:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,011
Активни 669
Страници 15,576
За един ден 1,302,066
Просвета

Дипломата за висше - къс хартийка на пазара на труда

България изостава драматично от Румъния в разликата между доходите на висшисти и среднисти
Снимка: Архив "Сега"
Абсолвентка се радва на дипломата си. Невинаги обаче бъдещите работодатели се интригуват от документа.
Десетки, ако не стотици дипломи отлежават с години непотърсени в канцелариите на университетите. За притежателите им наличието на хартийката е формалност - работодателите явно не я търсят. Изобщо не можем да говорим за проявата на по-софистициран интерес бакалавър или магистър е кандидат-служителят, къде и по какъв учебен план е учил, по какъв проблем е защитавал дипломна работа и т.н., и т.н. Среднисти и висшисти вземат близки заплати, а ползата от времето, прекарано зад банките - ако студентът междувременно не е работил, се изчерпва главно със спомена за купона.

Девалвацията в качеството на самото образование

е традиционното обяснение за това. Част от работодателите се оправдават с нея, без да си дават сметка, че те също са част от порочния кръг.
Показателна за тежкия разрив между образование и пазара на труда е липсата на каквато и да е статистическа информация в тази посока. Националният статистически институт не събира и не публикува данни за връзката между заплатите и образователен статус, отчитат се единствено нивата на възнаграждения спрямо сектор на заетост и тип заета позиция - ръководна или изпълнителска например. Тепърва просветното министерство и Националната агенция по приходите ще се опитат да засичат списъците със завършващи ученици и студенти и данните за новорегистрираните трудови договори. Първите опити за рейтинги на университетите не показват ясно степента на реализация на кадрите.
Статистика все пак има - вярно, не родна, а европейска. Последните по актуалност показатели, публикувани от Евростат (http://epp.eurostat.ec.europa.eu) - за годишните доходи по ниво на образование за 2002 г., показват изоставане на България както спрямо 10-те нови членки на ЕС, така и спрямо кандидатката Румъния.
Парадоксално, но факт - по структура на доходите спрямо нивото на образование България се доближава до силно развити страни като Великобритания например. През 2002 г.

висшистите са вземали 73.6% повече спрямо хората с най-ниско образование

- до основно. За сравнение същият показател във Великобритания е 70.8%. Това обаче е измамно успокоение. Защото за разлика от България Великобритания има високи в абсолютни стойности възнаграждения.
Ако се сравним с по-близки до нашата икономики, картината се влошава. 100% е разликата в заплатата на хора с висше и основно образование в 10-те нови членки на ЕС. Румъния ни води с още повече - 184% разлика.
Впечатление прави и слабата позиция на частния бизнес у нас. 2873 евро е била годишната заплата на висшистите у нас в сектора на публичната администрация. В сферата на индустрията и услугите хората с университетска диплома са взимали 2944 евро на година - едва с 2.5% повече. За сравнение разликата между двата сектора във Великобритания е 24%, в 10-те нови членки на ЕС - 18%, в Румъния - 21%.
Ако работодателят все пак прави някаква разлика между двете големи групи - среднисти и висшисти, различните степени на висше образование са буквално неразпознаваеми. Това признават и големите посредници при намиране на работа.
"Към момента българските

работодатели не правят разлика между бакалаври и магистри,

когато търсят служители", категоричен е Драгомир Бояджиев, управител на компанията за управление на човешки ресурси DB Interconsult. Най-често работодателят се интересува от специалността, трудовия стаж и професионалния опит, а напоследък се набляга и на личностните качества на кандидата. "Все по-често работодателят казва: "Намерете ми читав човек!", и само посочва подходящото висше образование, но не конкретизира дали предпочита бакалавър или магистър", разказва консултантът. Така наличието на по-високата магистърска степен рядко води до по-високо възнаграждение, а заплатата зависи най-вече от ресурса на самата фирма.
"Обикновено работодателят има ясна идея за заплатата, която е готов да даде за обявената позиция, често се съветва и с нас за размера й, но никога не дискутираме нивото на образование. Не че го подценяваме, но все още тази диференциация между магистри и бакалаври не е толкова изяснена", обяснява Бояджиев. Експертът е скептичен, че в близко бъдеще ясното разграничаване на двете нива при поставянето на условия за наемане на работа ще бъде факт.
По-вероятно е установяването на друга зависимост - повишаване на заплатата в резултат на покрита след време, в зависимост от нуждата на фирмата и служителя, магистърска степен. В момента голяма част от студентите се записват в магистърска степен директно след бакалавърската, без да си дават реална сметка доколко полезно ще им е това при реализацията. На Запад изборът на магистратура става след натрупване на реален опит на пазара на труда. Изключение са случаите, в които студентът е решил да преследва научна кариера. Така служителят е много по-наясно с това за какво ще му служи втората тапия.
Върху заплатите у нас все повече влияе и сертифицирането по различни международни стандарти. Тези изпити обикновено са много тежки и служат като съпоставим и разпознаваем критерий за знания на все по-мобилния глобален пазар на труда. Големите чужди работодатели у нас започват да изискват задължително и периодично сертифициране по тези стандарти.
Липсата на интерес към по-високите образователни степени - магистър и доктор, се обяснява и с друг парадокс. Едно от златните правила в подбора на персонала е, че

свръхквалифицираните кандидати дори не попадат в групата за интервю

Опасенията са, че те ще работят под нивото си, ще се чувстват неудовлетворени и ще са готови лесно да сменят работата си.
"За да избегне това, работодателят трябва да знае точно какво изисква длъжността, да прецени дали бакалавърските умения са достатъчни, или наистина му трябва магистър с повече знания и съответно - с адекватна за образованието заплата", препоръчва Бояджиев. Според него мениджърските позиции би следвало да се заемат от магистри.
Принос за този тюрлю гювеч на пазара на труда има и рекордната скорост, с която България въведе едва прохождащото в Европа разграничение между бакалаври, магистри и доктори. Законодателно към тристепенната система на висше образование се мина през 1995 г. "Проблемът дойде от козметичното орязване на тогавашните 5-годишни програми и вместването им в 4", коментира доц. Марко Тодоров, ректор на Русенския университет и министър на образованието в периода 1993-1995 г. По идея бакалавърските програми трябва да осигуряват широкопрофилни знания, а специализацията да се получава в магистърските програми. В много университети обаче това разграничение е размито. В хода на образователната реформа падна и задължителното изискване магистратурата да е по специалността, в която е получена бакалавърската степен. Тоест в момента има два вида магистри - специализирали върху вече учени неща, и квалифициращи се в нови, къде близки, къде не, територии.
Опитът на университетите все пак да обвържат отделните учебни програми с пазара на труда вади наяве проблем и на друг терен - квалификационните характеристики, ползвани от бюрата по труда. "Когато правихме учебните планове, се консултирахме с Бюрото по труда, за да може да насочим студента какво ще може да работи след дипломиране. В квалификационните характеристики обаче не се прави разграничение с какво ниво на висше образование може да се заема съответната длъжност", обяснява доц. Тодоров.
С членството ни в ЕС към тези проблеми ще се прибавят нови. Докато България още се опитва да разбере какво е бакалавър и магистър, редица държави минават към съкратени 3-годишни бакалавърски програми. У нас в момента 3-годишно обучение има в колежите, чиито дипломи - специалист, са неразпознаваеми в Европа. Заради многото проблеми в момента по-кратките бакалавърски програми се разглеждат като допълнителна заплаха за качеството. Страната ни сериозно изостава по линия на гъвкавите форми на продължаващо през целия живот обучение.


ТАБЛИЦА*

СекторСредна годишна заплата (лв.)Наети с висше образование (%)
Финансово посредничество816568.4
Производство и разпределение на електроенергия, газ и вода648719.7
Добивна промишленост583711
Транспорт, складиране и съобщения425524.5
Операции с недвижими имоти и бизнес услуги325551.8
Преработваща промишленост314512.1
Строителство294110.8
Търговия, ремонт на автомобили, лични вещи и стоки за домакинството260922.9
Хотели и ресторанти206412.4
Държавно управление; задължително обществено осигуряване564440.7
Здравеопазване и социални дейности396162.2
Образование385870.2
Селско, ловно, горско и рибно стопанство25894.3
Други дейности, обслужващи обществото и личността247124
-------
Източник - НСИ. Данните за заплатите са към края на 2004 г., за процента наети с висше образование - към 2005 г.


Очаквайте приложението "Просвета" отново през септември.
54
6074
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
54
 Видими 
31 Юли 2006 22:42
Написали статия. Защо?

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
31 Юли 2006 23:26
В САЩ никои не ме е питал на интервю каква диплома имам дори и когато става въпрос за six figures salary
31 Юли 2006 23:35
Уважаеми дами и господа,
обърнете внимание на числата в табличката.
3000 лева годишна заплата в строителството прави 3000/12=250 лева месечна заплата, която след удръжките става 220, т. е. 10 лева надница/работен ден. Дори бачкаторите взимат повече.
31 Юли 2006 23:37
За да изразят мнението си че на пазара на труда, образованието е неадекватно. Както че и на този пазар, знания не му трябват, а умения.
01 Август 2006 00:33
фък... искат, искат, тов. мохадо... за сикс фигюр чак до меито се обаждат...
01 Август 2006 00:58
Че образованието нищичко не струва в родното БГ си е знайно от време оно. От петдесетте години насам образованите са лошо платени - спомнете си до преди 'демокрацията' колко взимаше един работник без образование и колко взимаше един лекар. 'Оправданието' беше, че доторът бил 'под покрив', а онзи се печал на слънцето.
И сега е така. Другия път вземали по 10 лв на ден в строителството! За 10 лв той няма да стане от леглото си днес.
Анализ базиран на абсолютно фалшива информация - колко идиоти като мен си плащат данъците и осигуровките на реалните си доходи? Едно 99% не декларират реално доходите си, оттам и уйасно ниското заплащаен по статистика. Не искам да кажа, че заплащането на труда е адекватно на цената на живота, но как масата народ живее с по 200 лв заплата или с около и много под 150 лв на човек. По няма и 3 лева на ден - как са живи?!
01 Август 2006 00:59
Димпломата не е къс хартия. Помогна ми да взема H1B виза.

Редактирано от - Спокойния на 01/08/2006 г/ 01:00:11

01 Август 2006 01:02
Какъв пазар на труда? В момента се търсят само дистрибутори, пласьори, промоутъри, мобилни банкови и застрахователни консултанти, търговски посредници и т.н. И всички тези професии на практика са една и съща. Трябва да убедиш колкото се може повече хора да купят дадения продукт. Какви дипломи и специални умения ти трябват за това? Просто малко нахалство и готово. Братята роми от години се справят успешно с това занятие и без никакво образование.
01 Август 2006 01:29
товариш Блиндяев не си прав. Единствено някои рекрутъри отварят приказка за дипломи. А да си завършил МЕИ добър знак ли е? Щото аз си мисля че някои ора са успели на запад въпреки дипломата от МЕИ.
Работодателите в САЩ проблем нямат. Не се ли справяш с работата те уволняват аламинут поради таз причина и не са формалисти. Същото важи и за БГ вече с изключение на шуро-баджанашкия момент където го има.
01 Август 2006 02:06
..ами.., много просто..Очевадно е че качеството на образованието западна, та затова няма нищо чудно, дето се обезцени и значението му на пазара на труда.Все още твърде много хора в България живеят с трайната историческа убеденост, че като си 'станал вишист' требе едва ли не да те гледат, като писано яйце, да ти охкат и ахкат в пристъп на възхищение?!Или 'Учи за да не работиш'.Ама некой си помислиха, че учене=купуване на диплома?!И пак е истина: "Като знам, какъв инженер съм ме е старх да ида на доктор" Ясно е и че образованието ни е много далече от реалните житейски потребности.
01 Август 2006 02:09
...'шуро-баджанашкия момент ' го има само на държавната хранилка.. Всеки здравомислещ предприемач е твърде практично мислещ, за да допусне некой глупак, па бил той и роднина да му затрие бизнеса..
01 Август 2006 03:27
фък... тов. мохадо... никъв знак не е меито... се едно некой да ти каже, че има диплома от бурундийската политехника... ма щом си еднаж рекъл че имаш и таквоз чудо - проверяват... нашият ейчар се опитал да се обади в меито... и не разбрал кво му казват... та писмо писал... след пет месеца му отговорили... голем фък...
01 Август 2006 03:32
Истината е да имаш ръце и да се чешеш там къде те сърби ! Дипломата не прави пари , а сълзи !?!?? Вижте се как плачете със/за вашите прословути дипломи ?!?!?
01 Август 2006 03:34
Фък... таваришчи.
Никой прясно дипломиран от ВМЕИ-то (ТУ-то) няма да го интервюират за сикс фигюрес салари. Виж, ако е от MIT може.
Обаче какво значение има дали си завършил ТУ, MIT, Харвард, etc. ако вече си навъртял десет и повече години трудова биография? Ми много ясно че няма да те питат какво си завършил, а какво си работил.
01 Август 2006 05:23
Откога ви разправям, че образованието не играе никаква роля. Важното е някой да те бутне в кацата с меда и от там нататък само черпак та дори и лъжица ти стига.........
Всичко е илюзия. Не си давайте парите за образование. То не струва....... Правете пари. Те важат навсякъде. С тях и дипломи ще си купите.......
01 Август 2006 07:05
Всеки човек трябва да има някаква квалификация.
Да е усвоил знания, които са му нужни за работата, която иска или е принуден да работи.
Дипломата се получава след показването на определени знания и умения, които трябва да си усвоил за да си вземеш изпитите.
Така че дипломата не е само една хартийка за хората, които не са я купили.
Тя е и източник на знания, които за повечето хора са полезни защото сами са избрали какво и колко да учат.
01 Август 2006 08:57
...говорим за проявата на по-софистициран интерес ...
Уау, какви думи им се побирали в устата на тези моми, да се 4удиш какво още...мейби.. ама хайде да не продължавам, 4е може да изям някоя виртуална тояга от администрейтъра
Мазоли ми излязоха на езика да повтарям за по4ернелия г.з и циганина.
01 Август 2006 09:17
"Карфиолът е зеле с висше образование."
Марк Туейн

01 Август 2006 09:36
Дипломи , образование , пазар на труда , общи лафове.
Да се учи как се вдига полата и как се свалят панталоните , за това се дават дипломи, но тези дипломи нямат нищо общо с тези на доктори , инженери и други действителни , реални специалности и образования.


Къде е икономиката на България , та да се говори за пазар на труда.
То че кифлите и гевреците се трудят , това е факт , но нали все пак някаква разлика има от труд до труд.

Смешно и пародийно обобщение и обяснение.Балсам за всеобщата простотия удавила България.

01 Август 2006 10:01
интересното е , че в държавното управление и осигуряването висшистите са 40%. явно по традиция от татово и симово време....и после се чудим, защо царят батаци. ми тия не могат на две магарета сламата да разделят!
01 Август 2006 10:17
Икономика няма, земното ядро изстива....лоша работа

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
01 Август 2006 10:18
лично аз смятам, че трябва да има разлика между висшисти и среднисти. Също така съм съгласен, че 10 години трудова биография, са си 10 години трудова биография. Когато фирмите при равни кандидати кажат "о този е завършил в МЕИ, а този във варна" и изберат на тази основа каквото им трябва, тогава образованието и обучението ще имат някаква стойност. Защото именно пазарът на труда дава обратна връзка за университетите даколко им е адекватно обучението. ако пазарът на труда му е през ...... работа, образованието ще си е все тази боза и ще става все по-голяма боза.
Аз самия съм завършил магистър и честно казано, не виждам какво от наученото за тези 6 години ползвам в момента в работата си. И при това работя по специалността си. При тази ситуация, за чий му е на лаботодателя да ме пита за диплома, след като тези си знания така или иначе няма да ги ползвам.
01 Август 2006 10:21
Ами в бъдещия свят все по-малко ще се гледат дипломите и все повече ще се набляга на интервютата и реалната преценка на възможностите на кандидата. И това е съвсем нормално поне за по-амбициозните предприятия, където им трябват хора, на които да разчитат, че ще свършат работа.
Например един приятел, който е в САЩ е имал интервю 1 месец, за да почне работа в банка. През това време дори неговите бъдещи колеги са го оценявали, а не само шефовете. Все пак ще е човека до тях за доста време Трябва да се знае дали има желание за работа, да работи в колектив и др. изисквания според естеството на работа
01 Август 2006 10:26
Никое интервю не е реална преценка.
Изпитателния срок го разбирам - при него виждаш наистина какво може човека. Но интервюто е малко глупава работа - то е като изпит - оценява моментното ти състояние. Но моментното ти състояние включва също и стрес и притеснения и съмнения.
01 Август 2006 11:07
Всичко си опира до човека. Ей го на Негово Величество не само вишо, но и диплома за средно няма пък постигна цял куп рекордни успехи.
01 Август 2006 11:12
Аналогичен случай с Нейно Величество Елизабет Втора
01 Август 2006 11:22
Наистина нито дипломите, нито интервюто могат да дадат 100% точна преценка за човека. То и за това след документите има интервюта, тестове...А след интервюто - изпитателен срок. По документи се преценява заслужава ли си да поканиш кандидата на интервю. На интервюто (и евентуално тестове и т.н.) - дали има шанс човекът да става за работа - и ако има, го назначаваш на изпитателен срок. Що се отнася до дипломите, обикновено те имат значение само за младежи без или с малък стаж. Аз обикновено обръщам внимание на дипломата до 2-3 години след завъшването.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
01 Август 2006 11:32
дипломата, ако не е от измислено нещо като НБУ, ЮЗУ, УНСС и проч. е добро средство за демонстрирано желание в минали времена .. в моя бранш е лесно - по метода "проба-грешка": получава си заданието и работи ... 20-30 дни макс ... свърши си работата задоволително - получава следващо, в противен случай - сбогом .. и в двата случая си получава договорените пари ...
.... е вярно е, че поне първите шест-седем месеца тези задания дублират тези на титуляри от екипа по проекта, а и резултатите - рядко се използват ..

Редактирано от - Старшината на 01/08/2006 г/ 11:33:24

01 Август 2006 11:46
Какво значение има дипломатата завършил "История на БКП".
Учил си лъжи и лозунги 4 години.Научил си се да лъжеш другите!
За нищо не си годен освен за политик комунист и за президент!
01 Август 2006 13:11
"История на БКП" е нещо като "човешки ресурси" в "Световната Академия на Науките" - Карлово.
01 Август 2006 13:19
А какво значение има която и да е диплома в България с изключение на медиците , пълна боза е всичко , нищо няма в реалната работа от тъпотийте дето ти ги предават 70 80 годишни професори застинали на 70 - те от миналия век.
И каква е разликата между магистър и бакалавър ?
Абсолютно никаква . В УНСС това което се учи при бакалавърската степен се учи и при магистърската , едно към едно , ама не ти признават изпитите от бакалавърската пълна тапня , за сметка на това магистратурата струва 500 лева на семестър.
Е това е положението.
01 Август 2006 14:28
Няма полза от файдата от вишуто, та да драскат след 15-17 г. обучение:
няма в реалната работа от тъпотийте дето ти ги предават 70 80 годишни професори застинали на 70 - те от миналия век.
01 Август 2006 14:38
Лелееее, вие просто ми разбихте детската психика! Аз се пъна две години като побъркана, за да вляза в според мен най-престижния за България универистет-СУ, и вие ми казвате, че да учиш, няма смисъл! Един вид ми казвате, че тези (в по-голямата си част) малоумници, с които учех цял един месец в ЮЗУ(от където съм благодарна, че събрах смелост да се махна), може да работят на по-добро място от мен след 4-5години, независимо че нямат нищо в главите и само защото например се стресират по-малко по време на интервю? Значи ли това, че сега трябва да се откажа от извоюваното с много труд място в СУ, понеже така или иначе никой след това няма да гледа какво и къде съм завършила?!
За нищо на света, ако ще след 4-5 години да съм най-бедният, нещастен, неосъществен и неопитен човек в България!
01 Август 2006 14:50
хахавата...

не се връзвай на приказките на разни комплексари, а форумът е пълен с тях.


май не си била достатъчно време в тоя форум, е да се впрягаш по този начин. Я горе главата!
01 Август 2006 14:54
не се връзвай, моме работодателите приемат моята диплома от СУ много по-сърдечно от онези, издавани от провинциалните и разните "свободни университети"
01 Август 2006 14:57
Що не кажете нещо и за за Бил Гейтс...няма да е пълна картинката
01 Август 2006 15:37

Не бива да се вторачваме толквоа в дипломите. Фундаментална истина е, че в огромното мнозинство професии дипломата е практически без значение, ако човек има 5 или повече години стаж в бранша. А пък оценките в дипломата нямат АБСОЛЮТНО НИКАКВО значение.

Има, обаче, и нещо друго, което сбърква пазара на труда - това са именно фирмите за подбор на кадри. Интервютата са някаква шизофренична смес от психиатрия и психопатия, задват се безсмислени въпроси, търсят се качества на космонавти и подводничари у чиновници за офис и т.н. В края на краищата, излиза, ч е основното, коеот ти проверяват е психиката, а ен професионалните умения


01 Август 2006 15:48
А бе хора, вие от къде падате? Дипломата ти отваря вратата. Ако нямаш диплома кой ще те погледне в този свят? Света не е България. А ние сме се запътили към Европа. Къде в Европа без диплома? После какво знаеш и какво можеш - първо си показваш документите!
Колкото за тези с 6-цифровите заплати - халал да са ви! Само не ми казвайте, че си клатите междувременно краката, защото и ние хляб вадим от тези напалени фурни! И купчина тапии си имате нали, нека не са ви ги искали?!
01 Август 2006 15:58
wassaby, ами нали за това говорим - че дипломата има значение именно за първата работа. Що се отнася до фирмите за подбор на персонал, то това им е работата - да преценят кандидата като личност и психика. Професионалните качества си ги преценява най-добре самият работодател. И личностните качества хич не са за пренебрегване. Ако един човек може да програмира добре, но не може да работи в екип, не издържа на стрес, не може да спазва технологичната дисциплина, не може да комуникира с колегите и възложителите, от него програмист във фирма не става - може евентуално да става за свободна практика. Това в моята професия - и в много други е подобно.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
01 Август 2006 16:00
Хахава, недей и да си помисляш друго - правилно си постъпила! Инак кат' чича си Гурбетчи Гюро има да ма'аш с молива по пауса с години, докато разберат, че пустия му Drill Floor го разбираш и нареждаш по-добре и от норвежец, съшия, когото и на Връбница в Сряда няма да настигнеш по заплата! Ама ще ти остане разбиращата дертовете чужди усмивчица и Голямата Награда да знаеш и Те ще го знаят, че си от серт мая заквасен и си Човек от сой, изучен и кадърен!
01 Август 2006 16:07
Хахава, така и трябва да правиш.
Като станеш висшист, сама ще разбереш. Защото теб те чака тежка участ-ако наистина ни приемат в ЕС. Там без диплома си никой. Американчетата-българчета ще ме извиняват, в тая страна Просвещението никога не е било на мода от самото й създаване до наши дни. Висшистът не е просто бачкатор с диплома, както се опитва да каже статията, а нещо доста повече. Ако беше така, в един момент трудът му щеше да е заменяем от такива с по-ниска квалификация.
Хун, прав си, другото е пропаганда. В тая страна просто има симулакрум на пазара на труда. Другото е алабала. Но, това го казвам за хахава, едно е ясно. Висшист-счетоводител например може да работи като сервитьор, ако се наложи. Но сервитьорът не може да работи като счетоводител. Другите доводи в полза на висшето са важни, но са далеч по-неочевидни от от този.
01 Август 2006 16:20
на тъпите царе и комунисти им е по лесно да внесат стоки отколкото да създадат производство на някакъв уникален български продукт както внесоха германско фашистко и после руско комунистическо управление по време на 40 те години и така до края на света
01 Август 2006 16:28
Много ясно си личи във форума кой е работник и кой работодател. Абсолютно съм на същите позиции като цитираното:
"Все по-често работодателят казва: "Намерете ми читав човек!", и само посочва подходящото висше образование, но не конкретизира дали предпочита бакалавър или магистър".
А иначе образованието в България отдавна не е висше нито в СУ, нито в НБУ.
01 Август 2006 16:29
Така си е. С диплома си за никъде, а без диплома си направо за боклука.
01 Август 2006 17:07
Е, радвам се и съм благодарна, че не всички в тоя форум (и в тая държава) са черногледи и скептично настроени. Но дори и така да беше, едва ли щях да спра да се боря! (Не съм устроена така просто...)Ето това харесвам на България-че тук доста неща (в случая образованието и последващата го реализация на пазара на труда) са по-сложни за постигане -особено по честния и бавен път, което ни учи нас-българите- да се борим! Оцеляват по-силните!(По-упоритите, решените и вярващи хора.)

Редактирано от - Хахава на 01/08/2006 г/ 17:10:08

01 Август 2006 17:24
Хахава, ако позволиш един малък съвет. Не оцеляват по-силните, а по-умните и не успяват по-упоритите, решените и вярващи хора, а по хитрите.
А-а, ....и нещо друго. Ако успееш да замениш СУ с, да речеме Унивърсити оф Кембридж, ще успееш по-лесно.
01 Август 2006 17:46
.
винаги съм смятал, че по-пръдливите успяват да изгонят от стаята по-непръдливите. Моля за извинение, за това ми нескопосано наблюдение. Йавно съм грешал, както в много други неща, както и в производството на лютеница и други важни за индустриията на държавата компоненти (като бело сирене, мазно олио и лют червен пипер, например, нали)...
Но, както викало кучето: Въпрос на Вкус....
01 Август 2006 18:09
Кокото и неприятно да ми е се съгласявам с Оракъла. След 5-10 години дипломата няма значение. Случая на товариш Блиндяев е частен. Аз не бих им дал телефон да се обадят на настоящата ми работа камо ли в МЕИ. И ‌ на какъв телефон да ги пратя да звънят? Аз завърших 1994. На такива дето искат да се обаждат им даваш свободно (тъй де фък). Аз не искам да работя в компания с такива полицейски практики.
01 Август 2006 18:33
Знам само, че като отида на доктор, искам да е завършил медицина.
01 Август 2006 18:56
за първи път чувам, че тези забравени дипломи били толкова много.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД