:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,855
Активни 757
Страници 16,420
За един ден 1,302,066
Размисли

Човешките възрасти

Исак Паси
(Продължение от вчерашния брой)



IV. Старост



12.

За старостта са казвани много, различни и дори противоположни истини, и парадоксалното е, че всички са истинни, сякаш има две старости (всеки при своята си!), ако дори не са и повече от две.



13.

Цицерон: "На първо място сред природните неизбежности е старостта, нея всички желаят да достигнат, достигнат ли я, пак нея винят! Толкова непостоянна и вироглава е човешката глупост! Казват, че старостта се е прокраднала до тях по-бързо, отколкото са били мислили... А кой ги е карал да мислят него невярно?"

"Неизбежно съществува някакъв край, някакво остаряване и клюмване, както става с плодовете на дърветата и житата при пълното им узряване; и това мъдрецът трябва да понася спокойно." А това е във възможностите на старостта, защото "на младостта е присъщо безразсъдство, на старостта - разумност" ("За старостта").



14.

Затова и съществувалите на различни места и през различни времена Съвети на старейшините по идея предполагат, че в тях е събрана (концентрирана) цялата възможна мъдрост на времето и че следователно техните решения са възможното най-добро за живеещите. Впрочем и много по-популярната дума Сенат означава съвет на старейшините.



15.

Има разлика между мъдрост и знание (ерудиция). Мъдростта се състои в това да знаеш онова, което е необходимо, а не всичко - потребно и непотребно. Добрата памет е селективна, тя не е склад на непотребни вещи. А когато се досеща за него точно когато това й е необходимо, тогава тя с право се нарича услужлива.



16.

Друго е понятието за старост при Хегел. И пак във "Философия на духа" ("Енциклопедия на философските науки"): "Старческата възраст е връщането към незаинтересоваността от работата; старецът се е вживял в работата и тъкмо заради това загубващо противоположността единство с работата, той се отказва от заинтересованата дейност с нея. Както с привикналостта си към духовния живот, така и със залиняването на дейността на неговия физически организъм мъжът става старец. Старецът живее без определен интерес, тъй като се е отказал от надеждата да може да осъществи по-рано лелеяни идеали и му се струва, че вече познава общото, същественото във всичко, с което примерно още може да се сблъсква. Така усетът на стареца е насочен само към това общо и към миналото, на което той дължи познанието на това общо. Но тъй като по този начин живее в спомена за миналото и за субстанциалното, той загубва паметта си за единичното в настоящето."



17.

Артур Шопенхауер, един от най-великите философи и психолози през последните два века, също не отминава темата за човешките възрасти, за неизбежните промени в човека, настъпващи през различните му възрасти. Последната глава от неговите "Афоризми за житейската мъдрост" - последната част от първия том на второто от двете монументални философски произведения на Шопенхауер, за което той конструира заглавието от несъществуващите думи "Парерга и паралипомена", е озаглавена "За разликата в житейските възрасти". Ето и част от философските откровения на Шопенхауер, които се намират в тази глава:

"На младини виждаме едно дълго бъдеще пред себе си, а към края - дълго минало зад гърба си."

"Като деца ние се държим много повече познавателно, отколкото волево... Тъкмо поради това детските години са тъй блажени, че споменът за тях винаги е облъхнат от копнеж."

"Много бихме спечелили, ако можехме чрез своевременни напътствия да избием от главата на младежите илюзията, че на този свят може да се постигне кой знай какво."

"Ако характерна черта на първата половина от живота е неудовлетвореният копнеж по щастие, то при втората преобладава страхът от нещастието."

"Докато сме млади, каквото и да приказваме, смятаме живота за безкраен и в съответствие с това си пилеем времето. Колкото повече остаряваме, толкова повече почваме да пестим."

"В младостта преобладава интуицията, на старини - мисленето, затова и тя е време за поезия, а те - по-скоро за философия."

"Младостта е време на безпокойството, а старостта - на покоя."

Младостта е любопитна, сиреч учудваща се, старостта е знаеща, сиреч примирена.

