Един качествен футболист от собствената школа струва колкото двама купени наготово. Златното правило, валидно за всички нормални европейски клубове постепенно започна да си пробива път и в България. Макар големият процент наши отбори още да залагат на изпитаната тактика - треньорът да хвърли една топка на дечицата и да им вика: "Айде, давай", докато те я гонят с ентусиазъм.
Всъщност, на хората с пари във футбола бяха нужни 7-8 години, за да проумеят, че е по-добре да инвестират в млади таланти, а не в прехвалени звезди. Не е важно кой пръв го е сторил - Гриша Ганчев в "Литекс", Тодор Батков в "Левски", Митко Събев в "Нафтекс" или Николай Гигов в "Локомотив" (Сф). Или който и да е друг. Приз за това не се дава, но на всички може да им се признае куражът да вложат собствени средства в нещо, което ще им се възвърне поне след 10 години. Както и прозрението, че "златните" момчета, идващи досега от школите, започват да се учат на елементарни тактически умения едва на 20 години, когато дойдат в мъжкия отбор. Вместо преди това да са ошлайфани в детско-юношеските школи (ДЮШ).
Собствениците има свой подход
Гриша Ганчев например е направил интернат в Ловеч, където събира най-талантливите деца от региона и дори от България. Всяка година има изпит за влизане, като миналото лято шеф на журито бе Димитър Пенев, известен с това, че надушва от километър потенциала у един млад футболист. Стратегията обаче е поверена на чужденец. Той е французинът Бернар Тюрпен, който иначе работи като началник на ДЮШ на "Оксер". Това лято Ганчев е решил да вложи пари в нови игрища на база "Салито" и в закрита зала, които ще се ползват главно от момчетата в школата му.
Щедри средства в тази насока дават и в "Левски". Там също взеха наемник да се грижи всичко в школата да е професионално. Това е холандецът Ян Деркс, работил преди и в шотландския "Рейнджърс". Отделно към 300 000 евро бяха дадени за изграждането на уникален терен с изкуствена трева. Той е със стандартни футболни размери и може да се ползва безпроблемно по всяко време на годината. Игрището бе направено, за да се ползва основно от ДЮШ на "сините". Собственикът на "Левски" Тодор Батков не спря дотук, макар да продължава напразно да иска държавата да даде на клуба стадион "Раковски". Идеята на адвоката е да изгради 3-етажно общежитие на 1700 кв.м, с 14 стаи, 5 апартамента, столова и музей. Такава нормална школа ще струва на "Левски" към 1,5 млн. лв.
В "Нафтекс" сякаш са най-напред от всички и обгрижват царски детските и юношеските си тимове, въпреки че мъжкият отбор е с единия крак изпаднал в "Б" група. Бургаският клуб е дал 40 свои възпитаници на индивидуален режим в местното спортно училище. Освен това се предвижда изграждането на нови 2 терена в града. Нововъведението обаче е създаването на сателитен отбор - "Поморие", изцяло подчинен на интересите на "Нафтекс". Там младите футболисти се обиграват и във всеки момент са на разположение на клуба-майка. Веднъж годишно сателитът отива на силен международен турнир за юноши (до 21 г.) в Италия. Напредничавият замисъл на "Нафтекс" е похвален, макар и "Поморие" да се бори да остане във втора дивизия.
Сателит има и ЦСКА и в него са събрани основно собствени юноши. Става въпрос за тима на "Конелиано" (играещ в "Б" група), на който "армейците" дори предоставиха през това първенство своя стадион "Българска армия" за домакинства. Възможно е през идния сезон в "А" група да участват едновременно ЦСКА и "Конелиано". Извън този успех столичният гранд не е на ниво със своята школа. Подрастващите тренират на окаяни игрища, които крият рискове от тежки травми. Собственикът на ЦСКА Васил Божков обещава върху школата да се излее рогът на изобилието, но условието е клубът да получи собствеността на базите си от държавата. Показани бяха и бъдещи проекти, според които спортният обект на 4-и километър в столицата ще стане модерно общежитие с няколко хубави терена. Но всичко това е засега само на книга и при добро развитие ще започне да се реализира най-рано към края на 2007-а.
Оттук нататък другите клубове действат
повече с ентусиазъм, отколкото с възможности
Буквално "на мускули" "Локомотив" (София), "Ботев" (Пловдив), "Берое", "Славия", "Беласица" и "Пирин 1922" са вкарали по няколко свои кадри в мъжките състави. И това става най-често на отвратителни терени, с проблеми за екипировката и всякакви други битовизми. В "Локомотив" (Пловдив) например родителите сами събират пари да се платят съдийските такси.
Има и няколко клуба, ориентирани основно към детско-юношеския футбол, които печелят от продажбата на свои таланти в по-големи отбори. Такива са "Локомотив 101" (Сф), "Пирин 2000" (на бившия национал Ивайло Андонов), пловдивските "Реал", "Милан" (на ексрефера Йордан Сталев), "Кедър", "Вехта" и "Ботев 2002", "Боруй" (СЗ), "Валекс" (Трявна) и др.
БФС също се мъчи да прави каквото може. Бюджетът за детско-юношески футбол обаче е нищожен на фона на нуждите - според и. д. изпълнителен шеф на съюза Тодор Пеев годишно за подрастващите са предвидени над 500 000 лв., но сумата е под 1 млн. През януари президентът на БФС Борислав Михайлов мина по всички региони и раздаде 2000 топки. Организират се и ежегодни прегледи на талантите от четирите "В" групи.
Футболният съюз е на път съвсем скоро да вземе хубаво управленско решение - всички клубове от "А" група задължително да картотекират поне по 5-ма свои юноши, а тези от "Б" група - поне по 4-ма. Заслужава да се спомене и прекрасната инициатива на "Данон Сердика" АД - да се организира ежегоден турнир "Данониада". Той се прави между училищни отбори от деца (до 12 г.) като тази година например ще участват над 300 тима. Тръпката за малките футболисти е още по-голяма, тъй като финалът е на ст."Българска армия", а победителят отива на заключителен турнир във Франция, където има среща с патрона на "Данониада" - Зинедин Зидан.
---КАРЕ---
ПАРИ ОТ ФИФА
Най-сериозен тласък на детско-юношеския футбол в България се очаква да даде програмата "Хеттрик", спонсорирана от ФИФА. Нейната цел е със средства на световната футболна федерация в отделните държави да се изграждат игрища, предназначени основно за деца. БФС кандидатства по програмата и бе одобрен строежът на 40 такива минитерена с изкуствена трева и с осветление. Те са с гаранция от 15 г., а поддръжката им излиза 20 пъти по-евтино от естествената трева. На тях ще се играе безплатно, такова е изричното изискване на ФИФА. С предимство ще се ползват децата и тийнейджърите, но ще могат да ритат и по-възрастни.
ФИФА дава пари за игрища със размери 14 x 21 м. Оттам нататък всяка община, на чиято територия е строежът, може да доплати площта да е по-голяма. Във Враца например е избрано петно за строеж в квартал "Сениче", а размерите ще са 22 х 40 м. Ще струва към 80 000 лв., като 31 500 са от ФИФА, 6300 от финансовото министерство, а останалите близо 40 000 - от врачанската община. Иначе стандартното игрище струва към 43 000 лв., като от ФИФА се дават задължителните 31 500 (25 000 швейцарски франка), а останалите покриват общините.
През май ще бъдат готови първите 16 терена. Тогава на инспекция ще пристигнат хора от ФИФА и УЕФА. Сред първите градове по програмата "Хеттрик" са Варна (на пл."Лаврентий"), Видин (в двора на СОУ"Христо Ботев"), Кюстендил и др. Изпълнител на всичките градежи е "Динамик ресурс" ООД. Фирмата бе избрана чрез търг измежду 4-5 участници. Крайният срок за завършването на всички 40 миниигрища е септември.
|
|