонстрира Китай са фактор за ПРОДЪЛЖИТЕЛЕН БЪДЕЩ успех ( ако не ги спрат силово ). По просто - ОГРОМЕН вътрешен Ресурс като Пазар и като Ценова Ефективност. Те ще издържат дори и ако половината външни пазари РУХНАТ - вътрешният ще компенсира ... ( м/ду другото на юг стандарта е по-висок от Българският ( без жилищата останали ни от социализма ... )) ....
.
Проблем са им СКОРОСТНО набавяне на Всякакви Авангардни Технологии.
.
Образование - повечето гимназии там са МАТЕМАТИЧЕСКИ по нашите БГ критерии.
Повечето Математици, Физици, Информатици, Биотехнолози от чужденците излизащи от американските университети са китайци , и доста се връщат. А в Пекин се обучаваха по електроника хора от цял свят още през втората част на 80'те години .... За университетите да си видим нашите в БГ пък после да връзваме махна на Китайските. Американските Университети ще имат НАУКА и УЧЕНИ от цял свят ДОКАТО Долара е Международна Пара - след това ГЛЕДАЙ какво става .... ще видиш преподаватели и лаборатории без пари друг път колко в България ще ги видиш .... ще останат ДЕБЕЛОГЪЗИТЕ АМЕРИКАНКИ с кремвиш в ръка ...
07 Февруари 2006 12:43
В момента около 70% от градските домакинства в Китай получават между 2000 и 7500 долара годишен доход.

dakiec
м/ду другото на юг стандарта е по-висок от Българският ( без жилищата останали ни от социализма ... )) ....

Последните данни за средните доходи в София (град от китайски "южен" мащаб) бяха над 800 лв/месец, което прави към 6000 $/годишно на човек.
В китайските градове е между 2000 и 7500 $/годишно, но за 70% и не от работещите, а от китайските домакинства от ??? бр. членове.
....
Повечето Математици, Физици, Информатици, Биотехнолози от чужденците излизащи от американските университети са китайци , и доста се връщат.

Халал да са им, а ма и ние имаме към 100 000 студенти в България и още толкова ч чужбина. Умножавай всичко по 170 пъти, както вика Тодар, и тогава прави сравнения.
Смешно е да сравняваш Давид с Голиат!
07 Февруари 2006 13:03
TELESHOP
Разбира се, че като европейска страна ние имаме по-голям стандарт от Китай. Но това се дължи на развитието ни преди 1989г., а от тогава до 2003 сме все надолу докато Китай върви стремително нагоре.
Що се отнася до инвистициите е хубаво да се види какви са те. Докато у нас повечето са в хотели и магазини в Китай са във производство.
Освен в Джам-Шише в Търговище аз не съм чул някаква сериозна инвестиция в производството у нас.
Затова на нас търговския ни баланс с чужбина е отчайващ, а Китай има огромен положителен баланс със САЩ.
Може да изглежда, че ние имаме големи инвестиции, но Китай не разчита най-малко на инвестициите. Той може да акумулира огромни средства за развитие от собственият си индустриален потенциал, а ние не, зашото ликвидирахме държавната индустрия.
Така, че такива елементарни сравнения нямат място.
07 Февруари 2006 13:06
За Фичо Натиснете тук да не се изказва неподготвен.
Колкото за бедните селяни - най-богата прослойка в Китай са именно селяните - получават значителни субсидии от държавата. Основна им насока за развитие са усвояване и развитие на високите технологии по примера на Япония. С една малка разлика - мащаба. Колкото до очаквана демографска криза - възможно е, но не и трагично. Достатъчно е премахването на административното ограничение за деца. Да не забравяме, че имат и доста голям % компактни човешки маси дислоцирани в големи градове по целия свят.
07 Февруари 2006 14:13
Една позната, която учи в Милано замина на стаж в Китай се обади преди 2 дни и каза , че в Пекин са 50 години по-напред от Италия.За България- незнам.....Не мога да не пожелая успех на сина ми , който записа китайски + икономика на Източна Азия във Венеция.
07 Февруари 2006 14:25
Mrx++
Това, което казваш не е невярно, но има и друг прочит в интерес на истината:
- Нашето изпреварване спрямо Китай се дължи главно на периода до 1970. Отчасти и на 1970-1980, но след това започва стагнация, а от 1989 до 1997 - катастрофа. Във всички случаи развитието ни след 1998 е много по-здравословно отколкото през 1980-1989, макар и да не е с "китайски" темпове.
- 90% от "отчайващия" ни външнотърговски баланс се дължи на чуждестранните инвестиции - внос на инвестиционно оборудване и транспортни средства. Даже и дефицитът ни от ок. 3-3, 5 млрд.лв в баланса на петролни продукти го покриваме с износ на стоки. В този смисъл ВТБ не е "отчайващ". Ако редуцираме чуждите инвестиции до смешното "китайско" равнище, дефицитът бързо ще изчезне за няколко години, но ще спре развитието и модернизацията на производствените мощности.
- Ако акумулираме по-големи собствени средства за развитие, пропорционално на китайските размери, ще спре развитието на стандарта на живота, който и без това е нисък. Ерго, без чуждестранни инвестиции не можем. Трябва даже да са доста по-големи размери.
При нас това е възможно, но за Китай е непостижимо в близкото бъдеще.
07 Февруари 2006 14:47
В момента около 70% от градските домакинства в Китай получават между 2000 и 7500 долара годишен доход.
От този пример колко са им ниски доходите направо ме втриса. Тези 2000$ са около 3300 лева годишно, а 7500$ са около 12300 лева. Като ги сравня с нашите 4725 лева средно годишно за 2004-та то излиза, че китайците са ни изпреварили и то много.
А както са се засилили с тези темпове, скоро може и първа иконимическа сила да станат.
07 Февруари 2006 15:03
TELESHOP много добър ник си си избрал, ...
.
Ако ти вярваш че СРЕДНИЯТ ДОХОД на човек в София е 800 лв то ти си като ДОМАКИНИТЕ дето вярват на рекламите от "Телешоп" ...
.
Провери в НОИ каква е средната декларирана облагаема месечна данъчна основа по трудовите договори регистрирани при тях от гр. София. Държавната и Общинската администрация в София СЪЩО няма среден доход 800лв ( въпреки че на първите им дават "добавки" на всеки 2-3 месеца в размер на от 1 до 2 заплати ).
В частният сектор заплатите в София са доста по-добри отколкото в останалата част на страната но НЕ са 800лв средно ( тук вече не говорим за официалните суми декларирани в НОИ а за реалните давани на работниците ). Още повече пък ДОХОД - тоест след данъчно-осигурително облагане ( ако не е употребен термина Облагаем Доход - значи е Чист Доход ).
.
Кой и как ги е сметнал е повече от мътно. Какво е РАЗПРЕДЕЛЕНИЕТО по извадката също. Има 4-5% с заплати над 2000лв + 6-8% с доходи от Наеми над 1000лв на месец ( има хора с доходи от наем над 30, 000 месечно .... ) , та така ТЕЛЕ-ШОПЕ
.
Отделно става дума за "България" А НЕ "София". А и все още повечето хора НЕ живеят в София ... но това са подробности ... за ТЕЛЕ-ШОПИТЕ
07 Февруари 2006 15:04
Полезно е човек да изучава сравнителната история, за да не изпада в смешното положение да са мери със сенкята си, наместо с другите народи.

Девет Коментара за .........................

Коментар девети: ................................

......................................... ..................

Солената цена на икономическото развитие на ККП



Докато ККП се хвали със своя икономически напредък, реалността е друга - икономиката на Китай днес се нарежда на по-ниско ниво в света, в сравнение с периода на царуването на Циенлон (1711-1799 г.) от династията Цин. През този период общия брутен вътрешен продукт (БВП) на Китай представлява 51 процента от световния. Когато д-р Сун Ятсен основава Китайската Република (периода Куоминтан или КМТ) през 1911 г., БВП на Китай е 27 процента от световния. До 1923 г. процентът пада, но все още е 12 на сто. През 1949 г., когато ККП взема властта, той е 5.7 на сто, а през 2003 г. бе по-малко от 4 процента от световния. За разлика от икономическия спад в периода на управление на КМТ, който бе период на няколко десетилетна война, продължаващото понижаване на икономическо развитие под управлението на ККП става в мирно време.
......................................... .......................


Редактирано от - другаря Тодар Живков на 07/2/2006 г/ 15:05:03

07 Февруари 2006 16:27
Изрично съм писал, че сравнявам средният доход на 70% от градските домакинства (неизв. бр. членове) в Китай със средния доход на 1 работещ в София.
Вие се опитвате да сравнявате средния доход на 1 работещ в БГ със средния доход на цяло китайско домакинство от големите южни градове.
Като ще е така, тогава кажете, че годишният доход на средния работещ китаец е 400 $ и "сравнявайте" да видим какво ще излезе.
07 Февруари 2006 16:42
Думите на Фичо за скритите проблеми на китайският растеж са неверни - такива проблеми действително има, но не са посочените от него.
Китайското чудо, ако не знаеш Чичо Фичо, започна от селото (първата петилетка 1978-1983), като се даде право на селяните да обработват земята на правилото за собствената стопанска сметка. Растежът в селото само за тази петилетка е бил 23% годишно.
Понастоящем икономиката на Китай може като цяло да е трета в света, но селското му стопанство е на първо място като продукция, с два пъти по голям дял от втория. Китайските селяни са зле, сравнени с европейските и американските, но са в пъти по добре отпреди.
Що се каса е до МБА - никъде и никой не е доказал чеамериканките дипломи и система на висше образование са единствени и безалтернативни.
......................................
До другара Тодър Живков - другарю Живков, данните ви за периода на управление на Циенлун са верни, но следващите са доста, доста зле. Абсурдно е да смятате, че БВП на Китай през 1911г. е бил 27% от световния. Реално е бил под 3%. По това време САЩ имат 32%, Англия и Германия - по 16%, Франция - 6%, Русия - 4%, Австро-Унгария - 3%, Китай - под 3%, Италия - 2.5%, Япония и Белгия - по 2%.
07 Февруари 2006 16:48
Изравняването на икономиките на САЩ и Англия е към 1887-88г. когато двете държави имат по ок. 24% от световната икономика. Оттогава разликата помежду им расте и сега е 29% за САЩ срещу 3.5% за Англия.
Англия има своя максимум към 1860г. с 40% от световната икономика.
Максимума на САЩ е през 1945г. с 63%, но тъй като е била следвоенна година, реално е бил през 1950г. с 43%.
07 Февруари 2006 17:07
Българското село умря, вече го няма, тук-там по някоя баба или дядо. Останаха по-малките или по-голямите ни градове. Затова сравнението с средния доход на домакинство в България е коректно.

Когато говорим за чуждестранни инвестиции в България и Китай се разбират съвсем различни неща. Китайците може би даже крият част от чуждите инвестиции, за да не подплашат богатия Запад. Съвсем обратното е в България - какво ли не се представя като чужда инвестиция и се вика ура, а в същност то не било инвестиция, а източване на капитали от България.
07 Февруари 2006 17:32
Добре де МОЗЕ и да има СВАЙВАЩ РАЗСТЕЖ в Китай но...... ЗАЩО го сравнявате със СМАЙВАЩИЯТ ГРАБЕЖ В БЪЛГАРИЯ, оно разстеж одвна няма в БЪЛГАРСКО!!! Иначе ако се вземе за мерило % спрямо ОБЩОТО , то излиза че ФОРД е бил най богатия човек за всички времена , тъйкато през 30-те год. 30 % от промишленоста на щатите е работила за НЕГО!!!
За протокола , тъйкато не знам как се ОТКРИВА нова тема-според ВАС колко е ОГРАБЕНО от България в периода от 1985 г. до 2005 г.
Благодаря за отговорите ВИ.
07 Февруари 2006 17:33
Чудя се какво изобщо коментираме Всеки може да си събере данни и да ги анализира. Може да се поогледа по магазините в България а особено в САЩ и Канада ... ако е ходил или ще ходи , да се поинтересува каква част от чаркалъците с които асемблират американските таратайки са правени извън САЩ и по-точно в Мексико, Китай, Индия, Канада, ... няма какво да си чешеме пръстите ...
.
А че САЩ се изкарват по ПАРИЧНА МАСА първа икономика ... ами добре, ако това ги успокоява , ... нека продължават да взимат за смяна на шарнир $45-$65, за пломба $300, ... , за адвокатски хонорари $120-$180 на час, скромно мъжко подстригване $25-$55, ... Ако вдигнат тарифите ще успеят да станат не 1'ва а 0'ва икономика ...
.
Пък за приноса в икономиката на Банковият им сектор НЯМА какво да приказваме, там правят ГОЛЕМИ пари , а какво друго правят ли ... ами главната Крайна Продукция на тоя сектор е печатенето на Хартии ( bank-notes от всякакъв тип ... ) и присвояване на ЧУЖДИЯ ТРУД .... в биологията се нарича ПАРАЗИТИЗЪМ ....
07 Февруари 2006 17:35
Сгугню
[Златен]
от Central African Rep
другарю Живков, данните ви за периода на управление на Циенлун са верни, но следващите са доста, доста зле. Абсурдно е да смятате, че БВП на Китай през 1911г. е бил 27% от световния. Реално е бил под 3%. По това време САЩ имат 32%, Англия и Германия - по 16%,

Сгугню, горните данни от старо време не мога да ги потвърда, само цитирам китайските десиденти.
През 1970 г. обаче, мерено в текущи доларе, БВП на Китай е къде 3, 2% от световния, а нашия - 0, 4%, демек 8 пъти по-малък от китайския.
САЩ са 35, 6%, Германия - 7, 1%, а Великобритания - 4, 3%.
През 2003 г. китайският дел е къде 3, 9%, а нашият - 0, 06%.
Нащо падане спремо света е непрекъснато през целия тоя период, с изключение само на последните години. Паднале сме 7 пъти надоле, мерено в текущи доларе. Мерено в "твръда" валута, "расли" сме до 1988г. и после падаме до 1997г. .
Тва е жестоката истина. Всичко друго е ала бала приказки за избирателете.
Вопросът е сага, колко бръже ша дръпнем нагоре.
Требват ни темпове, дето сме имале след Освобождението до Балканските войни. Не е невъзможно!



Редактирано от - другаря Тодар Живков на 07/2/2006 г/ 18:03:37

07 Февруари 2006 17:46
Мирмидонец Тодар Живков
Тези числа, които даваш са в доларови изражения, а вече тези изражения съвсем са далече от картината. Ето аз купих една ютия за 1900 форинти, явно произведена в Югоизточна Азия (някъде около 17 лв.) Подобна ютия със съвсем същите характеристики на Филипс струва 19900 фт, т.е. около 170 лв.
Така, че Филипс отчита 10 пъти по-голяма производителност и процента спрямо световното производство е 10 пъти по-голям, а продукта е един и същ.
07 Февруари 2006 17:53
а пък да си жена в Китай било доста неприятно - почти на едно социално стъпало с деликатесното куче, инак тъпи локуми е лесно да се разтегат
07 Февруари 2006 18:01
Mrx++
[Златен]
от Germany

Общо мнения: 2207

Тези числа, които даваш са в доларови изражения, а вече тези изражения съвсем са далече от картината.

Ми преизчисли ги в "потребителска стойност", бе, по дебелите книги на адаша ти. Може па китайците да излязат по-богати от американците.


07 Февруари 2006 18:43
08 Февруари 2006 00:42
Mrx++, пропускаш обаче факта, че Филипс ще трае 5 години, а китайският боклук 5 седмици, та това ще промени доста съотношението.
Дакиец, .
08 Февруари 2006 01:22
Сгугньо, прочети по-добре в темата за Китай съобщението за пленума на ЦК на ККП, нямам време да дам линк.
08 Февруари 2006 01:41
ЕТО ЛИНК!
КЪМ CHINA RADIO INTERNATIONAL-Българска Редакция/на български език/
(снимка: натиснете тук)
http://bg.chinabroadcast.cn/
08 Февруари 2006 01:57
А ето и нещо от този линк:
........................................
Износът на компютърните компоненти на Китай за 2005г. е повече от 100 милиарда щатски долара
cri
По сведение на агенция Синхуа, през миналата година износът на компютърните компоненти на Китай надхвърли над 100 милиарда щатски долара, което заема 13.7% от общия обем на износа на страната. /100 милиарда долара=13.7%. А 100% =729 милиарда долара общ годишен ИЗНОС на КОМУНИСТИЧЕСКАТА Народна Република Китай!!!- бел. моя/
Според публикуваната от Министерството на търговията статистика, сред изнесените стоки от Китай, на първо място се класират преносимите компютри, монитори с LCD-дисплей, хард дискове и други компютърни компоненти.
........................................
Над 600 милиарда юана печалба на водещите предприятия в Китай
cri
Както съобщи агенция Синхуа, през 2005 година в Китай беше отбелязан бърз икономически ръст и бяха реализирани 627.6 милиарда юана печалба на водещите предприятия, което е увеличение с 30% спрямо същия период на 2004 година. Посочената информация беше разгласена от председателя на Държавния комитет за контрол на държавните имущества при Държавния съвет Ли Жунжун на откритото на 23 т.м. в Пекин съвещание за контрол на държавните имущества.

Водещите предприятия са общо 160 крупни държавни предприятия, които се намират под прякото ръководство на посочения комитет. До края на миналата година имуществата им вече възлязоха на 10.6 трилиона юана




08 Февруари 2006 11:46
Параграфе, гледай сега, как ще ги ударим китайците в земята.
Даже и американците са притеснени.

Фабрика до Велико Търново ще произвежда по 2 телевизора на минута, съобщава американско електронно издание

8 февруари 2006 | 08:43
Агенция "Фокус"



Вашингтон. Българската фирма SVA-BG, която е дъщерна компания на китайския концерн SVA е инвестирала 2 млн. долара в изграждането на фабрика за производство на телевизори и LCD монитори близо до Велико Търново, съобщава американското електронно издание TMCnet. Проектът е стартирал през лятото на 2005 г., а фабриката официално ще започне работа през март тази ггодина. Компанията е заложила на модерна поточна линия, която е с производствен капацитет от 2 телевизора на минута. Компанията ще наеме около 40 работника за фабриката и възнамерява да получи нужните сертификати, за да излезе на европейския пазар.


08 Февруари 2006 12:26
Проф. Харалд Лешке, директор на отдела за авангарден дизайн в "Даймлер-Крайслер", автор на супер прототипа "Майбах Екселеро" - най-бързата лимузина в света:
"Господа български предприемачи, всичко е във вашите ръце. Затова бих се обърнал към вас с призива: Правете автомобили, а не само хотели!"
Ами сега какво ще правим?

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД