:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,788,496
Активни 570
Страници 15,370
За един ден 1,302,066
Анализ

Сбогом на дюните

Уникалните пясъчни образувания постепенно изчезват, погълнати от строителния бум по морето.
Снимки: Авторът
Мащабна сграда израсна върху пясъчните дюни до хотел "Делта" в Слънчев бряг.
Някога основна реклама на българския туризъм, днес пясъчните дюни по родното Черноморие се превърнаха в пречка за инвестиционните намерения на редица строителни предприемачи и хотелиери. Преди години на тях кръстиха цял курорт. Дори навремето Слънчев бряг е бил така построен, че уникалните пясъчни образувания да се вплитат в него и да бъдат част от летния колорит. Ако сега се поразходите из Слънчев бряг и Несебър обаче, последното нещо, което ще съзрат очите ви, са дюни. Те са или скрити от всякакви грандомански постройки, или просто отдавна разровени. Пясъкът им отива за суровина, но по-често се премахва, за да се издълбаят основите на поредния хотел.

Дюните са пясъчни хълмове, създадени от вятъра. Те са нещо естествено за пустините, но твърде рядко за урбанизиран терен като българското Черноморие. По родните брегове са разположени непосредствено зад плажната ивица - от Слънчев бряг до Приморско и Китен. Всяка държава би се гордяла с тях и би ги пазила по-зорко от военен обект. У нас обаче се прави всичко възможно, за да се извадят от списъците със защитени обекти. За целта се използват всякакви оригинални методи.

Разбира се, официално законът ги брани - те са изключително държавна собственост, част от съответния плаж. Но на практика от години частници и държавни чиновници дружно прилагат какви ли не виртуозни промени в градоустройствени и кадастрални планове само и само "неудобните" и "пречещи" дюни да се извадят от защита и да се вкарат в строителни терени.



Те ту се оказват в държавния горски фонд,



ту обикновени ниви, след което лесно се заличават веднъж завинаги от лицето на нашето Черноморие. Но дори и онези, които все още са останали под защита, пак са застрашени.

Тъй като в България държавата от години вече се е отказала да стопанисва плажовете, задължението да бди над дюните около съответния пясъчен бряг е на концесионера. Службата, която официално е натоварена да следи дали това се прави, е съответната регионална инспекция по околната среда и водите. Практиката показва, че дюните са последна грижа на концесионера. Пясъчните хълмове на южния плаж в Китен например бяха разровени миналата пролет точно от концесионера на ивицата. Теренът бе заравнен, за да се монтират заведения за туристите.

От 1998 г., когато бяха първите опити за унищожаване на дюните, досега са издадени 60 акта от екоинспекцията в Бургас. По закон глобите варират от 1000 до 10 000 лева, което за един предприемач, налял в новостроящия си хотел милиони, е просто нищо.

Парадоксалното е, че пример как се унищожават пясъчните възвишения дава самата държава. Миналия месец в местността Бабата в Слънчев бряг бе разорана една от дюните, за да се прокара под нея водопровод, който да захранва с вода търговските обекти на плажа. Инвеститор на начинанието бе "Слънчев бряг" АД, в което мажоритарен собственик е държавата в лицето на Министерството на икономиката. По закон преди всяко посегателство над дюните трябва да се пита екоминистерството или съответното му поделение. Оказа се обаче, че Слънчев бряг е съгласувал с МОСВ само целия застроителен план на курорта, без за всеки отделен обект да иска специално разрешение.





При този заразителен пример



какво остава за частните предприемачи, които естествено мислят за личния си интерес, а не за благото на родния туризъм като цяло. Още на входа на Несебър човек и без да е специалист, може да види, че на това място някога е имало дюна. Там в момента известен айтоски предприемач строи хотел. Дюната бе разровена още миналата година, за да освободи място за сградата. Строежът върви с пълна пара, тъй като никой не го спря. Самият предприемач заяви, че мястото, върху което строи, не е било никаква дюна, а гора.

До хотелите "Морска звезда" и "Русалка" в южната част на Слънчев бряг се строи басейн. Пречи му обаче една от дюните наблизо, заради което част от нея е заравнена. Строител на басейна е столичната фирма "Зеда тур" АД, на която РИОСВ миналия месец наложи глоба. Съседната на тази дюна пък е превърната в трасе за бъгита. Младежи са си маркирали пясъка и го ползват за спорт. Тези две дюни също са в местността Бабата. Според екокартите на РИОСВ в тази местност би трябвало да има общо пет дюни, простиращи се върху 581 дка. Така е било преди демокрацията. Сега обаче част от пясъците са затрити завинаги.

Дюните в Аркутино също бяха под сериозна заплаха преди две години. Тогава в община Приморско постъпи за одобряване кадастрален план, в който над 100 дка пясъчни дюни бяха описани като "мера". Планът бе внесен от "Главболгарстрой" АД, който е собственик на терените в тази местност. Дюните в Аркутино са



едни от най-големите в Европа



и са единствените изцяло запазени по родното Черноморие. Въпреки че частната фирма твърдеше, че няма намерение да унищожава уникалните природни дадености и да строи върху тях, самият кадастрален план предизвика огромен скандал, стигнал чак до правителството. Бе сезирана дори парламентарната комисия срещу корупцията. Кметът на Приморско обяви, че "Главболгарстрой" неправомерно е станал собственик на тези терени, тъй като дюните могат да бъдат само държавна собственост и не би следвало да се продават. Впоследствие скандалът позамлъкна и засега, слава Богу, пясъците в Аркутино са непокътнати.

В Несебър точно срещу почивната база "Металург" се строи 5-етажна сграда. До момента тя вече е разполовила дюната, която съществуваше там до миналото лято. Все още се вижда, че теренът е част от пясъчните хълмове. За държавата обаче това не са никакви уникални природни забележителности. Тази земя е актувана като част от държавния горски фонд. Нищо, че там няма и никога не е имало гора. Територията не се води защитена и от РИОСВ вдигат рамене, защото са безсилни и в конкретния случай не могат да наложат дори минимални санкции.

Мащабна сграда "Оазис" израсна и върху пясъчните дюни до хотел "Делта" в Слънчев бряг. Строежът е само на 30 метра от морето. Сградата е 6-етажна, с партер и е предназначена за офиси и апартаменти, които се продават само в чужбина. Има си и интернет страница, от която става ясно, че проектът е дело на фирма "Галакси пропърти груп". Освен че е върху дюни, обектът е разположен на самия плаж, върху който не би трябвало никой да строи. По закон с пясъчната ивица се разпорежда Министерството на регионалното развитие и благоустройството, което обаче вече обясни, че е дало разрешение за издигането на сградата, тъй като пясъчните възвишения около "Оазис" официално не се водели дюни. Главният архитект на Несебър също е одобрил строежа. На това място преди 20 години имаше малък ресторант, заобиколен от дюни. Сега



има малко дюни, заобиколени от много ресторанти



и огромни сгради.

Преди дни специалисти от централната лаборатория по обща екология към БАН обявиха, че дюните ще влязат в Червената книга. Досега тя съдържаше само застрашените растения и животни. Една от причините за промяната е разрастването на строителството, което унищожава всичко по пътя си. Червената книга за съжаление обаче няма юридическа сила. Преди време и от Съюза на собствениците в Слънчев бряг декларираха готовност да бранят дюните. Отправени бяха предложения за съдействие до ректора на Лесотехническия университет и МОСВ да предоставят наличната документация, за да се включат всички дюни в обхвата на защитените местности.

В терените около дюните съществуват 19 редки и застрашени от изчезване видове, включени в Червената книга. Един от тях е пясъчната лилия. В днешни дни тя може да се види като за последно все още в местностите Иракли и Аркутино. В Аркутино добър човек е оградил с камъчета една от все още неунищожените лилии. Но нито камъни, нито, уви, законите пречат на родните строителни предприемачи да помитат всичко по пътя си.
 Добър човек е оградил с камъни пясъчната лилия.
 Този строеж срещу база "Металург" в Несебър вече е разполовил дюната.
32
7245
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
15 Май 2006 22:37
Само да пипнат Аркутино! Преди време харесвах един плаж между Влас и Елените. Преди 2-3 години отивам и вместо плажа намерих един хотел на негово място. Дано не пипнат и Аркутино. И Иракли също.
15 Май 2006 22:41
Е па то вече му стовариха един бетонен блок отгоре. Велики дюни, велики скали, велик плаж!
Беше.
15 Май 2006 22:43
Камъчетата на добрия човек срещу бетона на раковите метастази.
И отстрани бай Ганю джвака баластра и преживя.

_____________________________________
България:Ако всичко беше вече казано и всичко беше вече направено, всичко щеше да е казано и нищо направено.
15 Май 2006 22:45
Той блока стои от 20 години и е встрани от дюните. Да няма нещо ново?
И страшни вълни!
Нещо се разнежих и си спомних и за къмпинг Луна. Как се казваше в такива случаи? Бог да прости ли?
15 Май 2006 22:51
Пееше се, не се казваше
Ah la luna la luna
The night that we fell under the spell of the moon
Ah la luna la luna
The light that will being me back to you
The light of la luna
15 Май 2006 23:33
Едно време циментът беше кът и само серехме по дюните. Къде стъпиш се късмет излиза. Сега времената са други. Мащабни и пазарни. Цимент бол. Пак осираме дюните, но този път завинаги - с грамадни циментови лайна. Като това на снимката горе.
15 Май 2006 23:42
Абе някой може ли да прати снимка/линк как изглежда сега полуострова между Созопил и Каваците (специално носа /"Германката" и около Райския залив)?
Застроено ли е вече всичко там?
Ех, а беше толкова девствено, леле, като се сетя...
16 Май 2006 00:37
Тъй като в България държавата от години вече се е отказала да стопанисва плажовете, задължението да бди над дюните около съответния пясъчен бряг е на концесионера.


Сега държавата е заета да превърне най-верните си чада от обикновени милионери в още по-обикновени милиардери. Започвайки от най-горе, както си му е редът!
16 Май 2006 00:52
Егати държавата пичове!!! От Аврупата го казаха илядо пъти че България е уникална с има-нема 150 км ПЯСЪЧНИ бичове . Доколкото съм чувал в Аврупата нямало много такваз глезотия пясъци-мясъци. Направо къманак маика да ти се изръби гъзо без шезлонг . ПЯСЪК имало в България. Не се говорило на испански, намало много исторически фалшификати имало ПЯСЪК!!!
16 Май 2006 01:16
Имало е.. Минало свършено!
16 Май 2006 02:51
Какво се правят че арестуват бандити които сийдват торенти!

Направо в панделата тия дето са подписали разрешенията за строежите - проста работа ама нали ще трябва да почнат със миленчо и брат му!

А първият трябва да е, този който си е сложил подписа за Дюн на почившия Георги Илиев! Ама веднага!

Така се бори корупция - като е ясно че отиваш в затвора след кат земеш парите!
16 Май 2006 06:20
Добре дошли в панелния курорт Слънчев бряг, където можете сутрин да се здрависате със съседа от отсрещния хотел както сте си по терасите!!!
16 Май 2006 07:09
Сас, на Аркутино май сложи ръка "Главболгарстрой". Ако не ме лъже паметта притежават имот, в който 100-на декара дюни са описани като мера.
Преди две години общината в Приморско вдигна врява. Нямам представа докъде стигнаха.
На Влас е пълен хаос - всеки си прави, каквото му дойде (най-вече Братята ). Онзи местен климат, заради който някога беше построен санаториумът за астматици, вече сигурно го няма.


Редактирано от - Simplified Solutions на 16/05/2006 г/ 07:18:43

16 Май 2006 07:55
Пичове погледнете го откъм хубавата страна! Ние пак доказваме, че можем да победим Природата: навсякъде пясъците превзимат градовете, ние обаче превзимаме пясъците. Да се готви морето! Ние без това сме го поизтепали откъм живот. Преди нас това е опитал Калигула, но ние ще бъдем по-успешни.
16 Май 2006 10:10
Споко ве хора - ще ходим на море в Испания, Гърция или Турция; Поне там е по-евтино и е запазена природата; А на нашите предприемачи по морето в близките години ще им останат празни гигантските хотели
16 Май 2006 10:14
Аз пък съм доволен - какви са тия пясъци, баири и проч. Асфалт и тротоари да има./ И блокове. Всичко да стане като Люлин -1, 2, ..., 10. Рзбирате ли колко е хубаво - лежиш си на диванчето в панелката и все едно си на морето. И удобно, и еФтино ... Дерзайте, момци, дерзайте !!!
16 Май 2006 10:35
И Златни пясъци бе национален парк ама го застроиха, като за световно!
16 Май 2006 12:22
И Тюленово да не пипат и Иракли и Аркутино и Ропотамо и Нос Маслен нос и ... толкова са много местенцата дето не за пипане...

Хубава статия ама защо ги нямаше тия журналисти като започваше всичко това? Сега коментираме вече построени хотели ама като ставаше това кощунство в... Синеморец да речем?!?! Ако не идеш до там няма как да видиш "дриснята" (с извинение) ама като ставаше никой не писа?

ЗАЩО

16 Май 2006 13:20
Обичахме да се "пързаляме" по дюните край Китен.На децата ми сега това изглежда невероятно! Ако бяхме нормални хора, щяхме да протестираме всички, а не да пишем постфактум по форумите.
16 Май 2006 13:24
С протести за жалост не става! колко скачахме за Пирин-а .... и какво излезе?
16 Май 2006 13:31
С Черноморието е приключено по най-варварския начин. Както и с много други неща.
Мартес-Мартес, всъщност не са чак толкова много неосраните и неокепазени места по морето. Въпрос е само на време. И то съвсем кратко.
16 Май 2006 15:21
Зито, Зл. пясъци е "природен парк" и гората си е на мястото, поне беше миналото лято. По плажа сгради няма, новите хотели обикновено са на мястото на старите, е - бая по-големи са. В близко време като поразчистят сергиите ще стане съвсем ок. Златните имат природна даденост за класен курорт - релеф, растителност, климат, минерални води, близост до голям град - какъвто Сл. бряг няма. Те са естествено защитени от релефа и растителността си и от прекомерното застрояване. Сл. бряг може потенциално да стане още един средно голям град, но няма население и инфраструктура за целта.
*
Не споделям плачовете по "първичното" - дали някой е виждал как е застроен курорта Монако? Нашето черноморие, т.е. селското, страда от липса на население и цивилизованост. Служил съм цяла година в гр. Мичурин - това за затънтени от Бога места, дори лятос. Разбира се, законите трябва да се спазват и обявените за защитени природни обекти да се пазят. В ЕС това ще е по-лесно. Държавата като собственик на плажа не само яде от пясъка, но и създава нови плажове.
16 Май 2006 15:26
Капитан Немо - снимка не мога да ти изпратя но не ти и трябва да го виждаш не просто застроили а тотално о***ли. Последно бях там миналото лято - кошмар. Кой построил къща кой хотел ехти 4алга абе трагедия.

Лорда е прав ще им стоят празни хотелите навярно дори ще се наложи да събарят хотели но за съжаление природата която са унищожили няма как да я построят отново.
16 Май 2006 16:17
Фичо, защо и кого заблуждаваш?
16 Май 2006 16:30
Начи за Мичурин (сега Царево) и пясъка.
има 3 плажа, единия ва върха на "градското копито" , другия нагоре - той е по-свестен. Третият е улево, викат му "конския" , щото том циганите от маалата къпят конете. На 3-4 километра от него има велик плаж - Арапя, който се осра точно за две години (последните) . Туриха една пететажка, а собствениците на парцелите се изпопребиха и разрониха. Не че почиващите не станаха повече, но станаха прекалено.
Гори наоколо има, ако това може да послужи за утешение.
16 Май 2006 16:49
Странно защо си мислиш за Монако, отдавна НеЕстествено място и нищо общо с ВСЕ ОЩЕ ОСТАНАЛИТЕ местенца по БГ черноморие... Предполагам че отдавна си забравил да се радваш на синия цвят на морето, приятния допир на пясъка, ТИШИНАТА и СПОКОЙСТВИЕТО! Нещо което в цивилизовано Монако липсва, нека си греят Златни Пясъци и нека просперират, но РЪЦЕТЕ ДОЛУ ОТ ТЮЛЕНОВО, ИРАКЛИ, АРКУТИНО, НОС МАСЛЕН НОС ....
16 Май 2006 17:53
другара Фичо пак е демонстрирал нарушено светоусещане. Било добре без дюни , златните по слънчеви от слънчевия бряг. Глупости на търкалета. Дали знаеш кое е горе кое доле, фич?
16 Май 2006 18:48
Който е виждал атлантическото крайбрежие на континентална Европа, и на Северно и Балтийско море, и източното крайбрежие на САЩ, всички външни плажове около Ню Йорк, знае, че няма нищо по-обикновено от грамадните пясъци с дюни, обрасли с резливи треви. Паркираш на някой грамаден гол паркинг сред пясъците, вървиш 200-300-и повече метра по (в НЙ - нажежен) пясък, додето видиш морето, скрито от гърбицата на плажа. Това си има своята прелест, има в тия страни и много защитени места - в САЩ се казват seashores. Кейп Код и по всички големи пясъчни коси са целите в резервати. В Русия е Куршката коса. Но те са рядко населени.
*
Пясъка е хубаво нещо, но не е неотменно условие за морски курорт. Ница и Сочи нямат пясък. Естествения плаж във Варна бил от носа (началото на вълнолома) до карантината, но ставал широк към два километра. Сега от него е останало само малко в Аспарухово. Всичко друго изядено от каналите и пристанищата, на острова фабриките са на пясъка. Сегашния градски пясъчен плаж се появил в началото на 20 в. след построяването на вълнолома. Дотогава имало стръмен бряг (обръйв на руски) и долу скари за къпане. И по мое време северно от рибарското мостче не можеше да идеш от рибарския до офицерския плаж без да си намокриш краката. Трите буни и новите плажове в началото на 80-те години промениха коренно пейзажа. Под Салтанат има и малки изкуствени дюни с треволяци, които не се различават от естествените. Има такива и на Ривиера пред Империал. Ландшафта се прави от хората. както се слегнат нещата и на Сл. бряг ще струпат нови дюни.
16 Май 2006 19:21
Да бе, що ли дървеняците дето плащат данъци на Чичо Сам не си разсъждават за Лонг Айлънд, ами глаголстват тук за Офицерския, Първа буна у тути кванти. Скука повсеместна, неква, сякаш не останаха гета за обхождане с колелото, или пък надрусаните афроамериканци много бият и еб@т, лошо, несправедливо и нерегламентирано
16 Май 2006 19:45
предлагам:
пeсъка, нали, дето е останал още тук -таме по плажовете да се размеша със цимент, камъне и вода и да се бетонира здравата целото крайбрежие. аз лично ми е омръзнало, като се разождам по брегo на морето да ми флиза песък у офецялните обуфки...
мислим фчера бе казано и за Родопите: не е редно, като се разожда колтурен човек из гората или в полето да назтъпва разни пампорови шишарки, треви, глина и други мърсотии
- Да се Бетонират!
16 Май 2006 22:07
Фичо за какви плажове говориш в Ню Йорк?! Плажа на тюлените или на белите мечки ?! Ела да видиш у ЛА ( в Малибу ) вилите са направо във водата. В Америка ако имаш достатъчно пари за подкуп можеш да си строиш къде ти сака сърце. Стига я пробутва Америката за пример. Америка е изядена от едрокалибрена корупция и само бунак няма да го разбере. Америка няма никакъв шанс да влезе в Обединенана Европа по политически причини. Да ти ги обяснявам ли? Америка може да бъде пример само за Мексико и Централна Америка. Другаде не минава примера. България няма да става щат а върви към Европа. Та точно ние от държавата дето "people don't matter" и "money talk" да им даваме на ъкъл на българите, някак не върви . ай соприсе !
16 Май 2006 22:32
Най- страшна е строителната мафия. Вредите от безумствата й ще стоят столетия, и всичко хубаво и нежно и човешко и душевно ще бъде пометено от вълната на бетона.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД