:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,979
Активни 757
Страници 24,544
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

"Мълчаливото съгласие" улеснява корупцията

Липсата на конкретен административен акт би затруднил обжалването му, смята председателят на правната комисия в парламента Янаки Стоилов от БСП
Снимка: Борислав Николов
Янаки Стоилов
Янаки Стоилов е роден на 8 септември 1958 г. във Велико Търново. Един от изтъкнатите юристи на левицата и депутат от Коалиция за България с 5 парламентарни мандата. Председател е на правната комисия и на работната група към нея за подготвяне на промените в Административно-процесуалния кодекс. Част от проекта бе гласуван на второ четене в четвъртък. Стоилов гласува против въвеждането на принципа на "мълчаливото съгласие", ако администрацията не се произнесе по дадено искане в срок.

------------------------------



- Г-н Стоилов, как така "мълчаливото съгласие" от първоначалния проект на Административно-процесуалния кодекс се превърна в "мълчалив отказ"?

- Искам да ви коригирам, защото това, което ние приехме, е предложението на вносителя - Министерски съвет. В този проект се предвижда, че непроизнасянето в срок се счита за "мълчалив отказ" и той може да бъде обжалван, а в случаи, когато законът изрично е предвидил, той може да се приравни на "мълчаливо съгласие". Така че водещият принцип е на "мълчаливия отказ", а в специални случаи непроизнасянето се приравнява на "мълчаливо съгласие". Това беше предложението на правителството, това прие и парламентът.

- Какви са аргументите ви в полза на този принцип?

- Моите аргументи са в три групи. Първата е, че сега всеки акт на администрацията придобива характеристиките на административен акт, дори най-обикновени удостоверителни документи, които се издават. По тази причина принципът на "мълчаливото съгласие" изглежда привлекателен, но трудно приложим на практика. Защото за да бъде признато и осъществено едно право, не е достатъчно в много случаи еднократното произнасяне или непроизнасяне на администрацията. Да вземем например процедурата за предоставяне право на строеж. Впоследствие трябва да бъдат издадени скици и др. документи и ако допуснем, че непроизнасянето по основното искане може да бъде възприето като съгласие, след това ще се изправим пред други административни действия, които няма как да бъдат осъществени по пътя на съгласието. Защото нито лицето, което претендира за определени права, може само да си нарисува скица, нито да я получи по пътя на съгласието. Следователно тази процедура не е толкова кратка, колкото изглежда. Тя в много случаи ще предизвика неясноти не само с доказването, а и с цялата последователност от административни актове, които са необходими за доказването на определено право.

Втората група аргументи са свързани с това, че се създават повече рискове за интересите и правата на третите лица, които едва в хода на фактическото осъществяване на едно съществуващо или претендирано право от друго лице ще могат да търсят защита.

- Дайте конкретен пример, за да е по-ясно.

- Ами примерът може да е същият. Едва когато в спорна ситуация започне или е напреднало изграждането на даден обект, засегнатите лица ще трябва да търсят защита и ще е много по-трудно да се премахнат вече настъпилите последици, отколкото в случаите, когато това може да се осъществи в хода на самата процедура.

- "Мълчаливото съгласие" на администрацията отнема ли правото на засегнатия да оспорва това решение?

- Не го отнема, но отлага момента на защитата. И третата група аргументи е свързана с възможностите за въздействие върху администрацията. Защото каквото и да се твърди, е много по-лесно да бъде мотивирано едно длъжностно лице, вместо да се произнесе с акт, под който стои неговият подпис и той трябва да обоснове решението си, просто да отложи разглеждането на въпроса за необходимото време, след което ползвателят ще може спокойно да осъществи претендираното от него право. Мисля, че трябва да се стремим да ограничаваме корупционните практики, а не да ги улесняваме. Не твърдя, че това е бил мотивът на вносителите на предложението, но този реален резултат е твърде вероятен.

- А не допускате ли, че "мълчаливият отказ" също създава предпоставки за корупция?

- Не може да бъде, защото чрез "мълчаливият отказ" този, към когото е адресиран отказът, не може да осъществи правото, за което претендира. И трябва да обжалва отказа, за да получи удовлетворително решение от друг административен орган. Докато в случая "мълчаливото съгласие", получено чрез бездействие, напълно удовлетворява исканията на този, който би желал да заобиколи определени законови изисквания. Доктринално принципът на "мълчаливото съгласие" може да изглежда привлекателен, но практически би породил много повече проблеми, отколкото би могъл да разреши.

- Защо вашите партньори от НДСВ твърдят, че в работната група по кодекса сте постигнали съгласие за "мълчаливото съгласие", а в залата левицата гласува против?

- Това е въпрос на аргументи. Не искам да пренебрегвам аргументите в полза на другото становище. Въпросът е кои надделяват. В случая става дума за дискусия, в която всеки може да определи своята позиция. Това не е въпрос на политика или партийно разграничение на позициите, колкото на възглед и преценка.

- Тоест, искате да кажете, че в хода на дебатите в пленарната зала вие сте се разубедили в правилността на "мълчаливото съгласие"?

- Нищо не искам да кажа. Аз имам определено мнение по въпроса, което не се е променило. В даден момент в работната група към правната комисия е надделяло другото становище, но моето мнение принципно не се е променяло.

- Как си обяснявате острата реакция на бизнеса срещу "мълчаливия отказ" на администрацията?

- Все пак това е административно-процесуален, а не бизнес кодекс. Ако говорим за чисто стопанските въпроси, те би трябвало да се отнасят към закона за административното регулиране на стопанската дейност. А в него е прогласен принципът на "мълчаливото съгласие". Реакцията на бизнеса може би означава, че той не дава ефекта, който се очаква от него. Но ние не можем да приравним всички отношения само с оглед на интересите на дадени хора от бизнеса. А претенциите към администрацията в много случаи са основателни. Само че тя се подобрява не чрез промяна на принципите, въз основа на които се издават административните актове, а чрез повишаване на нейната квалификация и главно с упражняването на реален контрол върху действията на административните служители. Ако няма такъв контрол, какъвто и принцип да въведем, действителността няма да се промени. Всеки един закон в края на краищата се прилага от хора и към тях трябва да има определени изисквания и контрол. Затова в посоченото решение няма нищо драматично. Поначало промяната на принципите, на които се гради законодателството, в повечето случаи носи повече рискове, отколкото ползи.

- Ако с вас сме съгласни, че сегашната администрация не действа добре, което е факт, не си ли струва риска да се промени?

- Човек трябва да възприема тези рискове, в които предвижда резултат. Не приемам в законодателството думата риск на принципа "дайте да направим нещо, пък после ще видим дали няма да произлезе нещо добро". Някои твърдяха, че и проблемите в организацията на предишните ТКЗС се нуждаят от промяна. Но видяхме, че премахването на едни структури доведе до още по-негативни последици. Залитането в крайности не води до изкореняване на проблемите.

- Да, но сега си навличате упрека, че защитавате едно неефективно административно статукво.

- Вие може да ни припишете каквото искате. Аз не знам защо вие ставате говорител на една позиция. По-скоро човек трябва да разглежда въпроса от известна дистанция. Иначе можем да издигнем много лозунги, но те не променят действителността.

- Мислите ли, че Европа щеше да въведе практиката с "мълчаливото съгласие", ако тя водеше след себе си корупция и не беше достатъчно добра?

- Мисля, че в България са особено чувствителни проблемите с корупцията в годините на прехода. Така че не може да има сравнение с по-напредналите европейски страни. Освен това аз не използвам шаблона Европа, защото тя се състои от различни страни и практиката в тях е различна. Никой досега не е представил обзорна картина на прилагането на тези принципи в повечето или всички европейски страни, за да може да се каже защо в едни случаи единият принцип върши работа, а в други случаи - другият. Няма защо да слагаме всичко под похлупака на Европа, която не дава еднозначно решение по този въпрос.
15
2619
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
12 Март 2006 22:05
ТИНТИРИ-МИНТИРИ!
А е толкоз просто и логично: ПРАВА трябва да се дават от Колективен Орган, а Права трябва да се ОТНЕМАТ от Индивидуален Орган!!!
Злоупотребите и Корупцията идват от ДАВАНЕТО/разрешаването/- когато то зависи от един Чиновник, а НЕдаването/НЕразрешаването/ идва от Колектив от чиновници!!!
"Мълчаливото СЪГЛАСИЕ" означава Презумпция, че Чиновникът НЯМА възражения по исканото! А Презумпция, че Чиновникът НЕ си е свършил работата и затова НЕ е дал възражението си...- дори и да е вярна, тя е в ПОЛЗА на Искащия и във вреда на Държавата, която плаща заплата на Чиновника!
А КОЙ ще решава кога и в кои случаи да е "Мълчаливо Съгласие" или "Мълчалив Отказ"?! КОРУМПИРАНАТА Администрация ли?! Айде, стига баламосвания!!! Или, поне, ПРЕДВАРИТЕЛНО да е писано в Закона /а НЕ в някакво ВЪТРЕШНО "Окръжно"!/ кога ще важи едното, а кога другото!!! КАЗАХ!
12 Март 2006 22:38
Дали по този начин са разсъждавали бившините наши управници през 1942 г., когато приемат в Закон за администравинто правосъдие "отказ чрез мълчание"? Това е въпрос, на който Янаки Стоилов трябва да отговори поне на себе си. Няма нищо ново в това, да се откаже чрез мълчание.Това е изпитан стар способ, даващ права на чиновниците да удовлетворят своя човек. А като погледне човек административните наказания, даже затвор е имало за мълчалив отказ. Но няма вкаран в затвора за това. Значи, само ей така се е пишело. Я погледнете днес на страницата на ВАС. Търсете "мълчалив отказ". Ще откриете над 300 документа, само със загубени дела от ония, които са атакували отказа пред ВАС.
12 Март 2006 22:51
Примерът на другаря стоилов, много издиша.

"Да вземем например процедурата за предоставяне право на строеж.....
Ами примерът може да е същият. Едва когато в спорна ситуация започне или е напреднало изграждането на даден обект, засегнатите лица ще трябва да търсят защита и ще е много по-трудно да се премахнат вече настъпилите последици, отколкото в случаите, когато това може да се осъществи в хода на самата процедура".
И защо да е трудно другарю стоилов, ако се приложи закона с цялата му строгост към нарушилия го, а също и кам точния служител, допуснал с бездействие мълчаливо съгласие за нещо което нарушава закона. Според другаря стоилов, законите се правят по презумпция, че всички са бандити и престъпници. Така де да има превенция. И престъпниците пак си правят каквото си искат, а редовите граждани ходят по мъките да доказавт че не са камили...
А така, другарите ще разрешават. Само те на който решат ще дадт ... На правилните другари...
12 Март 2006 23:00
"бялото е бяло, а черното е чернооооооооооооооооо" извика бизнесът, и хукна да бяга от разни чичковци в червено-жълти окраски
12 Март 2006 23:35
Оня ден се наложи да вися 1 час в парламента и ме зацепи зверски главата.
Колко пъти съм влизала там, винаги ме е цепела главата и после с дни така.
Ко нема психотронни оръжия да облъчват там па на.
Мен глава ме боли 1-2 пъти в годината чат пат, ма в парламата не е имало случай да ме не отцепи задълго после.
Иначе с какво да си обясня факта, че и всички, като влязат вътре, и нема след половин година изкукват тотално откъмто здрав разум.
13 Март 2006 01:45
от мокета ще да е
13 Март 2006 04:58
Откак разбутаха къщурката на Гого Тарабата духът му неспокойно броди из съседната гробница. Кайли, ходи по кръчми, душо, мое да те заболи нещо друго, ама то е сладка болка. У парламенто немой.
13 Март 2006 08:37
Аз се чудех що все ме боли от зъболекарската бормашина - и тя ще да е психотронно оръжие!

_______________________
Перде на обикновено око се лекува лесно. Перде на третото - само с лоботомия.
13 Март 2006 10:34
Яначко ми беше асистент. Правеше впечатление на умно момче. Но явно въпросът не е само да стоиш с години наред в Народната библиотека. Трябва да имаш и модерно мислене, да мислиш за правото не като самоцел, а като средство за подобряване на нещата в България. Иначе почваш да въртиш на едно място. Абсолютно съм разочарован, че след като бившите ми преподаватели влязоха в Парламента, качеството на законите не само не се подобри, ами спадна....Човек почва да се съмнява в потенциала ни като нация.
13 Март 2006 11:58
Че ква връзка има нацията ни с елита ни, че от липсата на потенциал в елита съдиш за целата нация?
13 Март 2006 13:45
Jurista,
Не ми се вярва да е стоял по цели дни в Народната Библиотека твоят мил аситент. Вярно, може а е стоял, ама е блеел. поне по един повод трябваше да натисне своя защитник- професор Ярослав Радев- за това че преписа Закотн за Устройство на съдилищата от 1926 г. и го пробута на комунягите да го гласуват. И те гласува един фашистки закон. Та работата с норчата " отказ чрлез мълчание" е също така писта, на която трябваше да стъпи Янаки Стоилов за да не продължава тази фашистка линия на БКП/бсп
13 Март 2006 13:50
Тези приказки за "елита, който нямал връзка с нацията" са много модерни напоследък. Добре, можем да си изтрепем за пореден път в историята "елита", щото в определен момент не ни кефи . И какво - малоумника без образование Сидеров ще стане министър-председател, а онова пълничкото глуповато момченце "юриста -побойник" ще ни пише законите. Не благодаря.
13 Март 2006 13:55
Тая работа за фашистите може ли да ми я обясниш...Аз не знам в България да е имало фашизъм, освен в "На всеки километър". А пък фашизъм в съдебната власт ???
13 Март 2006 14:23
Това тарикатче да не се прави на ударен с мокър парцал и да защитава мързеливите чиновници. "Мълчаливото съгласие" съвсем не освобождава чиновника от задължението да отговаря на отправените към него въпроси. Този принцип цели да облекчи неговата работа и да го свободи от задължението да изпраща официален отговор на просителя (не знам дали това е точния термин, но ще го използвам за улеснение), в случаите, когато този отговор е едно най-обикновенно "Да". По този начин се пести време и на просителя и на чиновника, което чиновника ще може да посвети на отговори на по-сложни въпроси. Миналата седмица писах по този повод. През 1998г в Белгия на принципа на "мълчаливото съгласие" ми беше продължена визата за престой с един месец. Точно така ми отговориха: След като нямате отказ, значи при вас нещата са в ред. Т.е. принципа на "мълчаливото съгласие" не освобождава чиновника от разглеждането на вашето искане, а го освобождава само от даването на официален отговор, когато този отговор е ПОЛОЖИТЕЛЕН.
13 Март 2006 18:44
В някои случаи е добре да има мълчалив отказ, в други - мълчаливо съгласие. Ако като принцип се въведе "мълчаливият отказ", в законодателството трябва много точно и ясно да се уредят изключенията в специални закони, в зависимост от съотевтния отрасъл. В някои случаи мълчаливото съгласие може да доведе до големи поразии - там където от административния акт се засягат интересите на широк кръг от лица, коиот не са уведомени за развитието на производството. Пускаш чрез мълчаливо съгласие частично изменение на застроителния план и изведнъж цял блок се оказва без прилежащо пространство, където се изтъпанва нова постройка... Мълчаливото съгласие е по-приложимо при извършване на еднократни търговски сделки, но това и сега го има в закона за отраничаване на административния контрол и регулиране. Модифициран, принципът на мълчаливо съгласие може да бъде прилаган при дейности, за които по принцип се изисква лиценз - там спокойно може да се практикуват регистрационни режими (особено, когато административният орган е колективен) - започваш да извършваш дейност, ако администрацията не е констатирала проблеми с документацията и не е изпратила съобщение за внасяне на допълинтелни документи, отстраняване на дефекти или не е наложила временна забрана. Това са общи принципи на административното право и тук не трябва да се правят свободни упражнения. Мълчаливият отказ беше бич едно време при безбройните особени юрисдикции, сложна схема на административно обжалване. След като има специализирани административни съдилища, отказът не може да доведе до административен произвол...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД