:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,057
Активни 666
Страници 15,622
За един ден 1,302,066
Анализ

НАТО още се пита защо съществува

На срещата в София външните министри ще разговарят за нова роля на алианса
Снимка: РОЙТЕРС
Силите на НАТО в Афганистан ИСАФ се грижат не толкова за бъдещето на страната, колкото за бъдещето на алианса.
Противниците на НАТО напразно помпат мускули за бурни протести срещу сбирката на външните министри на алианса в София на 27 и 28 април. Гневът им ще се стовари върху доста по-безобидна организация в сравнение с традиционната представа за агресивен военен блок. В заблуда са и възторжените атлантици, които агитират, че членството в НАТО ще ни донесе инвестиции. И едното, и другото е плод на родни политически схеми, които отразяват вътрешните борби за власт чрез търсене на покровители отвън (Русия, САЩ).

Българите ще видят на срещата в София организация с



недостатъчно ясен образ,



която още се пита за какво я има. Оценката не е на някой възпитаник на покойния Варшавски договор, а на един от влиятелните външнополитически стратези в САЩ Ричард Холбрук. "НАТО трябва да се подготви за предизвикателствата на този век и да даде нова дефиниция за своя raison d'^etre. Това е чудесен френски израз, който означава причина за съществуване", писа той преди месец във в. "Вашингтон пост". Бившият посланик на САЩ в ООН, бивш заместник държавен секретар при Бил Клинтън и архитект през 1995 г. на Дейтънския мир в Босна призова следващата среща на високо равнище на НАТО, която ще се състои през ноември в Рига (Латвия), да предефинира за трети път ролята на алианса. Неговото послание е адресирано най-напред до външните министри, които се събират в София, за да подготвят срещата в Рига.



За първи път НАТО се прероди през 1991 г.



след края на Студената война, когато си изработи нова стратегия (ревизирана през 1999 г.), за да разчупи образа си на монолитен военен блок и да се отвори за диалог със страни нечленки. Второто предефиниране стана на срещата на високо равнище в Прага през 2002 г., когато след атентатите на 11 септември 2001 г. НАТО се отказа от старото си разбиране за териториална отбрана и излезе от естествената си географска среда (териториите около Северния Атлантик), за да може да реагира гъвкаво срещу международния тероризъм. Скоро след това организацията извърши петото си разширяване през 2004 г., като прие България и още шест държави, с което набъбна до 26 членове (през студената война имаше 16 членове). Сега на вратата й чукат още няколко държави, като Македония, Албания и Хърватия се надяват да получат положителен сигнал в Рига.

Като се разраства,



организацията става по-тромава



Тя държи на принципа на консенсуса и всяко разногласие може да я блокира, както стана при нападението срещу Ирак. Тогава Съединените щати подмениха НАТО с набързо събрана "коалиция на желаещите", която послужи за оправдание на Вашингтон и най-верния му съюзник Лондон, че не са самотни в операцията.

Както е трудно да се вземат общи решения с единодушие, още по-трудно е да се привеждат в действие. НАТО не разполага със свои въоръжени сили, а при всяка ситуация иска от членовете си доброволно да предложат помощ според възможностите си. В такива моменти всеки предпочита да се ослушва, защото в крайна сметка става дума за пари. Само 6 от 26 държави изпълняват препоръката да харчат за отбрана над 2% от брутния си вътрешен продукт. Сред тях е и България, която заделя 2,6% от БВП (1,16 млрд. лева за военни нужди според бюджета си за 2006 г.). Впрочем тя е и една от най-изпълнителните, когато става дума за бойна солидарност - участва в натовските мисии в Косово и Афганистан, както и в Ирак, където за разлика от нея НАТО не прави нищо друго, освен да обучава местни офицери.

Разширяването носи



още един риск от парализа



НАТО приема само държави с уредени помежду им конфликти, за да не се налага да им служи за арбитър. Правилото за консенсус не позволява при остър спор алиансът да се намесва в полза на една или друга държава. Такъв е примерът с конфликта между Гърция и Турция за Кипър, пред който организацията е доказала своята безпомощност. Фактически колкото по-широка територия покрива НАТО, толкова по-далеч извън нея трябва да си търси умиротворителна роля. За целта тя се нуждае от партньори, които споделят нейните ценности. През 1994 г. шлагерът бе Партньорство за мир (20 държави главно от бившия съветски блок) плюс Средиземноморския диалог (7 държави от Северна Африка и Източното Средиземноморие). На срещата на високо равнище в Истанбул през 2004 г. бе прокламирано сътрудничеството с държавите в Близкия изток (главно от Персийския залив). В София, а следователно и в Рига, на мода ще бъде сътрудничеството с Япония, Австралия и Нова Зеландия, които споделят ценностите на НАТО и са готови да участват в някои мисии.



Най-ценна за алианса е мисията в Афганистан (ИСАФ),



която е с мандат на ООН. НАТО знае, че не може да постигне много за умиротворяването на държавата, в която воюването между клановете е начин на съжителство. Но може да постигне достатъчно, за да гарантира смислено съществуване на много от своите структури. "Жизнено важно е да успеем в Афганистан, колкото и дълго да стоим - 5-7-10 години", каза пред български журналисти в началото на април служителят в пресотдела на НАТО Хосе Мария Лопес-Наваро. В момента там има 9000 войници под натовско знаме (от които 80 българи), съсредоточени главно около Кабул и в по-спокойната северна част на страната. До срещата в Рига мисията трябва да покрие цялата територия на страната, като в състава й ще влязат около 21 000 войници от 36 страни. За сравнение може да се посочи, че силите в Косово (КФОР) наброяваха 50 000 души. Ако трябва да се постигне същата плътност и в Афганистан, експедиционният корпус там би бил 700 000 души - фантастично число дори за организация от 26 държави, чиито сумарни армии наброяват 2 милиона души.

НАТО експериментира и в други посоки. За борбата с тероризма разчита главно на обмена на разузнавателна информация, на патрулиране в Средиземно море (операция "Индевър"), на защита на граждански самолети от преносими ракети и на охрана на големи международни прояви. Подготвя се батальон за защита срещу оръжия за масово поразяване и бойна единица за бързо реагиране. Правят се опити и за хуманитарни мисии като в Пакистан след земетресението през 2005 г. и като в Дарфур (Южен Судан), където бежанските лагери са в бедствено състояние.

Щабът в Брюксел се затруднява най-много, когато трябва да определи



какво всъщност представлява НАТО



Единственият сигурен отговор е, че това е политическа организация. Оттам нататък следва описание какво тя не е и не желае да бъде: не е световен жандарм; не е хуманитарна организация; не е инвестиционна организация; не е биг брадър за помиряване членовете й; не е военна организация със свои въоръжени сили.

При цялата тази неяснота от срещата в София не се очаква много. В навечерието й България получи обещание за 62 млн. евро от бюджета на НАТО за модернизиране на летищата си в Безмер и Граф Игнатиево. Това са същите летища, които американците ще използват като свои бази, след като държавният секретар Кондолиза Райс подпише договора по време на гостуването си в София. Щабът на НАТО уверява, че не възнамерява да плаща сметките на американците и че така просто ще помогне на България, която официално ще запази суверенитет над базите. Старшият борд по ресурсите предложи отпускането на тази сума не като специална помощ за България, а в пакет за развитие на военните способности на седемте новоприети държави, който възлиза на 280 млн. евро. Така на заседанието си през май Съветът на НАТО няма да изпитва неудобство да обяснява, че връща на американците част от парите, които те дават в общия бюджет. В алианса всички държави имат едно и също право на глас, но стане ли дума за пари, гласът на Щатите тежи най-много, защото са най-голям вносител. От дълго време те настояват за по-справедливо разпределяне на финансовата тежест, а и повечето държави предпочитат да не се впускат в скъпо струващи операции. Перспективата е алиансът да си търси дребни роли, въпреки че постоянно се разраства.
Снимка: РОЙТЕРС
България започна шеговито пътуването си към НАТО с трабанта на шефа на атлантиците и бивш външен министър Соломон Паси. В него се вози през май 2004 г. и настоящият генерален секретар на алианса Яп де Хоп Схефер (вляво).
 Държавният секретар на САЩ Кондолиза Райс има трудната задача да предложи в София нови ориентири на НАТО, които евентуално да бъдат одобрени през ноември в Рига на срещата на високо равнище на алианса.
29
2425
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
25 Април 2006 23:22
"НАТО още се пита защо съществува"
Si Vis Pacem, Para Bellum.
Иначе казано - НАТО требва да съществува за да не се появи основателна причина за съществуването му.
И да попитаме:
Пaчем рубъль севодня?
26 Април 2006 00:49
На нас българите НАТО ни трябва до смърт по много проста причина: да гарантира необратимостта на промените чрез превръщане на армията, външнополитическата администрация, постепенно и на службите в прозападни организации. Необратимостта на промените ще донесе и инвестиции.
*
В регионален план НАТО сега е политически клуб на цивилизованите страни с известни (немалки) военни възможности, който единствено може да борави със ситуации като югокризата. НАТО има възможности и в западна Азия и в северна Африка. Не са безгранични, но са най-сериозните от съществуващите.
*
За европейските страни извън Г-8 НАТО е и удобен формат за многостранни срещи на върха със САЩ и Канада. За Гърция и Турция НАТО е оглавник - да не се сдавят. Исторически НАТО блестящо изпълни задачата си да помогне за създаването на сегашна Европа "by keeping the Russians out, the Americans in, and the Germans down".
26 Април 2006 01:25
Чичо Фичо "" На нас българите НАТО ни трябва до смърт по много проста причина: да гарантира необратимостта на промените чрез превръщане на армията, външнополитическата администрация, постепенно и на службите в прозападни организации. Необратимостта на промените ще донесе и инвестиции. ""


Малко допълнение към писанките на Чичо Фичо

"" На нас българите НАТО ни трябва както слънцето и въздухът за всяко живо същество.

По много проста причина: да гарантира Светлото ни Демократично бъдеще.

Светлото ни Демократично бъдеще ще донесе и инвестиции. ""
26 Април 2006 03:41
Душко, ти като си в Австрия какво четеш освен в. Сега.??Тамошната преса преглеждаш ли я, защото писанията ти са смазващо невежи. Не искам да обиждам нито теб нито кой да е, но трябва да си петнадесет годишен за да не ти са ясни геополитическите реалности, ролята на медиите, ролята на международния капитал в лицето на мултинационалите. Има толкова информация по всички въпроси, но всеки предпочита да пише глупости, което е далеч по- лесно.


26 Април 2006 04:08
Само 6 от 26-те държави изпълняват препоръката да харчат за отбрана над 2% от брутния си вътрешен продукт. Сред тях е и България, която заделя 2, 6% от БВП (1, 16 млрд. лева за военни нужди според бюджета си за 2006 г.
Горното звучи направо страшно за една страна със скапана икономика с висока безработица, с огромна маса от циганско население, което практически паразитира по чисто политически причини и почти два милиона пенсионери. То звучи още по- страшно на фона на едни от най- мизерните доходи в Европа, по- малко от един лев минимална часова ставка при цени почти като в Щатите и Канада. При това натискът за обезлядяване на страната е прогресивен. Обърнете внимание, "нашите" медии, кото не обслужват категорично националните интереси са се превърнали едва ли не в рекламни бюра по обезпечаване на западните страни с млада квалифицирана работна ръка. Веруюто на много от нашите политици е нашите млади хора да учат чужди езици за да работят за чужди фирми, дса стават данакоплатци на чужди страни. Всичко у нас се води в посока на разрушаване на тази основна социална тъкан, на разрушаване на гражданското общество, на съсипване на младото поколение, което се насочва към ценности нямащи нищо общо с нашите. в този смисъл за съжаление досега даже и на думи никоя партия не е направила нищо. И е толкова естествено народното негодувание да търси отдушник, и поне засега не се е появил друг освен АТАКА.

26 Април 2006 04:17
И най- важното, при тези непосилни за страната ни разходи България не е имала през последните 50 години НИКОГА по- слаба отбранителна способност, по- малка и по- неспособна армия, по- малко и по- неефективно военно оборудване, почти никаква авиация, никакви ракети за самоотбрана. И всичко това при наличието на два южни съседа Гърция и Турция, които поддържат великолепни армии, числеността на които надхвърля многократно тази на България. На всичко отгоре България става практически окупирана територия, за чието окупиране няма никакво оправдание, нито политическо , нито каквото и да е било, освен желанието на Щатите да подсигурят своя геополитически поход, към богатите на петрол райони, под наивния предлог за борба с тероризъма. Е вярно е че сме малка страна, вярно е че натискът от страна на Империята е голям, но в крайна сметка всичко това е реална предпоставка за нашето унищожаване.

26 Април 2006 04:40
Иванов, разбираемо е че хората се оплакват от високия военен бюджет.
Обаче ако в комплект с това риват че се съкращавала армията, че се бракува старо (съветско) въоръжение и че армиите на съседите били много по-мощни от нашата... се оказват БгКомуняги.

Редактирано от - Oraсle на 26/04/2006 г/ 04:42:03

26 Април 2006 06:23
Ролята на НАТО е да пази самото НАТО от терористите. За целта вместо терористите да се изнасят към НАТОИ, НАТО изнася войници там и се пукат на воля............
Само БУШ знае какво прави ..........
Другите са мижитурки и мислят, че терористите ще ги подминат. Глупости........... Ей НАТО събудете се......
26 Април 2006 07:26
*****

Редактирано от - bot на 26/04/2006 г/ 09:55:07

26 Април 2006 09:09
НАТО е организация със затихващи функции и това се видя много ясно през 2003г. Така че сополките на Монката Паси могат да трогнат и разчувстват само *****, но в никакъв случай няма гарантират каквото и да било на България.

Редактирано от - bot на 26/04/2006 г/ 09:58:41

26 Април 2006 09:40
НАТО трябва да съществува, за да ни продава това, което не ни трябва.
26 Април 2006 11:26
Зад НАТО стоят ИНТЕРЕСИТЕ на големи, средни и малки военно-промишлени национални и транснационални компании!
Зад НАТО стоят интересите на компании, които СНАБДЯВАТ армиите в държавите-членки на НАТО!
Зад НАТО стоят интересите на КАДРОВИТЕ генерали, адмирали и наемните войници в държавите-членки на НАТО!
Зад НАТО стоят интересите на ВСИЧКИ, които ПЕЧЕЛЯТ от съществуването на военно Противопоставяне, военно Напрежение и военни Конфликти!
За всички, които имат интерес от НАТО, важи: "Колкото повече НАТО-толкоз по-добре!" Всички те имат интерес НАТО да "действа"- да се разширява, да разпростира "зоната си на Отговорност"/?!/ все по-надалеч и все по-нашироко!- за да РЕАЛИЗИРАТ Печалби и Заплати! За сметка на държавните Бюджети и данъците, плащани от Данъкоплатците в държавите-членки на НАТО!
Зад НАТО изобщо НЕ стоят интересите на Народите на държавите-членки на НАТО!!!
КАЗАХ!
26 Април 2006 11:30
Що само се хабиш да го казваш, направо го пиши на лозунг и го носи на митинга.
26 Април 2006 11:37
Нещо по-интиресно и по дълго за четене? Заповядайте. Натиснете тук
26 Април 2006 12:07
ORACLE,
Щом и ти си го прочел, значи НЕ съм се "хабил" напразно!
А утре наистина ще съм един от десетките хиляди българи на митинга в София!
Включи ТВ "СКАТ" и ще ме видиш- дори ще ти махна, по параграфски, с ръка!
26 Април 2006 12:08
,
Правото на израз на несъгласие трябва да се зачита и уважава.
Обидата нанесена на протестиращите, квалифицирайки ги като лумпени и простаци е в същност обида за тез, които са я отправили.
Всяко незачитане на конституционните права на гражданите показва степента на демократизация на нашето общество. Съдейки по изказаните мнения на участниците във форума, мисля че сме на светлинни години назад от гражданското общество, което може да съществува само в суверенна и независима държава.



flood Натиснете тук

Редактирано от - bot на 26/04/2006 г/ 12:20:22

26 Април 2006 12:40
Всяка организация/администрация с над 500 служители може да се занимава само сама със себе си в продължение на една година, ако й се отнеме вън6на цел/задача. Аз имам теория, че НАТО, EU и ОСЕ "цивилизоват" (което е добре) по западен начин (което не е добре) нарастващ брой страни. ООН е една голяма говорилня, докато тези организации тайно и полека помагат на някои народи да посраснат с по няколко века. Не смятам, че САЩ и Бруселс са върха на сладоледа, но стремежът към членство може да помогне на Турция, Украйна, Молдова, Албания, Макеодния, Сърбия и Монтенегро, Босна и Хержегаовина, хърватия, грузия и армения (?беларус?) да се реформират за доброто на собствените си народи. страните от магреба и ацеан са друга тема, но и те се обвързват с eu, осе и нато.
Смятайте как се развива динамиката в света. Преди само 17 години имаше 40-50 "бели дърхзави" и то разделени да два блока. ъ92-6 доста от социалистическите бяхме "под черта." След удара на прехода, броя на нормално развиващите се дърхзви нараства. Нараства членството в ОЕЦД, EU и НАТО. То светло и демократично бъдеще надали някога ще настъпи на земята, но е добре поне половината (от над 190 държави и територии, по някои сметки и над 200) от страните по света да помагат за решаване на проблеми (дал бОГ тероризъм, глобално затопляне, AIDS, bird флу и т.н.), а не да създават проблеми (БиХ, СЦГ и Косово, ДР Конго, Зимбабве, Мароцо-Western Сахара и т.н.)
НАТО само като клуб за гентлемен да си стои - пак има полза от него. Иначе аз 1999 (Косово) се зарекох, че никога няма да работя за НАТО. (Той и Солана на времето е бил против НАТО:-)



Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 26/04/2006 г/ 12:41:52

26 Април 2006 13:13
Еееех, ако поне малко имаше Господ, ДНЕС, в Ирак, ще затрият тая гадна негърка и ще ни спестят срама да я посрещаме и да й ближем задника черен ... Ама има ли Господ ....
26 Април 2006 14:40
Старши, Старши,
и да има и да няма бог - се тая. Ние все ще намерим чий г*з да лижем.
26 Април 2006 15:08
26 Април 2006 15:17
за автора!
26 Април 2006 16:25
Тъй де, образът на НАТО не бил достатъчно ясен и НАТО се питал защо съществува. Налллли! Ако го нямаше НАТО щяхме да видим пак достатъчно ясен образа на руския ботуш зад задниците ни. Айде нема нужда, много си е добре НАТО.
26 Април 2006 17:51
МОЯТ ЧИЧО БЕ СМЕЛ ТАНКИСТ
(По Брехт)
И брат ми завзе парче земя
в Сиера де Гуадарама –
два метра и двайсет на дължина;
на дълбочина – и два метра няма.
Бертолд Брехт

Свобода и танк
моят чичо Сам
отнесе веднъж в Ирак.
А донесе само
шепа пясък от там,
увит в националния
флаг.
26 Април 2006 17:55
Никой вече не се съмнява, че НАТО се е превърнало в инструмент на САЩ изключително и само за поддържане на хегемонията на тази държава в света. По тази, очевидната и за слепия, причината най солидните държави на ЕС и членките на НАТО, като: Франция , Германия, да някъде Италия, дори, и вярното до скоро кучето на САЩ – Великобритания се отказват от ролята на послушните изпълнители на волята на САЩ, поради егоизъма на САЩ по отношение към съюзниците си. Последните разногласия в НАТО дават голяма пукнатина в тази организация и открояват нейната несъстоятелност след разпада на Варшавския договор.В Европа илюзиите по отношение на НАТО продължават да се стопяват, особено след бомбардировките на суверенната Югославия, провала на военните операции в Афганистан, Ирак и шизофреничните планове на за нападение на Иран, както и провъзгласената стратегическа концепция за безопасност на САШ, даваща право на превантивните ядрени удари върху „неправилните „ държави. Вашингтон не е доволен от проявите на самостоятелността на Европа с оглед на плановете и за създаването на обединената европейска армия. На Хелзинкска среща (1999 г.) лидерите на Евросъюза отклонили предложението на Вашингтон да подпишат съглашениетом/у ЕС и НАТО , което щеше да гарантира приоритета на решенията на НАТО над самостоятелността на решенията на европейците.
Немалко анализатори предричат разпад на НАТО с течение на времето, имайки предвид, също така и катастрафално продупчен бюджет на САЩ.
Мишел Шнайдер (Франция) така очертава целите на САЩ в НАТО:
1. Поддържането на необоснованото присъствие в Европа.
2. Създанието на зоната на нестабилност в центъра на Европа за да не се допусне могъществото на Европа.
3. Да се попречи на икономическото и политическото възраждане на Русия и да я вкара в разорителните военни разходи.
Само лакейски настроени държави като БГ, съгласни да се откажат от провеждане на независимата външна политика само-само да станат обект на циничните планове на една компрометираната пред целия свят държава. При това съвсем доброволно и безплатно.

26 Април 2006 18:19
никой не се съмнява , че савецките подлоги се препотяват , кат чуят НАТО !
26 Април 2006 19:17
Да повториме за който не е разбрал:
НАТО требва да съществува за да не се появи основателна причина за съществуването му.
Препотяването на савецките дудуци е външна проява на все още живия комиреваншизъм и ясно показва необходимостта от такава могъща военнополитическа организация.
Крайно расистките исказвания за държавния секретар на САЩ разкриват истинската същност на савецките дудуци.
Те требва да бъдат държани в страх и САЩ и НАТО са за това.
26 Април 2006 19:22
Shown, да ти обясня без идеологически мотиви защо „се препотяват” савецките „подлоги”и защо те не са подлоги според фактическото положение на нещата, а точно обратното – подлогата си ти. Много просто! Ти си стоиш на магистралата и американските ти клиенти нищо не ти плащат отсреща.Това си е направо извънреден безплатен къртовски и доброволен труд както му се полага на подлогата.Даваш на иноверците всичко: и земята си и въздуха си и биологичния потенциал на хората и достойнството си … и всичко това без пари както му е реда за една подлога.Така , че ако някой се препотява, това си е редовен гражданин и то от срам за такива безочливи продажници като теб, тъй като в най лошите тоталитарни времена БГ получавала от савецките другари всичко, което до сега крепи тая нещастна земя и не всичко още e до ограбено поради мащабността на вливанията.Така, че имало отсреща плащането за братските целувки на БГ-хитреци.


26 Април 2006 20:05
По-гнусно нещо от савецките подлоги в България по комунистическо време никой не е виждал. След 1944 савецките "специалисти" си бяха настанили задниците във всяко министерство и всяко ведмоство на държавната и партийна власт. Те зорко следяха местните партиини васали да изпълняват стриктно нарежданията на Масква. De facto те управляваха България. И местните партиини подлоги им се слагаха със заветно усърдие. То не беше старание, то не беше усърдие, то не беше лизане на савецки задници. Накрая се стигна до там, че бай Тошо предложи на Брежнев България да стане савецка республика. Леонид Илич не прие предложението от кумова срама пред света. А и нямаше нужда - ние de facto си бяхме савецка республика. Та като чета тук постингите на савецките постдудуци и като ги гледам как се лезят уж в защита на сувернитета на България от НАТО и САЩ си викам, че по безсрамно нещо от нашенския савецки дудук надали има.
26 Април 2006 20:14
Зевзек,
да не забравиш да се обадиш на Виктор 77 за хапчетата. Ще ни липсвате.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД