:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,434
Активни 752
Страници 23,999
За един ден 1,302,066
На теория

Фирмите - невинни до доказване на противното

Данъчно-осигурителният процесуален кодекс връща логиката в погасяването на дълговете - главница, лихви, разноски
Снимка: Велислав Николов
Въпреки липсата на пълен синхрон и проблемите с информационната система, с които започна работа Националната агенция по приходите, в края на януари не се оправдаха страховете от нови опашки пред гишетата.
Когато парламентът приемаше Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) в края на миналата година, текстовете му с няколко изключения бяха посрещани с мълчание. Което едва ли можеше да се приеме за съгласие, но така или иначе ДОПК бе приет и осигури старта на Националната агенция за приходите (НАП) от 1 януари. В хода на работата й ще се усетят предимствата и недостатъците на новите разпоредби и така ще излезе наяве цената, платена за спазеното обещание агенцията да започне работа от началото на тази година. Част от разпоредбите на пръв поглед улесняват бизнеса, но практиката ще покаже дали това в действителност е така.

Фирмите и едноличните търговци вече



не е необходимо да подават декларации на две места



- в бившата данъчна администрация и в Националния осигурителен институт, че са нова фирма. Регистрацията им става служебно. НАП ги вписва в регистъра си на база подадената информация от Агенцията по вписванията, която им издава номер по БУЛСТАТ.

Данните за фирмените сметки пък се набират от банките. Те са длъжни в 7-дневен срок да изпращат на НАП информация за новооткритите и закритите при тях фирмени сметки. Регистрирането на физическите лица също става автоматично, с подаването на първата им декларация за данъци или осигуровки.

Приходната агенция "иззема" от НОИ подаването на всички декларации за осигуровки и внасянето им. В ръцете на осигурителния институт остава обаче плащането на всички обезщетения, които и до момента той е изплащал - за временна неработоспособност, за безработица, за трудова злополука, за бременност и раждане, за отглеждане на малко дете и др.

Регистрацията на трудовите договори става само в офисите на агенцията по адрес на управление на фирмите и по постоянен адрес за едноличните търговци. Във всеки офис на НАП обаче работодателите могат да подават декларации за осигурените при тях лица, за дължимите вноски към ДОО, Учителския пенсионен фонд, здравната каса и по допълнителното задължително пенсионно осигуряване, т.е. универсалните и професионалните пенсионни фондове.

Според ДОПК дължимите суми по невлезли в сила актове, както и разсрочени, отсрочени и обезпечени дългове няма да се отбелязват в удостоверенията за наличие или липса на задължения. Тези удостоверения са необходими на фирмите най-често за участие в търгове за обществени поръчки, при кандидатстване за банков кредит и др. "Това е улеснение за бизнеса", коментира Росен Иванов, началник "Данъчно-осигурителна методология и обжалване" в НАП. Документите се издават в поделенията на НАП по адрес на управление на фирмата.

При просрочените вземания вече



първо ще се погасява главницата,



а след това лихвите и разноските. Досега последователността бе обратната и докато погасяваше част от лихвите, бизнесът трупаше нови.

ДОПК променя и част от правомощията на приходните органи. Един от най-горещите въпроси при обсъждането на кодекса през декември м. г. бе дали е обосновано те да могат да извършват претърсване и изземване от контролираните обекти. Предишният данъчен кодекс им даваше тази възможност, но сега тя отпадна и премина в ръцете на МВР. Когато проверяваният не осигури достъп до съответното помещение или пък откаже да предостави доказателства, по искане на НАП органите на МВР могат да влязат в обекта и да извършат претърсване и изземване.

Намален е срокът, за който приходните органи без съдебно разрешение имат право да запечатват помещения, за да осигурят събирането на доказателства. Досега те можеха да "затварят" каси, складове, работилници, офиси, магазини за 72 часа с писменото разрешение на териториалния директор. ДОПК им позволява това за не повече от 48 часа. Запечатването се предприема, ако проверяваните откажат достъп до обектите си.

В края на ревизиите приходните органи издават ревизионен доклад, където посочват установените факти и доказателства и направените на тази основа изводи. В този смисъл ДОПК запълва съществуваща до момента празнота, тъй като ревизиите завършваха направо с данъчно-ревизионен акт. "Сега докладът дава право на ревизирания да обсъжда направените изводи", коментират експерти. До 14 дни след получаването на доклада проверената фирма или гражданин може да направят възражения, да оспорят факти или начина, по който данъчното право се прилага спрямо тях. Едва след това се издава и ревизионният акт.

В ДОПК се променя и т. нар. тежест на доказване. Сега тя пада върху държавата, тоест



приходните органи трябва да докажат нарушението,



а не ревизираният да доказва, че не го е извършил, както бе досега.

Тази промяна изисква ревизорите да събират достатъчно убедителни доказателства, за да доказват правотата на акта. Той може да бъде обжалван пред дирекция "Обжалване и управление на изпълнението" към централното управление на НАП, която има шест регионални поделения, където се подават тези жалби. Отговорът на жалбата трябва да дойде до 45 дни.

Новият кодекс допуска още жалбоподателят и органът, издал акта, да се споразумеят помежду си за доказателствата, които и двете страни смятат за безспорни.

Осигуровките - цел №1 на проверките

Сега, когато данъци и осигуровки се плащат пред една агенция, проверките ще обхващат и плащането на осигуровките. Дори това ще е приоритет в работата ни, казва Васил Панов, директор на дирекция "Данъчно-осигурителен контрол". Целта е да се установят неосигурените лица, защото са много случаите, когато те работят по трудово правоотношение, но без да са сключили трудов договор. При тези случаи санкцията за неплатени осигуровки се носи от работодателя, а не от лицето, което е неосигурено. При ревизиите ще се цели и да се установи действителният размер на заплащането, което получават служителите. За целите на проверките и ревизиите органите на НАП са започнали да събират информация за спецификата на отделните браншове.

От 1 януари проверките и ревизиите са строго териториално определени, т.е. органите на една дирекция на НАП, например София, не могат да проверяват лица, които попадат в периметъра на друга дирекция - например Варна. Досега това бе позволено, а сега може да става единствено по заповед на изпълнителния директор на приходната агенция.

В България делът на ревизираните лица през последните няколко години е между 1.5 и 3 процента от общия брой задължени лица, казва Николай Петков, директор на главна дирекция "Работни процеси" в НАП. В Съединените щати ревизираните са между 0.5 и 1% от клиентите. В същото време между 30 и 35% са т. нар. нулеви ревизии за последните три години, завършили без допълнително разкрити приходи. Този дял е съизмерим с Холандия, където процентът е около 30.

Срокове и декларации

Финансовият министър вече няма право да удължава срокове за подаване на декларации. Тази възможност е отнета и на приходния орган, и на публичния изпълнител. Досега е имало случаи министърът да определя по-дълъг срок по Закона за облагане доходите на физическите лица, а данъчните органи можеха да удължат срока за конкретен данъкоплатец. Отпадането на тази възможност не означава автоматично, че фирми и граждани непременно ще бъдат глобявани, обясниха от НАП. Например ако данъкоплатците не успеят да подадат декларациите си поради обективни трудности - наводнения, земетресения или други от дефинираните в ДОПК непреодолими сили, администрацията няма да ги санкционира.

Запазва се принципът, че данъчните декларации може да се коригират чрез попълване на нов документ само в рамките на законния срок за подаването им. Това означава, че при грешка в пресмятането на годишния доход или дължимия данък гражданите ще могат да попълнят наново декларация и да я внесат, но ако го направят в срок до 15 април. При фирмите корекции в годишната декларация за корпоративните печалби се приемат до 31 март.

Не така стоят нещата с декларациите за задължителните осигуровки. При тях се допускат корекции и след изтичането на крайните срокове, тъй като са свързани с ползването на осигурителни права. При това независимо кога е изплатен доходът, върху който се дължат осигуровките, правата се отнасят за месеца, за който той е начислен. Например ако осигурителят подаде и след 1 година коригираща декларация за по-голям доход на осигуреното лице, то ще си ползва произтичащите от този доход права.
Снимка: Николай Дончев
Едно от любимите изречения на изпълнителния директор на НАП Мария Мургина е, че агенцията ще работи в услуга на клиентите си, тоест на данъкоплатците.
8
9887
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
07 Февруари 2006 06:52
Крайно време беше да се спре тормозът на фирмите от сбърканяците в държавната админситрация!
Тази женица Мургина не само на снимката гледа неадекватно като след 3 големи водки.
07 Февруари 2006 17:33
При 3 % ревизирани задължени ще трябват 33 години за да мине някой бирнк през всички фирми. За какъв тормоз изобщо може да става дума ?
Аз твърдя и може да се докаже, че през последните девет години бирниците са използвани за тормоз над определени фирми на политически и финансови противници.
Колкото до това, ” Фирмите - невинни до доказване на противното ” винаги тежеста на доказване е падала върху държавата, респективно данъчните органи.
” При просрочените вземания вече първо ще се погасява главницата,
а след това лихвите и разноските. ”
Ето това вече е върха.
Андрешковци парламентарни.
Кой ще е този бунак дето ще си внесе данъците при тази поредност ?
Коя е тази банка, която ще ви отпусне такъв кредит, при който първо ще си погасявате главницата, а след това лихвата и разноските ?
Гъз глава (държава) затрива.
07 Февруари 2006 20:30
Ironside,

Голям си шегаджия друже. Какво въобе имаш предвид, казвайки че "винаги тежеста на доказване е падала върху държавата, респективно данъчните органи"?! Сега ще ти разкажа една случка.
През 2003 година промениха начина на облагане на лекари и стоматолози. Същите формираха данъчна основа по ЗОДФЛ само, ако са регистрирани като ЕТ. Тогава зададох въпрос на главният данъчен директор как активите и пасивите на стоматолог, осъществяващ дейност до 31.12.2002 година като физическо лице, без регистрация по ТЗ, ще бъдат прехвърлени в предприятието на ЕТ. Още чакам отговор, макар че задължение на главният данъчен директор беше да ми отговори в едномесечен срок. Междувременно ЕТ беше ревизирано и данъчните органи запитаха същото. И те още чакат отговор, но това не им попречи да излязат със заключението, че трябвало да се състави ПРОТОКОЛ, в който физическото лице да прехвърли на физическото лице, в качеството му на ЕТ съответните активи и пасиви. Нищо, че някой от тези активи изискваха нотариално прехвърляне и такава сделка би представлявала "сделка сам със себе си", което е забранено от ЗЗД и никой нотариус няма да изповяда такава сделка. Отделно от това този ПРОТОКОЛ, ако бъдат спазени изискванията на ЗСч. си е направо нищожен, като документ. Всичко това не попречи на данъчните органи да не признаят амортизациите на съответните активи, тъй като "не били собственост на ЕТ". Въпреки 100-те обяснения, че няма как да станат такава собственост, те ВЪОБЩЕ не се трогнаха. Водихме дело в Окръжен съд, където един съдия написа, че "обикновено прехвърлянето на собственост се осъществявало със сделка". Смях! Обикновено е така, ама всеки първокурсник по право знае, че сделка сам със себе си няма как да осъществиш. Сега делото е във Върховен съд и ако по някаква причина го загубим, което ще е наистина АБСУРДНО, то уверявам те ще скъсам държавата от дела за това, че не ми е отговорила на запитването и ми е нанесла вреди с бездействието си.
Хайде сега ме убеждавай, че "винаги тежеста на доказване е падала върху държавата, респективно данъчните органи"! Няма такова нещо! Истината е друга. Данъчните органи, в повечето случаи, пишеха нещо, а ако някой се сети да го обжалва - добре, ако не - още по-добре! Ще ти кажа, че поради тази ситема и начин на мислене съм водил дела за по 70.00 - 100.00 лева и съм ги печелил. В резултат на това, СПОРЕД МЕН ИДИОТСКО ПОВЕДЕНИЕ, държавата в лицето на данъчната си администрация, ме настрои срещу себе си, от което само тя губи - сега консултирам доста хора как ЛЕГАЛНО да плащат ПО-МАЛКО ДАНЪЦИ и те уверявам, че те точно това правят!
07 Февруари 2006 20:48
Петров ще ма прощаваш друже, ама още не см видял лекар или стоматолог да е платил и една десета от тези данъци, които плащам, въпреки, че доходите ми са поне 5 пъти по малки от техните.
07 Февруари 2006 21:03
Ironside,

Чакай малко!! Аз ти говоря за принципни неща! Трябва ли, понеже някой получава повече ПРИХОДИ, по презумция да се твърди, че ДОХОДИТЕ му са по-големи от твоите или от моите?! Трябва ли главен данъчен директор да бяга от задълженията си, а регионални данъчни директори и всякакви проверяващи органи да си ИЗМИСЛЯТ "нарушения" само и само да "увеличават събираемостта"?!
07 Февруари 2006 21:21
Ма този главен данъчен директор, с когото си кореспондирал си беше най големия мухльо заемал този пост. Впрочем, в много от белите държави данъчните изобщо не търсят да сравняват приходи и разходи. Достатъчно е да знаят колко пациенти има един доктор и му определят данъка. Има нормативи , отраслеви стандарти, всякакви косвени методи са позволени. Ако някой смата да плаща по малко трябва да доказва защо печели по малко от колегата си например.
07 Февруари 2006 21:34
Ironside,

Мен не ме интересува дали е мухльо или не. За мен е важно, че не е изпълнил задължения, произтичащи от закон. А иска аз да ги изпълнявам?!
Не мисля, че това, което каваш прави държавата "бяла", даже напротив! Няма еднакви фирми или еднакви лекарски практики. Винаги има индивидуални ПРИХОДИ и РАЗХОДИ! Другото е данъчното облагане на турският султан - щом има дим в комина (разбирай приходи) значи трябва да се облага?! Ама, че едната къща била 500 м2, а другата 50 м2, въобще не се трогвал султана! Облагане от този тип, без отчитане на РАЗХОДИТЕ, си е чисто кожодерство, нямащо нищо общо с данъците. Има един много прост, но съвършен принцип в счетоводството и в данъчното облагане (знам, че го знаеш, но все пак) - СЪПОСТАВИМОСТ НА ПРИХОДИ С РАЗХОДИ. Няма как да получа 200, 000.00 годишни приходи, ако не направя разходи. И въоще не бива да очакваш, че печалбата ми ще бъде 25%, 35% или 40% от приходите. Може и 2% да е, може и на загуба да съм.
07 Февруари 2006 21:39
... и това, че съм на загуба въобще не значи, че нямам пари. ПОТОЦИТЕ на ПЕЧАЛБАТА са съвсем различни от ПАРИЧНИТЕ ПОТОЦИ и то точно заради принципите за съпоставимост на приходи с разходи и текущо начисляване.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД