:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,352
Активни 761
Страници 23,917
За един ден 1,302,066
Де юре

Бъдещето на последните ни къмпинги е в ръцете на съда

Споровете чия е земята в последните евтини ваканционни селища по Южното Черноморие бележат началото на всеки сезон
Снимка: Булфото
През 2001 година туристите на "Каваците" трябваше да прескачат подобни телени огради, опънати вътре в самия къмпниг. Малко преди сезона, докато охранителите отсъстваха, собствениците на терени нахлуха в къмпинга и си заградиха парцелите. Върху един от тях се намираше и тоалетната на къмпинга, та и тя бе оградена.
Бъдещето на последните красиви къмпинги по Българското Черноморие ще бъде решено от Върховния касационен съд. От няколко години съдът е залят от дела, заведени, от една страна, от собственици на реституирани терени, попаднали в обсега на "Каваците", "Златна рибка", "Тополите", "Веселие" и "Смокини". А от друга - от частната фирма "Хелио Тур-С", една от наследниците на някогашния ни туристически гигант "Балкантурист". Петте къмпинга, обединени под шапката на "Хелио Тур-С", бяха приватизирани заедно със земята под тях през 2000 г. въпреки наличието на реституционни интереси. Над 2000 души от Созопол и околните населени места, а и от вътрешността на страната, претендират, че са собственици или наследници на собствениците на голяма част от терените, попадащи в къмпингите. Въпреки това държавата, управлявана тогава от кабинета на Иван Костов, доведе сделката докрай и остави проблема за решаване на приватизаторите и евентуално от съда. Изходът от съдебните решения обаче поставя на карта съществуването на самите къмпинги. Ако бъдат удовлетворени претенциите на собствениците на земите,



терените ще бъдат разпарчетосани, а къмпингите - закрити



Това вече се случи на много места по Черноморието. Последният пример бе с красивия в миналото къмпинг "Европа" на 15 км североизточно от Бургас. След като земите му бяха реституирани, къмпингът бе затворен. Вече почти 10 години по-голямата част от него е потънала в бурени и отпадъци. Само в единия му край няколко собственици са обединили парцелите си и развиват туристически бизнес с бунгала.

При петте къмпинга на юг досега съдебните битки се развиваха в полза на техния притежател "Хелио Тур-С", което бе радостна новина за любителите на палатки и каравани. Купувач на фирмата първоначално бе работническо-мениджърското дружество "Приват турист", а стойността на сделката бе 700 000 долара, които трябваше да се платят разсрочено за 10 години. Впоследствие приватизационният фонд "АКБ форес" откупи мажоритарния дял на РМД и пое управлението на къмпингите. Наред с тях АКБ на практика управлява и плажовете им.

Собствениците на терени притежават пък актове от поземлената комисия в Созопол, които са потвърдени със съдебни решения от 1996 година. Те обаче реално никога не са влизали във въвод. Първоначално очакваха държавната фирма сама да ги допусне до земите им, после се надяваха държавата да извади от активите на "Хелио Тур-С" техните парцели и да продаде фирмата без тях. Тъй като това не стана, веднага след приватизацията през 2000 г. започнаха безкрайни скандали между наследниците и АКБ. В последните пет години няма лято на "Каваците", което да не премине на фона на всекидневни живи вериги и блокади на входа на къмпинга, както и всевъзможни лежащи и стоящи стачки. Имаше и сблъсъци с полицията.

През 2001 г. част от собствениците заведоха в Бургаския районен съд десетки дела срещу "Хелио Тур-С", респективно "АКБ форес" за това, че не ги допуска до собствеността им и я експлоатира, без да им плаща наем. Фирмата пък от своя страна през 2003 заведе над 160 насрещни иска. Дружеството настояваше съдът да определи, че крайморските терени са негова собственост, а реституционните интереси са или неправомерни, или проблем на държавата и да постанови актовете за собственост на отсрещната страна за нищожни. На първа инстанция по-голямата част от делата приключиха със загуба за АКБ. Бургаският окръжен съд обаче отмени решенията на районния съд и уважи претенциите на частната фирма. След което делата се прехвърлиха за решаване в София. През последните месеци различните състави на ВКС излязоха с няколко решения, които бяха различни по съществото си, макар исковите молби и доказателствената част по тях да са идентични. Досега са решени все дела, заведени от "Хелио Тур-С", към които фирмата е приложила едни и същи документи, само ответниците са различни. В част от споровете ВКС върна делата за ново разглеждане на окръжните магистрати в Бургас със задължителни указания да се съберат нови доказателства за това одържавена ли е била земята и включвана ли е била в капитала на дружеството. Едно решение на тричленен състав на ВКС уважи иска на "Хелио Тур-С" и отхвърли реституционните претенции.

Последното приключило дело е 2385/2004. На 18.01.2006 г.



ВКС постанови коренно различно решение



Делото е заведено от "Хелио Тур-С" срещу Христо Христов, Георги Христов и Мария Лапардозова от Созопол. Тримата притежават акт за собственост на 3.827 дка наследствен терен, който попада в рамките на "Каваците". Въпреки досегашната си практика или да връща делата в Бургас, или да уважава интереса на приватизираната фирма, ВКС изненадващо излезе с решение, в което обявява тримата собственици за законни притежатели на въпросния терен. "Хелио Тур-С" не само се задължава веднага да ги допусне до владение на земята, но и да им заплати разноските по делото.

"Нямам обяснение за тези различни решения, взети от една и съща съдебна инстанция. Дори ми направи впечатление, че по различните дела, по които са взети коренно противоположни решения, част от имената на съдиите се повтарят", коментира адвокат Силвия Иванова от Бургас. Тя защитава интересите на няколко от собствениците.

В това последно дело ВКС е решил, че не е доказано, че правото за стопанисване и управление на въпросния терен е прехвърлено някога на "Балкантурист" и "Хелио Тур-С", както няма доказателство, че земята е актувана като държавна собственост. При това положение съдът е приел за напълно валиден акта на поземлената комисия. Любопитното е, че този акт е идентичен с актовете и на останалите 2000 души, претендиращи за своите терени.

"При наличието на един и същ доказателствен материал, но различни по съществото си решения на ВКС, има един извънреден способ за тези собственици на земи, чиито искове не са уважени. Те могат да поискат отмяна на влязло в сила решение, като обжалват делото пред петчленен състав на съда. Там може да се приложи вече обнародваното решение по идентичното дело и съдът да се ползва от тази практика", смята адвокат Иванова. Законът позволява петчленният състав да бъде атакуван с жалби неограничен брой пъти в рамките на една година след решението на тричленния състав. След това повече жалби не са възможни.

Тъй като окончателното приключване на всички дела ще стане не по-рано от 1 или дори 2 години, то и този летен сезон петте къмпинга, едни от последните все още съществуващи по морето, ще работят. Въпросът е каква съдба ще им предначертае ВКС след това. Ако и те бъдат закрити, България вероятно завинаги ще се раздели с един от най-евтините си и същевременно достатъчно атрактивни начини за крайморско летуване.
Снимка: Булфото
Вече пет години летовниците на "Каваците" трябва да преодоляват живи вериги, за да стигнат до палатките и бунгалата си .
Снимка: Булфото
Демонстрация пред Бургаския окръжен съд предхожда всяко дело за земите на къмпингите
9
6251
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
17 Април 2006 23:59
Божков, прочетох докрай това което си сътворил и пак не ти разбрах логиката според която сега къмпингите били красиви и поддържани, но ако собствениците най-после получат реституираните си терени щели да ги затрият. Явно не си ходил никога на въпросните места. В противен случай щеше да знаеш, че единственото, което са направили от "АКБ форес" е поставянето на една бариера на входа, преминаването през която ти струва 5 лв. Не знам дали това е "евтино" и "достъпно" както твърдиш, макар че по закон в България плажовете са безплатни. Знам обаче, че в тези къмпинги не е вложен и един лев за да може туриста да се чувства комфортно, а мръсотията може да отблъсне и най-непретенциозния и добронамерен посетител.
Не знам каква ще е съдбата на тези терени, когато съдът най-после ги присъди на истинските им собственици, но знам, че един законен наследник ще се грижи по-добре за тази златна земя от мафиотите, които я заграбиха.
18 Април 2006 00:10
един законен наследник веднага би я продал на същите тия мафиоти за сухи транци
18 Април 2006 02:00
"През последните месеци различните състави на ВКС излязоха с няколко решения, които бяха различни по съществото си, макар исковите молби и доказателствената част по тях да са идентични"
Ами не може да се плащат рушвети на всеки и по-всяко време - все пак ресурсът на Хелио.. не е неограничен!
Една от причините да не ми се връща в България е че няма вече къмпинг "Веселие" какъвто беше преди десетина години..
18 Април 2006 10:07
В момента къмпингите представляват пълни дупки, бунгалата са скапани, кенефите са цяло премеждие, а местата за хранене са развъдник на болести с усложнения. всяка година ги обикалям всички тези места от 10 години насам.
Само по зле става. Просто тези които правят пари от къмпингите няма да инвестират нито лев до момента в който не стане ясно чии са земите.
18 Април 2006 10:07
Аз, абсолютно си прав за "инвестициите" на АКБ Форес. Направо е удивително как такива мизерни битови условия са съчетани с красива природа.
18 Април 2006 11:42
С всички тези крадени от нас пари с които се построиха хилядите бетонени хотели и усилията които се положиха за унищожаването на красивото ни черноморие, ако имахме управляващи а не престъпници можеше да се построи бетонена дига по целия бря на Дунав.
18 Април 2006 13:57
не е за таковане тоя който руча баницата а оня дека му я бута у устата....
18 Април 2006 17:09
Аз
..но знам, че един законен наследник ще се грижи по-добре за тази златна земя от мафиотите, които я заграбиха...
Ти пък ***** откъде знаеш, че ще се грижат собствениците по-добре. Сигурно някой чичко дИмУкрат ти го е казал и ти му вярваш.
Сега пък искаш ли аз да ти кажа за какво е борбата.
Цялата борба е да си вземат имота от едни мутри и да го продадат на други мутри, които ще построят едни огромни циментови хотели. Ще си приберат паричките и за нищо няма да се грижат. Не, че не са прави, защото при създадената обстановка те имат право, ама наистена повече къмпинги няма да има.
Навремето между Черноморец и къмпинг "Градина" имаше чудесни овощни градини. Преди години ходих, само кал останала. Собствениците хич не ги е грижа да се занимават с терените. те само чакат да се появи някоя мутра за да му ги продадат. Ей затова мутрите виреят у нас, защото има РЕСТИТУЦИЯ, т.е., връщат се земи и какво ли не на хора дето никога няма да се занимават с тях, а искат да спечелят ей тъй на готово. И мутрите се появяват.
Така, че не викайте много срещу мутрите, те виреят благодарение на РЕСТИТУЦИЯтА, ПРИВАТИЗАЦИЯТА и др. такива ИЦИИ.

Редактирано от - bot на 18/04/2006 г/ 18:50:45

18 Април 2006 18:29
Ех, добре че има такива положителни герои като теб (даже с два плюса), че да ми обяснят за какво точно става въпрос. Иначе щях да си живея в заблуждение и занапред.
Тезата ти, че мутрите виреят благодарение на реституцията е много интересна. Но е тъпа и куха като теб самия. Както се вижда и от този пример реституцията дори им пречи. И правиш ли разлика между това да вземеш 5 къмпинга с много съмнителна сделка и за жълти стотинки, и това да купиш земя на пазарни цени от собствениците? Мутрите, драги мой, виреят там където няма свободен пазар и ясни правила. Не знам какво ще правят наследниците, когато си върнат имотите, но щом реститутите в градовете си върнаха собствеността, нормалното е и селяните да си вземат земите. Дали ще продължат да съществуват къмпингите никой не знае, но единственият път да се направи нещо хубаво е реалната конкуренция между желаещите да инвестират и държава, която най-после да започне да създава някакви правила.
Примера ти с овощните градини не знам дали въобще да го коментирам. Май само ти не си разбрал, че всичко запада, защото една малка група хора е решила да заграби, това, което всъщност принадлежи на хората в региона и не им позволява да влязат във владение на собствеността си. А дали ще се заниват с туризъм или ще продават си е право на личен избор. Не всеки е роден за хотелиер, но това не значи, че по крайбрежието трябва да се прилагат други закони.

P.S. А така и не разбрах ти какво предлагаш? Национализация? Или да продължава сегашната агония?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД