:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,747
Активни 775
Страници 24,312
За един ден 1,302,066
На мушката

Двойни стандарти или временна "ядрена амнезия"

САЩ не са забравили амбициите на Северна Корея, но на този етап ги загърбват заради Иран
РОЙТЕРС СНИМКИ
Пхенян има на въоръжение балистична ракета "Таепудонг-2" родно производство, за която твърди, че може да порази Западното крайбрежие на САЩ.
Ядрените амбиции на Иран до такава степен са ангажирали вниманието на Вашингтон, че САЩ май забравиха за официалното изявление на КНДР от февруари 2005, когато режимът в Пхенян обяви, че има ядрено оръжие. За да е сигурна, че е разбрана правилно, Северна Корея потвърди новината преди по-малко от месец.

Това откровение, в интерес на истината, не изненада особено Вашингтон, защото още през 1994 г. ЦРУ разполагаше с проверена информация, че Северна Корея притежава плутоний за производство на ядрени бойни глави. Към настоящия момент по преценка на експертите в Пентагона те са между 5 и 7 на брой. Но тонът към Пхенян бе смекчен. Защо? Въпреки проблемите, които съпътстват шестранните преговори с "ядреното пале", не се прилагат ефективни превантивни мерки. И то, при положение че американците разполагат с разузнавателни данни и официални изявления на висши служители от севернокорейското външно министерство, които потвърждават наличието на ядрен арсенал в Страната на утринната свежест.

Стратегията на Вашингтон явно включва елементи на селективен подход към Иран и КНДР, държави, обявени от президента Буш за особено опасни в световната "ос на злото".

Изключена е обаче каквато и да било "ядрена амнезия" от страна на САЩ по отношение на Пхенян, твърдят наблюдателите. Приоритетите са претърпели корекция, отчитайки степента на реална заплаха, и поради тази причина позицията на Вашингтон по проблема е по-балансирана, писа в. "Ню Йорк таймс".

Естествено че ислямската република, за която се отчита, че е регионална сила със 70 милиона население, представлява сериозен проблем, ако се сдобие с ядрено оръжие, както за сигурността на САЩ, така и за регионалния съюзник Израел. Още повече че режимът в Техеран има необходимите ресурси и икономически значително е по-стабилен, но не по-малко упорит от Северна Корея в желанието си да има своя ядрена програма.

Общоизвестен факт е, че КНДР съществува благодарение на заплахата, която представлява за взривоопасния Азиатски регион. Те признават обаче, че след приключването на студената война и разпадането на социалистическата система ортодоксалните комунисти в Пхенян съумяха превантивно да се херметизират за външния свят.И още нещо.



Разиграването на "ядрения коз"



позволява на режима на Ким Чен Ир, който е изправен пред изключително сериозни икономически и финансови трудности, да си осигурява необходимата помощ от Сеул, а също, без да изпитва никакви идеологически терзания и от върлия си враг САЩ. Американците в последните години наливат хуманитарни помощи безвъзмездно, но това едва ли може да продължава вечно.

Управляващите в Пхенян са наясно, че неминуемо наближава времето, когато проблемите, свързани с ядрените арсенали на Северна Корея, също ще бъдат поставени за разрешаване - най-вероятно, след като приключи казусът с Иран. А САЩ и международната общност по всичко личи, че няма да го бавят много дълго. Особено след последните изявления на американския държавен секретар Кондолиза Райс по въпроса, както и новата стратегия за национална сигурност, която потвърждава готовността за превантивна война срещу терористи и държави, заплашващи Вашингтон.

На какво разчита Северна Корея? Може би на заблудата, че заета с ислямската република, администрацията на Буш ще отложи за неопределен период във времето разрешаването на проблема. На същото се надяваше и Техеран миналата година, когато американците бяха насочили вниманието си основно към Пхенян.

Номерът с демонстрацията на "ядрена мощ", посредством който се опитват да поддържат мита в САЩ, че авторитарният режим там е нерационален, непредвидим и готов на всичко, включително и на военен конфликт все още минава. Засега.

Затова всяка година обикновено през март на Корейския полуостров се разиграва едно и също представление. Военното ръководство на КНДР начело с лидера Ким Чен Ир инспектира военно поделение № 851 преди началото на съвместните американско-южнокорейски учения Foal Eagle в региона. Така Пхенян демонстрира пълна бойна готовност на милионната си армия и се подготвя с всички сили и средства да отрази "империалистическа агресия".

КНДР даже превантивно осъществи в началото на март изстрелване на ракети с малък обсег родно производство "Нодон" в полигон, близо до границата с Китай. Типично в стила на студената война, когато страхът от ядреното оръжие играе възпираща роля.

В конкретния случай със Северна Корея за САЩ изобщо не е на дневен ред страхът, че Пхенян може да прибегне до употреба на ядрено оръжие, защото такъв опит би бил равен на самоубийство.

Негативните последици от такива самодейни изяви идват от лошия пример, който КНДР демонстрира, защото показва и на други държави (Иран например), че наличието на ядрен арсенал гарантира относителна недосегаемост. Вашингтон обаче имат опит от близкото минало. Американците многократно са доказвали убедително как могат да печелят срещу несравнимо по-сериозни ядрени противници, като професионално прилагат стратегията на моментна "амнезия" за опасността, която представлява вражеския военен потенциал за националната сигурност на САЩ.
РОЙТЕРС СНИМКИ
Сателитна снимка на севернокорейския ядрен комплекс "Йонбьон".
13
2324
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
17 Април 2006 23:38
толкова па идеология на едно място отдавна не бях чел. Кой ли талантливко се крие зад псевдонимчето?
18 Април 2006 00:00
Явно САЩ не са забравили пердаха който ядоха при " спечелената " според тях корейска война.

Иран е по опасен, понеже е заплаха за Господаря Израел.

КНДР са заплаха само за Сателитите - ЛилиПУТИ - Япония и Южна Корея.
18 Април 2006 00:08
Душко, не са излагай батковото и ти кат сър Ланселотя да пишеш глупости !
Господарят Израел !!! Израел може да е опитен полигон, но не и господар !
Като е Господар, защо не нареди на САЩ да пуснат шпионина им Джонатан Полард, ами го държат вече 20 години? Защо са крили информация, касаеща сигурноста на Израел?
18 Април 2006 01:09
Такаааа... основната теза в статията е видите ли, бушменът си имал занимавка и корейците са на заден план. Интересно, защо аФтора не споменава Голямата Мечка и Азиатския тигър?
18 Април 2006 01:18
На този автор като 4е ли му плащат от Вашингтон. Само празни приказки, без нито грам нова информация. Скука.
18 Април 2006 05:44
Чакат ги да измрат от глад.Парцалените шапки имат нефт за копане и си пазаруват папото, затова трябва тояга, ама хората на ким-прическата* си немат нищичко.
*ким-прическата-велик вожд на храбрия севернокорейски** народ
** севернокорейски народ- братски прогресивен народ, да не се бърка със също така братските югославски и саветцки народи
18 Април 2006 10:11
И защо САЩ да се занимават с Северна Корея като те самите ще поискат след някоя друга година да се обединят с Южната Корея която е значително по-богата...да не кажем, че няма база за сравнение
18 Април 2006 10:19
Душко, ако КНДР беше заплаха само за региона, , нямаше да я "забравят". Ама виж Западното крайбрежие... Не знам дали на обикновените хора им се иска да проверяват на практика противоракетната отбрана...
18 Април 2006 11:18
Не знам дали Иран ще го оставят за следващата администрация в Белия дом или ще им набият канчетата до края на тоя мандат, но знам, че С.Корея може да бъде доуморена от глад за 15 дена. Просто С.Корея свърши черната работа и след обединението Корея ще притежава ядрено оръжие без да минава през проверки, пазарлъци и прочие. Южна Корея е верен съюзник на янките, има техни военни бази на своя територия и е и ще бъде още повече след обединението, балансьор в отношенията с Китай. Запомнете го от каруцаря - С.Корея е оставена да си прави бомбите на спокойствие за да притежава най-верния съюзник на щатите в региона ядрено оръжие. Пост фактум. Некой да не е разбрал
18 Април 2006 12:35
Егати малоумния бълвоч е статията... отвсякъде се разлива наследствена умствена недостатъччност...
18 Април 2006 14:39
каруцарю, малко трудно ще ти се сбъдне прогнозата...
Северна Корея граничи с Китай, чието протеже в района се явява. Затова нема да може да я уморят от глад за 15 дни.
И ме съмнява севернокорейците сами да са ръгнали да правят бомба - по-скоро са я получили за Нова Година от техния Голям брат барабар с прашката. А южнокорейските студенти умрат от кеф че имат американски бази... спомняш ли си като изнасилиха пияните янки една корейка какво стана в "най-верния"съюзник?
18 Април 2006 16:40
Отговорът на заглавието на статията е "Шубето е голям страх"...
18 Април 2006 17:52
доколкото разбрах от дълбокомислената статия хитрата стратегия на вашингтон е непрекъснато да напомня на този и онзи че не ги е забравил и иде и техния ред. как точно това решава проблемите му към настоящия момент, когато латинска америка открито се подиграва на бушлето, иран иска война повече и от чичо сам, северна корея, пакистан, египет и други бивши врагове на САЩ получават откуп от американците за да мируват, а руснаците са се захванали насериозно да си потегнат обръча от сателити и нямат спиране така и не разбрах

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД