Илюмжинов позира в Москва през 2002 г. с тогавашния световен шампион по шах Руслан Пономарьов от Украйна, който на 18-години стана най-младият носител на титлата. |
И все пак Илюмжинов не би могъл да е по-щастлив. Сега той удовлетворява двете си най-силни страсти - към самореклама и към шахмата, - защото страната му е домакин на турнир, който ще определи най-добрия шахматист на планетата. Мачът между шампиона по "класически шахмат" Владимир Крамник и лидера в рейтинга на Световната шахматна федерация (ФИДЕ) Веселин Топалов ще излъчи безспорния световен шампион и ще сложи край на 13-годишния разкол в този спорт.
Даже в края на 18-часовия си работен ден 44-годишният Илюмжинов е изпълнен с ентусиазъм към турнира. "Този мач ще обедини шахматния свят веднъж завинаги, сияе той под голям портрет на Владимир Ленин. Най-сетне ще имаме един шампион."
Откакто Илюмжинов бе избран за президент през 1993 г. и за глава на ФИДЕ през 1995 г., той снове по света да пропагандира своята любима игра и обожаваната си родина. "Никой не познаваше това място, докато не станах президент", казва Илюмжинов. "Благодарение на Кирсан хората разбраха за съществуването на Калмикия. Аз донесох всички пари, които влязоха в Калмикия за строителство на пътища, за развитие на газопреносната мрежа".
Впрочем развитие е силно казано. Заплатите в държавните колхози са 300 рубли (12 долара) месечно, а Калмикия - парче болезнено гола степ край Каспийско море - е един от най-бедните райони на Русия. Илюмжинов обаче има поне
три "Ролс-ройса" и един "Хамър",
с които се разнася из Елиста - градче с ниски сгради, пръснати в тревата. Преди време той си правеше избирателната кампания в автомобил "Линкълн" с дължина 9 метра и под лозунга "Богатият президент е гаранция срещу корупцията".
Мрачното финансово положение на Калмикия шокира мнозина, както и неговите ексцентрични изявления. Шахматният град - комплекс за 50 млн. долара, който той построи в покрайнините на своята заспала столица - се оказа напразно пилеене на пари с мащабите на Купола на хилядолетието в Лондон: неговите основи хлътват, а малко от разкошните му жилища са обитаеми. Мачът не може да се състои там, защото, макар че в комплекса има басейн, ресторант и магазин за хранителни стоки, няма достатъчно просторна зала за голямо шахматно състезание.
Преизбирането на Илюмжинов за глава на ФИДЕ
през юни бе предшествано от жестока борба, в която противниците го обвиняваха, че създава лоша репутация на шахмата. Британският гросмайстор Найджъл Шорт, който е от лагера на противниците на Илюмжинов, предупреди преди гласуването, че "или ФИДЕ остава каубойска организация, потънала в мръсотия, от която бягат корпоративните спонсори, или ще се превърне в съвременен, професионален спортен орган". Но фактът, че Илюмжинов оцеля, позволява да се мисли, че не всички намират неговата лоша слава за отблъскваща.
Не само изявленията за извънземни попадат на първите страници. Илюмжинов дойде на власт, като обеща на всеки пастир в Калмикия мобилен телефон, а миналата година предложи 1 млн. долара, за да бъде пренесен от Москва в Елиста мавзолеят на Ленин заедно с балсамираното тяло в него. Той твърди, че победите му - и в шаха, и в политиката - е предсказала старата българска ясновидка Ванга.
Калмикия е
единственият будистски район
в Европа, където живеят 320 000 души, главно потомци на Златната орда, които така и не се върнали у дома, когато монголските ханове се изтеглили от Русия. След като стана президент, Илюмжинов, който е бил шампион на страната на 15-годишна възраст, закри парламента и установи авторитарен режим, обещавайки "икономическа диктатура". Шахматът стана задължителен предмет в училищната програма и сега в района има много шампиони.
Преизбраха го за лидер на Калмикия през 1995 и 2002 г., а миналата година президентът Путин отново го назначи, след като бяха отменени изборите за регионални лидери.
Пътешествията по света му спечелиха еклектичен набор приятели. Кадафи дружи с него, а Саддам Хюсеин, с когото се е срещал много пъти преди американското нашествие в Ирак, го наричаше "нормален човек, политик, който се грижи за своята страна и иска да я направи по-хубава и по-добра за хората". В кабинета му в центъра на Елиста има портрети и на други герои освен на Ленин ("Баба му е била калмичка и той ни е наричал братя"). Чингиз хан се извисява над орел с разперени криле, а Далай лама, който посети Елиста през 2004 г., блажено гледа от цветна снимка. "Той ми е духовен наставник", казва Илюмжинов.
И все пак
шахът е главната му страст
Тази игра, казва той, "помогна да се подобри образът на Калмикия. Тя е малка република. В съветските времена тук не се строеше нищо, никакви големи заводи. Сега има пазар, инвестиции, трябва да привличаме вниманието към себе си". Но това внимание невинаги е доброжелателно. През 1998 г. бе заклана редакторката на опозиционния вестник "Съветска Калмикия" Лариса Юдина, а трупът й бе хвърлен в езеро в предградие на Елиста. За убийството бяха арестувани и осъдени двама мъже, които по-рано са били съветници на правителството.
Преди седмица президентът лично докара шахматистите Топалов и Крамник от Москва в Елиста с чартърен самолет. При посрещането и двамата бяха загърнати в копринени шалове и веднага бяха откарани на четиричасова екскурзия да видят забележителностите на Елиста, което включваше и посещение на супермаркет. Главна част от програмата бе посещението на новия Златен храм на стойност 25 млн. долара, на позлатена будистка пагода, която със своите 64 метра е най-високата в Европа.
Екскурзията завършва със среща с журналисти, струпали се пред стаята на Топалов в Шахматния град, където Илюмжинов гордо показва многото пакетчета със самобръсначки и парчета сапун в банята на гросмайстора. "Добри условия, нали?", казва той усмихнат.
На калмикската опозиция обаче не й е до смях
Нейни представители твърдят, че за реконструкция на залата, където се срещат Топалов и Крамник, са отишли 600 000 долара от бюджета. "С тези пари можехме да ремонтираме туберкулозния диспансер на Калмикия, който практически е в руини", казва Валерий Бадмаев, лидер на движение, което призовава за оставка на Илюмжинов.
Калмикия е натрупала огромни дългове, които отчасти се дължат на факта, че от 1993 до миналата година Кремъл я насърчаваше да се държи като данъчен рай. Хиляди компании от цяла Русия се регистрираха в Калмикия, но не внасяха почти нищо в местния бюджет. За сметка на това те правеха значителни вноски в агенция, чиито финанси контролира Илюмжинов.
"Невъзможно е да се разбере къде свършват парите на републиката и къде започват парите на президента", казва журналистът от "Съветска Калмикия" Валерий Улядуров. Президентът твърди, че ръцете му са чисти. За проекти като Шахматния град са платили "приятели и инвеститори", обяснява той. Там са вложени десетки милиони и от неговите лични пари, спечелени от търговия с корейски автомобили до избирането му за президент. "Нищо не е взето от бюджета".
Обикновените калмици нямат общо мнение за честността на своя президент. Прогнозите, че в шелфа на калмикския бряг на Каспийско море може да се намерят нефтени залежи, създават
илюзия за бъдещо процъфтяване
"Той е единствен по рода си, казва Джангар Куканов, 32-годишен застрахователен агент. - Преди Кирсан никой не ни знаеше. Сега ни уважават и ни обръщат внимание". Други, като бившия таксиметров шофьор и настоящ пенсионер 69-годишния Григорий Поправка, имат нетолкова добро мнение. "Ние, пенсионерите, живеем полугладни, а той строи безполезни неща като това", казва той и сочи Златния храм. "Не вярвам, че всичко е направено с негови пари".
Илюмжинов рядко се вълнува от такива прозаични оплаквания. Умът му е зает с по-важни неща. Паралелно с организирането на шахматния мач той развлича китайска делегация, пристигнала за 141-вата годишнина на Елиста.
"Може би след още 141 години тук, в Калмикия, ще се състои междугалактическа конференция, казва той на гостите си. - Пътешествениците ще видят нашите усилия да подобрим живота и ще се изпълнят с гордост".