- Г-н Ал Джебури, обявихте, че за 9 вида професии ще се въведе минимален праг за осигуряване и плащане на подоходен данък. Кои ще са те и няма ли тази схема за облагане да влезе в противоречие с конституцията, според която данъци се плащат според реалните доходи?
- Има известно неразбиране относно минимумите. Ние не казваме, че това ще е базата, на която ще облагаме. Много трудно някой ще докаже, че е директор на предприятие, а е на 100 лв. Ако определим минимум Х, той ще трябва да декларира договор и това ще му е доходът. Няма нищо противоконституционно. Ние не искаме да постъпваме по този начин, това не е откритият начин на работа на бизнеса, обаче българската реалност ни задължава да предприемаме и такива мерки.
- Кои професии ще бъдат засегнати?
- Професиите са 9 така, както се водят в Националния статистически институт. Там има ръководен служител, квалифициран професионален служител и др.
- Във всеки бранш има ръководни длъжности. Как минималният праг ще бъде съобразен със специфичната дейност?
- Все още не е разработен ясният подход как това ще бъде направено. Ние няма да го наложим на бизнеса, без да се консултираме с него. Всички, абсолютно всички, с които си говоря - Съюз на работодателите, търговско-промишлена палата, стопанска камара, браншови организации, синдикати, всички ми казват: "Неофициално ви потвърждаваме, че крием данъци". Значи, щом криете данъци, а в същото време крещите и ревете и искате по-добри училища, по-добри болници, по-добри пътища, дайте да намерим този златен баланс, при който вие започвате да плащате малко, ние намаляваме данъците, за да ви работи бизнесът повече.
В България е национален спорт да се укриват данъци, не ме е страх да го казвам и е факт. Има много хора, които са честни и си плащат данъците, но и много, които си укриват данъците. Не е възможно в обществения сектор да е 300-350 лв. средната месечна заплата, а в частния сектор, към който повечето хора се стремят, да е 250 лв., даже по-ниска.
Например щом е ръководен персонал, не може заплатата му да бъде по-ниска, примерно, от 2 пъти минималната заплата за страната. Аз не знам за директор никъде в България, който да е на по-малко от 200 лв. работна заплата. Но мога да ви кажа, че имам статистика, която показва, че не са малко директорите, които се осигуряват на 100 лв. заплата и не плащат данък общ доход, защото това е под необлагаемия минимум.
Всички в България знаем, че това е проблем и в момента се предлага някакво потенциално решение. Един господ знае дали ще работи. Това е истината. Но фактът, че се притесняваме, че може да не работи, не е достатъчен, за да не го изпробваме. Да, не можем да си правим експерименти всеки ден, но сме длъжни при едно добро предложение да седнем и да го обмислим с всички заинтересовани страни, които казват добросъвестно, че искат да плащат данъци.
|
|