:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,650,690
Активни 259
Страници 21,100
За един ден 1,302,066
Идеи

Не сваляне на имунитети, а ревизии до дупка

Всички безрезултатно плашат мафията с барети, а никой не закача най-милото й - парите й
Снимка : Борислав Николов
Има едно нещо, което политиците със сигурност умеят - стане ли дума за организирана престъпност, насочват дебата в грешна посока. Тя им е много удобна, но не води до решаването на проблемите. Това се случи и при обявената тотална война на мафията след убийството на банкера Емил Кюлев.

Какво направиха политиците и държавниците? Президентът реши, че най-важното е да се махнат имунитети на депутатите и магистратите, даже сам се отказа от своя. МВР-шефът Румен Петков изкара на улицата барети с автомати, чиито снимки красят сайта на ведомството. Заместникът му Камен Пенков повика армията на помощ. Главният прокурор Никола Филчев обеща арести и започна да пише закон за организираната престъпност. ДСБ и ОДС отново призоваха за кардинална промяна на конституцията. Иван Костов влезе в епистоларна преписка с президента и главния прокурор... Изобщо военна обстановка. Един вид - респект, а всъщност най-обикновена демонстрация. И скоро това ще стане съвсем очевидно.

Всъщност



решението е далеч по-просто и не толкова зрелищно



Битката с отдавна изживялата борческия си период организирана престъпност трябва да се води не с барети, а с данъчни. Ударът трябва да е срещу парите й и срещу оплетените в мрежата й политици, данъчни, митничари, полицаи, следователи, прокурори, съдии. Направо абсурдно е, че никой не закача най-сладкото и най-ценното - финансите на мафията. Безскрупулните престъпници няма да се стреснат от 100 барети с автомати, но със сигурност ще излязат от равновесие, ако трябва да дават всекидневни обяснения пред данъчните за доходи, имоти, коли и пари. Интересен е фактът, че ако един обикновен гражданин случайно пропусне да декларира 10 лева доход, данъчните ще го бомбардиран с поне 10 заплашителни призива да внесе парите веднага, и то с лихвите. Само изпращането на съобщенията струва повече от дължимите стотинки. И не само това - гражданинът ще бъде викан няколко пъти в данъчното, ще му се състави акт, ще му се наложи глоба и т. н. Защото така е по закон. Лошо няма, но защо законът важи само за гражданите, а подминава престъпниците? Дали не е време държавата да подходи към престъпниците не със спецмерки, а просто като към обикновени граждани.

Нали данъчните щяха да разследват всички с палати и коли за милиони? Нали периодично се хвалят, че са установили несъответствие на доходи и имущество на лица с популярни прякори от флората и фауната? Вярно, че къщите и автомобилите се водят не се водят на тяхно име, а на баба им, майка им, леля им. Но някой няма ли да попита и тези хора откъде имат пари за подобен лукс? Наскоро от комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество разказаха как "открили" баба-пенсионерка, на чието име се водел имот за милиони и три луксозни мерцедеса. Е, какво стана по-нататък?



Доказа ли старицата как с пенсията си е купила подобно имущество?



Платила ли е данък върху него? Ако не, наложена ли е глоба? Пристъпено ли е към отнемането му? Ако в тази посока се направи демонстрация, тя със сигурност ще има по-голям ефект върху бабите и техните внуци, отколкото периодичното преспиване в арестите.

Подобен трябва да е подходът към всеки полицай, митничар, съдия, прокурор, следовател, депутат, министър. Тотална проверка на доходи и имущество. Както и на фирмите, които услужливо им дават коли за ползване, спонсорират децата им да учат в чужбина и т.н. Само това е шансът на държавата за успех. Защото организираната престъпност не може да съществува без митничаря, който й пази контрабандата, без данъчния, който си затваря очите за източване на ДДС, без полицая, следователя и прокурора, които опъват чадър върху престъпленията, без съда, който я пуска на свобода, без министъра или депутата, които й прокарват обществените поръчки, концесиите, законите или питанията.

И още нещо много важно - при всички тези действия няма проблем с ничий имунитет. Имунитетът е срещу наказателно производство, а не срещу граждански дела, данъчни, имотни и финансови ревизии. Толкова е просто. Но никой не желае да поеме по този път. Защо ли?
17
1322
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
30 Октомври 2005 22:56
Ревизии на топлофикация, електрификация, телефонизация, банковизация, дупетатизация и вся остальная партокрация!
30 Октомври 2005 23:48
Да бе
Пак влязоха в архива за по-пресни рецепти
Да преборят явлението като го рисуват върху хартия
Ами това явление ги рисува, само че не на хартия
30 Октомври 2005 23:56

И да започнат от по едрите риби - като Костофф например
31 Октомври 2005 01:25
Разбира се, че ще сочат в неправилната посока... Да не искаш да посочат към тях си???

... и имунитети, и имунитети...[/b]

Редактирано от - bot на 31/10/2005 г/ 09:40:48

31 Октомври 2005 01:40
А кой ще прави ревизии на Ревизиращите?!
А кой ще прави ревизии на ревизиращите Ревизиращите?!
А кой ще прави ревизии на ревизаращите ревизиращите Ревизиращите?!
А кой ще прави...
31 Октомври 2005 03:12
Точно така. И да не забравите Доган...
31 Октомври 2005 08:32
Нищо ново.Едно и също се върти.Да им спрем приходите , да ги проверяваме и прочее. Гола вода.
31 Октомври 2005 09:24
При всяка власт е имало делене на "наши" и "не наши" фирми. Нашите ги проверяваме през пръсти, а на ненашите им скъсваме четирибуквието от ревизии. И какво да правим тогава ?
Предложение-при смяна на всяка власт, веднагически да се проверяват фирмичките от оня обръч. Така като се завърти на няколко пъти властта, всички фирми ще са проверени.
Така че, дайте да го почваме Доган, пък да видим после какви свински черва ще се проточат.
Как да разберем от кои да почнем ли ? Много просто. Слага се по едно СРС на телефона на всеки директор на ТДД и готово /и на мобилния тоже/
Хайде със здраве.

Редактирано от - kempes на 31/10/2005 г/ 09:33:42

31 Октомври 2005 10:25
kempes
предложението ти хубаво , ала кой ще поведе хорото............
май няма такива
а, що ли?
31 Октомври 2005 10:59
В Полша при недоказване на доходите ( на база на разходите) се начислява глоба 70% от недоказаните доходи. При неплащане се пристъпва към отнемане на имущество. Процедурата е доста кратка и ефективна. Ако смяташ че си бил ощетен можеш да съдиш държавата. Процедурата и там е кратка.
И всичко това е на база на данъчни закони, а не на такива за борба с организиранат престъпност. В БГ това е невъзможно по две причини - тромава съдебна система и липса на политическа воля.
31 Октомври 2005 11:16
номера на мерцедеса е 5000. Можете да го видите из центъра на София и по-специално около НДК и Витошка всеки ден.
Стига с тия пари бре. Парите са хартийки уж служещи за осъществяването на размяната на стоки и услуги. Няма пари, няма проблем. Натурална размяна трябва. Така няма да има нито политически паразити, нито мутри, нито полиция, нито каквато и да е друга мазна сган
31 Октомври 2005 12:24
И аз периодически задавам същия въпрос: Какво става с проверките на луксозните имоти? Нали данъчните обещаха да проверят за произхода на парите и дали върху тях са платени данъци. Ако парите могат да се прехвърлят в чужда банка, то имотите си седят в България и чакат някой да провери законността на придобиването им.
31 Октомври 2005 12:37
Ако от утре се върнат Крумовите закони, броят на едноръките инвалиди ще се увеличи драстично.
31 Октомври 2005 12:42
Статията е много точна и съм напълно съгласен
С такива показни акции, популизъм и демагогия от страна на всички (без изключение) политици, нищо няма да се промени. С такива акции ще се ограничи само уличната престъпност и то временно, докато не се свири отбой на акцията. Големият проблем идва от факта, че тръгне ли се да се проверяват незаконни или пък законни, но недекларирани (което отново ги прави незаконни) доходи, ще пострада без да казвам голяма дума целият т.нар. политически елит на страната. Защото и те са в кюпа. Може да не продват наркотици и да не са в пряка зависимост с престъпния свят, но факта, че могат да пострадат при проверка на доходи и придобито имущество е основната причина да няма резултат от някаква борба с организираната престъпност. А като добавим и факта, че голяма част от нашите управници са в бордове на законни (има все-пак такива) фирми на престъпни босове, което си е политически чадър за тях, става такава плетеница от взаимоотношения, че на никой не му стиска да направи нещо по въпроса. Затова и от ЕС натякват, че трябва политическа воля, а именно: да се "отрежат" главите на някои политици (леви, десни или центристки, няма значение) и един път завинаги това срастване на престъпността с държвата да се премахне. Звучи наивно и нереално, но е крайно време нещо да се направи. Защото скоро и некои политици могат да последват съдбата на Емил Кюлев. Всъщност вече има такъв, А. Луканов.
31 Октомври 2005 13:02
"зАБОГАТЕЛИТЕ ЗА НЯКОЛКО ГОДИНИ КАЧЕТЕ НА БИСИЛОТО БЕЗ ДА ИМ ДАВАТЕ ОБЯСНЕНИЯ - ТЕ ЗНАЯТ ЗАЩО"!
/ Сервантес /
31 Октомври 2005 16:40
Ха, Параграфе, умен постинг!
А в ревизиите - дупка до дупка, дупка до дупка, дупка до дупка....
31 Октомври 2005 18:56
Ние си пишем ли пишем, ониякрадат ли крадат , докога ли мамка му писна ми
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД