:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,880
Активни 502
Страници 7,445
За един ден 1,302,066
Равносметка

"Винария" 2007 - успокояване на играта

Ще пием по-хубави вина, но и по-скъпи
Разговорите около щандовете на "Винария" стават все по-професионални.
Накъде върви българското винопроизводство? Това е основният въпрос, на който международното изложение "Винария" всяка година се опитва да отговори. През последните години отговорите бяха нееднозначни и оставяха впечатление за динамични процеси в бранша. Тазгодишната петнадесета "Винария" очерта усещането за известно успокояване и затихване на страстите.

На пръв поглед нищо не беше по-различно от предишните години. Организаторите от Националната лозаро-винарска камара (НЛВК) и Пловдивския панаир отчетоха увеличен брой на изложителите (556 фирми от 35 държави) и разрастване на изложбените площи. 203 бяха българските фирми, от които 79 произвеждащи и търгуващи с вина. Прави впечатление увеличеният брой изложители на машини и съоръжения за лозарство и винарство, което е индикация за трайните перспективи в развитието на този сектор у нас.

Отвъд външната видимост "Винария" 2007 показа няколко устойчиви тенденции в развитието на българското вино - растящо качество, растящи цени и



известен ръст във винената култура на потребителите



"Първото впечатление е, че сме преодолели прекъснатата технологична връзка между лозята и винопроизводството", коментира председателят на НЛВК Никола Николов. Наистина повечето от новите изби стъпиха на този пазар след значителни инвестиции в десетки хиляди декари нови лозя, при това на специално подбирани терени. Това беше водещото условие, за да се повиши и общото ниво на качеството на вината. Вкусовете, които се запомнят, като правило са от собствени лозя с ограничени добиви и контролирани технологични практики.

Познатата от предишни години интрига около златните ритони и другите награди тази година я нямаше. Около 20% от представените над 750 проби получиха медали и почетни дипломи. Присъден беше само един златен ритон за каберне совиньон по мерло 2006 на винарска къща "Сакар-Любимец", което означава, че никое друго вино не е получило повече от 85 точки по международната 100-точкова система. Прави впечатление, че много от новите, при това неголеми изби, но със собствени лозя като "Тера Тангра", "Домен Катерина", "Беса Валей", "Логодаж", "Загрей" получиха значителен дял от наградите. Което е индикация за обективен и честен конкурс. Въпреки това някои добре познати и авторитетни винарни като "Домейн Бойар", "Дамяница", "Тодоров" и "Санта Сара" не участваха в националните дегустации заради разочарования от предишни години. През 2005 г. организаторите имаха идея да канят за националните дегустации енолози от чужбина. Това не беше направено и тази година, тъй като според обяснението на Никола Николов



чуждите специалисти не познават спецификите



и характерните достойнства на традиционните български сортове, за да могат да ги оценят обективно. Това обяснение, без да е изцяло лишено от логика, прави някак странни амбициите на български производители да предлагат точно такива вина на по-претенциозни чужди пазари.

Вече не наградите, а вкусът на вината интригува повечето посетители на "Винария". Изглежда винената култура на част от публиката, макар и бавно, започва да се променя. По-рано разговорите пред щандовете най-често се въртяха около достойнствата на българското вино, славата на старите майстори, величието на мавруда и други подобни теми в юнашко-патриотичен натюрел. Сега можеше да се чуят задълбочени спорове между ресторантьори и търговци от типа дали в носа на българския совиньон блан присъства характерният за френския совиньон тон на котешка урина (котешко пиш, както деликатно се изразяват французите) и дали лекият нюанс на потно седло в някои червени вина от Северозападна България се дължи на тероара (почвите и климата), или става дума за брет (brettanomyces, микробиологичен дефект). Говореше се за бъчви, формировки, ограничаване на добиви, т.е. за



неща, пряко свързани с качеството на виното



и чужди на всякаква национална патетика.

Трайна тенденция е разширяването на сортовата структура на българските лозя.

Преди две години като нещо ново за България се показваха вина от Пино ноар, Шираз и Каберне фран. Сега дискретно в някои купажи се промъкват и сортове като Малбек, Темпранийо и Вионие от български лозя. Явно до година или две може да се очаква и тяхното по-разширено присъствие на пазара.

Прави впечатление и по-умерената употреба на дъб. Преди няколко години вината, за които се говореше със суперлативи, бяха силно натоварени. Сега плодът и сортовите аромати започват да преобладават.

За разлика от предишните няколко изложения тази година



новите изби бяха малко



Всъщност бяха само три - "Домен Катерина", изба "Златовръх" и винарска изба "Румелия" от Панагюрище.

Особено оживен беше интересът към "Домен Катерина" - амбициозен и модерен проект на компанията "Белведере". Лозята (около 3600 дка) са в землището на с. Мезек до Свиленград, където е построена и винарната. Първото вино на това изградено по френски модел стопанство (импозантен купаж от мерло, каберне, малбек и шираз) не оставя съмнения, че скоро избата ще бъде част от модерния облик на българското винарство.

Приятно впечатление оставиха вината на изба "Искра"до Първомай и винарна "Малката звезда" от Харманли. Без да са излишно нахакани и напудрени, те очертават образа на честно, почтено и чисто трапезно вино, на което всеки любител би искал да разчита в делниците, особено ако е на приемлива цена.

Логичен интерес предизвикаха вината от Чили, Аржентина, Испания, Южна Африка и Италия, много от които вече трайно се настаниха на българския пазар. Любопитство, прерастващо в почтително учудване, пораждаха и някои австрийски вина с марка "Крюг". Явно на винолюбивата българска аудитория й предстои да разбере, че винарската слава на Австрия далеч не се изчерпва с ризлинг и грюнер.

Сред най-дискутираните теми, естествено, беше цената. Растящото качество означава и по-високи цени. Честната цена (Fair price) впрочем е често човъркана тема във винарските медии. Има различни възгледи по този въпрос. Някои смятат, че



скъпите вина наистина струват много



Други са на мнение, че до едно ниво човек плаща виното, а оттам нататък плаща цената на своя престиж. У нас този сложен пазарно-психологически баланс все още предстои да бъде постигнат. Преди две-три години скъпите български вина (за около 20 лв. тогава) бяха сравнително малко и част от тях изглеждаха силно надценени. (Някои се продаваха на запад на значително по-ниски цени.) Днес този въпрос пораждат български вина с цени около 30-40 лева на вътрешния пазар. Изглежда психологическата граница на приемливата цена за вино с върхово качество се движи около 20 лв. Истината е, че вече е много трудно да се намери хубаво (т.е. впечатляващо) вино на цена под 8 лв. "Винария" 2007 очертава трайна тенденция към разширяване на сегмента с цени между 9 и 15 лева. Явно ценителите ще трябва да се примирят с това. Остава надеждата, че натискът на вносните вина все пак ще балансира цените в посока fair price.
 Българите все повече се интересуват от качеството на виното, което пият.
Снимки: Архив "Сега"
----------------------
14
4590
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
04 Април 2007 11:30
българските вина(червени по точно белите изобсто не са ценени на междунараднията пазар) не са непознати на международните експерти проблема е че нямат нужните качестава да имат репутацията на хубави вина и да се конкурират с по добрите чуждестарнни образци.заради това те са в категорията 2-6? заедно с най евтините ромънски, унгарски, словенски, македонски, гръцки и .т.н балкански вина, като качество обаче бг вина както каберне така и мерлот независими от реоколтата и избата са на доста по лоси даже и такива които в бг минават за сто-годе хубави като черга, оряховиза. и т.н.друг аспект е че има и вина от новите винени дървави чили, аржентина, аустралия, ужна африка, португалия пък даже и франция и италия които са в съсътата ценова категория но са с много по добри качества специялно тези от чили и аржентина.ако сега на бг пазар се намират испански италиянски и френски вина за по 5-6? съсравнително добри качества то скоро и хубавите вина от иужна америка и австария /и бели и червени/сте се насатанят тайно на бг-трапеза това е добре и както се разбира от статията е повлияло и на бг-кулинарниристична култура така че потребителя може да направи своият избор а и от там на производителя да подобри качеството на продукта.а междудругото едни от най качествените трапезни а и десертни вина са австрййски но при тях цените започват от 10-15 ? но разликата от 10 ? измерена с приятното усестане от консумацията на хубаво червено си заслужава независимо за какво вино аи от къде става въпрос.наздраве
04 Април 2007 12:29
Като се има предвид, че вината които се изнасят са правени най-близко до изискванията на технологиите и въпреки всичко минават за долнопробни, представете си каква химия, боя и ароматизатори пиете от тези на вътрешния пазар. Наздраве.
04 Април 2007 12:39
Най-доброто винце е домашното!
Щото знаеш от какво си го "сътворил"
04 Април 2007 13:03
така е ТАПА аз затова не пия бг вина ако искам да мина по тънко с несто сто годе добро а и евтино червено за с ядене копувам си някакво червено (независимо от сорта) от чили аржентина аустралия или иужна африка или пак тунизииско ливанско или грузинско вино, бих отбелязал че даже и македонските вина независимо от фактите са горе доле вина а не както викас ти за бг -еските химикали.ромунунците и унгарците си държан на репутацията и макар и евтини вината са им многоооо по добри от насте в тази категория.засто е така е ясно -това е типицна бг пост-соц традиция когато по времето на бай тосо се наблягасе на волума за безкрайниат руски пазар после се направи съсстият дънпинк за англия най вече с процутото мерло софия в 3 литровите ботилки което първоначалнао си ставасе и за пиене.нестата сте се променат когато има повеце платезоспособни клиенти готоди да дадат 20-30 лева за хубаво бг-вино отколкото да пият френски испански или италиянски боклуци за по 10 лева застото от въпросните дързави хубавите трапезни червени вина са от 10? нагоре и рядко за масовият консуматор се намира хубаво вино от под 8? инаце има и ефтини които са в пъти по добри от насте.
04 Април 2007 13:08
WC..., не го купувай, "прави" си го и нямаш проблем
04 Април 2007 13:47
виното е тънка работа не е за мен от много неста зависи качеството на крайиниат продукт като започес от климата и разположението на лозето та свърис с тапата ноо виж кисело зеле съм правил и става много добре
04 Април 2007 14:23
За мене мелнишките вина, напр. "Мелник 13" са голема работа
Освен това са автентични.
Иначе, както отбелязва дизайнерът, всеки вече прави кабернета, мерла и т.н., много от които са по-добри от българските.
Имаше и една сухиндолска "Гъмза", обаче май е изчезнала вече.
П.П. За белите не знам, щото не ги пия

04 Април 2007 16:47
мелник 13 е горе-доле става с некои каскавалчета така несто като десертно но не е и десертно поне това което го пордават по магазините с култовият етикет.иначе мето е прав бг-сортове като тази мелниска керацуда или гъмза или памит са типични български сортове както и димиятът/тамянка от белите дето го смятат за български макар че има почти състите румънски и унгасрки сортове даже по добри.проблема в бг-червени вина (независимо от сорта) но най вече за кабернето мерлото пино и сираз , е це бг-версия са доста бледо копие на оргиналите и поради тази причи на нямат "характер" или са много "тежки" или доста неопределени без достатъчен приятен аромат в устата дължаст се най вече
на плода от който са правени и примерно факротите които влият за съзряването му примерно на климат.в франция от атлантическият океан духат некви ветрове които правъят гроздето с специялен вкус, докато климата в средиземноморието (около бг и гръция е друк) та и за тва както и бг така и гръцките вина не са сред най добрите независимо от дългата алкохолна кулрута на двете нации.наздраве
04 Април 2007 16:53
Свинцко с кисело зеле..и "лудо чушле"!
Е, те това ако не го полееш обилно с "домашно" червено(капка на нокътя не трябва да се разлива), язък за хубавата манджа
04 Април 2007 16:59
аа забравих да илустрирам днес имам в долапа 2 ботилки евтини но хубави вина едното е Egri Bikavè r 2003 другото Temparnillo bonarda 2006 от Mendoza-Argentina
и двете са в ценовата категория на бг вина които има тук по магазаните 5-7?...
ноооо за какво говорим място за сравнение просто няма и най елементарното обеснение е че тези унгарски лозници са 500 годисна история и тези аргемтински с 250 освен това в аргентина е немало теа болсти по лозите дето са в европа за това плода е автетничен и не на´ разно се казва че чилййските и аржентиските вина са фактически най древните сортове и за това са едни от най ценнените.френските и испанските както и тези от тоскана са верно ценени но и доста пре-възсхвалени специално някой френски .наздрае
04 Април 2007 17:08
не е по темата но да ти кажа за киселото зеле с свинско моооно отавна не съм правил но с суджуджета и пуйка или ...забележи РИБА ...да особенно с риба сиомга или некой по тлъстичка пастърва а засто и не с саран..пробвай сте забраис и свинцко и агнеско .наздраве весели великденски празници
04 Април 2007 17:09
о не, мелник 13 си е сироп за кашлица, за женско госте върви, Доктарс, а на мен какво ще препоръчаш, знаеш, аз съм на бело, чеерс
04 Април 2007 17:26
незнам бибе бг-бели сортове не ги знам много , но пих едно сувинион бланк с некви треви от търговисте сухо 2002 но непомна името , доста добро с бисквитки и леки сиренца ледено изтудено +4-+5 е идеално.като се видим смятам че сте ми дадес ценни сведения за белите пия ги дазе и сега имам в хладилника некво muscadet - sur lie е май му е името -френско от 2005 доста приятно с пързени тиквицки особенно след неколко ледени ракии.наздраве
04 Април 2007 19:24
Моля не си въобразявайте, че като пиете вносни (чужди, небългарски) вина, пиете истинско вино...това е колосално заблуждение! Просто у нас трябва да се сложи край на печалбарството във винарството и да се възстанови реномето на българските вина. Най-напред сред българските потребители! И това е работа на държавата! Няма държава, която през последните 10 години да е избрала пътя на надуване на цените на виното (което хитреците се опитват да правят и у нас) и да не стигнала до пълна катастрофа на винарския си сектор. Истински вина, на нормални цени, за да имате база за износ на каквито цени искате! Иначе до няколко години българското вино, което по традиция е качествено, защото Господ ни е дал такива природни условия и такива винари, ще бъде спомен...той вече ни се хили от рафтовете на супермаркетите...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД