Така беше досега - жълтите кротко следваха царя. Въпреки че Симеон извади НДСВ от сериозната политика, няма данни, че послушните политици от царската партия ще се разбунтуват срещу експремиера. |
С решението си да не участва в президентската битка царят просто за пореден пък показа, че
партийното строителство му е чуждо
Че неговата игра е друга - лична. Иначе един партиен лидер не би оставил партията си, която се има за сериозна, която е управляваща, вече втори път поред да не участва в едни от най-важните избори - президентските. В решението на НДСВ няма нищо нормално. Смисълът от съществуване на политическите партии е да кандидатстват за властта, като мерят сили на избори. Бягството от битката те прави просто един страничен наблюдател.
Царят направи така, че НДСВ да стане този страничен наблюдател, който ще гледа мача от трибуните. Днес НДСВ е почти извън пространството, т. е. - жълти личности на сцената се намират, но жълта партия няма.
По-интересни са мотивите, с които Симеон изтегли партията си в миманса. Излезе, че щом самият той няма да е кандидат, няма и друг да е. Защо? Защото партията искала него, а друг нямал шанс да спечели. Изказването му може да се окачестви като нагло, ако не бе типично царско. Човекът почти в прав текст каза на своите хора, че не стават за нищо. Решението да не се издига кандидат очевидно показва, че и цялата партия не става за нищо - иначе би участвала на избори с шансовете си да ги спечели.
И така
жълтата подводница пропадна
в жълто безвремие, от което не е ясно кога ще изплува.
Въпросът опира и до това дали действията на лидера на НДСВ ще доведат до кардинални промени в партията? Ще има ли опити за преврат отвътре? Или пък група смелчаци ще се решат да напуснат парламентарната група на жълтите? И като я напуснат, какво ще направят? Ще отидат при опозицията или ще крепят властта?
Фактът, че никой не е посмял да изрази публично пред Симеон идеите си за участие в президентския вот, говори много за ръководния орган на партията - там решенията биват спускани отгоре, а отдолу се е настанил сковаващ страх. Да, Огнян Герджиков и Николай Василев са гласували против царското решение, но защо не защитиха позициите си пред своите, а ги обясниха после на медиите? Или защото не им стиска, или защото просто няма смисъл.
Напълно възможно е в НДСВ да се надигне вълна от недоволство не само заради президентските избори, но изобщо заради положението на царистите, които заради едно или друго царско решение падат все по-надолу в стълбицата на общественото одобрение. Това недоволство обаче по-скоро ще е
задкулисно и тихо шушукане,
отколкото глас за преврат в партията. Царистите няма да посмеят да нападнат лидера си. Дори някои от тях да оспорят негово решение, те ще го направят някак отдалеч - все едно не царят е взел въпросното решение, а някой друг. Вероятно няма да се стигне до групово напускане на жълтата парламентарна група и на партията НДСВ, въпреки че с последния си ход царят направи така, че всеки разумен човек сигурно се пита какво прави още там. При толкова ниската подкрепа в момента за жълтите, логиката показва, че всеки който иска да се спаси трябва да напусне скорострелно царските редици. Защото, както е тръгнало, тази партия може и да не стъпи в следващия парламент. Защото какво му пречи на царя след три години да каже: "НДСВ няма да участва в парламентарните избори"? Нищо. Ще каже - "Щом аз няма да съм депутат, значи и вие няма да сте"...
Извън НДСВ обаче тези хора съвсем нямат никаква подкрепа. Те не могат да успеят и затова положението им е безизходно. По-вероятното е, ако някой се откъсне от НДСВ директно да се пренасочи към друга сила - към СДС, или към ГЕРБ, вместо да правят отделни групички.
Всичко това обаче не би ударило управляващата коалиция. Напротив, решението на царя
ще скрепи още повече трите партии във властта
Първо, защото няма да са опоненти в борбата. Второ, защото няма да тръгнат излишни слухове за проблеми в коалицията. Трето, защото очевидно за царя е приоритет коалицията да изкара мандата си докрай. А това значи, че дори да има бунтове в царската партия, винаги ще има едни верни на Симеон хора, които ще крепят властта.
Има и още един въпрос, който изниква след решението на Симеон. И той е как то ще се отрази на самия Георги Първанов? Със сигурност за Първанов това решение не е добро. Първо, защото без кандидат на НДСВ избирателната активност ще бъде по-ниска, а на сегашния президент тя му е нужна, за да се опита да спечели още на първи тур. И второ, защото при така стеклите се обстоятелства Първанов се превръща в кандидат на статуквото. Разбира се, за Първанов е хубаво, че НДСВ не го подкрепи директно.
Защото сега никой не иска царската подкрепа.