:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,113
Активни 727
Страници 23,678
За един ден 1,302,066
Интервю

Тероризмът е риск за всяка държава

Да тренираш и да работиш с най-могъщата армия е само от полза, твърди зам.-министърът на отбраната Соня Янкулова
Снимка: Борислав Николов
Соня Янкулова
Соня Янкулова е заместник-министър на отбраната. Същата длъжност изпълняваше и в правителството на Симеон Сакскобургготски. Родена е на 19 ноември 1958 г. в гр. Шумен. Завършила е право в СУ "Св.Климент Охридски". През 2004 г. завършва Кралския колеж по отбранителни изследвания в Лондон. Завършила е и курс в американската военновъздушна база "Сан Антонио". Идва в Министерството на отбраната от поста председател на състав във Върховния административен съд. Владее английски и руски език.

----

- Г-жо Янкулова, достатъчни ли са мисиите на армията, която тя изпълнява зад граница, за да се счита, че сме лоялен партньор на НАТО, Европейския съюз и в "Коалицията на желаещите" в Ирак?

- Преди всичко искам да кажа, че ние не сме партньор на НАТО, а съюзник в НАТО. Ние участваме не само в мисиите на НАТО, а най-напред във формирането на политиката на алианса. Мисиите и операциите са само един елемент на българската политика в областта на сигурността и отбраната. Участието ни в мисии не е инцидентно, а е резултат на дългосрочно колективно и национално планиране. Сега участваме в мисии в Косово, Босна, Ирак, Афганистан. Разбира се, има още много какво да работим, за да постигнем приетите от държавните глави на истанбулската среща на върха критерии за участие в мисии и операции на НАТО.

- Това означава ли, че вече има идеи какви може да бъдат следващите мисии на армията ни зад граница?

- Разбира се. Вече мислим за участието си в мисии през следващите години. Създадените в НАТО механизми за планиране изискват и гарантират достатъчна перспектива на стратегическо, оперативно и тактическо ниво. Процесът на планиране на силите и средствата е достатъчно дълъг, за да може всяка държава да прецени и декларира сили, които може да предаде за дадена операция. Когато заявяваме участие, ние се съобразяваме с националните ни оперативни възможности и способности. С радост мога да спомена, че отзивите за способностите на нашите въоръжени сили, независимо от характера на мисиите, в които участваме, са изключително добри.

- Ще разширяваме ли мисиите си в посока на Европейския съюз?

- Естествено. Но в момента участваме само във военната операция на Европейския съюз "Алтея", чиято цел е стабилизиране на сигурността в Босна и Херцеговина.

- Може ли да се каже, че ЕС изчаква присъединяването ни, за да ни предложат и други задачи?

- Не. Ние отдавна участваме в реализирането на европейската политика за сигурност и отбрана. Глава 27 - "Обща външна политика и политика за сигурност", бе затворена още през юни 2000 г., в началото на преговорния процес. Изобщо не се чака 1 януари 2007 г. Още през 2001 г. ние декларирахме сили и средства за участие в бъдещи операции на Европейския съюз. Трябва да спомена, че понастоящем ЕС провежда единадесет различни по характер мисии и операции в Босна и Херцеговина, в Конго, в Судан, в Ирак - по върховенството на закона, в Индонезия, и други. Засега нашият принос е ограничен до операция „Алтея".

- Планирано ли е къде Българската армия ще насочи повече усилията си в участие в мисии - към НАТО или ЕС?

- Не мога да ги разделя в никакъв случай.

- Ами ако се появи ревност?

- Повечето от страните-членки на НАТО са и членове на ЕС. Разбирането на политическо и военно ниво между двете организации е за съвместни действия и подпомагане, за допълване на способности, сили и средства. Не бих могла да кажа, че има или ще има някакво съперничество. Целта и на двата съюза е да допринасят за повишаване сигурността и отбраната на страните-членки, а и мисиите и операциите са с различен характер.

- България успя ли да договори най-добрите условия за себе си по време на преговорите с експертите от САЩ за споразумението за разполагане на съвместните военни съоръжения на наша територия?

- Знаете ли, не мисля, че това е коректният начин на поставяне на въпроса. Нашата преценка трябва да бъде от гледна точка на защитата на националния ни интерес. Ние искаме повече сигурност в региона, по-добро икономическо развитие и повече инвестиции, по-способна армия, по-задълбочени отношения с нашите съюзници и партньори. Това е договор в продължение на една ясно и отдавна дефинирана българска външна политика, последователно осъществявана от различни правителства в последните десетина години. Това е развитие на отношенията ни с един от съюзниците в НАТО, и то този, който има най-голям и в исторически план, и към настоящия момент принос за способностите на съюза. Присъствието на американски войски в различни страни-членки на НАТО, а и не само, не е прецедент, който се случва днес. Всъщност трябва ясно да посочим, че американски войски има разположени по целия южен фланг на НАТО. И това не е случайно. С края на студената война, с промяната на стратегическата среда, с промяната на рисковете и заплахите се промени неизбежно и характерът на присъствието. Затова у нас не се изграждат големи американски бази, а усилията ни са насочени към съвместно използване на български обекти.

