"Няма човешко дело, което да няма недостатъци. Всеки закон има лоши текстове, важното е чрез практиката те да се преодолеят, всичко останало е формализъм." С тези думи Фернандо Агиар, член на Генералния съвет на съдебната власт в Испания, се обърна към над 400 съдии, прокурори и дознатели на заключителния семинар за влизащия в сила на 29 април нов Наказателно-процесуален кодекс (НПК). Това обаче не намали притесненията на магистратите ни. А и не може да се отрече, че има сериозни основания за безпокойство.
Един от най-сериозните аргументи даде МВР шефът Румен Петков. Той обяви, че задействането на НПК може да блокира работата на вътрешното министерство и дори цялата система на наказателното правораздаване.
Думите му са нещо като застраховка,
защото почти всички критики при лош старт на НПК ще бъдат насочени точно срещу МВР и дознанието. Вътрешният министър посочи, че до момента са назначени 1500 дознатели (от общо предвидените 2000), които ще трябва да поемат разследванията по 97% от извършваните в България престъпления. Това означава, че върху техните плещи ще паднат стотици хиляди преписки и дела, а огромната част от тези хора са млади и неопитни. И ще се чудят дежурства ли да дават, на огледи ли да ходят, свидетели ли да разпитват, на прокурора ли да докладват, преписки ли да пишат... Само една цифра - в страната стават по 60 000 такива кражби годишно. Дознателите в общи линии само с тях да се занимават, няма да могат да се справят.
Правосъдният министър Георги Петканов се опитва да успокои духовете, като обясни, че 10 000-те оперативни работници, които сега са натоварени с дознателски функции, ще продължават да работят по разследванията срещу неизвестен извършител. Тази теза обаче не е подкрепена в новия НПК, където изрично е записано, че само служителите на МВР, назначени на длъжност "дознател", могат да разследват.
Проф. Екатерина Трендафилова, смятана за един от най-големите специалисти по наказателно право, също се опасява от проблеми, след като не се възприе световната практика данъчни, митничари, гранични полицаи и дори здравни служители да изпълняват функциите на дознатели.
Красноречив пример за ситуацията е Бургаска област. Там има назначени 16 дознатели, които ще трябва да поемат работата на досегашните над 60 следователи. Само в Слънчев бряг през лятото ще се съберат над половин милион туристи. Винаги по това време стават и много престъпления - хулиганства, кражби, побои, катастрофи и т.н. Дознателите няма да имат физическа възможност да се заемат с всичко. А това за съжаление предполага наистина
блокаж на системата, работа на парче и фактическа безнаказаност.
Другият проблем е предвиденият максимален срок за разследване от 2 години. След изтичането му събраните материали няма да могат да се използва като доказателство. Според Румен Петков има сложни и тежки престъпления, за чието разследване трябва много повече време. Проблемът в сроковете обаче е друг. В сегашния кодекс е предвиден двумесечен срок за разследване с възможност за удължаване с още четири месеца от по-висш прокурор и до 9 месеца от главния прокурор. Според новия НПК главният прокурор може да удължава срока на разследването до изтичането на давността за съответното престъпление. Така че възможността за проточването става много по-голяма. А идеята бе точно обратната. Друг е въпросът, ако главният прокурор започне да отказва да удължава сроковете на разследванията.
В същото време обаче е трудно да се повярва, че той ще може да разгледа дори физически всички искания за удължаване. Ако пък постоянно уважава подобни молби, може да бъде атакуван, че не се е запознал с тях или пък че проточва разследванията. Така порочният кръг се затваря.
Голяма драма може да настане и с фигурата на наблюдаващия прокурор. Според замисъла, който определено е добър, един прокурор трябва да наблюдава дело от установяване на престъплението и образуването на производството през писането, внасянето и защитаването на обвинителния акт, през целия съдебен процес до произнасянето на присъдата. Единствената възможност за заместване е уважителна причина като болест, командировка и др. Идеята е
да се спре сегашната безконтролност и размиване на отговорността.
В момента има случаи, в които един прокурор образува производството, после друг го сменя, трети пише обвинителен акт, четвърти го внася, пети го защитава. И всеки следващ почти не познава делото.
Държавните обвинители обаче предупредиха, че това може да блокира процеса, защото те се занимават с десетки дела. Напълно е възможно в един и същи час да им се наложи да извършват различни действия - по едно дело да разследват, по друго - да пишат обвинителен акт, по трето - да са в съдебна зала и т.н. И ако отсъстват, всеки адвокат може да иска отлагане, защото го няма точно наблюдаващият прокурор.
Проблем може да възникне и заради увеличените възможности за замяна на наказателната отговорност с административно наказание "глоба". Страховете са, че огромна част от висящите дела, и то по шумни процеси ще минат по тази графа и много хора ще отърват не само затвора, но и ще останат с чисти свидетелства за съдимост.
Прокурори поставиха ребром и още куп дребни, но важни проблеми, които също може да блокират системата. Според една от новите разпоредби разследвания ще се образуват от дознателите при оглед на местопроизшествието, след претърсване, изземване на доказателства и разпит на очевидци. Това означава, че трябва задължително да има оглед на местопроизшествие. Т.е ако някого го оберат или пребият в трамвая, то дознателят трябва да хукне да търси точното превозно средство, за да му направи оглед, и чак тогава да разпитва очевидци. Има и още една драма - че всеки оглед ще е начало на разследване и дознателите ще могат да си образуват каквито поискат дела. И прокурорът ще пише постановления за прекратяване на килограм.
Не може да се подмине и фактът, че прилагането на новия НПК
ще става при скромни материални и финансови условия.
Колкото и да се ускори досъдебното и съдебното производство, когато се работи в същия дефицит на хора, пари и зали, нищо няма да се получи. Още повече че сроковете в НПК наистина са драстично съкратени. При незабавното производство целият наказателен процес от написването на обвинителния акт от прокурора до присъдата трябва да се изчерпи за два дни. Предвидено е бързото производство да приключва за седмица, а нормалният процес - за най-много 2-3 месеца.
Така че бързането при приемането на НПК е родило много опасни текстове, които и най-добрата практика не може да заобиколи или промени. И срам не срам българските депутати ще трябва да го ремонтират.
Пак да питам-КВО НАПРАВИ СТАНКОВ С ОНЯ 1 МИЛИОН ЕВРО ДЕ ЗЕ за направата на НПК?
Се пак?
_____________________________________
След Етем и потоп