:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,344
Активни 420
Страници 16,274
За един ден 1,302,066
Анализ

Черноморският бряг - бетон и смрад

Възможно ли е гражданското общество да спаси нещичко от тази "изключителна държавна собственост"?
Снимка: Иван Бакалов
В най-красивите средиземноморски селища застроявянето има характер на очовечаване. У нас то носи откровените белези на опустошаване.
Наскоро в медиите покрай фанфарните изявления за успешния туристически сезон се промъкна и една дискретна информация за фекални води в морето край Равда и Поморие. Явно мащабът на замърсяването е бил такъв, че не е могло да остане незабелязан. Този проблем съществува почти по цялото крайбрежие и той по специфичен начин отразява манталитета на българските политици, държавници, бизнесмени, общинска администрация и цялостното ментално състояние на българското общество.

Черноморските селища с най-бурно строителство нямат пречиствателни станции и фекалните води като правило се изливат в морето. В Созопол например от доста години се говори за построяване на пречиствателна станция, но отходните води продължават да се изливат близо до пристанището. В недалечното и романтично минало това не е било голяма драма, тъй като морето се е справяло с ролята на естествен филтър. Местните хора все пак знаят местата, където не е добре да се вадят миди и да се ловят попчета и кефали, въпреки че точно там те са най-едри.



За последните пет-шест години Созопол нарасна двойно



и днес се получава следното нещо. Ако примерно един бивш син министър изака едно л…но в своята новопостроена вила над таляна "Чайка" близо до "Каваците", то тръгва по новоизградената канализация в северна посока, минава покрай нос Колокита, завива покрай новите хотели и вили над Райския залив и продължава през някогашните лозя към другите нови вили и хотели на Буджака и Харманите, след което завива към Дома на флота, минава покрай новата сграда на общината, продължава още стотина метра на запад покрай дискотека "Теодора", спуска се зад пристанището и там влиза в морето заедно с хиляди други фекални фрагменти. При югоизточен вятър (следобед най-често вятърът е точно такъв) отделни екземпляри достигат до плажа на къмпинг "Градина", където има вероятност да попаднат в устата на известен тв водещ, който се учи да кара сърф или да смутят почивката на един ляв функционер, който също почива на този плаж. Ето как хора от различни поколения, с различни професии и различни политически убеждения може да се окажат свързани по най-неочакван начин.

По-наблюдателните къмпингари забелязват, че твърде често следобед водата е мътна и вълните изкарват на брега странно много миниатюрни доматени люспи. Произходът им не буди никакви съмнения.

Пречиствателните станции са скъпи съоръжения, но стойността им все пак е нищожна част от парите, които за няколко години бетонираха брега около Созопол. Ако общинската администрация действително мислеше за развитието на своя град, тя щеше да обложи новите инвеститори с данък, който да направи изграждането на пречиствателна станция възможно. Манталитетът на българския чиновник обаче е такъв, че съоръжението може да се построи само ако дойде външно финансиране, при това достатъчно голямо, за да може компетентните власти да откраднат половината.

Санитарно-хигиенният проблем е само част от уродливия разрушителен процес по българското Черноморие. На много места новите строежи (освен че са грозни) правят брега недостъпен. Никъде по света цивилизованите държави не допускат внезапно забогатели тарикати да заграждат бреговата ивица. У нас това вече е масова практика. Вместо да заграждат брега, културните народи по света правят крайбрежни алеи, до които всеки има достъп. Там се разхождат, карат колела, има кафенета, ресторанти и т.н. Понякога, за да не се бетонира брегът, ги правят от дърво. У нас това също е възможно и дори е правено. Забележителен пример е крайбрежната алея в стария Созопол - едно от най-красивите и обичани места там. Тя е построена през 70-те години и доказва, че нещо разумно, красиво е полезно за всички все пак е било възможно. Изглежда странно, че в условията на мрачния тоталитаризъм това елегантно архитектурно съчетаване на красивото с доброто е било осъществимо, а в условията на демокрация надделява алчната грозотия.

Днешният мутро-политически и бизнес елит е



чужд на подобни естетически и етически усещания



Той е обсебен от влечение към някаква домашна екстериториалност. Поради което вместо крайбрежни алеи създава зидани бетонни огради и грозновати жилищни кооперации на най-красивите места от брега. Перифразирайки един френски философ, бихме казали, че българското Черноморие е станало "красиво като мечта на отруден селянин". Вместо гъвкаво да осмисля и да защитава общия и дълготраен граждански интерес, българската държава се държи като колективен идиот. Законът за черноморското крайбрежие пета година изчаква окончателното засищане на политически представени икономически интереси и пошли вкусове.

Между созополчани това лято усилено се говореше как остров Св. Кирик (военноморската база) е на хора от ДПС и там ще има казина. И новопостроеният комплекс "Санта Марина" в горичката над къмпинг "Златна рибка", която някой грижливо запали през лятото на 2004 г., за да бъде извадена от горския фонд, всъщност бил на същите.

В най-красивите средиземноморски селища застрояването има характер на очовечаване. Там къщите се вписват в естествения силует на брега. В Гърция например е забранено да се строи на повече от два или три етажа. Дори когато са нагъсто, те не създават клаустрофобичното чувство, което българските инвеститори постигнаха с удивителна лекота по целия бряг от Несебър до Св. Влас и което властно настъпва южно от Бургас. У нас застрояването на брега носи откровените белези на опустошаване.

Странно е, че българското общество не протестира шумно, енергично и ефективно срещу това явно и безсрамно ограбване на нещо, което по конституция е "изключителна държавна собственост". Инициативата за спасяването на Иракли беше благородно, но самотно усилие. Останалото е кротко мърморене.

У нас все още няма гражданско общество, защото хората с автентично гражданско мислене, т.е. онези, които уважават трудолюбивата честност и интереса на другия, които живеят с грижа за общия при това дълготраен интерес, хората с чувство за невидимите връзки между красивото и доброто,



тези хора са анонимно малцинство



Срещу себе си те имат една алчна и крадлива мутро-политическа олигархия, подкрепяна от държавна бюрокрация, която ненавижда здравия разум и общия граждански интерес. Вторият ешелон са селяните, които мечтаят да продадат реституираните крайбрежни ниви по 50-60 евро за кв.м, за да поникнат там бетонни вилни селища и хотели, а те от своя страна с получените пари да умножат и без друго монументалния архитектурен кич в своите селища. (Няма да коментираме как точно се реституира нива на скала с 40 градуса наклон и какви култури са отглеждани там.) Удивително е колко лесно у нас богатството произвежда кич в най-различни превъплъщения - архитектурен, музикален, политически и законодателен.

Изглежда, митът за българската интелигентност, гениалност и духовна извисеност, митът за великите българи, е силно преувеличен. Съдейки по това, което става по морето, ние, българите, изцяло се вписваме в образа на "Тримата глупаци" от Доньо Донев или в образа на Нане Стоичко от разказа на Елин Пелин, който заради мазната си капа отсича вековно дърво с дванадесет щъркелови гнезда. Ние сме по-скоро глупав, малодушен и алчен народ със силно изразено влечение към кича.

Очевидно е, че с легални средства фрагментарното, лениво и инертно гражданско общество не може да принуди созополската община да построи пречиствателна станция. То обаче може да саботира чиновническата дрямка и инвеститорското нахалство по друг начин. През следващото лято автентичните граждани, организирани в "нелегални бойни групи" , могат със собствени средства да поставят на Царския плаж срещу Созопол ярки табели със следното съдържание: "Внимание! В този залив се вливат всички отходни води от Созопол до Каваците, поради което при югоизточен вятър водата става мътна и се наблюдават свободно плаващи фекалии. (Факт.) Не плувайте с отворена уста. Ползвайте неопренови костюми или други предпазни средства. След къпане в морето почистете тялото със спирт. Пазете децата! Най-добре не ги пускайте да се къпят. И т.н." Тези табели ще отразяват действителното състояние на нещата. Гражданите имат право да знаят къде се къпят и защо има толкова много доматени люспи на прибоя. Както и българската мутро-политическа олигархия има право да бъде информирана за средата, която създава. Вероятно подобен натиск ще охлади и инвеститорските интереси, което е известен шанс да се спаси поне част от българското крайбрежие от простотията, алчността и кича. Брегът е ограничен национален ресурс, за разлика от провинциалната алчност и простотията, които изглежда са безпределни.
Снимка: Иван Бакалов
Тази китна вила, близо до Каваците, е собственост на бивш министър от СДС. И от нея, и от хилядите други фекалните води се изливат директно в морето.
70
7837
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
70
 Видими 
24 Септември 2006 23:31
Ето това е! Не си спомням да съм чел нещо толкова откровено и точно описващо ситуацията в момента по българското черноморие а и по някои планински курорти
24 Септември 2006 23:59
Ясене, !!!
За "Градина" си абсолютно прав, имам лични наблюдения, проведох едно експресно лично разследване навремето и никога няма да стъпя там повече, както и изобщо на български черноморски "курорт".
След 15-20 години, когато бутнат 70% от тия уроди и построят пречиствателни станции, когато се научат, че като говориш български не си втора категория, когато престанат да назначават деца за сервитьорки, и когато намалят цените - тогава може би...

Редактирано от - Han на 25/09/2006 г/ 00:00:16

25 Септември 2006 00:13
Даа, и това са едни от най-малките лайна, предполагам...
25 Септември 2006 00:51
това в географския център на България.За периферията няма кой и да се оплаче.Така ще е докато гласувате за правилния кандидат.И този е избран с туристи от Турция.Но в моето село имаше балотаж непредвиден от автобусите погански и турчина загуби точно с три автобуса.А е тъп като галош.Но подкрепян от ДПС
25 Септември 2006 01:27
За "загрозяването" за съжаление малко може да се направи!Става по целият свят по същият начин!...Подкупи..Корупция!Санитарните условия обаче , даже и в България, може и трябва да се подобрят.
Статията е добра, но е много обща!
Автора да напише нова статия но да визира общините за хигиена и санитарни условия.С статистики, имена на кметове, актове, глоби...!
25 Септември 2006 01:28
даа
за да видиш кво мъти канала требе да туриш очила и шнорхел и да се потопиш у говната
25 Септември 2006 01:59
Ако само дори и бегло прегледаме българските медии, там ще прочетем как "Айде наште" навсякъде газят, мачкат, скъсват-било на футбол( то не бяха шведски тройки преди мача с Швеция , то не бяха съдирания) било на шах, било по математика (нищо че сме били един единствен път някога първи, и то преди няколко години, и нищо че на последната математическа олимпиада сме едва 19-ти-малко след Турция и далеч след Румъния), ама ние българите нали сме най-интелигентни и най-даровити, как иначе!


"...Ние сме по-скоро глупав, малодушен и алчен народ със силно изразено влечение към кича."

Е това е цялата работа! По-добре и не би могло да се изрече! Браво на автора!


25 Септември 2006 02:03
А въпросният бивш син министър, който има новопостроена вила в Созопол, се казва Веселин Методиев!
25 Септември 2006 02:26
Ясене,
25 Септември 2006 02:31
Представям си ако аз (безродника) бях писал народопсихологическите обобщения на автора (глупав, малодушен и алчен народ със силно изразено влечение към кича) как щяха да святкат родниците. (Все пак мутрите и селяните от Созопол не са целия бълг. народ, нали?)
*
Констатациите му за бълг. "мутрополитически елит" са точни и се споделят сигурно от мнозинството читатели. Тоя "елит", както си спомняме от предишни дискусии, не се е появил от космоса, нито от глъбините на "българското", а узря в лоното на реалсоца.
*
Статията, макар да обобщава за "бълг. черноморие" изобщо, засяга само две общини - Созопол и Несебър - от общо 15-тината морски общини. За Несебър написаното отговаря на истината - това лято минахме и видяхме.
*
Двете общини не са показателни за черноморието като цяло. Това са малки провинциални градчета, заселени с българи (тракийски и по-малко македонски бежанци) едва в 1920-те гг. и по-късно*. До Балканската те си били гръцки села, каквото било и тогавашното Анхиало, на мястото на дн. Поморие, изгорено заедно с населението си от българите от околността в началото на 20 в. Образователното равнище като цяло още е ниско (на морското равнище).
*
Това, в което "родниците" обвиняват погрешно американците, че имали "хищническо" отношение към ландшафта, се отнася за голяма част от крайбрежното население на двете общини. Библейски бедни до края на 50-те години, така и не усвоили морски поминък, възникването на масовия туризъм у нас в началото на 60-те им объркало понятията. Нашествието на софийски мутри (тогава още не се казвали така) - също.
*
Община Созопол при това няма ресурси за голям туризъм, община Несебър - горе-долу също. Места като Харманите, Златна рибка, централен Слънчев бряг, както и околностите на Поморие и самия Бургас на север и юг не са курортни места по географски дадености - ландшафт и климат. Стамболийски заплашвал комунистите, че ще ги заточи да пресушават "обширните блата на Бургаско".
*
Но най-важният фактор е човешкия. Созопол и Несебър нямат демографски ресурс за качествен туризъм, нямат традиция в градоустройството и нямат гражданско общество, способно да противостои на нашествието на софийските и други мутри. Собствениците на хотелите, провинциали или софиянци, обикновено са прости хора. Не знаят що е цивилизован туризъм, знаят що е чалга-туризъм.
*
Авторът не е съвсем прав да иска канализация и пречиствателни станции на всяка керемидка по рядко населеното странджанско крайбрежие. В САЩ в рядко населените събърби хората имат септични ями, резервоари за газ и нафта, собствени кладенци с филтри, сателитни антени, мобифони и т.н. Само тока им иде по жицата - по дървени стълбове. Разбира се, всичко туй се пуска и спира с един бутон.
*
Читателите, които критикуват некачественото строителство често само дават израз на разочарованието, че някога евтиното им море вече не им е достъпно. Това може би щеше да е така даже и да нямаше мутробарок. "Социалния туризъм" от времето на соца няма как да се запази в ново време, а и потребностите на хората сега са много по-високи, дори да не си признават, оттогава. Аз съм бил на море в Китен и Приморско като дете в началото на 70-те и съм служил в Мичурин цяла година в началото на 80-те. Няма днешен човек да е доволен от тогавашното. Онова си беше убого време.

_________
* Подобен културен проблем имали и хърватите в Истрия и Далмация ( тук) - но ако и при тях Ровинь и Риека били взети наготово от италианците, те си имали и своя национална традиция в морския живот и градоустройство от старо време и това много личи по елегантния начин, по който стопанисват италианското културно наследство.


Редактирано от - Чичо Фичо на 25/09/2006 г/ 02:37:54

25 Септември 2006 02:42
Я да видим какво пише вики-то по въпроса за "Изгорения (с населението си, разбира се) Анхиало: Натиснете тук

На 30 юли 1906 година големият гръцки град е запален и напълно унищожен за последен път в отговор на андартското клане в Загоричани, като повечето му жители са принудени да се изселят в Гърция, където основават селищата Неа Анхиалос, Анхиалос и Евксинуполис.



Изгорените му жители са се изхитрили да възкръснат кат птица Феникс от пепелта и са основали посочените села в Гърция.


Само не разбрах какво общо има тази често повтаряна ... повтаряно спорно твърдение, с темата за туризма...


25 Септември 2006 02:49
Браво, Ясене!
Тайната не може да бъде повече прикривана. Морският ни туризъм бе отровен в зародиш.
Браншовите дейци в туризма дружно пеят успокоителна песен, че като му дойде времето, пазарът сам щял да реши проблема с бетона.
То като му дойде времето, дето се вика, и Костов ще се изправи пред Създателя си. Това значи ли, че преди това не трябва да му се потърси съдебна отговорност? Защото всички тези закони за заграбване на земи чрез свидетели, той и неговите хора ги приеха.
Та щели да изпофалират новите хотели, новите собственици щели да ги разрушат и да облагородят средата и така нататък. Това са глупости.
С фекалните бани ще се прославим за 20 години напред като с папата.
А когато станалото се забрави, енергичните еснафи отново ще повторят строително-урбанизацонния бум!
25 Септември 2006 02:57
В поста ми пише - има това общо, че бълг. население там е скорошно, бежанско, без традиции (в градоустройството и други), със скромно образователно равнище, от голяма бедност скочило в (както му се сторило) голямата яма на туризма.
*
Христо Силянов описва подробно изгарянето на Анхиало и другите българо-гръцки вълнения по туй време - няма според мене нищо спорно. Българи и гърци тогава се колели взаимно дето могат. И в романа за Алекси Зорбас го пише.
*
Във Варна пък българите още в първите години след 1878 построили катедралата и двете гимназии - тогава най-големите сгради в Княжеството и най-голямото училище на Балканите (девическата) - не за друго, да натрият носа на гърците и им покажат кой кара влака.
25 Септември 2006 03:00
Да, имало е гонения, но от папагалското повтаряне на "изгорено (заедно с жителите си)" до истината има малце длъжък път.

Чрез събитията, станали в Македония и Тракия, правителството на Стамболов раздухвало националистически чувства. С груби и брутални методи то се мъчело да изсели гърците от черноморските градове и да заграби имотите им… Часовникът на историята показвал 30 юли 1906 година. Денят започва с това, че гърците се събрали в катедралната църква под водачеството на владиката Василиос. Погромаджийската група се промъква в града и се установява в турската джамия. Между двете страни започва престрелка. В този решителен час официалната власт не се намесила, за да избегне кръвопролитието, макар че в манастира се е намирала войскова част, която е могла да сложи край на инцидента. Към 11 часа се запалва къщата на Лебледжията - един от местните богаташи. По-късно пожари се появяват и в други части на града. Скоро огънят обхванал всичко. Струпаните една до друга къщи горели като факли, с шум и трясък. Ужасеното население се хвърлило да спасява покъщнината си, но облаците дим и горещ въздух ги изгонили на морския бряг. Задухал силен североизточен вятър, които още повече разпалвал пожара. Но благодарение на него огънят отклонил своя път и запазил един квартал от няколкостотин къщи незасегнати. Това са били къщите на източния бряг около църквата "Христос", някои от които са оцелели и до наши дни. Към 6 часа вечерта огънят свършил жестокото си дело. 1000 къщи, обществени постройки, множество малки византийски църкви изчезват завинаги. В пламъците намират смъртта си 14 души.

Използвани са материали на ДИМИТЪР СТЕФАНОВ, Бащино огнище - ПОМОРИЕ, 1971 г
25 Септември 2006 03:06
A проблемите в туризма и бетонирането и осирането на черноморието не е плод на бедността, а на лесно спечелените (незаконни) капитали, корупция и безскрупулност. Едно от големите престъпления на т.нар. "политически и управленски елит"
25 Септември 2006 03:07
Чичо Фичо:
Тоя "елит", както си спомняме от предишни дискусии, не се е появил от космоса, нито от глъбините на "българското", а узря в лоното на реалсоца
... обаче чак "демокрацията" му позволи да даде миризливите си плодове...

Редактирано от - Han на 25/09/2006 г/ 03:12:40

25 Септември 2006 03:08
Точно преди 2 седмици тукашни мои приятели искаха съвет дали да купуват апартаменти в България, Свети Влас и в новопостроените блокове до Несебър. Даваха им ги срещу 750 евро на кавдратен метър. Казах им, че ако аз трябва да купя недвижимост тези места ще са последните за които ще си дам парите. Като аргумент посочих точно нещата написани в статията - липса на канализация, на паркове, на хубави плажове и клаустрофобично натикани един до друг нови блокове с вид никой никога да не ги купи. Видях ги с очите си през август. Знаейки как стоят нещата в България ги предупредих, че за имтоите им едва ли някой ще се грижи, защото в България се строи и после никой не се грижи за поддържането, т.е. няма система на всекидневно обгрижване на постройките както е системата в САЩ. Добавих, че бих купила на Златните (истински курорт, минерална вода, хълмове, гора).

Препоръчах им също да не се мамят по по-ниските цени за почивка на юг, а да ходят по северното черноморие, където ще намерят реално европейско обслужване. Истината преди всичко.

Редактирано от - Нели на 25/09/2006 г/ 03:21:27

25 Септември 2006 03:08
Това, което наричаш погрешно "демокрация", е именно гниенето на соца в терминалната му фаза.
25 Септември 2006 03:11
Значи кога нещо лошо става, е поради гниене отпреди 20 години, а не щото е вътрешно присъщо на "демокрацията"?
25 Септември 2006 03:19
Ами не е вътрешно присъщо на "демокрацията", а на слабо развитите общности.
25 Септември 2006 06:26
"Възможно ли е гражданското общество да спаси нещичко от тази "изключителна държавна собственост"? " ...
Нито едно общество, та било то и "гражданско" не може да отнеме кокал от кучето "БКП-ДПС". Не задавайте въпроси, на които отговора е ясен...............

25 Септември 2006 07:02
Строителството по морето, а и в България като цяло, е задължително да се извяършва със стоманобетон, съгласно норм. изисквания за земетръсоустойЧивост на сградите. В инфраструкт. отношение района на Несебър е сред най-развитите в Европа. За около 5 год. са вложени над 100 млн.лв. Остава да се открие само разширението на канализац. Сл. бряг център - Тънково. Без центр. канализация са само някой нови квартали на Св.Влас. По морето се строи и ше се строи, недостатъЧното застрояване на Сл.бряг и тази година доведе до криза за легла в разгара на сезона, така както беше през последните години. На курорта не достигат около30-40000 легла, които вече са планирани.
25 Септември 2006 07:37
"Вместо гъвкаво да осмисля и да защитава общия и дълготраен граждански интерес, българската държава се държи като колективен идиот. " - Е нЕма как пак да не се сетя за оня , дето ни призоваваше да си обичаме държавата. Егати перверзника.
25 Септември 2006 08:14
Чичо Фичо:
Ами не е вътрешно присъщо на "демокрацията", а на слабо развитите общности.
Да разбирам ли, че "демокрацията" не е подходяща за "слаборазвити общности"? И защо същите "слаборазвити общности" преди "демокрацията" не позволяваха такива неща?
25 Септември 2006 08:54
Ей, ама може ли такава завистливост бе гаспада. Ходил на море и не къде да е, а в Созопол и се възмутил за нЕкви люспи от домати, па и за пречиствателни станции, па за кражби, па за бетони и така до следващото лято, когато доматите пак ще порастат и на морето плажуващите ще ги ядат с люспите. Защо пречи на предприемчивостта на мутри, селяни и политици...я вижте на Златните колко басейнЕ се пръкнаха до сами морето и в тях няма люспи, а люспести сирени и татуирани нептуни...Завист бре и толкоз...
25 Септември 2006 09:40
за съжаление винаги се сещаме с голямо закъснение
25 Септември 2006 09:56
Видял басейните на Златни пясъци... Да беше мръднал и до ...Лайнарника на Златни пясъци. Колкото пъти мина по пътя за Кранево, толкова пъти вони. Не знам каква почивка изкарват в крайните хотели - Гларус и Берлин.
Между другото също като в Созопол, рибата е най-едра там.
25 Септември 2006 10:11
Историята за произхода на доматените люспи ще бъде записана със златни букви в речника на Българската журналистика!! Аферим Ясене, Машшала!!
Или пък всичко това е провокация на тъмни сили, заинтересовани от провал на евроинтеграционните усилия на българския народ??? Може би се касае за нов неизследван представител на Черноморската флора - морски домат (Tomatiana Maritimus ssp Faecalis) Къдя сте преучени министри и експерти?? О моля ви осветете нашите необразовани души!! Говорете ни за този напълно непознат на ботаниката представител на хидроценозата в созополския залив - Домат Морски, подвид Лайнян. Не се оставяйте на злите журналистически езици!
25 Септември 2006 10:15
Чичо Фичо, почваш с:
"Представям си ако аз (безродника) бях писал народопсихологическите обобщения на автора ... как щяха да святкат родниците."
И веднага след това показваш защо така се получава. Защото "народопсихологическите обобщения" на автора се вижда че са писани с горчивина и болка за НЕГОВИЯ народ и за това дали наистина ние българите заслужаваме това което имаме и дали наистина сме на достатъчна висота. Докато твоите писания има ли смисъл да ги коментираме. Всички знаем, че в много крайбрежни градчета и села гръцкото население е сменено с тракийски бежанци, да не знаех за размириците в Поморие-Анхиало през 1906г., но можеш ли да отречеш, че изселването на гърците в по-голямата си част е било съвсем мирно в резултат на съвсем цивилизована спогодба с Гърция и че доколкото е имало изцепки в различни периоди, те са били далеч повече от гръцка страна? Освен това не знам дали си забелязал, но и до днес в Созопол се чува гръцка реч, въпреки че повечето хора които я говорят са със съвсем български имена... Освен това не ми изглежда специално Созопол някога да е губел морските си традиции, имайки предвид че в някои периоди сам е можел да изхрани с риба цялата страна... Това да се обижда цялото крайбрежно население, само заради това че част от него е била прогонена от родните си места в Източна Тракия (по доста зверски начин, цифрата 300 000 говори ли ти нещо) само показва същността ти и защо дори когато понякога се объркаш и напишеш нещо свястно пак го гледаме с подозрение
25 Септември 2006 10:24
Kabral, значи така, а, значи Слънчев бряг бил недостатъчно застроен, недостигали били 30-40000 легла И къде ще ги слагате на плажа тези 30-40 000 души бе т...р с....н, на вишки на по 2-3 етажа ли ще ги качвате вече, сякаш не знаем колко е плажната ивица (това което оставихте от нея)! Баси наглостта
25 Септември 2006 10:37
Американ соусче, ти от ирония явно не разбираш, ама щом ходиш на Кранево значи си от жетварите, които напълниха Варна през соца, не си баровец миришат ти краката за Златните, а в басейните нЕма те пуснат да не ги напълниш с доматени люспи и урина...Ха Ха.
25 Септември 2006 11:03
Браво Ясене всичко е точно така, както си го описал. Лично аз предвиждам след някоя и друга година строителството по морето да спре-просто ще има отлив на туристи и ще започне евтино изкупуване на хотели и сгради от по-заможните собственици там с цел събарянето им.Дано влизането ни в ЕС ни направи малко повече европейци в манталитета...А онзи комплекс заради чийто строеж палиха гората срещу къмпинг "Златна рибка" бил на Етемката...
25 Септември 2006 12:05
Ясен Бориславов, браво за смелостта и гражданската позиция!
Чудесен и верен анализ.
Имам две забележки. Първата - напразно обиждаш народа, в това абсолютно не си прав. За другите ти твърдения си събрал факти и си ги осмислил, а виж за силните отцеругателски изявления си минал по лесния път. Това - лошо!
И несправедливо, защото народът е БЕДЕН! Разбира се, че гледа с 4 очи да продава крайбрежни имоти, защото забогатява от раз. Хората бедстват, а ти искаш от тях да пазят някакъв имагинерен общ интерес.
За гражданското общество. Такова има когато обществеността може да въздейства върху политическото управление. Освен (1)желание (което го има, народът е буден) ни трябва и минимална (2)финансова самостоятелност (няма я! БЕДНИ сме и слаби!) и минимална (3)комуникационна култура у политическото управление, поне малко срам - че да реагират на обществен натиск (и туй го няма)...
25 Септември 2006 12:12
"Тази китна вила, близо до Каваците, е собственост на бивш министър от СДС. И от нея, и от хилядите други фекалните води се изливат директно в морето." - малко извън темата, но вилата не е китна, а уродлива.
25 Септември 2006 12:30

Изглежда, митът за българската интелигентност, гениалност и духовна извисеност, митът за великите българи, е силно преувеличен.

Като цяло добър текст на статията, но това горното какво е? Има българи и българи. Сега на власт в България е бухалката, а не "великите българи". Защо и с чия помощ, вкл. и чужда, бухалката дойде на власт е друг въпрос, но факта си е факт - най-посредствената част от българите, сега наричана с общото име мафия ни управлява и не ние сме я избрали, както си мислят някои.
25 Септември 2006 12:49
Наскоро научих, че има планове да се строят хотели над Златни пясъци, в посока резервата. Не знам точно къде , но земята вече била купена. Така, че винаги има накъде повече да осираме пейзажа.
===
Сори, мильче, ама Златни пясъци е курорт за пенсионери-носталгици по миналото като теб. Туризъм-ширпотреба. Ако трябва да перефразирам - басейните на Златните миришат за да си дам краката. А колкото до злобната ти забележка за Кранево - малко по-далече и по по-приятна причина пътувам в тази посока.
25 Септември 2006 12:52
Ние българите сме мазохисти , физически и психически мазохисти .
25 Септември 2006 13:17
В Дубай напр. строят много скъп пясъчен остров в морето с вили и хотели , така че дерзайте морето е широко стига да не се олайни съвсем, щото е по-добре да е синьо отколкото кафяво. Преди около година една позната не българка беше на море в БГ , беше впечатлена от хотела и храната, обаче сподели, че нямяло какво друго да се види , наоколо бедно и празно , пусто, втори път нямало да ходи предпочитала Испания или Карибите, по-екзотични са.
25 Септември 2006 13:29
майцепродавец. тия хотели и вили не ги е правил българския народ. правил ги е пущунския
25 Септември 2006 13:52
лайнарщина
25 Септември 2006 13:53
Говори се, че България привличала предимно бедни туристи защото Черноморският бряг е презастроен. Има нещо вярно в това, но я си представете на какви критерии трябва да отговаря един комплекс за супербогати клиенти: хотел с всичките му екстри като закрити плувни басейни, спортни зали, козметични и фризьорски салони, ресторанти, барове с програми, тенис кортове, голф игрища, конюшни и др. Всичко това разположено върху огромна площ с километри огредени плажове, недостъпни за обикновените граждани. Няколко такива комплекса ще изядат местата за много по-нискозвездни хотели и ваканционни селища. Не се знае дали такива VIP хотели биха работили на печалба, но със сигурност достъпът на редовият турист до морска почивка ще бъде значително оскъпен. Навсякъде по света се разчита и на вътрешен туризъм и по-краткосрочни почивки за местните. Позамогналият се народ ще може да си го позволи и то не на космически цени.
И друго - географското положение на страната ни е такова, че нямаме в близост по-богати държави. Това, че разчитаме на по-бедни туристи не е чак толкова лошо, стига да са достатъчни по брой. Моето предвиждане е, че наред с руските туристи за в бъдеще ще дойдат и много повече от Украйна и Молдова (след като малко позабогатеят).
25 Септември 2006 14:03
значи сега като видя хубава жена с тен и ще си мисля: "Боже тая е цамбуркала в това лето в лайната". недейте така бе хора
25 Септември 2006 14:13
А впрочем, това с доматените люспи е точно така!
Гледаш ги, навити на мсурчета, и се чудиш - как ли са се навили...
А после ... изведнъж се сещаш !!!
И - излизаш веднага, не само бързо, а - веднага!
25 Септември 2006 14:20
аз в ква мръсотия се плациках в албена. имах чувстовто, че водата е консистенция на некаква слуз ем, че там изобщо не е презастроено и пренаселено като другаде. това люспи от семки, сезал, некаква шупнала кафеникава пеня, пликчета торчбички и прочие. плувам си аз навътре кроулче 50тина метра и после наопаки бруст и както си излизам отгоре на муцуната ми се лепва неква торбичка на "Пикадили". то добре че ни ми се нахлупи на главата. заебах и морета и сичко и ходих на басейн другите дни.
25 Септември 2006 14:26
а освен това водата беше толкова топла, че чак неприятна и хептен предпоставяше умножаване на мизерията...
25 Септември 2006 15:11
аз пък на Албена уцелих деня с умрелата риба- по плажа купчини мърша, водата гъмжи от полу-умрели мекотели и рибета, не се къпахме у морето-басейнът на Добруджа свърши работа, ама пък видяхме неповторима гледка - църни мангале, някаква Добруджанска порода-бетер на индианци го докарваха, та цели фамилии индианци, превъзбудени ловат умрелата риба с неистови крясъци на радост, между тях се мотаят бели, почти албиноси, отрочета на скандинавски родители-и те взели пример от циганите, започнаха да събират риба и да я слагат у циганския чувал.. голема аНтракция

статията

Редактирано от - chown на 25/09/2006 г/ 15:15:40

25 Септември 2006 15:11
Браво!
25 Септември 2006 15:18
а пък ние с каруцарката се набутахме в балчик баш в джагалската маала слизаме от рейса в една зверска жега и тръгваме надолу, ама не виждаме жив човек. брей изведнъж като задумкаха некакви маанета с барем 1000 вата и неква тумба команчи изкочиха от един сокак, направо се едно си джелалабад. верно много църни беха, явно на плаж ходят хазайката ни разказва, че рускинчетата много си падали по мангалите сигурно ги мислят за креоли
25 Септември 2006 15:22
на склона над северния край на Царския плаж, под село 4ерноморец, са опнали блок с поне 200 ваканционни апартамента... как ли ще ги разпродават сега
25 Септември 2006 15:45


Що се косите, бе, форумци?
Изход има и това е: Елада.
Напред към Гърция!
Както е известно, в Гърция, и по-точно в Егейско, в Йонийско и в Средиземно море, има 777 острова. От тях най-малко 77 предлагат отлични условия за почивка, гмуркане, плажуване, яхтинг и т.н.
Не се плашете от цените. Наистина, има скъпи места и е ясно кои са те: Цикладските острови и Додеканезите, като при това не всички те са скъпи, а само най-големите и снобските.
Обаче, да не би да си мислите, че на Тасос е скъпо? Не е. Това лято – при това през юли – бяхме за две седмици с децата там. Излезе съвсем малко по-скъпо от две седмици през август миналата година в Созопол.
Освен това Тасос е по-близо до София, отколкото е Несебър или Созопол. И двете ръкавчета на Халкидическия полуостров са по-близо до София, отколкото доста места от Черноморието.
И още, в Гърция може да се плажува от началото на април до края на октомври.
И още, езиковата бариера вече не е никаква бариера, защото, както всички знаем, в Гърция има стотици хиляди българи. От тази година повечето от тях вече са легализирани и получават вече не само заплатите си, но и осигуровки, застраховки и т.н. Повечето от тях преди се криеха по настояване на работодателите си, но от тази година вече не. Така че в Гърция вече едва ли има и един ресторант, в който да не работи поне един българин или българка - като сервитьор или в кухнята, едва ли има по-голям магазин, в който да няма българин-продавач и едва ли има интернет-клуб-кафе, в който да няма поне един българин да оправя компютрите.
Така че проблеми с езика – никакви.
Проблеми на границата – също никакви, защото вече нали сме с единия крак в ЕС, а от догодина и с двата. Ура!
И тогава що да жалим за бетона около Черно море, като северните Егейски острови и ръкавчетата на Халкидики нито са по-далеч, нито е по-скъпо, нито е по-трудно да се разбереш с хората в таверните и магазините???
И още, последно в този ред на изброяване, но всъщност най-важното поне за мен: Черно море винаги е било по-опасно и за плаване, и за плуване, а в Егейско море се плува много по-лесно, защото поради всички тия стотици острови, островчета и островченца, и толкова начупената брегова линия, приливите и отливите там не се усещат като в Черното, и почти никога няма никакви вълни.
Така че аз предлагам следния action plan на всички, които искат да спасят нашето Черноморие:
1. Пълен бойкот на Черно море за три-четири-пет години.
2. Вместо това ние, средностатистическите българи, със средни финансови възможности, които обичаме да ходим на море поне за две седмици, през следващите няколко години да колонизираме и да българизираме най-северните Егейски острови: Тасос, Самотраки и Лимнос, както и ръкавчетата на Халкидики. По-богатите българи имат огромен избор от най-малко още 70 места – Цикладите, Додеканезите, Крит, ония острови откъм Запад в Йонийско море, Спорадските, Арго-Сароническите острови. Бе, с една дума, дори и да искаме всяка година да почиваме на различно място и – ако можем, разбира се, да си го позволим – животът няма да ни стигне да ги обиколим всичките.
Освен това, крайно време е нашите богаташи и техните дами да разберат, че ако искат да са на ниво, поне веднъж-два пъти месечно трябва да ходят да си купуват разни работи от магазините в Миконос, така както тузарите и богаташите от Солун и Атина си пазаруват само оттам.
3. Най-незаможните българи могат да ходят на почивка в Турция – и без това почивката в Турция излиза почти без пари.
***

И така, като останат полупразни тия грозни бетонни чудовища за три-четири-пет години, и като почнат да се рушат, все някога ще бъдат изравнени със земята.
И тогава вече, на когото му е домъчняло, ще може отново да ходи да плажува на Черното море.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД