:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,655,396
Активни 390
Страници 25,806
За един ден 1,302,066
Пламен Димитров, зам.-председателят на КНСБ:

Правителството има добри идеи, но неприложими

Снимка: Николай Дойчинов
- Г-н Димитров, как приемате идеята за въвеждане на минимални осигурителни прагове в различните браншове и професии?

- Очевидно има нужда да се търси решение, но то не може да бъде намерено изведнъж. Смятам, че по-добрият подход е чрез механизма на браншовото колективно договаряне да установим минимални прагове, които са наистина близки до реалността. Т.е. минималната заплата за съответния бранш, договорена между партньорите вътре в предприятията - синдикати и работодатели, за догодина да стане минималния осигурителен праг. Това ще е по-малка стъпка като размер, но няма да доведе до негативни ефекти от икономическа гледна точка и от гледна точка на заетост, ако щете.

- А ако се приложи вариантът на Шулева, какъв ще е резултатът - ще доведе ли това до по-висока събираемост на вноските?

- Този вариант е неприложим. 9-те категории персонал, които са определени, са толкова широко дефинирани и никой не може да ме убеди, че може да има контрол върху това. Ще се получи така, че работодателят ще преназначи утре оператора на компютър като чистач. Ще му дава същата заплата, но по документи работникът ще е в по-ниска категория и за него ще се дължат по-ниски осигуровки. Няма кой да контролира тези неща. Това прави неприложим този подход, още по-малко пък от догодина. Другият, браншовият подход е по-реален.

За съжаление съм песимист и за постигането на по-високи приходи от вноски с този подход. Българските работодатели и работници доказаха, че се интересуват много повече от днешния си ден, отколкото от утрешния. И със сигурност заедно ще намерят решение как да заобиколят нормите, които се налагат.

- Одобрява ли КНСБ идеята за задължителна регистрация на всички трудови договори и ще намали ли това скритата заетост?

- Много примамлива идея и би било добре, ако е възможна. По принцип я подкрепяме, но имаме притеснения по техническото изпълнение - как на практика всички Районни управления за социално осигуряване ще успеят да регистрират индивидуалните договори и всяко изменение в тях. Ние сме готови да се опитаме да работим заедно с г-жа Шулева да търсим механизма. - Какъв според вас е правилния механизъм?

- Не сме готови още да предложим вариант. Но мислим, че трябва не само Националният осигурителен институт да бъде ангажиран. В едно село например, в което има един цех, е много интересно как работодателя, който има 4 работника, ще трябва да ходи в окръжния град, където е РУСО, да регистрира тези договори. Трябва да се търси някаква симбиоза - съвместна работа с бюрата по труда, знам ли. Трябва да се търсят и други институции, които имат отношение към пазара на труда и по контрола за спазване на законодателството и осигурителните режими. Ако е недомислен механизмът, ще стане допълнителна тежест за работодателите и те ще започнат отново да заобикалят закона.

- Как ще коментирате идеите за намаляване на осигуровките за пенсия?

- Към намаляване на осигуровките определено трябва да се върви. Друг е въпросът дали осигуровката за пенсия точно трябва да бъде намалена. Да не забравяме, че тази година бяха прехвърлени 2% от първия стълб към втория стълб, този процес вероятно ще трябва да продължи към увеличаване на процента за втория стълб. На всички е ясно какво е положението на НОИ и ще се получи така, че ще се намали осигурителната вноска и тя ще се покрива от трансфер от общите данъчни постъпления. С други думи не се решава нищо - от единия джоб слагаме в другия.
1250
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД