Въпреки че не обича да го броят за "силна ръка", Бойко Борисов винаги се е изживявал като човек на реда. |
Щом не ме пускат в МВР, ще си пренеса МВР в кметството - точно тази логика следва новият софийски градоначалник, който очевидно нито може, нито иска да излезе напълно от ролята си на висш полицай. Още от встъпването си в длъжност той
въведе желязна дисциплина в общинските редици
и не престава да раздава разпореждания с вид на заповеди, които не търпят отлагане. Също като в МВР. Нищо че година преди да стане кмет, Борисов заяви, че е "демократ по душа" и "най-върлият противник на "твърдата ръка" като понятие". Той често да демонстрира обратното. Но няма лошо - общинарите имаха нужда малко да се постреснат след курорта, който изкараха в "усмихнатия" оазис на Стефан Софиянски.
Но Борисов реши да се презастрахова. Назначи толкова свой човек, че дори да отиде за седмица до Куба, е спокоен все едно сам контролира нещата. Ексгенералът доведе със себе си на "Московска" най-верния си помощник през цялото си 4-годишно пребиваване в МВР - Цветан Цветанов. И този напълно неизвестен преди изборите млад мъж, дори стана зам.-кмет. При това с основен ресор - координация, контрол, обществен ред и сигурност. Все пак човекът е съвсем доскорошен кадър на МВР. Същият още в кандидаткметската кампания стана водещ член на щаба на Борисов, а след това точно той се явяваше в предизборните студия, за да го прокламира. По-рано, на парламентарните избори, все още главният секретар на МВР го вкара в листата на Благоевград и замалко Цветанов да стане депутат. За което Борисов неведнъж публично е изказвал съжаление. Както и затова, че не са го взели за зам.-министър на МВР в новото правителство.
Назначението на Цветанов изглежда доста логично, особено на фона на следващото, с което, простете за жаргонния израз, но
Борисов направо "изби рибата"
Титулуваният с прословутото "топполицай" Ботьо Ботев беше назначен като инспектор в Столичния инспекторат! Сега само си спомнете как изглеждаше онзи филмов детектив Коломбо - да, същият - с измачкания шлифер, винаги с цигара в уста и видимо недоспал. Човек, който почти няма личен живот и винаги е правил едно - да разследва тежки престъпления. Предимно убийства. Приблизително така може да бъде описан и Ботьо Ботев. Как ги разследва тези престъпления, с какви методи, това е било въпрос на дълги полемики, основно в съдебната зала по делото "Луканов". Но не това е въпросът в случая - а какво ще прави този човек в общината?! Като начало, длъжността му щяла да е само на инспектор, но по-късно щял да бъде прехвърлен в звеното за борба с корупцията в общинската администрация, което кметът планирал да създаде, обясниха от "Московска". Полицай, който 30 години се е ровил в трупове и уликите около тях, ще трябва да разкрива как точно подкупни общински съветници са уредили някой свой човек за поредната концесия. Трансцедентално!
Не мина време и ето - още един антитерорист от НСБОП, работил рамо до рамо с Ботев срещу убийците на Луканов, влиза в общината. В четвъртък Борисов обяви назначението на Гален Ганчев за директор на Инспектората в общината. Той пък ще наблюдава дейността на концесионерите по чистотата "Волф" и ДИТЦ. Последната длъжност, която заемаше Ганчев, беше началник- отдел "Терор" в НСБОП. Преди това, през 1999 година, е работил по бума на грабежи на луксозни автомобили. При една от полицейските хайки в онова лято се стигна до самоубийството на обявения за топкрадец Ганчо Въчков-Ганеца. След това Гален Ганчев е в екипа, който заедно с Ботьо Ботев търси убийците на Луканов. След залавянето на бившия строителен предприемач Ангел Василев в Прага, по предложение на Богомил Бонев, Ганчев е изпратен за полицейско аташе в чешката столица.
А на Борисов трябва да му се признае една чисто човешка добродетел - държи на своите хора и не ги предава. О.з. полк. Ботьо Ботев напусна скандално МВР заедно с 4-ма началници от НСБОП в края на м.г. Именно на тях благодари генералът за успеха си, когато се превъплъти в кмет. И сега очевидно иска да им се отблагодари. Вече преговарял с
още няколко полицаи да дойдат в кметството,
за да се борят с корупцията. Къде по-подходящи за това от самоотлъчилите се от МВР антимафиоти - спецове по бомби, отвличания и наркотрафик?
В общината вече е и друг един мастит доскорошен служител на МВР, поканен да оглави гореспоменатото антикорупционно звено - Цветан Димитров. През последните 4 години той беше начело на една от най-важните дирекции в МВР - "Инспекторат". Пак опираме до логика, и поне тук тя е в повече - в инспектората Димитров отговаряше за съдбата точно на провинилите се полицаи, в това число и подкупните. Така че може да се каже, за разлика от Ботьо Ботев, той се е занимавал наистина с проблема корупция.
Покрай името на Димитров се пошумя малко през 2003 г., когато 10 служители от инспектората протестираха срещу него. Те се осмелиха да изпратят писмо до Борисов, тогава още главен секретар на МВР, и до министър Петканов, което стигна и до медиите. В него бяха написали: "Обстановката на работа и микроклиматът в дирекцията са тревожни в резултат на неправилния и порочен стил и метод на ръководството, провеждани от директора Цветан Димитров. В колектива съществува напрежение, несигурност, стрес и недоверие." Петканов, който според публикации в медиите е доста близък с Димитров, заяви, че е направена проверка и тя не е открила никакви нарушения. А нещата се уталожили, след като жалбоподателите оттеглили голяма част от обвиненията. Нормално - това МВР ли е или какво?
Самият Димитров обяви, че причината за обвиненията е във високите изисквания, които поставил към подчинените си за събиране на доказателства при проверките. И заплашил, че ще смени част от тях с юристи.
А на Борисов не му стига да назначи в общината само четирима бивши кадри на МВР. По още един, също доста любопитен начин, той поддържа връзка с любимото си министерство. Направо казано, той продължава да се държи
все едно още е главен секретар на МВР
Наскоро Борисов се срещна не с кого да е, а с директора на Бюрото на ФБР в България Майк Кларк. Обсъждали стъпки за борба с организираната престъпност в столицата, съобщиха от кметството. Няколко дни по-късно Борисов се видял и с шефа на сектор "Международни операции" във ФБР г-н Уелс и колегата му от отдел "Евроазиатско сътрудничество" - някой си Браун. Този път освен престъпността, обсъждали и корупцията. И всички тези срещи станаха, случайно или не, само дни преди първото официално посещение на вътрешния министър Румен Петков в САЩ.
Когато в края на миналата година пък Борисов посети Москва, за да се срещне със своя колега Юрий Лужков, не пропусна да се види и с шефа на руската Федерална служба за безопасност Николай Патрушев. Междувременно в официалния сайт на общината се публикуват поздравителни писма по повод избирането му за градоначалник от разни чуждестранни полицейски шефове. Например Георг Шмид, държавен секретар в Баварското държавно министерство на вътрешните работи, който заявява: "Още си спомням с удоволствие за последната ни среща през 2005 г." Или пък Гьокан Айдинер, генерален директор на Турската национална полиция, който благодари на Борисов за ролята му в създаването на добри връзки и сътрудничество с българската полиция.
Съзнателно или не, ексгенералът продължава непрекъснато да се бори с престъпността. Това си е неговото призвание, няма как. И нищо чудно наистина някой не много далечен ден той да се върне в МВР. Освен ако не стане президент...