След признанието на Ахмед Доган за обръч от близки до движението фирми едва ли ще ни учудят разкритията на регистъра АПИС, че плевенският депутат Митхат Метин е в управителния съвет на "Булгартабак холдинг". Оказа се, че Метин фигурира и във Фонда за финансиране на социалните разходи от приватизацията на "Булгартабак", който така и не стартира заради провала на сделката. ДПС обаче се е подсигурило със свой човек при евентуална продажба на холдинга. Сред хората на Доган са и небезизвестните Йордан Цонев и Христо Бисеров. Първият притежава една четвърт от капитала на дружеството за търговия на едро "Транакст", регистрирано във Варна. Сивия кардинал Бисеров понастоящем фигурира в регистъра на АПИС само с едноличната си фирма "Бисеров" ЕООД.
От ДПС в парламента влиза и скандалният велинградски бизнесмен Фидел Беев. Той притежава множество фирми за търговия с горива, транспортни фирми и кабелна телевизия. Собственик е и на футболния клуб "Чепинец-Беев". 5 месеца след избирането му за кмет на Велинград през 2003 г. той беше отстранен от поста заради отказ да се оттегли от фирмите си.
С бизнеса си блести и Юксел Хатиб, който влиза от силистренската листа на ДПС. Той е близък съдружник на скандалния девненски захарен бос Бедри Шефиков, който не беше допуснат за участие в изборите. Хатиб е бил изпълнителен директор на двете турски фирми: "Бейпар шугар" - за производство на захар, и "Бесин" - за търговия със зърно, собственост на Шефиков. През 2004 г. Бедри Шефиков продава 81 дка държавна земя, предоставена на "Бесин" за ползване, и така ощетява държавата с 660 хил. лв. Срещу него е заведено дело, но той се укрива в Турция. От захарната империя на Шефиков се възползва бизнесменът от Ловеч Гриша Ганчев, който изкупи от Агенцията за държавни вземания активите на задлъжнелия бизнесмен. Почетно място в огърлицата от фирми, близки до ДПС, заема и потомъкът на историческия Агушев род - Ариф Агуш, който стана депутат от Смолян. Мнозина си спомнят, че той беше в ръководството на "Кремиковци" по времето на директора Лилян Вачков и Рамадан Аталай. Агуш е в УС на стоманолеярното предприятие "Промет стийл" АД, което е руско-украинска собственост. Агуш е изпълнителен директор и на "Търговски дом ЛУКойл-Балкани" АД-Пловдив, също руска собственост. Освен че управлява местното ловно-рибарско дружество, ДПС депутатът от Сливен Янко Янков е в управата на държавната фирма "Пазар за плодове, зеленчуци и цветя" АД с главен акционер Министерство на земеделието и горите. Съсобственик е и на строителната фирма "Универсал комплект" ООД-Сливен. Янков притежава също 40% от "Унипласт" ООД-София за търговия на дребно.
Със собствен бизнес е и новият депутат Даут Осман от разградската листа на ДПС. Той притежава една четвърт от "Шумен-НДД" ООД - за търговия на едро с горива. Държи и 13% от фирмата "Йълмаз-95" ООД-Шумен - за търговия на дребно с хранителни продукти, напитки и тютюневи изделия. Колегата му в същата листа Илкер Мустафов е общински съветник в Разград и управител на разградския клон на "ТБ Алианц България". Фикрет Шабанов, по-известен като Фикрет Сепетчи, е избран от Пловдив. Той идва директно от УС на местната - все още държавна - "Топлофикация".
---Откровение---
Моите възможности не са по-малки от тези на банкер
- Как партиите събират пари?
- Вижте, в цял свят, като започнете от Америка до Япония, всяка партия си има, така да се каже, обръч от фирми... Че аз, ако не мога да построя един такъв дом, как ще реша проблемите на държавата? Ако мислите, че моите възможности са по-малки от на един банкер, значи нямате реална представа за възможностите на един политик. През последните 15 години сигурно половината бизнесмени, които са над средното равнище, са... или с мое съдействие, или с най-много моя усмивка. Винаги има фирми, които подкрепят една или друга политическа сила. Това, разбира се, не е лошо. После политическата сила се отплаща по някакъв начин. Просто е. После има обекти кой ще изпълнява, подизпълнители, кой ще консултира и т. н.
Ахмед Доган, Би Ти Ви, "Шоуто на Слави", 23 юни 2005 г.
-Блът лъ?
-фъф беи...
=кхис-кхис..