Затова и знаменитият принцип на Хораций - nil admivari (на нищо не се учудвай), е принцип на младостта, а старостта не се нуждае от него, тя знае всичко, което й е необходимо, а и което я очаква - и най-важното - смъртта.



18.

На старостта е свойствено да бърка

от много ум, тъй както е присъщо

на младостта пък да греши от глупост.

Шекспир "Хамлет" (II, 1)

(прев. Валери Петров)



Във всичко казано за старостта има огромна доза истина:

- че е не само физически, но и духовно (умствено) безсилна;

- че пъргавината, бързината, издръжливостта и други важни за нас качества започват да линеят и отслабват" (Монтен).

- че много често е досадна не само за другите, но и на самата себе си;

- че "старците обичат да дават добри наставления, за да се утешат, че не могат вече да дават лоши примери" (Ларошфуко).

И дори, ако всичко това е вярно поотделно и накуп, могат да се намерят достатъчно внушителни и красноречиви примери за това, че и старостта може да бъде толкова продуктивна и творческа, колкото и зрелостта. Примери, които охотно привеждат противниците на теорията за тоталното безсилие, за пълния духовен маразъм (една някога често използвана с отрицателен политически знак дума, но днес почти забравена) на старческата възраст. А на тези примери (защото са факти) трудно може да се възрази, колкото и да се акцентира на тяхната изключителност, "единичност". И те могат да се вземат - еднакво - както от изкуството, така и от науката.



19.

Най-напред от поетите - епическите:

Троянските старейшини, на които старостта отдавна бе отнела възможността сами да влизат в люти битки, запазват своето чувство за красиво, както показва онзи момент, в който те усещат красотата на Елена и дори оправдават войната, която им е донесла толкова неволи, щом тя се е водила за такава красота. А това е един от най-гениалните епизоди в гениалната поема:

Тези старейшини горе над Скейските порти седяха...

Щом те видяха Елена към кулата вече да идва

тутакси думи крилати взаимно си казаха тихо:

"Нека не съдим троянци и медноколенни ахейци,

че за такава жена те отдавна понасят неволи!

Страшно прилича по своето лице и снага на богиня!

Омир, "Илиада", III, 149, 154-158

(Превод Александър Милев и Блага Димитрова)



20.

Сега идва ред и на учените:

Платон, който е живял 80 години, показва творческата сила на ума си през всичките периоди на своята зрялост. Съчинението си "Държавата" той написва през годините на своето акме, а второто си крупно съчинение "Закони" завършва малко преди смъртта си.

Софокъл е бил на 87 години, когато е написал "Едип в Колон". И Сократ е написал своя "Панегерик" на 94 години. До последния ден на дългия си живот са работили и са оставяли крупни съчинения творци, за които не е имало акме, защото целият им съзнателен живот е бил едно несекващо акме.

Кант и Шелинг са живели по 80 години, Волтер - 84, Микеланджело - 89, Тициано - 91, Пикасо - 92, Шагал - 98, Гьоте - 83, Толстой - 82, Томас Ман - 80. И на всички тях старостта е била толкова продуктивна, колкото и по-младите им години.

Стига примери. Продължаването им няма да даде нова опора на тезата за продуктивната (а не само мъдрата) старост, нито пък - най-малко - с нещо да я разколебае.



Заключение

Човек може спокойно и щастливо да преживее живота (възрастите) си, дори и без да знае теорията (философията) на човешките възрасти и за присъщите на всяка една от тях особености.

Но ако той е философ по професия, а цели шестдесет години без прекъсване е упражнявал тази професия, темата за възрастите го занимава не само с оглед на личния му живот, но и като тема - първостепенна - на философията. А тук случаят е тъкмо такъв.

Настоящите редове - сръчни или несръчни - са продиктувани от чисто философски интерес.
 Микеланджело е живял 89 години и зрелостта му е била също толкова продуктивна, както и младостта.
 Лев Толстой е един от примерите за дълго творчество.
 Платон, който е живял 80 години, показва творческата сила на ума си през всичките периоди на своята зрялост. Сократ пък е написал своя "Панегерик" на 94 години.
38
4116
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
38
 Видими 
31 Юли 2006 22:48
Професоре пиши въпреки че некои не те разбират !
31 Юли 2006 23:26
идваме в живота получили талант, не от притчата в евАнгелие на матея, а дарба, даваме, получаваме, обичаме и ни обичат, и докато сме полезни сме тук
незнаещ здравей, как беше
01 Август 2006 00:01
Пейчо не се оплаквам - но не беше кой знае колко зле !
01 Август 2006 00:04
знам
01 Август 2006 00:08
Но ако той е философ по професия, а цели шестдесет години без прекъсване е упражнявал тази професия, темата за възрастите го занимава не само с оглед на личния му живот, но и като тема - първостепенна - на философията. А тук случаят е тъкмо такъв.


Настоящите редове - сръчни или несръчни - са продиктувани от чисто философски интерес.



Това е трогателно, изповедално.


Разбирам, професоре, старостта идва някак неочаквано, като гръм от ясно небе. Трудно е осмислянето на факта, че като че ли най-хубавото е вече останало зад гърба ти, че си превалил билото и вече се спускаш по обратния склон, надолу, а когато стигнеш края на пътя, това ще е краят на последния път. И няма да има вече изкачвания.

Младият човек е щастлив не толкова от това, че е в пълното си здраве и мощ, а заради това, че му се струва, че е безсмъртен, мисълта за смъртта не го тревожи.

А тя е ужасна, тема на творчеството на всички писатели-философи екзистенциалисти-песимисти - Камю, Жан -Пол Сартр, и двамата -безбожници без надежда за другия живот.

Но това е вече друга тема.

Аз харесах текста с продължение на професора, , не знам за вас.
01 Август 2006 00:09
Леки богородични пости на всички. Най-доброто прочистване е с една голяма узряла диня, разделена на четири части. Наоколо да има тоалетна.
01 Август 2006 00:24
дали ми харесва текста, ами по правилата на античната мъдрост е, и стигаш донякъде, а библейската е по.висока, узнаваш смисъла, вяра на старозаветен език е опора, проявиш ли я пък лошите те тормозят, не е добро, не можеш да нарушаваш промисъла Му
01 Август 2006 00:38
"Човек може спокойно и щастливо да преживее живота (възрастите) си, дори и без да знае теорията (философията) на човешките възрасти и за присъщите на всяка една от тях особености."
Благодаря за информацията!
Аз пък стигнах до извода, че човек може да е атлет без да знае устройството на човешкото тяло и неговата физиология.
Не че не го знаете, ама ей така лаф да става - кво ти праи коня дето умре лани..
Аман от образовани глупаци...
01 Август 2006 01:00
Сократ пък е написал своя "Панегерик" на 94 години.


За съжаление това не е вярно.
Сократ нито е писал, нито е живял до 94 г.
Роден е 469, взема отровата през 399 пр.н.е., т.е. живее точно 70 г.

01 Август 2006 01:14
Очевидно става дума за Исократ, не за Сократ. Грешка на печатницата. Исократ има съчинение Панегирик, Сократ няма писани (стигнали до нас) съчинения.
01 Август 2006 02:01
Сиби , по-добре е да усетиш написаното , отколкото да го разбереш и прочетеш !
Не е4 важно - карай живота тече и минава през пръстите ни , без да усещаме !
01 Август 2006 02:08
ЕДИНСТВЕНИЯТ Начин да се живее дълго е, като се ОСТАРЯВА!

Редактирано от - paragraph39 на 01/08/2006 г/ 02:08:35

01 Август 2006 02:13
незнайко, ама тук се възпява страхът от смърта, човек със страх, от битие, болести.... е като животно, проевява инстикти, а не съ знание, а и няма ли значение как си живял
01 Август 2006 02:21
пейчо не се сещам вече но имаше нещо такова
Живей така че когато умреш и гробаря да плаче за тебе !
или
Умирай когато сметнеш че си направил достатъчно !©
ПП- Само слабия се страхува от смъртта ! Аз не - а ти ?!?
01 Август 2006 03:58
Ами добре.
01 Август 2006 05:35
Никога не чета многотомни издания и не гледам сериали. Твърде воднисти са. Губи се идеята, ако изобщо има такава.........
01 Август 2006 05:36
Причината е проста. Ако на някого му е ясно каквото иска да каже, може да го каже с 5-10 изречения. Останалото е пълнеж.........
01 Август 2006 07:23
"ФилософскияТ въпрос": виенското колело на живота, един се качва , гледа и се радва и прави нещо, а друг плюе псува и дава акъл, трети се ядосва що се върти толко бързо...Ех, ако старостта можеше да фърка и не мърка , а младостта по-малко да дрънка, но това е вечен проблем...Ха Ха.
01 Август 2006 07:47
До Сибила

Не знам защо си мислите, че старостта настъпва неочаквано?

А ако наистина го мислите, може би е редно да се Замислите!
01 Август 2006 08:31
Ако след 60 години занимания с философия един мислител е способен да произведе такъв полуфабрикат.... това говори много и казва малко.
01 Август 2006 08:52
Впрочем, тук е редно да дадем думата я на ФЛ, я на някой друг от плеядата форумни мислители, за да заклеймят философията като инструмент за отъпяване на българския народ, измислен от гадните комунисти
Този път може и да ги подкрепим
01 Август 2006 09:51
незнайко, не, само децата имат страхове, смърта е начало на друг живот, заспиваш, идва някой от рода ти и те води в другия живот, и не вярвам в съдба а в предопределение, и няма хаос, а смисъл, има правила на живота, морал, който по.късно вкарали във вярите, така, че всеки да ги спазва, и вярващия и атеиста.... това е, бъдещето предстои, какъв ти страх, той е за лошите
01 Август 2006 10:15
"ЕДИНСТВЕНИЯТ Начин да се живее дълго е, като се ОСТАРЯВА!" - БАВНО!
Никога не можеш да се почувстваш стар, ако си оставил след себе си нещо стойностно. Било то мисъл, било то поколение, било то прозрение ...
Все пак за тези, които наистина го живеят стойностно - уморително нещо е животът.
01 Август 2006 10:36
Чудесно четиво!И както някой остроумно беше казал, има два начина да остаряваме- като галош или като катедрала.
01 Август 2006 11:57
Старостта настъпва неочаквано само за хора, които живеят пълноценно, интензивно, интересно, активно и т.н. Старостта не настъпва неочаквано само за онези, които живуркат. Когато моторът работи и хвърчиш по магистралата, не усещаш кога си пристигнал, а когато броиш дните до уволнението всичко е очаквано, сиво и скучно...
01 Август 2006 12:55
Хиршфелд, огън, колко дни останаха...?!Ех казармата, най-безгрижния период, хранят те, обличат те, слагат ти бром в храната...и въпреки това игрекът дървен, ка ти скука, даже мислят вместо теб...Ха Ха.
01 Август 2006 13:08
Натрупан опит , това е мъдростта.
Мъдрият човек няма начин да е млад.
, , Присвояването” от философията , на правата върху мъдростта , това е нещо много екзотично.
Кога възникват философите и философстването?
Великите праисторически открития-огънят и колелото –променят първобитният човек и първобитнообщинният строй В РОБОВЛАДЕЛЧЕСКИ.
Как без Аристотел да си обясним такъв голям извод и прозрение?????
Велик мислител е Аристотел и много велики глупости е изговарял?
, , Ако станът можеше да тъче сам , нямаше да има нужда от роби” Робите за него са ГОВОРЕЩИ ОРЪДИЯ.
Какво мъдро и какво велико ФИЛОСОФСТВАНЕ , продължило много векове , страшно много векове?

Така през робовладелският строй се обособяват ФИЛОСОФИТЕ и ФИЛОСОФСТВАНЕТО.Очевиден е коренът-на философстването.
Няма случайност , когато се казва , как всяка просташка постъпка , има своето философско обяснение.

А робите , колкото и да е странно са тези който са движили прогреса.Те са решавали задачата , как от говорещи оръдия , поне да се превърнат в СТОКА, друго много голямо откритие на философстването и философите.
Типичен е примера с Архимед , чието семейство се е срамувало от него , понеже се занимава с робски работи.
А защо философите за тези неща не говорят , а се правят произволни съчинения , отговорът е ясен.Как иначе може да се изведе възрастта като общ показател.
Сега само остава да се заяви , всеки възрастен е философ и всеки философ е възрастен и отново ще открием огъня и колелото?

01 Август 2006 13:26
философията започва от Талес, за щастие можем да установим лесно кога е живял, защото Талес предсказал едно затъмнение, станало според изчисленията на астрономите през 585 година пр.н.е. така, че философията и науката, отначало те са неразделни, се появили в началото на VІ в. пр.н.е
01 Август 2006 13:57
Човекът не е никакъв философ, а просто добър популяризатор, който през последните 30-тина години свърши безценна просветителска работа. Друг е въпросът дали когато е преподавал история на КПСС, пък и доста по късно, е мислел и смеел да каже, че Шопенхауер е велик философ. Неговите идеологически съмишленици щяха да го изхвърлят отвсякъде като мръсно коте.
01 Август 2006 15:39
Ех, Паси1, Паси2,
нема кой да ви спаси.
Абе, понекога се питам:
Идат ли ви изобщо понекога Собствени мисли в главите, или "мислите" само с готово-назубрени цитати?
1.14
01 Август 2006 16:00
човек се ражда с двойствена същност, ангел и дявол, нататък е съзнателния избор, сам избираш пътя за след края.... а най.добре се остарява ако успееш дълго време да се правиш на тъп Percoles, Comment Ca'va

Редактирано от - Пейчо Пеев на 01/08/2006 г/ 16:05:26

01 Август 2006 16:12
E, Ca'va Ca'va... :-)
Бих те добавил, драги ми Пейчо, че:
"Човек се ражда с двойствена същност, ангел и дявол, нататък е съзнателния избор,"", при това защото е Същество разумно, както неразумно се е нарекъл, и има правото на Избор, за разлика от една акула, да речем, нали. :-)
01 Август 2006 17:53
Чичо Фичо - прав си! За Исократ сигурно става въпрос. И е печатна грешка навярно.
Не се сетих.
Още не си забравил наученото май - въпреки финансите.
01 Август 2006 17:55
какво нещо е prepechata
01 Август 2006 18:25
Браво Чичо Фичо, ти си "шпионина" във Форума, свалям ти шапка! Само Гошо Тъпото е чел "Пълните съчинения" написани от Сократ, а що се отнася до Исократ - е абсолютно вярно. Става въпрос за редакционна грешка или авторов нередактиран пасаж и наздраве!
02 Август 2006 02:51
Вълко, Исак Паси никога не е преподавал история на КПСС, десетилетия преподаваше естетика, във Философски факултет на СУ. През 1986 (мисля) имаше спецкурс за Киркегор, Ницше и Фройд в който се записахме официално 15 човека, но зала 65 (побира няколкостотин души, използват я при приемните изпити) на Философски факултет се напълваше догоре със слушатели (включително и от други вузове).

Казват, че бил член на БКП, но не не съм чула нито дума за Партията от него. Написаното от теб е измишльотина. Ако Исак не е философ то не виждам кой друг от неговото поколение е, макар Ради Радев (беше професор по антична философия в СУ) обичаше да повтаря, че те, преподавателите, не са философи, а само преподаватели по философия и едва ли ние, студентите, ще станем нещо повече от това.

03 Август 2006 06:15
Ради говореше, че те били философски работници.
08 Август 2006 22:57
По повод и конкретно... Философите никога няма да се свършат. Иначе как и с кого ще се м е р и м ...

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД