:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,098
Активни 721
Страници 23,663
За един ден 1,302,066
Репортаж

В Манастир напук на гравитацията

"Умутва, майка, умира последна", казват в родопското село и живеят с надеждата, че ще оцелеят и в XXI век
Старци търсят раздумка на площада.
Манастир е едно от 8-те села на община Лъки. И е най-отдалеченото от града - на 22 км право на юг. Има 230 къщи и ... плаши с безлюдието си. Скътано е под връх Преспа - той е на 2 часа път пешком и по би подхождало на това място да има хижа. Надморската височина на селото, измерена на площада, е 1550 метра. И понеже "българин с българин все гръмогласят" (по Иречек) вилите на хълма над селото са се кукнали на 1630 м. Току до божиите уши. В Манастир хем си знаят, че са най-високото населено място в България, но спорът точно на колко високо са - си тлее. Но не в селската кръчма, защото си нямат такава.

"А и на Балканския полуостров" - поправят ме трима старци на площада. Не споря. Изглеждаха доволни, с онова доволство, което предизвиква примирението на свикналия с всякакви превратности. Планинският въздух и чутовното спокойствие на Родопите бяха поотместили рождените им дати с двадесетина години - поне това беше изписано на лицата им. Така и спокойно си живеят - щъкат напред-назад из селото, търсят приказка, та да минава времето, и рядко се смъкват към равнината.

От време на време, сякаш 100 каба гайди, през площада изручават камиони, натоварени с дърва. Доскоро манастирци са имали горско стопанство. Сега пловдивска фирма е взела лиценз за участък, сече подборно и смъква дървата към равнината. В самото село кубически метър бук струва 35 лева



Всеки манастирец си има гора



Навремето са били частни, днес не е върната в реални граници, а анблок. Я жителите на селото, я техните наследници припечелват по нещо от нея. А и дървосекачите оживяват селото. Дърводелски или мебелен цех, който поне малко от малко да затвори цикъла на дърводобива, е еретична мечта - няма хора, които да работят в него. Затова само си секат и свличат надолу към равнината.

Бившият кмет Васил Велков също мери селския площад крачка по крачка и търси раздумка. Побърза да уточни, че през 1990 г. в Манастир са били 512 души. "Тогава почнаха да закриват - връща лентата назад бай Васил - рудодобива, горското и селското стопанство. Та накрая останаха 17 човека в трудоспособна възраст."

Наследничката му Милена Иванова продължава черната статистика: "Когато станах кмет през 1999 г., селото имаше 220 жители и още 40 души в интерната - деца, учители, помощен персонал. Сега са 116. "

Тъй бавно и неумолимо, според намаляващите жители - длъжността на Милена от кмет се трансформирала на кметски наместник. Иначе тя си е "поканена снаха" от 20 години тук, но няма намерение като председател на семейния съвет да настоява да бягат с мъжа и децата другаде.

До 2001 г. в селото имало интернат за деца на социално слаби родители. Закрит е. Двете местни учителки Вергелия и Иванка, завършили предучилищна педагогика и българска филология, сега са в социалната програма - метат площада и садят цветя.

Най-младият жител на Манастир е Тошко, който работи в далекосъобщенията - на 33 години. Най-възрастната пък е баба Шинка Панайотова. Родена е през 1911 г. Сама слиза и се катери по баирите да си напазарува, сама си носи дърва и си пали печката. Още я няма в селото - дъщеря й си я прибрала в Смолян, та да кара зимата. А Манастир през лятото достига до 500-600 души. Почиващи и туристи.

В селото сега има 13 крави, 5 магарета и 8 коня. Десет овце не могат да сберат. Ясно е - и животновъдството е отписано. А наоколо си е пълно с пасища - всичко, което може да обхване погледа, след като се зарее из горите, е тучни родопски поляни. Днес са частни.

Селското стопанство се представлява от един 20-декаров малинов масив. Направили са го Цветана и Койчо Миткови по програмата САПАРД. Живеят в Пловдив, но жилката им е тукашна. Тази година за пръв път брали малини и при тях за 2-3 месеца хората от селото имали работа.

Църквата доскоро била покрита с каменни плочи. Под напора на времето гредите се напукали, покривът започнал да пада, една стена се срутила. Бива ли манастир без църква? Отзовали се бизнесмени от Пловдив, оправили я. Сега камбанарията е нова - само дето рядко камбаната бие на празник, но и рядко на умряло.

"Ще го бъде ли Манастир?", питам Милена.

"Как няма да го бъде. Трябва да го бъде", засяга се кметската наместничка.

И пак стига до оная магическа дума селски туризъм. Той, само той и нищо друго не може да е спасението. Като че ли горкият чужденец, запознат с неволите на българина относно оцеляването му, трябва да обиколи цяла България, да преспи навсякъде и да остави по някое евро, та домакините му да преживеят поне до следващия гостенин.

А в Манастир често цитират д-р Тошков, станал известен с даренията си в първите години на демокрацията: "Аз живея в Швейцария, но по-добро населено място не съм виждал." Това е надеждата и упованието. Но след като Манастир е по-хубав от Швейцария, как да я надмине като условия. Трудна работа.

Иначе селото си има доста вили, макар там да казват "вили село не правят". Две са на двама бивши депутати от Първенец, едната на хасковчанин, няколко са на пловдивски бизнесмени.

Само три от тях са категоризирани и предлагат 28 легла. Е, вярно две звезди, ама пък луксът е на Пампорово - само на 20 километра оттук. Вече пътеката е утъпкана - идвали са англичани и французи в една вила със собственик от Хасково.



Манастир си има просечена ски-писта още от 1971 г.



С нейните 4.2 км е третата по дължина в България. Има си и тренировъчни ски-влекове. Има си и "ски" изложение, което задържа до 2 м сняг до края на април. Има си и път от 6.8 км до "Хайдушки поляни" - новия ски-център в Родопите. Само дето и трите неща са неизползваеми. Влековете не работят, а по пътя минават само високопроходими джипове в популярните напоследък състезания офроруд. Манастирчани като математици са изчислили колко ще струва, как пътниците от Давидково за Пловдив ще преминават през селото, как ще олекне откъм коли и камиони сегашният път до Смолян през Чепеларе и колко пари ще струва. А проектът им с години си отлежава в областния център - пари няма.

Добринка Петрова е единствената в Манастир, която посреща туристи не във вила, а в родната си къща. Завършила техникум. И с брат й се хванали в туризма - на Пампорово и по морето - кога както дойде. През 1997 г. баща им се пенсионирал, бутнал старата къща и направил нова трикатна. Сега е семеен хотел. Отоплява се с печки на дърва. Това е най-голямата атракция на чуждестранния турист. Той дето не може да запали печката, ами и не може да повярва, че това чудо топли - доверява Добринка.

И от първоизточника пием вода как тук се развива туризъм: "Идват случайни хора, преспят една вечер, даваме им визитните си картички, та дано привлекат и други. Първите бяха българи, след това с частна агенция се свързахме с французи, белгийци, израелци, американци, че даже и един японец. Направихме си и е-мail адрес. Влязохме във връзка с туроператорски фирми от София. Те пък слагат много голяма надценка и по тоя начин ни ограбват труда. Не дават и гаранция, че ще сключим договор." Така се прави туризъм в Манастир.

И тук си струва да разкажем една стара история.



Селото е основано през 1893 г.



Родопите още са под турско робство. И седем рода (потомък на единия от тях е бившият президент и сегашен лидер на СДС Петър Стоянов) се наговарят да бягат в Българско. Сбрали покъщина, деца и животни, увили копитата на конете в парцали, оставили огнищата да горят, та комините да пушат и една нощ преминали границата по билото на Родопите. Първата зима изкарали в землянки. През пролетта правителството им дало разрешение да си изберат място в България и да се заселят там. Старейшините стигнали чак до Добруджа и се върнали: "То там ни вода, ни дърво!". И отсекли: "Ще си стоим тука!". И оттогава от род на род се повтаря: "Умутва, майка, не умира." На родопски умутва ще рече надежда. Направили си каменни къщи. Същата година вдигнали и училище, та да има децата им къде да учат.

Дошъл обаче Ахмед ага от Давидково, полковник в турската армия, да ги моли да се върнат: "Бягай Ахмед ага, додето ти е здрав кожухът", му отвърнали. И Ахмед процедил през зъби: "От туй село дано не стане."

Тъй си живее днес Манастир - между клетвата и умутвата. Тъжно, като звън на манастирска камбана.
 Добринка като в реклама - това е една от стаите на семейния им хотел. Не се вижда печката, на която много се радват чужденците.
 Учителките от закрития интернат работят по програмата от "Социални помощи към заетост".
 Първообразът на рум-сървиза.
 Как така няма да го бъде селото, се чуди Милена Иванова.
7
2877
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
06 Март 2006 00:27
Браво! Великолепно интервю, текст, снимки! Повече и по-често за Родопите
06 Март 2006 05:44
И хубаво, и тъжно...защото села като Манастир след 50-тина годинки ще са само спомен.
"Когато светът си събуваше потурите."
И все пак-сполай ви, родопчани.
06 Март 2006 08:45
Вчера четох за свлачищата в Оряхово. То е ароматът на моето детство. Разказваха ми още тогава как къщите се свличали в реката и плували към Черно море. Цяла България е като едно свлачище, от което народът се сурва надолу и потегля накъдето му видят очите. А екзотични чужденци се вкопават в земята ни като бурени.
06 Март 2006 09:40
Екзотичните чужденци са се вкопали не само в земята, но и в душата на България. Екзопаразитите отдавна вече са еднопаразити!
06 Март 2006 11:07
Това е едно разкошно място, все още е автентично без да е напудрено и смея да твърдя с най-чистия въздух, който може да си представите. Ако имате проблеми с дробовете (белите де ) изкарайте два-три месеца там. ама едно време имаше кръчма, как така сега няма
06 Март 2006 13:45
Браво, Манаолана . ХУбаво казано.
13 Март 2006 22:24
Manaolana !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД