:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,388
Активни 437
Страници 19,318
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Бремето на собствеността

В същата тази колонка на в. "Сега" от 1 февруари 1999 г. стана дума, че порутените съборетини няма да изчезнат от най-личните улици на българските градове, докато не се отремонтира законовият режим на недвижимата собственост. Още тогава бе очевидна нуждата законът да наложи върху собствениците на имоти отговорността, която върви неотделно с правата върху собствеността. Това означаваше държавата



да бръкне дълбоко в джобовете



на притежателите на имоти, като ги принуди да ги поддържат. Тази теза не само не бе приета, тя никога не бе допусната до обсъждане. Иначе България щеше да изглежда много различно днес, друга щеше да бъде структурата на доходите и капиталите. Друга щеше да бъде структурата на доходността и натрупванията на "нови" и "стари" пари. Ако досега трябваше да се носи бремето на собствеността, това според мен би заличило финансово мощната днес реститутска класа, защото рентиерството изисква сериозни капитали в наличност, каквито реститутите преди 10 години не притежаваха (а и до днес само малцина са натрупали). Едва възстановена, щеше по естествени икономически причини да се наложи "старата собственост" да бъде отново отчуждена. Политическата власт обаче бе (и още е) концентрирана в класата на реститутите и добилите нова собственост в процеса на бързата приватизация с ваучери, работническо-мениджърски разсрочки, замени тип "два апартамента срещу дворец" и уредени сделки. Затова и дори днес, след като алчността взе човешки жертви



бремето на собствеността е табу!



Счита се, че можеш да купиш къща и да я зарежеш в очакване на добри времена за продажба. И няма закон, който да те принуди да направиш и лев разход за нея. Забранено е да извършваш ремонт без разрешение. Но не е забранено да оставиш къща да се самосрути по произвола на съдбата. Обсъждат се идеи как да се задължат общините да разчистват заплашени от самосрутване сгради (т.е. как да се подарят бюджетни пари на безотговорните собственици на имота, чиято земя безплатно и без грижи ще се почиства). Но никому не хрумва да наложи ред, който да принуди собственика да си носи разходите на имота. В същото време



всички знаят как е честно



да се носи рискът от разпадащата се собственост. Ето принципите: Всеки, който притежава недвижим имот, е длъжен във всеки момент да го поддържа в пълна изправност съгласно държавните стандарти. Ако не може - да го продаде. Всяка сграда във всеки момент трябва да има технически паспорт, заверен от правоспособен надзорник, а всеки 5 години да минава на задължителен технически преглед (а не както един властник глаголеше завчера - да се обследват само разрушаващите се сгради, и то за бюджетна сметка). Ако собственикът не поддържа имота по стандарт, общината да има право да възлага за сметка на собственика и неговите кредитори (т.е. разходите за целта да имат приоритет и пред вписаните ипотеки, за да се ангажират и кредиторите в поддръжката на собствеността, която ползват като обезпечение) обществена поръчка за ремонт. Това означава задължително поддържане, включително с цената на принудително изпълнение срещу имота. Приемете разумен закон и не се кахърете кой ще санира панелките. Пазарът ще ги санира. Ще санира и собствеността. Трябва ли да почнат да падат обитавани сгради, преди да видим очевидното решение:



собственикът да носи издръжката



на имота? Ползваш ли благата (яки наеми, спекулативни очаквания да удвоиш след някоя година вложените средства) - плати и разходите. Но най-важното е да се знае, че пожелателни текстове не вършат работа. Ако само се запише в закона, че собственикът е длъжен това, длъжен е онова, без да се даде власт на общините да възлагат поддръжката за сметка на небрежния собственик. Естествено давам си сметка, че приемането на такъв твърд и дисциплиниращ законов ред означава



революция в собствеността



Сега над 90% от българските семейства притежават жилище. Поне половината от тях не разполагат със средства да го поддържат. Собствеността е разхвърляна на парченца, затова поддръжката е скъпа, а често и невъзможна, защото във всяка кооперация ще се намерят един-двама, които бойкотират ремонтите на общите части. В Германия например е тъкмо обратното - не повече от десетина процента от семействата са собственици. Останалите живеят под наем, а собствеността се държи основно от институционални инвеститори, които са в състояние да я поддържат професионално. Рано или късно собствеността ще се концентрира, дори законодателят да продължи да бяга от проблема (за да не разгневи широките избирателски маси). Но ако не се наложи дисциплина на собствеността още сега, още десетилетие в градовете ще изобилстват порутени сгради. Ще има още човешки жертви. Глупостта е смъртоносна.
121
4365
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
121
 Видими 
24 Септември 2006 23:43
Сега над 90% от българските семейства притежават жилище. Поне половината от тях не разполагат със средства да го поддържат.
Хърсев, и теб като многото изгладнели чакали те е яд за тия 90%, май? Какво пречи да се запази тая структура на собствеността, а да се повишат доходите на собствениците, и да поемат издръжката? Иначе няма пречки утре некой мераклия да завиди, че 90% от семействата карат собствена кола, и да наложи административни разходи по 500 евро месечно, та да се стигне до правилната според него структура на собственост - 10% собственици на коли да ги дават под наем на останалите защото могат да ги поддържат професионално...
24 Септември 2006 23:58
За Виена мога да кажа, че в случай на занемарена сграда ремонтът се извършва принудително след обществена поръчка както за строителя, така и за финансираща институция. Банката служи за това, да даде пари в брой за ремонта срещу принудителна ипотека върху имота на тези, които нямат пари или не искат да плащат.
В моя блок в София положението е трагично. Не можем да съберем по 100 лева на апартамент за смяна на тръби, които всеки момент ще избият и ще нанесат стократни щети. Става въпрос за квартал, където апартаментите вървят по 800-900 евро/кв.м. Питал съм много от т.нар. "безимотни", като нямат 100 лева, защо не си продадат имота и с парите да ходят да живеят на село - като барони до края на дните си, но те го възприемат като заяждане.

Редактирано от - belchev на 25/09/2006 г/ 00:00:04

25 Септември 2006 00:07
ПС. Същият феномен на криворазбрана филантропия се наблюдава по отношение на масовото паркиране по тротоарите, детските градинки и училищните дворове. Там аргументът е, че нямало достатъчно гаражи или пък бедните нямали пари да си ги купят. Но истината е, че предприемачите строят толкова гаражи, колкото е търсенето. А за какво да даваш 8 хиляди евро, като имаш на разположение тротоар и детска ясла отсреща - твои са, никой няма да те изгони. Така съседът вместо джип за 40 хиляди си купува за 48 хиляди, от спестените пари за гараж.
25 Септември 2006 00:31
Принципно Хърсев е прав, но все пак интереса клати феса. Ако имаш инвестиция в недвижима собственост, естествено е да се съпротивляваш на всякакви "допълнителни" капиталовложения. Както и ако играеш на борсата държавата да ти взима 5% от направените инвестиции, нали ?
Все същото е ...
25 Септември 2006 00:59
това в географския център на България.За периферията няма кой и да се оплаче.Така ще е докато гласувате за правилния кандидат.И този е избран с туристи от Турция.Но в моето село имаше балотаж непредвиден от автобусите погански и турчина загуби точно с три автобуса.А е тъп като галош.Но подкрепян от ДПС
25 Септември 2006 01:58
Чакай бе, Хърсьо, нали щехме да градим мощна средна класа чрез дребна частна собственост. Сегая пък искаш едра. Най-мощниятсобственик на жилищни сгради нали помниш кой беше - Софжилфонд. След пролетаризация хронологически следва национализация. Накъде биеш, драги?
25 Септември 2006 02:18
Хърсев, не знам как е в Германия, но в САЩ собствениците на къщи не са 10%, а много повече - към 70%. Не знам кой ти е поръчал статията. Сигурно поредните комунистически хищници, които искат да вземат и последната риза от гърба българина.
25 Септември 2006 06:02
Останалите живеят под наем, а собствеността се държи основно от институционални инвеститори, които са в състояние да я поддържат професионално.

Ето това е червената нишка! Авторът, др. и-к вероятно предвижда ново поприще за себе си, и се вижда като най-малко един такъв "институционален инвеститор". Сигурно някакво ново ВиК, ЕРП, или Топлофекация. Може и софжилфонд.
Това което Хан предлага за автомобилите отдавна е в сила, да не се безспокои. Има коли чиято пазарна цена е към 300-400-500 лв. и всяка година биват конфискувани от държавата, понякога дори трябва да се сменят регистрационни табели и талони. Важното е здраве да има, и Здравна каса - един здрав институционален инвеститор!
25 Септември 2006 06:18
Мераците на един ветеринар..........
25 Септември 2006 08:52
Статията е смесица от глупости , но в нея има и горчиви истини. Първо, Хърсев АБСОЛЮТНО НЕ Е ПРАВ че закон за поддържането на сградите няма. Има и той е почти същия като немския или австрийския. Но не се прилага. Вярно е обаче второто, което Хърсев казва. Собствениците ТРЯБВА да поемат отговорностите си НО ТЕ НЕ ИСКАТ ИЛИ НЕ МОГАТ. Изходът е национализация на имотите, но той е неприложим, защото всичките тези бедни и неразумни собственици представляват 90 процента от народа....
25 Септември 2006 09:26
Бреме била собствеността?!, а така се блъскат да притежават, бреме е администрацията ни, която не си върши работата по закон, но не от безхаберие , а от личен интерес. Снощи гледах един дебел кмет на район в София /Йордан Йорданов/, с къщичка-дворец, за която е платил подкуп/смешното е, че жена му дала подкупа, а той не знаел? и забележете после и се карал/ на главния архитект, ама преди СДС да го направи кмет. Бойко обаче го уволнил тоя главен архитект, ама кмета не можел, щото явно СДС не дава...Та квотния принцип важи и по морето и по жълтите блокчета "по Царя и по Търговска, даже по Леге..." Ха Ха.
25 Септември 2006 09:35
Естествено има такива закони и наредби. Преди години дори се прилагаха. Почти всеки който живее от дълго време около централните булеварди може да разкаже какво е предписание за оправяне на фасадата и как ако не се изпълни идват работниците, ремонтират каквото трябва и се получава сметката за заплащане от собствениците. Само дето това беше преди доста години. Няма нужда да се открива топлата вода а само да се използва понякога.
25 Септември 2006 09:43
Какво пречи да се запази тая структура на собствеността

Пречи точно това, което е описал Хърсев - по-голямата част от 90 % собственици, нямат възможност или желание да подържат имотите си. Много хора искаме да караме мерцедес, но повечето не можем да си го позволим.
25 Септември 2006 10:05
Поздравления г-н Хърсев


Тезата, която застъпвате в статията ви е съвсем правилна и подчинена на икономическата логика. За съжаление едва ли скоро политическата класа и т.нар. "реститути" ще допуснат такива нормативни текстове, които да ги задължават да влагат средства за поддръжка на собствеността си. Същото важи и за собствениците на т.нар. "панелки", които пък винаги ще се оправдават с недостиг на средства, но и за миг няма да си помислят да продадат жилището си на някой, който разполага със средства за да го поддържа. Народопсихология. Какво да се прави.


Вероятно още много десетилетия и невинни жертви ще са необходими на обществото ни за да прозре най-накрая, че СОБСТВЕНОСТТА освен ПОЛЗА означава и БРЕМЕ и ОТГОВОРНОСТ...

Редактирано от - DILBER TANAS на 25/09/2006 г/ 10:09:40

25 Септември 2006 10:13
Напълно подкрепям позицията на Хърсев. Най-удачно е да се дадат пълни правомощия на общините с техни наредби да се регламентира поддръжката на имотите. Не може сграда на топ място, струваща милиони евро, да е е с опадала мазилка и в отвратително състояние. Щом си собственик си длъжен да поддържаш. Ако не го направиш общината наема фирма да го направи вместо тебе на двойни цени. Ане можеш да платиш веднага на общината за ремонта жилището ти се продава на търг от съдия-изпълнител без съдебна процедура и право на обжалване.
25 Септември 2006 10:29
Девил, значи частната собственост е свята и неприкосновенна, но ако не е твоя хоп троп общинизация. Ега ти демокрацията...Ха Ха.
25 Септември 2006 10:29
Точно пък Хърсев нали добре знае, че у населението просто няма достатъчно средства в оборот, че да работи схемата нормално?
Тук пак ни се промъкват стари американски акъли - да се окрупняла собствеността. Много им пречи на някои, че хората имат малко независимост чрез собствено жилище, а не треперят пред работодателя си всяка седмица - а ги уволни, а са на улицата.
Пак за "пролетаризация" ни говорят.
Комунизма останал в миналото, ха ха!
25 Септември 2006 10:30
Пичове,
Не приятно да си беден, обаче това е капитализма. Като имаш собственост трябва да си носиш и отговорноста за нея.
Не е като при комунизма, нямаш нищо, нито собственост нито отговорности.
Не мисля, че бедността е оправдание за да избиваш хората или да им нанасяш щети (морални и физически).
Аз съм 100 % зад това което пише Хърсев.

Аз живея в блок където квадрата е 600 евро и бедни хора няма.(може да се каже даже, че аз съм най бедния от всички)
Обаче като им предложих да събираме по 2лв. на месец!!!!! отгоре за дребни ремонти............ всички се ослушаха.
Това не е до пари даже, а до манталитет!!!!!
25 Септември 2006 10:36
За всички, които бъркат Демокрацията с Анархията.

Демокразията не е правото да правиш каквото си искаш без да те интересува никой. Демокрацията е способността да носиш отговорност за постъпките си.

25 Септември 2006 10:53
milcho и дъртреалист


Какъв комунизъм, какви 5 лева? Да, частната собственост е НЕПРИКОСНОВЕНА! Никой тук не говори за "национализация" или за "общинизация" (???), а за законови механизми и икономически лостове, които да принуждават недобросъвестните собственици (на къщи, вили, замъци, апартаменти, панелки, бараки и колиби), да бъдат така добри да си поддържат имотите... А не да чакат аз, респ. ние, вие или НЛО да им поемаме поддъжката, а те да ползват само благините на съответните недвижими (движими) активи....
25 Септември 2006 10:53
Не е важно на кого е собствеността на дребен или на едър собственик. Важното е сградите да се поддържат годни за употреба ида не се срутват върху главите на хората, ето зашо Емил Хърсев е напълно прав. Опитвали ли сте се да накарате собтвеник на жилище в блок да даде пари за ремонт на общи част. Аз съм опитвал - това е ходене по мъките.
25 Септември 2006 10:57
BWW


Направо си е Mission Imposible, макар и без Том Круз...
25 Септември 2006 11:03
Войводо селям бе, чети кво съм писал за чиновниците, а закони има, но не се прилагат...Хайде на балкана?!
25 Септември 2006 11:13
"Закони" казваш, че имало milcho... Тъй, тъй има... Тия дни гледах репортаж за една порутена сграда в Пловдив, паметник на културата. Единият собственик иска да я ремонтира, другите не. Съгласни били да си плащат глобата. Ами като чух каква е "глобата"... 100 (сто) лева - български!!!

Направо е смешно, не мислиш ли... ?
25 Септември 2006 11:23
Едно е да говорим за обективната логика, че който е поел отговорност за даден имот - трябва да си я носи, а друго е да ти говорят, че 90% от хората не заслужават да имат собственост (от невероятния пример с Германия).
А защо не заслужават? Защото били бедни и не можели да я поддържат!
А защо 90% бе, защо? Как така - чак 90%? Че това не са ли практически всички?
Това е валидният въпрос!
Някои хора като си живе-ееят в своя изолиран свят и губят връзка с реалността.
Все едно - офицер в концлагер да се присмива на концлагеристите че не можели да бягат бързо. Така излиза. (с извинение за острата метафора)
25 Септември 2006 11:50
Емил Хърсев е написал:


Сега над 90% от българските семейства притежават жилище. Поне половината от тях не разполагат със средства да го поддържат. Собствеността е разхвърляна на парченца, затова поддръжката е скъпа, а често и невъзможна, защото във всяка кооперация ще се намерят един-двама, които бойкотират ремонтите на общите части. В Германия например е тъкмо обратното...



Малко математика. Половината от 90% ще рече 40-45%... Дори си мисля, че този процент е доста занижен.

Който не вярва да се разходи из произволно избран панелен комплекс или из произволно избрано, средностатистическо българско село да пресметне съотношението между поддържаните и неподдържани имоти. Какво би излязло съотношението между "санираните" (каква хубава българска думичка) и занемарени панелни "кутийки".

А като погледнем каква е алтернативата (т.нар. ни "ново" строителство все още е с доста съмнително качество), ще се очертае една съвсем мрачна картинка...
25 Септември 2006 12:13
В статията, а и в коментариите, се смесват две съвсем различни неща: собтсвеността на реститутките и масовата дребна жилищна собственост.
Реститутките - за тях текста на статията казва
Политическата власт обаче бе (и още е) концентрирана в класата на реститутите и
...
а ние говорим за демокрация ..., това между другото.
Та, реститутките имат възможността да продадат имот, който не могат да поддържат, защото обикновено те не живеят в него, но не го продават и не го поддържат в очакване на поскъпването на имота и по-печеливши варианти за използването му. Има нещо много противоествествено в България - закона не действа това, което е капитал да се използва като капитал и да носи печалба, както в случая. Естественият вариант е все по-голям данък върху собствеността от някакъв минимален праг нагоре. Това ествествено за България е утопия, защото в България мафията притежава едрата и средна собственост, както и държавата.
25 Септември 2006 12:14
Масовата дребна жилищна собственост - едно насилствено лишаване от собственост, както на практика предлага статията, означава между 40 и 80% от живеещите в тях да останат на улицата и трябва се търси друго решение. Наистина в един панелен блок в София е на практика невъзможно да се съберат пари от всички собственици за ремонти по сградата, предполагам, че така е и в другите градове. Отделно има и къщи и вили, които също трябва да се поддържат, но там обикновено живее едно домакинство и го няма този момент с общото поддържане на сградата. Едни от най-некоректните платци са самите обшини, доколкото все още има и апратаменти в блокове, които са общинска собсвеност. На практика е невъзможно и от тях да се вземат пари за поддръжка на сградите.
25 Септември 2006 12:15
В държава, където управлява мафията, статията предлага да се гони до дупка най-вече дребния собственик и нито дума за това, че по същия начин се поддържа и обществената собственост/държавна и общинска/. Например пътищата чия собственост са? Как да се прилага закона в този случай?
Изходът: Предложенията в статията не са удачни, защото както е и сега те не персонифицират собствениците, които отказват да поддържат собствеността си. Масовият случай е когато има съсобственост и част от съсобствениците, вкл. общината, не желаят/не могат/ да участват най-вече финансово в поддръжката на соствеността. Трябва да има някакъв приложим начин на закона към тях. А ако не могат да плащат, даже и с заем от банка, има три варианта - замяна на по-скъпо жилище с по-евтино, продажба и живеене под наем или продажба чрез общината и общините да ги настаняват като социално слаби. За неплащащите общини не знам. Така е при демокрацията - ако си беден нямаш права.
25 Септември 2006 12:23
Защо все пак не направим аналогия с автомобилите? Всеки има неприкосновеното право да си закупи автомобил. Но от това не произтича правото да го потребява. Трябва да мине преглед и да се удостовери, че отговаря на изискванията за потребяване.
Колкото и да е неприятно за доста хора, мисля, че е въпрос на време да се въведе някаква форма на редовен технически преглед на сградите. И само след одобрение дадена сграда да бъде разрешена за живеене или за използване. Хората вече са го измислили и няма да се налага да откриваме топлата вода. В държава като Швеция имат подобна практика. Защо и ние да не я приложим. Като не ти одобрят сградата за живеене пак си оставаш собственик, но ... нямаш право да живееш там или да я даваш под наем на друг за да живее там. Вероятно ще има много подкупи, но все от някъде трябва да се започне.
25 Септември 2006 12:25
Аз се дразня по темата от преди повече 10 години, когато имахме двама консултанти - налбанти (Ран и незнамкойбеше), които обявиха, че структурата на собствеността в България била сбъркана.
Това безумно твърдение се проясни защо е направено, когато по повод дебата за бедстващите пенсионери у нас АмериканскатА АмбасадоркА се намеси, че не може да е беден човек, който притежава жилище.
Значи, няма да поставяме въпросът къде са пенсионните фондове и защо пенсиите са символични, при положение, че държавата не е фалирала?
А ще даваме акъл и то по примитивен капитализъм, на общество с хилядолетна история.
Тази гавра с масовия българин започна тогава, продължава и днес, като във всичко и навсякъде българина се натиска за да се пролетаризира.
И - никакви стимули за родно предприемачество.
То е позволено само за ччужденци.
25 Септември 2006 12:27
А бе чукча, да беше прочел все пак статията. Страшно оригинален изход си намерил. Същия като на Хърсев, но на по-битово ниво.
И още нещо - правата вървят в комплект със задължения.
25 Септември 2006 12:33
XYZ ,
Важно уточнение!
25 Септември 2006 12:34
Един пенсионер с 80 лева пенсия и апартамент за над 100000 евро, беден ли е? Ако условно сложим границата на бедността на 200 лева/месец, то този пенсионер не е беден. Защото разликата между дохода от това жилище(наем или месечна лихва) и разхода му за малко скромно жилище в краен квартал (в такива живеят доста хора между другото) би бил повече от 200 лева.
Това показват цифрите, останалото са илюзии и сантименти по миналото.
25 Септември 2006 12:34

Чукча писател, чукча не читател,
Чети, чети, чети.

Има съществена разлика между автомобила и жилището - без автомобил можеш, но без покрив над главата си не можеш. Та чети, ако можеш, после мисли, ако можеш, а накрая най-добре не пише, защото не можеш.
25 Септември 2006 12:42
Sasoss


По принцип си прав. Друг път наистина няма.
Не ми е известно как се извършват в Швеция годишните технически прегледи на автомобилите, но в България практиката ми е до болка позната...

Статистиката за жертвите по пътищата е достатъчно красноречива.
25 Септември 2006 13:00
А бе чукча, явно четенето не ти се отдава. Дори да мернеш две букви пак няма да разбереш за какво иде реч.
Виж си "оригиналния изход" и прочети Хърсев с опция мислене.
Защото без покрив над главата не можем, затова никакъв технически контрол над сградите по подобие на контрола върху автомобилите. Нали така?! И в резултат все повече хора ще мрат под руини.
И между другото не беше ли ти, който обясняваше как българина не може и без кола, под статия за застраховките?
25 Септември 2006 13:04
На това пък се казва сексуален ход.
Демократичната хубавица се е преоблякла с коприна , кадифе , дантелки и леко е разголила овалните части , за да направи учтиво предложение улицата да и се изреди-срещу заплащане..
Какви са тези подмени на обстоятелствата.Сградата убиец рухва , защото е затлачена от свирепа реституция и криминална приватизация.Такива забатачени имоти , за да се забатачат криминално в алчните ръце на кифлите и гевреците-бол?
Де го дават този развратен номер.Криминални проститутки , постигнали всичко с невиждан разврат , духовен и материален , в лицето на преуспелите от криминалния преход , да обсъжда , как имота е отговорност и трябва да се взема на пенсионерите , за да се раздава на кифли и гевреци.Къде е позволено това шарлатанство.

А ако днес народа има жилище , това се дължи на предишното време и бай Тодор е сбъркал , не е една десет Българии са построени , но в тях е останало място само за ширещата се простотия и проституция
25 Септември 2006 13:04
Sasoss отново е прав!

Има пенсионери, които се свиват в една стая (?!?) на апартамент от 100 кв.м., а в същото време пазарната цена на въпросното жилище е да речем поне 50 000 EUR (100 000 лв.). Каква алтернативи имат.


Първо: да дадат въпросното жилище под наем, а те да си наемат гарсониера (дори боксониера). Разликата в наема си е чист доход. При това (в България) необлагаем. Да ама техните наематели най-често също са българи, т.е. няма да ги е еня за апартамента на старците и следователно се очертава предвидим разход за ремонт. Тогава сметката не би им излязла...


Второ: Продават жилището и слагат 100 000 лв. в банка (или в 5 банки по 20000 лв. за да диверсифицират риска от фалит на банката) и прибират годишно поне 5 000 лв. от лихви. С които си наемат гарсониера (боксониера) по избор. Да ама инфлациата гризе бавно, но сигурно стоте хиляди в банката... Добре тогава минаваме на вариант трети.


Трето: Продават ненужно големият им апартамент на младо семейство с (без) деца, купуват си гарсониера (боксониера) и с разликата от сделката правят каквото им душа сака:
а). отиват на екскурзия до Пекин.., пардон до Париж.
б). дават ги на "децата"...
в). слагат ги в Банка ДСК...


Четвърто: .... нищо не правят.
25 Септември 2006 13:08
Diber tanas,
В Швеция като минеш преглед, като си платиш данъците, като си платиш застраховката гражданска отговорност ти дават едно стикерче, което да сложиш на номера на автомобила и което важи за определен период. Ако "пропуснеш" нещо, не получаваш стикер и съответно оставаш с правото си на собственост върху автомобил, който не можеш да караш.
25 Септември 2006 13:09
*****


Редактирано от - bot на 25/09/2006 г/ 13:09:58

25 Септември 2006 13:10
Доходът от наем се облага, но дохода от лихви не. Все още.
25 Септември 2006 13:12
Ако има кой да го декларира...
25 Септември 2006 13:14
То една ли далавера е в ума ми , та се забравих... На мазето да не си ми посегнал... ! Одма , убивам те социално активно и сетне хващам гората с революционна загриженост ...

25 Септември 2006 13:15
Тука братче само на стикерчето сме го докарали. Има най-различни и си ги лепиме на предното стъкло... Ама само до тук.

Техническите ни прегледи са... без коментар.
25 Септември 2006 13:17
Всички сме гледали филмите за английски аристократи, които наследяват огромна недвижима собственост и я продават, защото не могат да си позволят да я поддържат. Нима в Англия са против частната собственост ? Проблемът не е в правата, а в задълженията. Нима ако са ти повредени спирачките и убиеш някого, ще ти се размине, щото си нямал пари да ги поправиш?
25 Септември 2006 13:18
Сасос е прав. Живееш там, където можеш да си позволиш и в жилище, което съответства на стандарта ти. По цял свят е така - след пенсионирането си много хора отиват да живеят на по-евтини места и в по-малки жилища.
25 Септември 2006 13:21
Малко чете този народ класиката...Чели ли сте Андрешко да споменава някъде, че задълженията (например данъците) трябва да се спазват?

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
25 Септември 2006 13:22
Изборът на пенсионера да си продава жилището или не - не бива да се диктува от мизерията.
Държавата е ДЛЪЖНА да спази договорът си с този пенсионер и да му осигури достатъчни средства за живот.
Иначе това положение сега много прилича на организирано изнудване.
Както беше с изкуствената инфлация при Виденов.
Мирише лошо.
25 Септември 2006 13:52
Кофти е , но това е истината. Наличието на собственост за 100 000 евро у пенсионер с 100 лева пенсия не го прави беден. Това че той е решил да остави имота си на някой почти толкова беден наследник си е негов проблем, с който държавата и обществото не могат да се съобразяват. Да плаща за ремонта бъдещия наследник тогва. Иначе сградата пада и стария човек отива да живее при "наследника" си, но вече ги няма 100 000 евро. Те са изчезнали поради чиста проба глупост.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД