:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,584
Активни 404
Страници 16,514
За един ден 1,302,066
Бедствия

Да не сме сирачета?

Разчитаме изцяло на държавата. Постоянно говорят за излишъци и, ето че, когато са нужни пари, пак няма, казва кметът на Две Могили Енчо Петров.
Снимка: Росен Моллов
- Г-н Петров, бихте ли направили равносметка какви са щетите от пороите в общината при наводненията преди месец и сега - след новите порои?

- След първите наводнения оценката на щетите показа, че те са на стойност 1,5 млн. лева. През последните дни са нанесени щети за още 500 хил. лева. Разбирате, че на общината са нужни 2 млн. лева, за да покрием всички загуби. Аз лично не вярвам да ги получим.

- Колко средства все пак ви отпусна държавата и преведени ли са вече, тъй като много общини се оплакаха, че дори малкото отпуснати суми не са получени?

- Първоначално ни отпуснаха 400 хил. лева, които получихме, но това е само 1/4 от нуждите на общината. Тези пари не стигат за нищо, а и ремонтните работи тепърва предстоят.

- За Русе във вторник бяха отпуснати нови предвидени 233 320 лв. Обещават да ги имате до края на седмицата.

- Нямам и представа колко ще ни отпуснат, но предвид цитираните суми, явно парите ще са още по-малко.

- Какви възможности търсите за допълнително финансиране и изобщо за решение на кризата, след като е ясно, че държавата няма да ви покрие напълно загубите?

- Какво допълнително финансиране? Няма откъде да се финансираме, защото сме малка община. Нека държавата да не бяга от ситуацията, защото ние не сме сирачета и разчитаме изцяло на държавата в тази криза. Аз разбирам, че няма да ни компенсират напълно, но нека се покрият поне 70-80% от загубите. Постоянно говорят за излишъци и, ето че, когато са нужни пари, пак няма.

- Имате ли проблеми при доставки, придвижване, лекарска помощ все още?

- С тези проблеми се справяме. Основната ни грижа са прекъснатите пътища, които обаче засега не пречат на снабдяването. Обявили сме бедствено положение от събота и няма признаци скоро да го отменим. Казват, че времето се оправя в страната, но при нас продължава да вали.

- Каква е ситуацията със земеделските производители и реколтата? Какви са пораженията и доколко това ще се отрази на доходите на хората?

- Положението със земите е трагично. 10 хил. декара са под вода. Това са загуби за около 700 хиляди лева, които не могат да бъдат компенсирани. Има единични случаи на производители, които са си направили застраховка на земята, но това при нас не е практика.

- Има ли проблеми с неотводнени дворове, мазета и обществени сгради?

- Ами те си стоят наводнени. Докато не спре да вали, не може да се отводнява. Къщи, мазета - всичко е във вода. Според мен, така и ще си остане цяло лято, защото няма с какво да отводняваме. Тази вода трябва просто да изсъхне. Представяте ли си какъв развъдник на комари ще стане при нас? Нивото се е вдигнало с 5 м., а от днес (б.а.сряда) започна да спада едва с 1-2 см.

- По какъв начин вторият порой се отрази на опитите да се справите с щетите от първия и какво е според вас решението на проблема, за да не ставате заложници на стихията всеки път?

- Проблемите ни са главно заради първия порой в края на май месец. Последните валежи са само допълнително затруднение на и без това кризисното положение. Иначе ние сами този проблем, както ви казах, не можем да го разрешим. Трябва ни помощ от държавата.

- А откога не е чистена река Черни Лов и къде местните хора си изхвърлят боклуците?

- Чакайте малко, ние тук не сме София. Имаме малко боклук и сметището ни е достатъчно. Не си изхвърляме боклуците в реката или по улиците. Реката се чисти редовно и това не е причина за наводненията. Всичко е плод на количеството валежи, което доведе до преливане.

- Има ли проблеми със запушени канали?

- Какви канали? Ние изобщо нямаме канализация. Искаме да имаме канали, но кой ще ни даде пари за това. Всичко си изтича при нас...
 
Пороите наводниха половин България и оставиха без дом над 8000 души.
5
876
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
07 Юли 2005 12:43
В детската градина на дворцовия преврат през 1989 г. беше най-лесно да се постигне "divide et impera" като се постигне разделение на "комунисти" и "анти-комунисти". И оттава до ден днешен много политици и електорални единици предпочитат да са анти-<нещо си>. Най-често да бутнат къща, за да построят колиба, и то за защото къщата била на "комунист". В първите години на периода 1944-1989 също е имало легализирана разправа с икономическите "врагове на народа", нали.
Е, добре, питам аз, защо процеса е завършил малко или много за 12 години преди (преди Априлския пленум), а сега се точи повече от 15 и още не му се види края. Явно има доста повече за "експроприиране от експроприаторите". Това малко противоречи с твърдението, че България хич не се развила до 1989, ама да не му придиряме.

Моя призив е: нека спрем да се връзваме на елементарни димни завеси за (анти-)комунисти, а да оценяваме кой какво е разрушил(а)/сътворил(а) за последните N-найсет години. Съзидателните по-добре да останат, а разрушителите да ги сменяме с нови. Дори при ниската раждаемост пак няма да смогнем да извъртим всички докато нашето и следващите няколко поколения не измрем.
За приемственост много не ме е грижа, защото нормално е старите лапачи да реват, че няма приемственост - честните заменители ще спрат лапачката им, а нечестните ще я заменят със своя (и също ще реват когато ги сменят).

С псуване или повърхностни епитети само загърбваме проблема. Нека търсим решения.
Например: аз съм готов да платя от джоба си 100 лв. за система, която ще позволи народните представители да получават заплата си САМО с помощта на картата си за гласуване. Ако още 9999 човека са съгласни, то това ще е 1 млн. лева, т.е. напълно реализуемо. Ще ми се да видя този депутат, който ще си остави заплатата в ръцете на някой друг!!!
07 Юли 2005 12:57
Де го чукаш, де се пука. Горния коментар беше за друга статия, а защото чета няколко едновременно, сайта го лепнал на тази.
Ще ме прощавате за грешката
07 Юли 2005 16:26
Г-н Петров, кмета на община Две могили е втори мандат кмет. За два мандата можеше да осигури проектиране на канализацията в общината. В плана им за регионално развитие обаче важните проекти са други. Иначе не е лош общински кмет. От последните избори е и трети в листата на 19 МИР на БСП. Така че, може и да получи финансиране за щетите. Но, за канализация - дали е стигнал до мисълта че му трябват?Все пак една канализация се експлоатира 100год...
07 Юли 2005 17:33
*****


Мнението е редактирано поради

- използване на транслит (български език с латински букви)

Натиснете тук

Редактирано от - bot на 08/7/2005 г/ 15:07:06

08 Юли 2005 14:30
Уважаема сладка колежке, някои умни кметове, след като поемат огърлието на врата си, търсят застрахователна компания. След това си правят преглед на територията и състоянието й. Ако не знаят от къде да намерят пари за едно проектиране, си наемат консултант. Чак след проектирането, се търсят парите, щото не знаят колко са. Това е по-дълъг процес от един мандат.
А кмета Петров знае колко "струва" общината му....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД