Хубав или лош, законът за футболното хулиганство е факт. Проблемът е, че не се прилага, а служи за оправдание на вандализмите по време на мачове. С него си измиват ръцете и МВР, и БФС, и футболните клубове, че даже и хулиганите, които трябва да бъдат преследвани заради това, което правят по стадионите. Всички си прехвърлят топката и никой не иска да поеме отговорността.
Полицията, например, се сеща за футболните хулигани едва когато дойде някой по-завързан мач. И най-вече след него, когато бомбичките са хвърлени, полицаите са ранени, а в районните управления има 10-ина задържани, които обират калая. През останалото време
МВР се прави, че проблем с хулиганството у нас няма
За съжаление, има и той е доста сериозен.
Впрочем в МВР все още няма отдел, който да се занимава само и единствено с проблемните запалянковци. Има някаква комисия, която се събира 5 или 10 пъти в годината, говори си някакви неща, но никой не я взима на сериозно. Във всички нормални държави има полицаи, работещи с агитките. Някои от тях са под прикритие - създават контакти сред феновете и научават местата, на които са възможни сблъсъци между запалянковците. Знаят кой и къде прави бомбички. Затова не е проблем 2-3 дни преди мач "работилниците" да бъдат посетени от МВР, поне част от бомбите да бъдат прибрани и това сериозно да намали риска някой полицай или невинен зрител да остане без глава на стадиона.
Или друга идея - толкова ли е сложно на трибуните да има 20-30 цивилни служители на реда, които могат дори да бъдат с шалове и да наблюдават кой какви зулуми прави. И на излизане от стадиона хулиганът да бъде задържан и след това осъден именно с показанията на тези полицаи.
БФС също се прави, че няма нищо общо с проблема. Оправдава се с полицията, въпреки че напълни комисията си с бившия и настоящи началници от МВР, които предимно разтягат локуми из медиите.
И не смее да вземе драстични мерки
срещу отборите, чиито фенове редовно създават проблеми.
Преди 2 години "Рома" и "Лацио" играха на закрити врати заради изстъпления на запалянковците. В Испания "Атлетико" (Мадрид) също имаше сериозни проблеми с властите и федерацията заради феновете си. Така че европейският опит е ясен и лесен за прилагане - първо глоби за отборите, чиито фенове създават проблеми, после мачове на празни трибуни, а накрая - лишаване от домакинство.
Самите клубове също подклаждат, а не потушават огъня. Изпълнителният директор на "Левски" Наско Сираков например призова полицията да озапти с всякакви възможни средства хулиганите. Самият той по време на мача със "Сиони" миналата сряда също се опита да усмири разбеснелите се запалянковци. Именно "Левски" обаче миналата година даде лош пример. Когато феновете се сбиха с полицията по време на мача за Суперкупата на България, "синият" клуб категорично обяви, че застава зад същите тези, които си позволиха да млатят униформени. Собственикът на "Левски" Тодор Батков дори изпрати дузина адвокати да защитават побойниците. Повечето от тях бяха оправдани и се почувстваха могъщи.
Те вече нямат респект нито от полицията, нито от самите клубове
Подобни примери колкото щеш. Колко са осъдените след баталните сцени на почивката на последния финал за купата на България ЦСКА - "Черно море"? Нито един. Въпреки че цяла България видя на почивката как хора се бият по терена и трибуните. Вярно, видеозаписът не се използва като доказателство в съда, но той е достатъчен поне да се започне разследване. Лицата на побойниците се виждат, мога да се обзаложа, че част от тях ще бъдат сред "главните герои" на предстоящия мач за първенството "Черно море" - ЦСКА следващата седмица.
Най-лошото е, че случилото се миналата седмица на "Герена" и в неделя вечерта на ст. "Васил Левски" съвсем скоро ще бъде забравено. А бомбички ще има още на следващия мач, дано само някоя от тях отново да не се окаже фатална...
|
|