:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,288
Активни 404
Страници 16,218
За един ден 1,302,066
Челен опит

Държава без корупция. Има такава

Финландия бори подкупите с максимална прозрачност във всички сфери. Лицензионните режими са сведени до минимум. Задължително се декларира евентуален конфликт на интереси
Снимка: Красимир Добрев
"Ако чиновник или политик приеме студена бира и топъл

сандвич, това е корупция. Ако обаче вземе топла бира и студен сандвич, вече не е".

Този финландски виц вероятно е трудно разбираем за много българи, но е показателен за нравите и разбиранията за подкупността в северната държава. Според класацията на международната антикорупционна организация "Трансперънси интернешънъл" Финландия е най-малко корумпираната страна в света с индекс от 9,6 от 10 възможни. България е на около 45-ото място с индекс от 4,1.

Финландците много се гордеят с това постижение и разнищват всеки случай, който по някакъв начин би могъл да застраши имиджа им на най-некорумпираната нация. Те смятат, че един от сериозните проблеми е т.нар. корупция на картелите, при която големи фирми се разправят с конкуренцията при съмнителни обстоятелства или дъмпингови цени.

Така например наскоро е разкрит случай, при който фирма за корабни двигатели дава 500 000 евро на експлоатационното дружество, за да купи стоката им. Дружества под наблюдение, включително и от Европейския съюз, има например в медодобива и дърводобива. Последният случай е с компания за медицинска техника в Коста Рика.

Във Финландия се говори много и за т.нар. структурна корупция. Тя засяга политическата класа, която е "като клуб, където интересите преливат". "С годините всички политици започват да се опознават и се затварят в клуб, в който винаги се намират общи интереси и възможности за правене на услуги", обясняват местните журналисти. И дават за пример една симптоматична ситуация - тамошната парламентарна комисия по социална сигурност, разпореждаща се с повече от половината бюджет, използва множество експерти при своята законодателна дейност. При журналистическо изследване било установено, че за 2004 г. тя използвала и платила на 236 експерти, 83% от които били от лобистки организации.

Другият пример, който се дава, е със закона за финансирането на политическите партии. Според него трябва да се декларира всяко дарение, което е над 1700 евро - сума, колкото средната за страната заплата. Финландците открито признават, че това ограничение се заобикаля. Нещо повече. Преди няколко месеца един от известните тамошни вестници написал, че в "това отношение ситуацията е лоша, колкото в България". За пример се дава един депутат, който получил общо 18 850 евро, но ги разбил на малки суми под 1700 евро и така избягнал декларирането. За друг било установено, че е получил и по-голяма сума, но отказал да каже кои са спонсорите и дарителите.

И във Финландия има проблем при обществените поръчки. Съвсем наскоро е бил изобличен шеф на общинска водоснабдителна фирма, който си построил къща с отклонени от дружеството над 500 000 евро. Мила родна картинка.

Но приликите свършват дотук. Първо, защото там това са наистина единични случаи. И второ, защото финландците имат куп правила за прозрачност и добре работещи институции. Администрацията работи по строго регламентиран ред, имат лесен и свободен достъп до всевъзможна документация, необходима за бизнеса, разрешителните и лицензионните режими са малко и максимално опростени. Съдиите са много добре платени и са напълно независими. Съдът е уважавана институция, защото по общо мнение успява да регулира обществените отношения винаги, когато се наложи.

Финландия е изградила наистина добра антикорупционна инфраструктура. С противодействие на подкупността не се занимават всички и всякакви институция, а само точно определени ведомства, което е далеч по-ефективно.

Тук всеки декларира евентуален конфликт на интереси. Икономическите журналисти например имат етичен кодекс, в който е забранено те да играят на борсата, използвайки вътрешна информация. В кодекса пише и че те нямат право да получават подаръци повече от 20 евро, а сред наказанията за неспазване на правилата се предвижда дори уволнение от работа.

Няма спор, че Финландия е твърде различна от България. ДДС е 22 %, данъците върху общия доход стигат до 50% и отгоре, заплатата в държавната администрация е над средната за страната, има правила за еднаквите умения на държавните служители.

Затова и определено трябва да се взема опит от тази страна, но много внимателно.

Главният прокурор на Естония е 30-годишен

Тя също е по-добре от България като антикорупционен индекс на "Трансперънси интернешънъл" - тя има 5,8-5,9 и се движи по правило в първите 25-30 страни.

Интересното при нея е, че е сходна на България, но има предимството вече да е пълноправен член на Европейския съюз. По отношение на антикорупцията и използваните за нея механизми Естония много прилича на България. Сходно е и наказателното законодателство. И при тях се смята, че има най-много корупция във финансовия сектор - данъчни, митници, както и в полицията.

Интересното в Естония обаче е подмладяването на всички сектори - например главният прокурор и неговият заместник са около 30-годишни, прокурорките, които се занимават с организираната престъпност и корупцията, са още по-млади, всички в полицията са около и под тази възраст. Очевидно е имало много здраво възрастово пресяване. Нещо повече. Навсякъде и в държавната администрация това просто се набива на очи.

Полезно е да се изучи и опитът за работа на специални разследващи екипи по линия на противодействие на корупцията и функционирането на специална секретна полиция.

Иначе в Естония работят по тригодишна антикорупционна стратегия, по британски модел на държавна администрация и по напомняща финландската антиподкупна инфраструктура. Имат специален антикорупционен закон от 1999 г. При тях прокуратурата не е в съдебната власт. Главният прокурор се определя от министъра на правосъдието и след това се одобрява от парламента.

В Естония всеки декларира евентуален конфликт на интереси - от чистачката до министрите и депутатите. Има и пряка линия, включително и за анонимни сигнали за корупция.

Там обръщат особено внимание на държавната администрация. Тя не само е тотално подмладена и добре обучена, но и се наблюдава под лупа. Има приет Кодекс на етичните правила в публичния сектор, който е като приложение на антикорупционния закон. Всъщност и там, както и във Финландия, се работи по специални програми, при които управлението на държавната администрация започва да взема най-доброто от управлението на най-добрите им частни фирми.

В крайна сметка България няма да сбърка, ако се поучи не само от този конкретен опит, но и едновременно как се бори корупция и се гради имидж на некорумпирана държава.

Хелзинки - спокоен град, без боклуци, без корупция.

11
959
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
07 Юли 2005 02:09
"Съвсем наскоро е бил изобличен шеф на общинска водоснабдителна фирма, който си построил къща с отклонени от дружеството над 500 000 евро"
Не ми е известно в България някой да е изобличен за подобно нещо. Така че финланците незабавно да се извинят за неуместните си изказвания по наш повод
07 Юли 2005 08:58
Ех , ДОБРЕВ, за 3 дни не се опознава една страна като Финландия.
Във Финландия :
Съдиите и прокурорите са абсолютно независими институции, но пък и имат механизми за смянаи граждански контрол над тях.При 3 не вдигнати дела или 3 отменени решения магистратите трябва да напуснат службата си . Държавните служители имат най-страшния и действащ закон в света и си губиш пенсионното осигуряване, ако те уличат в корупция и директно в затвора. Всички са държавни служители- от лекарят в държавната болница, през магистратите до депутатите и магистратите са без имунитет..Държавен служител ако има повдигано дело за корупция , трябва доброволно да излезе в неплатен отпуск, а не кат наш СофиЯМски да става дори и депутат с 5 висящи дела.
Депутатите имат имунитет, но 1/3 от гласовете може да му бъде отменен. (сега се води обществен диспут за отпадане на депутатския имунитет) Имат механизми са обратен контрол депутат- избирате-депутат и ако това се наруши-просто напускат парламента.Няма независими кандидати.
Средната работна заплата е 2500 евро и даренията за партии са под 1700 евро.Следователно партията не може да получава дарения повече от една почти минимална заплата.Партиите се издържат от ЧЛЕНСКИЯ СИ ВНОС и разчитат на членска маса, докато в България партиите нямат членска маса и де факто се състоят от 5-8 човека-ръководството.
Максимално 15 са съществуващите партии в страната и 10 са представени в парламента. Няма разделение на парламентарни и не парламентарни, на всички държавата предоставя субсидии за участие в изборите, националната телевизия предоставя БЕЗПЛАТНО ВРЕМЕ за всички участващи в изборите партии-на равнопоставеност.Може да се гласува и по пощата.Всеки получава по пощата известие за участие в изборите с електронен номер.Без него не може да се гласува .Т.е- 2 пъти не може да се гласува.И още мноооого....
Скандинавският законодателен и избирателен модел е заложен в нашата политическа програма в сайта на ИДЕЯ ЗА БЪЛГАРИЯ - http://www.ideazabulgaria.org




Редактирано от - I.B. на 07/7/2005 г/ 10:34:22

07 Юли 2005 09:15
В Англия има антикорупционен закон от 17 век. Според него за едно и също престъпление за държавните служители се лежи в затвора а за останалите се плащат глоби които са съобразени с доходите, т.е. при голям доход-голяма глоба.
07 Юли 2005 10:32
хъм, повече от очевидно е, че се нуждаем от тотално подмладяване на всякакви нива в българия. ма иди го кажи на партията дето взе мнозинство в този парламент. та най-младите при нея са вече 4 мандата депутати. за другите нови лица, направете справки по съседните статии
нема нищо. сигурно става въпрос просто за различен критерий за съзряване и пубертет. сигурно при някои идва след 30-та година
07 Юли 2005 10:50
Очевидно е имало много здраво възрастово пресяване.

Имаше закон с който пенсионираха всички магистрати над 40г. Както трябваше да стане и у нас. С тези крадливи динозаври, които минават за съдии, прокурори и следователи има да реформираме...
07 Юли 2005 12:09
Пълни глупости! Финландия е най–корумпираната от скандинавските държави. В момента съм в Финландия във връзка с моите финландски фирми.
От всякъде лъха на корупция, нищо не става без смазване в тази държава, където почти всичко е държавно. Финландия беше купена и развратена от КГБ държава и продължава да е такава. Разликата между България и Финландия не е в размера на корупцията /тя е съпоставима/, а по начина и консумацията. Финландците не парадират, за разлика от нашите политически и държавни посерковци–простаци с натрупаните от корупция средства. Разлика в манталитета – затвореност на финландеца /северняк/ и палячовщината на българина /южняка/. До преди 20–30 год. финландците бяха ЦИГАНИТЕ на Скандинавия. 90% от всички кражби, насилия в Скандинавия се извършваха от малките, недорасли, руси финландци /като видиш рус нисък човек – това е признак за финландец/, с които скандинавците шплашеха децата си, както ние ги плашим с ЦИГАНИНА с торбата.
07 Юли 2005 13:21
Този бай Иван не само е с напреднала фаза шизофрения, но и с деменция по повод миналото си на луканова издънка. Ударила го е в перманентна злоба- сипе шупел и гняв постоянно .Ти си толкова във Финландия и толкова я познаваш , колкото аз - Конго ? Аман от .....

07 Юли 2005 14:15
ахахахах antiyuppie
а пък как са наритали Сталиновите мераци за асимилация-точно обратното на нашето поведение- селяните от Политбюро да предлагат България за 16та република !!!
И съвсем закономерно е да си имат стабилна и просперираща държава, а ний да се валяме у боклуци- буквално при това!!
07 Юли 2005 14:17
Антиюпийке, Бай ти Иван няма и намерение да живее в тази тъпа , скучна и безкрайно бюрократична държава. Имам още няколко дни тук и едва издържам, но ще изтрая. Твърдо съм решил да прехвърля всичко в Швеция или Естония.
Ще намина и покрай посолството на ДПС–аря да видя дали си изчистила добре.
07 Юли 2005 16:56
Аааа от 10 години чакаш този звезден ден-да се върнеш в България.Тъкмо , тъкмо- БСП идва на власт и лукансите никой няма да ги лови и АТАКА е забравила да го спомене в програмата си. Колко държавни български фирми си приватизира за себе си , ти майчин луканов син, там в чужбина?

07 Юли 2005 19:30
Бай Иване, май истинската причина за налудничавия ти бяс срещу финландците е, че там не минават българските ти бизнес чалъми. Тоя проблем ще го имаш навсякъде в Европа и много внимавай да не те окошарят. Силно се надявам бизнеса на такива като теб да западне и в България след няколко години, въпреки, че тук сте много и правите всичко възможно да осуетите влизането в Ерпейския съюз.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД