:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,462
Активни 750
Страници 24,027
За един ден 1,302,066
РАЗНОГЛЕДИЩА

За духа на договорите

Йордан Митев
В светлината на нашия опит от последно време е ясно, че законите не толкова се коват на конвейер, колкото се допълват и изменят и допълненията и измененията засенчват съдържанието им. Отделно доста пъти се приемат заради определени люде. Още преди обнародването им известни лица, наричани правници, откриват в морето от закони надеждни пътища (бродове?) и начини (понтони?) за преодоляването им. Затова едната половина от населението твърди, че "няма закони", а другата мисли, че има, но никой не ги спазва. Античното Nemo centesur ignorare legem* се тълкува като "и на този закон ще му видим цаката". И я виждат. Умни хора считат, че е по-добре на умряло куче нож да вадиш, отколкото днес да говориш за духа на законите.

За разлика от изготвените (типови или изсмукани от пръстите), подписаните, подпечатаните и снабдени с изходящи номера хартиени екземпляри, "по един за всяка от договарящите се страни", наричани Договори. Там има респект.



Който не вярва в нищо, вярва в Договори



Трогателна е новата вяра в писаните уговорки (граждански, трудови, брачни договори, за услуги, наеми, кредити, продажби, изработка), сравнима с упованието на 1 200 000 000 (един милиард и двеста милиона) индийци в свещеността на кравите. И тази трогателност е сигурно разбираема, защото за първи път по-слабата страна (наематели, арендатори, кредитополучатели, купувачи, (под)изпълнители и пр.) се извиква от по-силната страна не само да научи за решението й, както някога на селския мегдан глашатаят биеше тъпана и редеше кой за какво бил глобен от пъдаря, но и да се подпише и вземе за спомен вече споменатата хартийка.

Един от съставителите на подобен опус се вдигна дотам в тщеславието си, че ме попита какво мисля за вдъхновеното му от Всевишния творение, което не без пари бях превел на един чужд език. Сериозно ли? Сериозно!

И действително, ако законът е "врата у поле",



то договорът е "игра на една врата"



По-силната страна, въоръжена и по-често с мастити адвокати и продажни светила на правната наука, вилнее и безчинства върху всеки знак, ред и страница от договора. Този башибозук все още не намира достатъчно отражение в самия език на скалъпваните документи, тъй като домораслите ни законотълкуватели отбират далеч повече от хонорари (един се хвалеше, че тарифата на кантората му била по-висока от швейцарската, 150 евро/час!), отколкото от латински, но в мъглявостта на изложението им се забелязва смайващ напредък, на който най-неясният античен философ - Демокрит, би завидял.

(Едно от прискърбните постижения на договородраскачите, насърчено от самия законодател, бе "взетата на заем валута се връща по курса на деня", което съсипа кредиторите (банките, които фалираха), съдейства за развихрянето на разюзданата инфлация през 90-те години и напълни джобовете на кредитополучателите (т. нар. кредитни милионери). За съжаление обаче тази съвсем безхитростна форма на типови договори



за пладнешки грабеж бе валидна



само в границите на отечеството и това ни попречи да погасим външния си дълг "по курса на деня".)

В същината си всеки договор е престъпление, диктат и фиксира едно неравновесие, което с подписването му се признава и узаконява и става обществено по-приемливо.

Например всички банки у нас са въвели наказателни лихви (sic!) за предсрочно погасяване на отпуснатите от тях кредити и аз съвсем не съм сигурен, че тези лихви не са по-високи, отколкото в случая, че заемът въобще не се връща! Скритите дефекти, забавянията на плащанията, неустойките, обстоятелствата на Непреодолимата сила, всичко до най-малката подробност подчертава неравновесното положение между двете страни по договорите.

Смайващото е колко безропотно по-слабата страна (в трудовите договори това са работниците, в кредитните това са клиентите) приема "ньойските условия" на натрапваните им договори. Няма свещени крави, ако ще и 2 млрд. души да вярват в тях! Ще ми се да подчертая, че нито един договор не е окончателен. Всеки договор подлежи на ревизия, реафирмация, ректификация.

---------

* Nemo centesur ignorare legem (лат.) - Никому не се зачита незнанието на закона.
14
1950
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
12 Март 2006 22:14
ПРАВ си, господине!
И с "Обществения Договор" при Демокрацията е така- съчинява го по-силният/Богатите/, а по-слабият/Бедните/ дори и НЕ го питат!
За 16 години Демокрация-ДемоОСРАция в НЕнародната/след 1989 тг.!/Република България, демократите-демоОСРАти нито за новата Конституция питаха Народа, нито за Приватизацията на общоНАРОДНОТО имущество, нито за НАТО, нито за ЕС, нито за Земята, нито за АЕЦ-а, нито за... !!! Казват, имало "Обществен Договор"- нищо, че Народът НЕ е подписвал такъв- чрез Референдум ?!
"500 адвоката на дъното на океана- ЕДНО ДОБРО НАЧАЛО"/реплика на герой от филм, май/ !!!
12 Март 2006 22:32
Традиционно, в правната материя (а и не само), Хърсев е отчайващ. Едва ли разбира това, което пише. Изобщо са аматьори най-трудно се спори.
12 Март 2006 22:33
Този НЕ е Хърсев!!!
12 Март 2006 22:34
Това не било Хърсев, но стилът и смелото говорене на глупости са същите.
12 Март 2006 23:35
И аз да се присъединя към абсолютно тъпите, тъй като нищо не разбрах от тази статия - законите ли са лоши, съд ли няма, договорите ли да не спазваме? Ами ако и помежду си договореностите не спазваме тогава да хващаме пищовите и кой когото хване? Това ли иска авторът? Пак повтарям нищо, ама нищо не разбрах. Моля ви от "Сега" - дайте малко разяснение това чудо за какво се пръкна?
12 Март 2006 23:40
Никой не може да ме принуди да спазвам договор, който не съм подписвал.
Дон Хуан
.
А па обществен договор даже не съм и чела, камо ли да съм подписвала.

.
А автора е на прав път, ма още в началото, като измине пътя и стигне края, да пише пак.
13 Март 2006 01:45
В Наказателния кодекс престъплението "изнудване" е определено по такъв начин, че се чудя дали Държавата изобщо се занимава с нещо друго освен с изнудване..
13 Март 2006 02:45
Именно договорът е този, който изравнява силите на "по-силната" и "по-слабата" страна. И "силният" и "слабият" са длъжни да играят по правилата и да си изпълняват поетите ангажименти. Защото колкото и силна да е "по-силната" страна, държавата е по-силна от нея. А в случая основната роля на държавата, чрез съдебната система, е да гарантира спазването на договорите.
Примерът с източването на банките "взетата на заем валута се връща по курса на деня" по-скоро оборва тезата на автора. Любопитно е, че той на два пъти обяввява кредитополучателите за "слабата' страна, а дава пример как те ограбват банките (т. е. "силната" страна) и ги съсипват. Това още веднъж показва, че приказките за силни и слаби издишат - те важат в джунглата. Проблемът не е в договорите като такива, а в липсата на гаранции за тяхното спазване (неефективна съдебна система), както и в неадекватното поведение на държавата, която вместо да се ограничи до ролята на арбитър, често диктува на страните как и за какво да се договарят. Друг пример за излишна намеса на държавата е трудовото законодателство. С неща като минималната работна заплата, пълната безмислица "класове за прослужено време", около които скоро пак се шумеше, защитата срещу уволнение и др. подобни, държавата уж защитава работника като "по-слаба" страна, но на практика повече му вреди.
Имам чувството, ча авторът е сключил договор с някого, а после се е опитал да го измами. Но другата страна се е позовала на договора и номера не е минал. И сега той излива мъката си в тоя пасквил. Ако това е така - да, договорът е много гадно нещо, не ти позволява да се проявиш като един истински Бай Ганьо.
13 Март 2006 11:38
браво болярче
13 Март 2006 12:39
Поздравявам Болярче-то и добавям, че договора има силата на закон за страните по него. Силният в правото не декламира членовете наизуст, а познава, разбира и се стреми да изпълнява духа и смисъла на Закона/Договора.
13 Март 2006 12:55
Егати безсмислената и нищонеказваща статия!
Болярче
13 Март 2006 13:24
Добро намерение , направо попадение , но илюстрирано върху малко редове , вероятно оттам идват неясните моменти.
Законите и договорите са инструменти-правни инструменти.Сами по себе си лоши не могат да бъдат.Съдържанието ги прави добри или лоши.
Силна и слаба страна има , винаги я има , защото чрез се управляват и направляват , процеси и отношения между хора , а когато се управлява има принуда.

И действително, ако законът е "врата у поле", то договорът е "игра на една врата" .
Това е безусловно вярно , само когато процесите НЕ са международни.
Станат ли такива , си сменят местата.Вътрешните закони се хармонизират с европейският договор за присъединяване.
---
Ако приемем , че автора говори за вътрешни процеси , констатацията за силната и слабата страна зависи от моментната ситуация, зависи от периода за който говори.Винаги ги има но зависи от ситуацията.Затова при отпускането на кредити , един път са силни кредитодателите , друг път кредитополучателите, един път наемодателите , друг път наемополучателите.

Договорите имат сила на закон за тези, които са ги сключили.
Комбинацията между Закони и договори , особено в тяхното приемане и прилага във времето , това е механизма на ЗАКОНОДАТЕЛНАТА ИЗМАМА.
България беше ограбена и разграбена точно така , чрез тази законодателна измама.

13 Март 2006 14:07
Сложна е материята , да дадем ГЛАВНИЯТ , ОСНОВНИЯТ пример.
Великото народно събрание и приетата конституция е възможно най голямата измама-гарантираща всички последващи законодателни измами.
Конституцията пренареди , политическите и капиталистическите промени.
Конституцията разпореди , капитализъм в условията на държавна собственост.
Всички приемани след това закони , са врата в полето , всички , без изключение.
Приетото от конституцията , приравняване на държавната с несъществуващата частна собственост , е този механизъм.
Без приватизация , това е врата в полето.Капитализмът започва да се строи без закони , а с договори.Точно това се прави , тази врата се поставя от НОМЕНКЛАТУРАТА , където си иска, на входа , на изхода и даже вътре в държавните обекти.Слабата страна са държавните предприятия , силната страна са частниците ???? , бъдещите набедени капиталисти, първите нарочени и подбрани за капиталисти. Сключването на неизгодни договори , договори от позицията на , , силния и слабия" , става основна технология.От позицията на властта започват да се сключват непознати и в Африка договори.Примерно-в София се появяват концесии , дори на магазини , за нищожен наем , за период от 100 години.Не посочвам тези за боклука , водата , и т.н.не посочвам първоначално раздадените терени , магазини и пр.В хората има пари , не се продава , а се подарява.След това редуването на закони и договори става една съвършена система за ограбване.Преднамерени закони и договори от позицията на силата и интереса .Началото е поставено.Спиране няма.Народа ще получи свобода на огромна социална цена.Нали на днешното му викат свобода , демокрация???
13 Март 2006 21:25
Game Over!

(натиснете ентер)


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД