Първото дело срещу прокурор, образувано покрай прочистването на държавното обвинение от новото му ръководство, тръгва в съда в петък. На подсъдимата скамейка за престъпления против правосъдието трябва да застане бившият зам. окръжен прокурор на Русе Венелин Тодоров. Това се случва около година след като името му изскочи от разработката за нерегламентирани връзки с близкия до СИК бизнесмен Илиян Пенев-Мацола.
Според прокуратурата в нарушение на закона той е отменил постановление за образуване на досъдебно производство за контрабанда срещу бивши сикаджии през 2004 г. Ако обвиненията издържат в съда, Тодоров може да получи от 1 до 6 г. затвор.
Тодоров бе замесен в скандалните 16 папки заедно с бившия окръжен прокурор на Русе Люлин Матев и зам.-шефа на Софийската апелативна прокуратура и член на ВСС Николай Ганчев. Срещу Матев също започна разследване. Той подаде оставка и стана адвокат. Данните за Ганчев пък стигнаха единствено да бъде поискано дисциплинарното му уволнение. Процедурата се точи във ВСС вече година.
От ревизията на Тодоров стана ясно, че в нарушение на закона той е отменил постановление за образуване на досъдебно производство за контрабанда през 2004 г. Тогава по разпореждане на районния прокурор Свилен Стефанов следователи извършиха претърсвания в няколко русенски бензиностанции и офисите на Мацола. Разследващите иззеха компютри, пари и запорираха големи количества дизелово гориво. Обиските бяха извършени по делото, образувано срещу обявената от полицията рекетьорска банда на бившите сикаджии.
От всички "прокурорски" дела, които започнаха след ревизията, единствено срещу Тодоров и срещу Станислав Гюров от Софийската районна прокуратура засега стигнаха до съда. Най-трудно е положението с делата срещу зам. районния прокурор на София Петър Чалъмов и бившия му шеф Славчо Кържев и по тях на практика нищо не се случва, признават висши магистрати.
ЕКШЪН ПЛАН
Прокуратурата си написа стратегия за развитие до 2009 г. Към главния прокурор е създадено и специално звено, което да отговаря за стратегията. Основните й цели са повишаване на ефективността и прозрачността на държавното обвинение. "Прокуратурата трябва да се научи да съсредоточава вниманието си върху важните неща", обясни говорителят на главния прокурор Маргарита Попова.
|
|