Един от най-дисциплинираните и перспективни кадри на Доган така и не разбра какво точно трябва да прави като министър. Филиз Хюсменова пропусна почти всички бедствия досега - винаги реагираше с абсурдно закъснение и нито веднъж не предложи разумно и дългосрочно решение на поне един от проблемите. За цялостна стратегия с превантивни мерки и план как се действа при кризи изобщо не става дума.
Когато на 17 юли 2003 г. Хюсменова се закле в парламента, едва ли е предполагала, че природата ще я постави на такова изпитание. Тогава тя смени друг кадър на ДПС - Неждет Моллов - който си отиде заради нищо неправенето. Младата дама заяви големи амбиции, но и побърза да съобщи, че залага на приемствеността. И започна ентусиазирано да не прави нищо.
Крехка като името си /Филиз означава млада клонка/, на министърката не й стигнаха сили да наложи идеите си. Преди две години тя говореше за някакъв нов модел на управление на този ресор. Като министър без портфейл Хюсменова отговаря за защитата на населението при бедствия и аварии, за съвета по етнически и демографски въпроси, агенциите за бежанците, за българите в чужбина, за военновременните запаси и Гражданска защита. В нито една сфера обаче не поникна филизче, което новият й наследник сега да поеме и да отглежда с грижа.
Вярно, стартира Десетилетието на ромското включване, но ролята на Хюсменова там беше на случайно озовал се на сцената поддържащ актьор. Главната роля се изпълняваше от премиера Симеон Сакскобургготски, милиардера Джордж Сорос и банкера Джеймс Улфенсон. Половин година след помпозната сбирка няма реална промяна нито в интеграцията на ромите, нито в начина на финансиране на неправителствените организации за малцинствата, през които изтичат милиони евро.
В наблюдаваните от нея агенции също не се случи нищо съществено. При избухналите скандалите с военновременните запаси Хюсменова отново се появяваше с огромно закъснение и назначаваше проверки, които не решаваха проблема, а го отлагаха. Докладът на временната парламентарна комисия за източването на зърното от резерва стигна до главния прокурор. Хюсменова не се изказа по въпроса, не е ясно и дали са взети мерки за запушване на корупционните схеми. Единственото, което се чу, е, че на два пъти безрезултатно е предлагала на правителството на бъде освободен и.д. шеф на агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" Йовчо Йовчев. По-късно той бе обвинен в безстопанственост и престъпление по служба, наложи се НСБОП да го издирва за разпит.
Най-голямото бедствие за Хюсменова обаче се оказаха пороите. От няколко месеца страната е залята от наводнения, а ресорната министърка нито веднъж не нагази в калта. Тя е винаги елегантна и винаги на друго място - било на предизборна кампания в Силистра, било на почивка през уикенда. Телефонът й по правило е изключен, задълженията й в най-добрия случай се изпълняват от началника на кабинета. Пълната липса на синхрон между най-важните при бедствени ситуации служби - Гражданска защита и пожарната, също е показателна. Въпреки че Институтът по метеорология и хидрология към БАН е предупредил за очаквани обилни дъждове, не са взети превантивни мерки и отново трябваше да се действа постфактум. Нервите на шефа на пожарната ген. Кирил Войнов не издържаха и той публично се възмути, че в нощта на бедствието никой не отговарял в Гражданска защита и че е невъзможно да се постигне каквато и да било координация.
На третия ден на последния потоп Хюсменова все пак се появи, по-точно бе привикана от премиера, който спешно я прати в наводнената за втори път Стражица. По същото време полуглавният секретар на МВР Бойко Борисов обикаляше също толкова некоординирано пожарникарите.
Липсата на визия и характер за отстояване на позициите на Хюсменова бе в синхрон с хроничния недостиг на пари в бюджета на Комисията за бедствия и аварии. 55-те млн. лв. годишно не стигат за покриване на щетите дори само на едно от бедствията, камо ли за превантивни мерки. Но Хюсменова не тропа по масата, само примирено обяснява, че трябва да се харчи пестеливо, за да има за всички до края на годината. Сякаш кризите са фикция, а не реалност. Още по-лош тактически ход бе хвърлянето на вината за щетите върху кметовете, които поне са в центъра на пороите, изложени пряко на гнева на хората.
Затова не е случайно, че рейтингът на Хюсменова е сред най-ниските. Зад нея е само министърът на спорта Лучано. Но той поне нещо върши. Хюсменова винаги отсъства.
|
|