Минко Герджиков е роден на 2 май 1955 г. в гр. Троян. Завършил е УНСС, специалност "Финанси и кредит". През 1997 г. е зам.-министър на търговията и външноикономическите отношения в служебния кабинет на Стефан Софиянски. Бил е ръководител на преговорите по приемането на България в ЦЕФТА. От 1998 г. до 2002 г. е търговско-икономически съветник в българското посолство в Атина. От ноември 2003 г. е зам.-кмет по финансите в екипа на бившия столичен кмет Стефан Софиянски и на настоящия Бойко Борисов. През лятото на 2005 г. беше и. д. кмет на София, кандидатира се за кмет на частичните местни избори през октомври 2005 г. от името на СДС. Женен, с 2 деца.
- Г-н Герджиков, по-вероятно е да не съберете предвидените в бюджета 40 млн. лв. приходи от приватизация? Как ще закърпите бюджета в такъв случай?
- Радостното е, че данъчните служби, които досега събираха местните данъци и такси, от тази година минаха вече на наше подчинение и сами започнахме да ги събираме. Миналата година за първата част на кампанията бях събрани 67 млн. лв., а тази - 98 млн. лв. Това се дължи на голямата активност на нашите данъчни служби. Освен това заедно с НАП започнахме да пресираме големите фирми, които имат да получават ДДС. Прихващаме ги, ако имат задължения към общината и ги принуждаваме да ги платят. Постигнатите резултати до началото на май дават повод за оптимизъм, че ще съумеем да компенсираме заложените в бюджета по-големи приходи от реклама и продажби на имоти и терени. Мисля, че ще успеем да изпълним задачата да съберем 280 млн. лв. собствени приходи.
- Концесионерите по чистота заведоха съдебен иск за задължения от 8 млн. лв. за м.г. Платени ли са вече?
- Общинският съвет взе едно противоречиво решение. От една страна, да ги платим, понеже инспекторатът вече ги е приел. От друга страна, ни беше разпоредено да започнем съдебни процедури по оспорване. За съжаление според юристите по-голяма е вероятността да изгубим съдебния спор и да се наложи да плащаме и лихви. Затова аз ще внеса доклад в СОС, с който ще предупредя за тази опасност и ще поискам мандат да преговаряме с концесионерите за спиране на съдебните процедури, като им преведем дължимите средства без лихви.
- Какъв е размерът на лихвите?
- По груби изчисления ще бъдат над 300 000 лв.
- Задълженията се натрупаха, след като се получи разминаване между гласуваната годишна задача и бюджета за чистота. Тази година може ли това да се повтори?
- Все още годишната задача не е гласувана окончателно, но аз ще настоявам тя да отговаря на одобрената сума. Годишната задача изчаква резултатите от преговорите с концесионерите. Там има 2 изисквания - да се съгласят да бъде поставен GPS контрол и отчитането да става на база тон на километър, а не на обем, т.е. на литри. Неофициално приключихме преговорите с един текст, който трябва да влезе в концесионния договор. Концесионерите го приеха с малки допълнения, които считам, че ще бъдат приети от СОС. Те искаха да получават данните от GPS контрола, които ще постъпват в нашия център. Предварително отговорихме, че сме съгласни, ако изградят този център със собствени средства.
- Какво ще се промени за софиянци след повторното предоговаряне на концесията?
- Има натрупано недоверие както между общинския съвет и концесионерите, така и между софиянци и концесионерите. Счита се, че те не извършват този обем от услуги, за който получават пари. Главната задача, която ни постави общинският съвет, е с тази система за контрол да знаем колко камиона са излезли, колко километра са минали, на какво разстояние са транспортирали отпадъците. Тъй като вече ще знаем един тон на един километър, като се превозва колко ще струва, ще можем открито да кажем пред софиянци толкова тона, на толкова километра са превозени и толкова струват. Т.е. контролът ще стане много по-ефективен и най-вече обективен - няма да разчитаме както досега на инспектората. Голяма част от проблемите идват от това, че досега разчитахме за контрол главно на инспектората. Сега ще имаме по-обективен контрол.
- В последните дни избухна скандал с договорите за балиране, по които дори текат вече и неустойки, както съобщиха от столичния инспекторат. Защо са сключени така тези договори, не са ли неизгодни за общината?
- Данните, които сме заложили като минимално количество боклук, са дадени именно от инспектората. Те са казали, че количеството, което трябва да се гарантира, е около 315 000 тона. Не може тези хора, които са подали тогава данните, сега да изразяват учудване.
- Защо трябва да има гарантиран минимум боклук?
- Така е преценено, аз не съм участвал в комисията, която е провеждала конкурсите. Предполагам, че основанията са били икономически. Тогава имахме пари да купим една машина, а другите 2 машини трябваше да ги доставят външни фирми. Затова обявих конкурс, за да се явят фирми, които да купят машината, да си калкулират разходите за нея. Тяхната калкулация е била за 3 г., колкото се очакваше, че ще продължи балирането, докато се построи заводът. Изчисленията са направени така, че да могат да си върнат вложените пари и да са на някаква печалба. Иначе ако им кажем 1 или 2 г., трябва да наложат по-високи тарифи.
- Вие, в качеството си на и.д. кмет, сте подписал договорите.
- Цялата процедура е траела от февруари до май м.г., когато кмет още беше Стефан Софиянски. Аз съм подписал един от договорите. Това беше заварено положение, когато станах кмет бяха избрани фирмите, бяха проведени процедурите. Още като започнахме да балираме имаше проверка на прокуратурата. След това имаше и проверка от бившия главен прокурор Никола Филчев, имаше и представители на икономическа полиция, които проучваха въпроса. Тяхното заключение беше, че нямат претенции към нас. По време на цялата драма с боклука нямаше действие, което да не съм съгласувал с прокуратурата.
- Като финансист сигурно можете да дадете оценка дали договорите са изгодни.
- Това никой не можеше да каже тогава. А и няма никакъв проблем да предоговорим тези договори, както концесионните, ако общинският съвет прецени, че има клаузи, които трябва да променим. Но едва ли ще се наложи да се предоговорят. Аз посочих на фирма "Екоел", която е предявила претенции за неустойки, че тяхната машина най-много време не е работила през този период. Ние сме имали допълнителни разходи, тъй като сме карали отпадъците веднъж до тяхната площадка и след това до друга. Те ни отговориха, че приемат тези обяснения и в бъдеще биха искали да имаме по-ясно регламентирани отношения. А и аз не мога да правя плащания, без да са одобрени от СОС.
- Т.е. - няма да им платите неустойката?
- Да, така се разбрахме.
- Твърди се, че с тези договори се източват пари от общината.
- Няма източване, няма и такава опасност. Тези договори могат да бъдат актуализирани.
- Ако догодина отворите сметището в Суходол, какво ще стане с договорите за балиране?
- Дори да се отвори сметището, там има възможност да се кара само на трета клетка. Единственият ни шанс е да караме в депото балирани отпадъци, тъй като се спестява площ. Един камион с отпадъци, като се балира, се получава бала с диаметър 1.2 м. Ако искаме няколко години да можем да събираме тези бали и да не правим нови сметища, единственият шанс е да караме боклука събран.
- Какъв е смисълът да има работещо сметище, в което може да се кара насипен боклук и въпреки това да продължава балирането?
- Няма да може да се събере такъв обем за 3-4 г., колкото трябва да караме там, ако не се балира, т.е. ако той не се намалява.
- Това означава ли, че договорите за балиране не само няма да се прекратят, а дори да се удължат.
- Означава, разбира се. Докато се построи заводът... Най-благоприятното е в рамките на 1 г. да се намери място за новия завод и балите да се карат там. Неслучайно залагаме изискване за терен не от 45-50 дка, както е изискването за един завод, а 90-100 дка. Целта е да можем там да караме балите, да се съхраняват там и като се направи заводът, да се обработят.
- Не излиза ли прекалено скъпо хем да се балира боклукът, хем да се кара към сметището?
- Като се вземат обемите за цяла София, всичко излиза скъпо. 31 млн. лв. даваме за сметосъбиране и сметоизвозване. Като се погледне, това също изглежда скъпо. Тези изказвания са малко преднамерени. Друго решение няма. Когато трябваше да се затвори депото в Суходол, бяхме в такава тежка ситуация, че бяхме готови на всичко. Нерешаването на този проблем означаваше боклукът да стигне до десетия етаж. Само болен мозък може да си представи, че тогава някой може да си прави сметки.
- Заводът може да бъде изграден най-рано 2 г. след като се намери място. Балите ще могат ли да се съхраняват толкова време там?
- Балите могат да стоят на открито 1 г. Ако искаме да ги държим повече, трябва да ги покрием с UV фолио. Това е европейската практика. С такова фолио могат да издържат до 7 г.
- Какво ще правите, като се изчерпи капацитетът на площадките за временно съхранение?
- Той няма скоро да се изчерпи, тъй като ще вземем и съседните на площадката в Кремиковци терени. На тези 50 дка може да се събират още 1 г.
- Вече сте получили балансите и отчетите на общинските фирми. Има ли повишение в приходите?
- Търговските дружества са стабилизирани и резултатите ще бъдат в рамките на миналогодишните - около 3.5 - 4 млн. лв. дивидент. Но в дружествата в тежко финансово състояние трябва да се намали броят на съвета на директорите. Имаме бордове от по 7 души. Голяма част от средствата отиват за техните заплати. Връщаме и голяма част от бизнесплановете, искаме да са по-конкретни, с цифрови ангажименти. Да кажа - мениджърът да поема ангажимент да има печалба за годината от 1 млн. лв. Ако не го изпълни, да има санкции. Искаме да въведем такива изисквания, за да ги накараме да не се държат като социални предприятия, а като търговски дружества.
- В началото на мандата на този общински съвет беше обещано да се оптимизира работата на общинските фирми, а вече трета година това не става.
- Дивидентът се удвои, това поне е факт. Почти нямаме дружества, с изключение на "Галатея" и "Лозана", които да са в тежко финансово състояние. Но не бива да се забравя, че управлението им се назначава от общинския съвет и нашите възможности за пряко въздействие върху мениджмънта са ограничени.
Договорът с балирането трябва да се продължи, щото иначе на Минко ще му откинат мустаките, а после и главата. Ма мен това кво ме интересува, да мре.
_____________________________________
България:Ако всичко беше вече казано и всичко беше вече направено, всичко щеше да е казано и нищо направено.