"Най-неприятното е, че всеки път, като ме видят из селото, една група цигани, организирани от кмета, започват да ми подвикват: "Атака, Атака". Хатидже Яхова дръпва веднъж от цигарата си, обляга се назад и заключава гордо: "Обаче на мен не ми пука. Вече съм обръгнала на всичко и няма връщане назад".
Тя е туркиня, но говори официалния език по-добре от мнозина българи. Не се вмества в никакви патриархални рамки, характерни за голяма част от етноса й. Има вид дори по-скоро на западноевропейка. Само че късметът й е да живее точно сега в село Манолово. Проблемите й, както и тези на роднините й, а и на голяма част от останалите турци в селото, започват от деня, в който властта там поема кмет от ДПС. Хатидже бързо остава без работа и без доходи. Нещата обаче се влошават още повече, когато една вечер тя решава да звънне по телефона на професор Юлиян Вучков в предаването му по СКАТ и да разкаже за тормоза, на който турци в Манолово са подложени от кмета турчин. Оттогава е обект на всекидневни подвиквания. "Сами разбирате колко е абсурдно да ме обвиняват, че точно аз съм от "Атака". Но самата обстановка в селото, където
турчин създава проблеми на турци,
е абсурдна", въздъхва тя.
Манолово е китно селце в сърцето на Розовата долина. От дълги години в мир и разбирателство там живеят българи, турци, помаци и малко роми. За известно време е имало дори два завода - цех за розово масло и шивашка фабрика, която е обличала родната ни армия в куртки и шинели. Демокрацията е решила въпроса със заводите - днес не работи нито един. А политиците от време на време се опитват да решат и въпроса с етническата атмосфера на дружба и сътрудничество. След като дори възродителният процес не успява да вбие клин между населението в Манолово, с тази задача очевидно се е заел кметът от ДПС Мурад Моллаахмед.
Мурад, когото турците в този край помежду си тайно наричат султан Мурад VI, печели изборите през 1999 г. Преизбират го и за втори мандат. Днес всички признават, че въпреки ниската си популярност Мурад е спечелил втория вот, защото БСП и НДСВ обещали на ДПС да не издигат свои кандидати в селото, за да получат турската подкрепа за близките градове Павел баня и Казанлък. В село, където кметът е единственият работодател, кметската власт е нещо много повече от абсолютна монархия. Мурад разпределя малкото работни места. Указва кой може и кой не може да се включи в програмите за трудова заетост. Раздава социални помощи.
Първото му занимание след изборната победа е да въведе ред и да покаже
кой вече е господар на Манолово
Преди изборите съпругата на Мурад взима назаем от Яхови, с които дотогава са в отлични отношения, 490 лева. Връща една част, но остават още 120. "Знаете как е в малките села. Даваме си пари на ръка, никой не подписва никакви бележки. После си ги връщаме. Разбираме се. На Мурад сме му давали взаем и доста повече пари на времето, когато си вдигаше къщата. Винаги ги е връщал. Станахме му дори застъпници на изборите. Щом мина гласуването и го избраха, отидохме при жена му да си поискаме 120-те лева и тя ни изгони", разказва Хатидже.
Малко след това Мурад я уволнява от групата, създадена покрай инициативата на социалното министерство "От помощи към трудова заетост". Хатидже е с диплом за помощник-възпитател в детска градина. Точно там имало такова свободно място. Мурад обаче я праща за чистачка в православната църква. След като тя му възразява, че ще е по-полезна при децата в градината, той просто я изгонва. За сметка на това г-жа Моллаахмед вече години наред е несменяем домакин на детската градина. А жената на кметския брат е възпитателка там. Няколко месеца по-късно Мурад уволнява от същата програма и майката на Хатидже - Нериман. Двете пускат поредица жалби до кого ли не, но никой не е в състояние да се пребори с решенията на кмета.
Така единствените приходи в семейството носи съпругът на Хатидже - Юсеин. С неговите пари, изкарани с дълги отсъствия в София, отглеждат дъщеричката си и болната от паркинсон баба.
Уволненията обаче се оказват най-малкият проблем за семейството. През 2004 г. те получават полицейска призовка. Майка и дъщеря са привикани, защото Мурад подава жалба срещу тях, че тормозят жена му. "Ние не сме я тормозили, просто си искахме парите. Щом се явихме, в стаята при полицая се появи кметът и започна да ни обижда. Полицаят, който е българин, само стоеше и въобще не се намеси", припомня си Хатидже.
На следващия ден кметът Мурад издава заповед номер 34/10.11.2004, с която официално забранява на Хатидже и майка й да стъпват в сградата на кметството.
Персоналните заповеди са специалитет на Мурад
С подобна се е сдобила още една жителка на Манолово - Златка Тодорова. "Грехът" на жената е, че поискала от кмета да почисти централния селски площад, затънал в мръсотия и на практика превърнал се в блато. Освен това се оплакала, че се чувства дискриминирана от кмета на ДПС. В отговор Мурад я заплашва, че ще я глоби, тъй като преценил, че самата тя замърсявала площада. След това издава документ под номер 32/15.03.2004, в който нарежда на Тодорова: "Забранявам ви да ми пишете повече жалби, тъй като няма да ви отговоря!"
Откакто ДПС взима властта в Манолово, всяко лято там започват да се появяват емисари-учители от Саудитска Арабия. Те сбират малки момиченца от турски семейства, задължават ги да се навличат в летните жеги с всякакви покривала и им организират наизустяване на Корана. Колективното наизустяване се провежда в джамията, а чиновете се взимат от селското училище, което иначе е в плачевно състояние и се нуждае от ремонт.
Българи и турци в Манолово обаче усещат, че страдат еднакво от управлението на ДПС, едва след огромните наводнения миналата година, когато много от тях не получават нито лев помощ. Семействата на Хатидже, на Зекие и на Янков са сред най-пострадалите: наводнени са къщите им, повредени са мебелите, унищожено е почти цялото им имущество. Няколко пъти се опитват да помолят за помощ, но кметът им отказва. През лятото на 2005 Хатидже успява да се добере до два документа, подготвени от Мурад.
Единият документ е бланка за БЧК, с която кметът Мурад отчита раздадените храни, сапуни, прахове, брашно и други помощи. Вторият документ е списък на хората, на които са изплатени парични помощи по линия на министерството за бедствията и авариите. Мнозина с изумление виждат, че и техните имена фигурират в списъците. Сред изненаданите са съпругът на Хатидже, свекърът й, а също и съпругът на Зекие.
След всичко това
60 българи, турци и роми от Манолово правят подписка срещу кмета си
В нея го обвиняват в редица нарушения. "Обществено възмущение и недоволство генерира включването от кметството в списъците на пострадалите от наводнението на лица, които въобще не са жертва на бедствието. В списъка е чичото на кмета, който няма наводнен имот. Наводнено е мазето на сина му. Къщата няма повреди, не е единствено жилище и никой не живее в нея. Построена е на мочурливо място и мазето често се наводнява и без дъжд. Помощи са получили и други негови подчинени. По програмата за трудова заетост са включени отново близки на кмета по няколко години без прекъсване като брат му. Неправомерно за лични услуги ползва работници по тази програма, които копаят, садят, изграждат септична яма в двора му", пише там.
Подписката е пратена в Комисията по жалбите и петициите на гражданите това лято. Нейният шеф Йордан Бакалов взима единственото възможно решение - препраща жалбата към областната управа и община Павел баня с указание да се вземат мерки. "Парламентарната комисия не е оторизирана да прави проверки на място, нямаме нито средства, нито кадри, с които да извършваме подобни проверки. Затова практиката е сигналите да се подават на висшестоящ орган", обясни пред "Сега" Йордан Бакалов.
Сред подгонените от кмета Мурад се оказва и репортерът на "Сега". "Не съм ви канил тук. Нямате работа в Манолово. Тръгвайте си веднага", напъжда го кметът Мурад. След това яхва едно колело и сам се изнася с бърза скорост нанякъде.
Хатидже - скоро всичко ще се оправи.
Имай вяра.