Докато София се рови в боклуци, а България затъва във вода и си гони опашката около сформирането на ново правителство, душмани издърпват килимчето изпод краката на нашите 18 бъдещи пратеници в Европарламента в Страсбург. Ако ставаше дума само за тях, щяхме да махнем с ръка като премиера Сакскобургготски, който показва царствено спокойствие към кризата в Европа.
В действителност обаче активисти с близки връзки с десни политици в България прилагат в момента авариен план за блокиране на нашето членство в ЕС.
Уж банален повод - какъвто са редовните избори в България - послужи за добавяне в понеделник на непредвидена точка в дневния ред на юлската сесия на Европарламента по инициатива на християндемократите. Последва изненадващо остър сблъсък между политическите групи. Още във вторник пет проекторезолюции бяха внесени за дискусии и гласуване, което ще стане днес. Ако въпросът беше маловажен, нямаше да има толкова напрежение. Но
симптомите сочат за голям залог
- за решаване на съдбата не само на нашите евродепутати, но на България и Румъния, и дори на целия процес на разширяване на Евросъюза, коментира за в. "Сега" високопоставен дипломатически източник в Брюксел.
Европейската народна партия, чийто заместник-председател е лидерката на СДС Надежда Михайлова, поиска Комисията на ЕС да даде оценка на изборите в България, които определено не бяха успешни за десницата. Евродепутатите знаят, че Комисията не е готова с такава оценка, защото е минало малко време. Освен това, докато текат консултации за съставяне на правителство, не е редно да се създава впечатление, че някой се намесва отвън.
Но именно неяснотата е необходима, за да могат депутатите от десницата, които най-упорито настояват за отлагане на приемането на България и Румъния, да направят първа крачка в тази посока. Те твърдят, че най-добре е да се изчака докладът на Комисията през октомври, и тогава да се реши дали да бъдат поканени българските депутати. Тъй като всички групи желаят Европарламентът да има глас по въпроса за прилагане на отлагателната клауза за България и Румъния, десницата се опасява, че присъствието в Страсбург на депутати от двете страни месец преди представянето на доклада ще повлияе върху настроенията. Ако докладът е неблагоприятен и препоръчва активиране на отлагателната клауза, приемането на българските депутати ще бъде отсрочено чак за началото на 2007 г. Дотогава България и Румъния няма да имат дори кулоарен глас в Европарламента и ще бъде по-лесно да се забави присъединяването им.
Вторият коварен замисъл
е да се използват България и Румъния като изкупителни жертви в бюджетния спор. На първо време се лансира благовидното обяснение, че Европарламентът ще спести пари, ако 36 румънски и 18 български депутати изчакат няколко месеца или година. Но целта е да се даде сигнал, че ако двете страни бъдат забавени неопределено дълго, това ще спести много повече пари на ЕС, защото няма да финансира програмите за хармонизиране на тяхното развитие с общото в съюза. Става дума за милиарди евро.
Още по-зле е, че вече се говори и за забавяне на приемането на България и Румъния отвъд пределната 2008 г. Това може да стане чрез процедурата на ратификациите. В присъединителния договор не е записано ясно, че ратифицирането му е задължително в определен срок, макар и да е посочена дата 31 декември 2006 г. България се успокоява, че е трудно да се постигне консенсус за задействане на отлагателната клауза. За да бъде приложена, трябва всичките 25 членки да гласуват за отсрочване на приемането й от 2007 за 2008 г. С други думи, достатъчно е да си имаме поне един доброжелател, за да прескочим изпитанието. Но отлагане може да се постигне и ако само една държава покаже мудност с ратификацията. Това означава, че е достатъчно да си имаме и един недоброжелател. България рискува да остане извън ЕС не само до 2008 г., но и след това.
Има различни интереси, които се крият зад искането за отлагане. На първо място са резервите спрямо Румъния. Но има и желаещи да забавят двете страни, за да бъде включена и Хърватия в тяхната група, каза източник в Брюксел. За жалост, дипломати в София смятат, че и български политици се трудят дискретно в тази насока, за да вземат реванш за провала си на изборите. Целта им е да посочат сегашните (жълтите) и следващите управляващи (евентуално червено-жълти) като неспособни да постигнат стратегическата цел на България - членството в ЕС.
Да на комунягите не им изнася!
Но комуняги на Европа не и трябват
Не става въпрос за БСП. Там комуняги няма!
Става въпрос за избирателите на БСП за българския народ
А той е 70% комуняги. Тях Европа не желае.