- А ще бъдат ли използвани тези бази за нападение срещу трети страни?

- Този въпрос наистина се задава в нашето общество. Искам да подчертая, че това е споразумение за съвместна дейност на българска територия, за повишаване на способностите на договарящите се страни за справяне с рисковете и заплахите на съвременността. Ние договорихме, че дейностите по това споразумение ще бъдат извършвани в съответствие с устава и принципите на ООН, а използването на съоръженията ще става при консултации и взаимно отчитане на вижданията на двете страни.

- Нашите условия по-добри ли са от тези, при които са подписани споразуменията с други държави?

- За мен не е нормално да се сравняваме с другите държави. Всяка държава има свои интереси, виждания и възможности. Най-малкото договорите са подписвани в различни исторически периоди, а и обектите, където са разположени американските войски, са различни по статут и характер.

- Поне с Румъния не е ли нормално да се сравняваме? Те скоро подписаха споразумението си със САЩ.

- Ние много обичаме да гледаме в двора на съседа. Безспорно ние заедно тръгнахме по пътя на реформите, заедно влязохме в НАТО, надявам се и в Европейския съюз, но трябва да отчитаме, че всяка от държавите има своите собствени интереси, позиции, традиции в междудържавните отношения. Защо трябва да се сравняваме?

- Според мен Румъния дава същия тип съоръжения за същите цели на САЩ. Искате да кажете, че не е нормално да се види дали те са постигнали най-добрите параметри, или ако не са - то поне ние да се опитаме да постигнем?

- Това е съвсем друго. Съвсем друго е да се изучава опитът на другите държави. Още преди да започнем преговорите с американската страна, ние проучихме опита на другите държави, запознахме се със споразуменията им. Това, което е било възможно да се използва като опит, сме го използвали. Но не бих искала да коментирам дали интересите например на румънци, германци, италианци, турци, испанци или португалци са реализирани в съответните споразумения със САЩ.

- А нашата цел каква е?

- Целите са заложени в преамбюла на договора - желание за засилване на партньорството, сътрудничество в рамките на НАТО, борбата с тероризма.

Нашата цел е да повишим сигурността в контекста на колективната система за сигурност и отбрана. Ние вече решаваме въпросите за сигурността и отбраната съвместно с нашите съюзници. Ако ги решавахме самостоятелно, то 2,5-те процента от брутния вътрешен продукт за отбрана трябваше да са 25 процента. Това естествено няма как да се случи. Не е разумно и никоя държава не го прави. Търсенето на съответния принос в общия контекст на сигурността е най-важното нещо в колективната система за сигурност и отбрана. Всяка от държавите, съобразно своите интереси и възможности, допринася за сигурността на евроатлантическата зона. Холандия например изпраща допълнително 1400 военнослужещи в Афганистан, а това е най-тежката мисия на алианса. Приносите се допълват. Ще ви дам и един друг пример. Испанците излязоха от Ирак, но бяха в Пакистан с военни сили, за да помагат след земетресението. Финансирането на участието им бе изцяло за тяхна сметка.

- Каква е политиката на България за участие в мисии? Целим ли да обхванем целия диапазон - както като тип, така и като водеща организация?

- Абсолютно не. Не е и възможно да обхванем целия диапазон на мисии и операции. Може би само американците могат да го правят. Но към въпроса за специализирането на страната ни за участие в дадени мисии трябва да се подхожда много разумно. Ние трябва да запазим и развиваме и други отбранителни способности. Гъвкавостта, мобилността, способността за действие в кратко време и при различни обстоятелства са изключително важни за съвременността. И тук искам да посоча, че съвместното използване и обучение с американските войски е изключително полезно за повишаване способностите на нашата армия. Да тренираш и да работиш с най-могъщата армия е само от полза за развитие на твоите способности и умения.

- Как може да разсеете съмненията на хората, които твърдят, че идването на американски бойци в страната ни ще доведе и терористите?

- Тероризмът е риск за всяка държава. Важното е да се създават способности, които намаляват опасността рискът да се превърне в реална заплаха. Ние сме избрали колективната система за сигурност и отбрана като начин за повишаване на собствената си и на партньорите сигурност. Всички помним как НАТО съдейства за осигуряване на сигурността по време на олимпийските игри в Гърция и ще допринася за сигурността на световното първенство по футбол в Германия. Министерството на отбраната вече две години работи именно в такава колективна среда. Но не е лесно да осъзнаем всичко това във всекидневните грижи.

- Политиците не са ли длъжници на хората при пояснението на всички тези неща?

- Политиците винаги са длъжници на хората. Ние осъзнаваме, че наша отговорност е обществото да е информирано, но може би не винаги го правим по най-добрия начин.
14
2511
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
18 Април 2006 01:05
Не мога да разбера какво прави една жена в армията, па било и заместник министър. Единственото подходящо място на жена там е "полкова курва". А ако е такава - то защо ни занимавате с нея, а не с размерите на сутиена и например?!
18 Април 2006 01:56
Ле-ле, докъде стигнаха нещата: тая чавка да се кокорчи, кокошини и изживява като зам.-министър на Армията.

Esse quam videri
18 Април 2006 03:38
Мом4ета, мацето с назидателен тон на партиен секретар ви разказа играта. Нане и Вуте не били виждали тоалетен сапун, па като видели, си купили и запо4нали да го ядат . Та оттам е лафа: "Пениш се , не пениш, ке те ям". Та и вие, пените се не пените, ше си преглътнете базите и то на условия, "несъпоставими " с тези на другите страни, като Румъния, например. Е това маце самó може да излезе срещу цяла АТАКА.
Параграф4о, та колко 4овека ще отидат на митинга?
18 Април 2006 03:52
Ей, вие двамата май така и не сте отминали фазата на сперматозоида. Поради това, безсъмнено, така и не разбирате, че зам-министъра няма мнение да съпостави Европейската обща политика за отбрана и частния (не-НАТО) ангажимент с Щатите), което й позволява лесно и долнопробно да ни продава големия късмет на нашата (нашата?) армия (армия?) да служи за сламено чучело за тренировките на ... или тя приказва само биографията си.
За други, които случайно минат тук, на следващия ден след като подписа споразумението за американски бази на своя територия, Румъния поиска също разговори за домакинство на база-вектор на американския противоракетен щит
18 Април 2006 06:32
Квато армията такава и заместник министъро. Можете спокойно да назначите и сервитюорка за зам. военен министър. Същото ще прави, вервайте ми.......
18 Април 2006 09:04
...защо пък соня...
18 Април 2006 10:08
Че "американците", говорим за USA, не са много адекватни - това го знаем. Доказали са го доста изследвания.
Не знаех, обаче, че всъщност това е заразно и ето, USA2-2 е прихванал вируса. Жалко, ама лек няма!
18 Април 2006 10:23
УСА, тая мацка поне има вид, не е като Кондолизата
18 Април 2006 10:43
Вместо Сончето, по-добре USA-2, FL, nesnaecht или някой друг от комунистите по манталитет БУШмени-емигрантчета . Все същото - за тая армия, такъв зам.министър! Като си траем....
18 Април 2006 10:50

Насилих се да прочета интервюто докрай, което не беше никак лесно. Има един тип хора, които на всякаква тема, по всяко време, могат да говорят с часове и нищо да не кажат, това интервю е подобен случай. Та какво ни "казва" интервюто - ние сме съюзник в НАТО и ние участваме най-напред във във формирането на политиката на алианса. С други думи и ние наравно с САЩ формираме политиката на НАТО, нали сме съюзници в НАТО - пълна глупост етествено. Едва ли някой си прави илюзии какво е НАТО и каква е ролята на САЩ в НАТО, а и за какво приеха България в НАТО.
18 Април 2006 11:22
Интервюто на тази кокошка не е пълно с ако, то самото е едно пълно ако! И такива овци ще ме защитават от евентуален тероризъм. Пази Боже! Дай ми АК-47 за останалото ще си се погрижа сам.
18 Април 2006 12:27
соньо льо булгаро, да знаеш и добре да помниш:
покритата котка, млЕко не лочи!!!
и
да не би терор сяло, не би терор жънало!
ако не беше си губила времето да се раждаш у шумен и да се пинкаш по бази и боази... ако си беше седнала на трите букви и беше прочела поговорките и народните мъдрости, щеше да си в пъти по - умна от сега!
18 Април 2006 13:50
""Да тренираш и да работиш с най-могъщата армия е само от полза за развитие на твоите способности и умения.""
Ако е верно това, би требвало и да се запитаме кои точно твои* умения и способности е доразвило и в каква посока, разбира се. Щото имаше едно време една маймуна в зоопарка, която се беше научила да онанира пред зяпачите, а след туй запалваше цигара (сега да ви кажа, кой я бе научил и аз не знам, но все от некои трябва да го е видела).
""Участието ни в мисии не е инцидентно, а е резултат на дългосрочно колективно и национално планиране.""
*това твои- отговаря на твоите по-горе.
А, и да не забравя: Още по-голям риск от тероризъма са простотиите, дето ги ръсите налево и надесно, та отравяте въздуха около себе си.
Приятни забавления!
(Ние Гледаме)
18 Април 2006 13:56
Едно ОГРОМНО БРАВО на Диян Николов!!!

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД