"Нели Крус ли? Я по-добре кажете Нели Мрежата!", коментираха вчера пред "Сега" журналисти от холандския в. "Де Телеграаф".
Предимно с този прякор е известна в родината си скандалната еврокомисарка по въпросите на конкуренцията, уточниха колегите. Преди да заеме поста си в Брюксел, Крус била просперираща бизнесдама. Тя имала близки връзки със съмнителния холандски предприемач Ян-Дирк Паарлберг, писа френският в. "Либерасион" от събота. Властите в Страната на лалетата предполагат, че той бил част от престъпна организация, замесена в убийства, отвличания, изнудване и пране на пари.
Преди пет години Крус купила от Паарлберг две сгради, принадлежали дотогава на управляваната от него компания "Ормеко". По-късно той й осигурил заем от 6 милиона евро, с които тя се сдобила с луксозна вила.
Аферата излезе на бял свят през 2004 г., малко преди Нели Крус да стане еврокомисар. Тогава става ясно, че Паарлберг е приближен на мафиотска групировка, ръководена от небезизвестния Вилем Холеедер. Холандското правосъдие подозира, че човекът на Крус е прал пари за Холеедер чрез сделки с недвижими имоти.
Мафиотът се прочу в родината си през 1983 г., когато организира отвличането на бирения магнат Алфред Хайнекен - внук на основателя на знаменитата марка. Похитеният бе държан в плен три седмици и пуснат срещу откуп от 10 милиона долара. Холеедер прекара 11 години зад решетките. В началото на тази година обаче той пак бе задържан - този път за изнудване на бизнесмен, убит през 2004 г.
"Това в Холандия се знае много добре. Кой знае защо
в Брюксел чак сега се сетиха
за тези далавери", коментираха от "Де Телеграаф".
И наистина, след като Жозе Барозу номинира Нели Крус за еврокомисар през 2004 г., тя бе подложена на "кръстосани разпити" от свои противници в Европарламента. Но бизнесдамата увери, че вече е прекратила съмнителните си контакти.
Двама евродепутати се опитаха още тогава да попречат на назначаването на Нели Крус за еврокомисар. "Тя е риск за комисията", заяви австрийският социалист Ханес Свобода. Още по-далече отиде сънародникът на Крус - "зеленият" Паул ван Буйтенен. Между другото той бе един от хората, благодарение на чиито разкрития за корупция и шуробаджанащина през 1999 г. падна цялата Еврокомисия начело с шефа й Жак Делор.
Пред депутатите Ван Буйтенен изброи цели 18 обвинения, по които Хага е разследвала Нели Крус. Сред най-фрапиращите бе измама при сделка за продажба на холандски фреганти на Обединените арабски емирства. По-късно, като министър на транспорта, тя дала неправомерно лиценз на корабоплавателна компания, въпреки че било известно, че нейни съдове изхвърляли незаконно в морето силно отровни вещества.
Крус отхвърли обвиненията, докато я изслушваха. Но извади розовата четка и обеща безоблачно бъдеще на подопечния й ресор. В крайна сметка надделя и мнението на Жозе Барозу, който реши да назначи холандката "заради огромния й опит".
Като по команда голяма част от евродепутатите забравиха, че почти във всички компании, където Крус заемаше важни постове, имаше скандали с разкрити огромни мрежи за корупция. Именно те й спечелиха прозвището Нели Мрежата.
Немалка роля изигра и подкрепата от дясното правителство в Холандия и от десноцентристката Европейска народна партия, която е първа сила в парламента в Страсбург. Тук мотивировката бе, че дамата
излязла чиста при разследванията
И не на последно място, кандидатката бе спасена от правилника, който позволява на депутатите да отхвърлят кандидатурата не на един човек, а на целия състав на комисията, номиниран от нейния шеф. Като цяло парламентаристите нямаха забележки за останалите членове.
Никой не обърна - или по-скоро не пожела да обърне внимание на един факт, който Крус пропусна тогава да спомене в залата. А именно, че все още притежава двете сгради. На 20 април т.г. тя продаде тези имоти на банката, която й бе гарантирала заема.
"Бурята явно тепърва предстои", заявиха за "Сега" от в. "Де Телеграаф".
Нели Крус е имала пресечна точка, макар и косвена, с добре известен у нас бандит. Става дума за заловения преди 4 години в София сръбски мафиот Сретен Йосич. Малко след задържането му стана ясно, че навремето той имал намерение да убие Вилем Холеедер - похитителя на Фреди Хайнекен. Двамата били лидери на две наркомафии в Страната на лалетата - съответно холандската и югославската. Холеедер задигнал 12 милиона долара от хората на Йосич. Планът на сърбина обаче се провалил заради залавянето му в Холандия през 1992 г.
Но бизнесдамата увери, че вече е прекратила съмнителните си контакти.
... и нема прай повече така