От 1993 до 1995 г. ни преследваха на всяка крачка здравеняци, приносители на застрахователни оферти. На проявилите висока застрахователна култура залепваха лепенка (sticker, за англофоните) по прозорците на коли и дюкяни. Комуто финансовите знания или кесията се окажеха плитки, скоро му зачезваше колата. Облепените спяха спокойно. После дойде 1997-а и ни съобщиха, че лепенките по стъклата били ужасяващо вредни. Отвличат вниманието. Причиняват катастрофи. Нарочна наредба на полицейското ведомство ни застави да ги изтребим. По магистрали и кръстовища вардеха стражи на закона, които запираха на място нарушителите на конвенцията, докато не изстържат от возилата застрахователните знаци. А след това, победила и отвоювала мястото им върху стъклата на автомобилите,
държавата замести рекетьорите
и се зае усърдно да ни облепва с нови, вече свои лепенки. Тихомълком бе забравена ужасяващата вредност на знаците върху стъклата, тяхната отвличаща вниманието и катастрофопричиняваща коварност. Първо лепнаха точно пред погледа на всеки водач белег за технически преглед. После отредиха дясната част на стъклото за лепене на винетки. Такситата облепиха до неузнаваемост с ценоразписи и едроплощни знаци, че са преминали таксиметрова регистрация (и съответно са оставили своята лепта в общинската каса. Накрая, от миналата година върху автостъклата се завърна и прокудената с крути мерки застраховка. Елегантни лепенки украсяват вече возилата на граждански отговорните водачи (та полицията да познава отдалеч и да се разправи с безотговорните). Напразно се надявате, че с това ще се спре. Ами!
Нови такси и нови знаци
тепърва ни чакат! Еколозите отдавна напират за отделен екоданък. Разпоредителите на паркингите държат да лепнат етикет с чип, на който да запишат кой за какво паркоместо е абониран (да не се хаби паякът да го разнася).
Но от всички прилепчиви идеи най-сериозен облепващ ефект очаквам да има починът за столичен пътен данък. За всеки столичанин това е естествена реципрочност: щом софиянци са длъжни да си лепят винетки, когато тръгнат към родните си села, значи обитателите на "провинцията" трябва да бъдат накарани да си лепят софийски винетки, ако им хрумне да пътуват насам, да ни задръстват отеснелите улици, да им образуват дупки в крехкия асфалтов епидермис и да се тъпчат в нашите паркинги! Няма съмнение, че
идеята ще е заразна
Веднага щом въведем софийски винетки, ще се намерят зли пловдивчани, които ще откажат да останат назад. Месец няма да мине и вече ще са въвели пловдивски пътен данък. За да обикалят около тепетата, чуждите коли ще трябва да си лепнат доказателство за пътна лепта в пловдивската хазна. Това ще е сигналът, след който ще се вдигнат всички кметове и съвети в държавицата. Местен пътен данък ще наложат във Варна, Бургас и Русе. Стара Загора и Плевен няма да закъснеят. За свой пътен данък ще крещи дори кметът на Левуново, но ще го озаптят, защото не е самостоятелна община и дори не е съвсем кмет. Ако законодателят допусне местните пътни налози да се развихрят, основани на мъгливите текстове на закона за местните данъци и такси, България ще заприлича на средновековна Германия с митнически постове между всеки две селца. За да се придвижва безпрепятствено из цялата страна, един автомобил ще трябва да е облепен с 262 винетки (колкото са общините у нас). За пътя от София до морето и обратно ще имаме нужда само от трийсетина. Надвисва тежък проблем: къде да лепим всичките таксови знаци. Но администрацията вече има модерно решение, последен писък на технологиите. Вместо бележките
ще залепим радиочип
върху стъклата. Такива чипове вече слагат по етикетите на стоките, а касите на хипермаркетите ги прихващат и сами маркират покупките. Онзи ден канцлерката Меркел така напазарува цяла количка, без да загуби нито миг на касиерката. Още по-удобно ще е да свържат радиочипа направо с новите кредитни чипкарти, та да може веднага щом ни разпознаят по радиочипа, да ни прибират нужните такси от сметката. Няма вече да се налага полицаите да припкат след всеки нарушител и да му пишат акт. Те спокойно ще си лежат в храстите, а свирне ли радарът, радиосигналът от чипа само ще се пренасочва към банката, глобата в същия миг ще потъва в хазната.
Но няма да е правилно новата система за таксуване да се прилага само за колите. По-добре авточиповете да се свържат и с чиповете в новите паспорти (дето пак ще ни сменяват). А най-добре ще е веднага след раждането на всеки от нас да монтират по един як фискален чип в главата, където държавата чрез радиосигнали да пише и чете нужната персонална и данъчна информация. Това е прогресът. Още откога каза Негово величество за чиповете в главите, трябваше само да се напънем и овреме да го разберем, преди да ни натъпчат прогреса насила в чутурите новите брюкселски главнокомандващи.
на този доктор по "икономика/журналист" наистина трябва да му се смени чипа..........
вместо да се вайка какви стикери ще трябва да си лепи, да посети някоя Европейска държава, и да види как хората са си решили проблемите.
В България много обичат технократите да откриват топлата вода на ново,
за да може видите ли, да създадат нещо уникално по рода си.
Като си толкова недоволен ....еми....направи където трябва предложение, как трябва според теб да става това, и ако ти откажат , тогава ни занимавай с лепенки, такси винетки и т.н.